461
دوشنبه، ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۷
6

چه کسی ممنوع‌الخروجی کاوه مدنی را لغو کرد

آخرین وضعیت پرونده پر پیچ‌و‌خم صندوق ذخیره فرهنگیان

هنوز گزارش تحقیق ‌و ‌تفحص به ما نرسیده است

یکصد‌و‌بیست‌و‌ششمین نشست خبری سخنگوی قوه‌قضاییه دیروز برگزار شد. حجت‌الاسلام «غلامحسین محسنی اژه‌ای» باز هم مقابل نمایندگان رسانه‌ها نشست تا جدیدترین اخبار از پرونده‌ها و موضوعات قضایی کشور را تشریح کند. بخش مهمی از این نشست، البته درباره پرونده تحقیق‌وتفحص از صندوق ذخیره فرهنگیان و بانک سرمایه بود. موضوعی خبرساز که ماه‌هاست توسط رسانه‌ها دنبال می‌شود و هرچند‌وقت یک‌بار خبرهای جدیدی از آن به گوش می‌رسد.

صبح نو

چه کسی ممنوع‌الخروجی کاوه مدنی را لغو کرد

یکی از بخش‌های مورد توجه رسانه‌ها در نشست خبری دیروز سخنگوی قوه‌قضاییه، موضوع خروج معاون جنجالی سازمان محیط‌زیست از کشور بود.
سخنگوی قوه‌قضاییه در پاسخ به سوالی در رابطه با دلیل رفع ممنوع‌الخروجی آقای کاوه مدنی گفت: «او به‌صورت قانونی از کشور خارج شده و تقاضای رفع ممنوع‌الخروجی وی توسط معاونت ذی‌ربط در وزارت اطلاعات بوده است.»
محسنی اژه‌ای در ادامه، ماجرای خروج کاوه مدنی از کشور را شرح داد. «ایسنا» حرف‌های سخنگوی قوه‌قضاییه را این‌طور روایت کرده است: «اژه‌ای در پاسخ به سؤال خبرنگاری مبنی بر اینکه آیا کاوه مدنی از کشور فرار کرده و آیا امکان بازگشت او به کشور وجود دارد یا نه و همچنین آیا این فرد اکنون در دادسرا پرونده دارد؟ در صورت وجود پرونده چرا ممنوع‌الخروج نشده است، اظهار کرد: گزارش‌هایی در مورد ایشان وجود داشت که وی را در مظان اتهام قرار می‌داد. در این زمینه پرونده‌ای تشکیل می‌شود و پیش از شروع تحقیقات، وی ممنوع‌الخروج می‌شود. در تاریخ 30/ 11/ 96 از ناحیه وزارت اطلاعات و بخش مربوطه به‌صورت رسمی از دادستان تقاضای رفع ممنوع‌الخروجی این شخص می‌شود و بر اساس تقاضای معاونت ذی‌ربط وزارت اطلاعات، دادستان این اقدام را انجام می‌دهد.»
وی افزود: «این فرد با گذرنامه رسمی از کشور خارج می‌شود. قرائن و شواهد نشان می‌دهد که قصد ندارد بازگردد. برای این فرد پرونده تشکیل شده است اما پرونده‌ای نبوده که به مرحله تحقیق و تفهیم اتهام رسیده باشد و صرفاً به‌عنوان یک فرد در مظان اتهام بوده است.» محسنی اژه‌ای در پاسخ به سؤال خبرنگار دیگری در رابطه با ادعای کاوه مدنی مبنی بر عدم اجازه فعالیت در ایران و همچنین درخواست وزارت اطلاعات برای رفع ممنوع‌الخروجی، این تقاضا تحت چه عنوانی مطرح شده است و بعد از گذشت بیش از یک ماه از خروج وی، آیا دادستانی از معاونت مربوطه در وزارت اطلاعات خواسته که در این زمینه پاسخگو باشد هم گفت: «سؤالات پرسیده‌شده هیچ‌کدام ارتباطی به من ندارد و باید از خود ایشان بپرسید. در خصوص انگیزه وزارت اطلاعات من چیزی نمی‌دانم اما شاید دادستان آگاه باشد. گزارش داده می‌شود اگر اسناد و مدارک از وزارت اطلاعات یا جای دیگر مبنی بر تقویت ظن سوء باشد یا اثبات شود این پرونده دنبال می‌شود که تاکنون هیچ گزارشی که تقویت یا اثبات کند در این پرونده مشاهده نشده است. معاون اول دستگاه قضا در پاسخ به سؤال خبرنگار دیگری در خصوص انتشار فیلم شکار قوچ‌ها و اینکه آیا این افراد جزو پرونده محیط‌زیست‌اند یا نه، گفت: گفته شده است که یکی از شکنجه‌گران این فیلم جزو متهمان پرونده محیط‌زیستی هستند.»

 جاسوس حیوان‌آزار
موضوع نفوذ در سازمان محیط‌زیست و پرونده جاسوسی در پوشش فعالیت زیست‌محیطی در این نشست، سهمی دیگر هم داشت. آن هم کلیپی از حیوان‌آزاری بود که در شبکه‌های اجتماعی بازتاب‌های فراوانی داشته است. اژه‌ای اما خبر جدید و جالبی هم از این حیوان‌آزار داشت و در این‌باره گفت: «واقعاً نمی‌دانم درباره این دسته افراد چه بگویم. اگر منظورتان کلیپ آزار قوچ است که روزهای اخیر منتشر شده، یکی از آن افراد در همین پرونده موسوم به محیط‌زیست دستگیر شده است. معتقدیم راه چاره فقط تشدید مجازات نیست بلکه باید فرهنگسازی شود و صرف تشدید مجازات، الزاماً موجب بازدارندگی نمی‌شود. برخی اوقات مجازات‌ها خیلی سنگین و اعدام است، اما آیا با وجود اعدام حتماً دیگر آن جرم تکرار نمی‌شود؟ مجازات‌های فعلی در خصوص حیوان‌آزاری، نتوانسته این موضوع را به صفر برساند اما راه چاره فقط تشدید مجازات نیست.»

captcha
شماره‌های پیشین