461
دوشنبه، ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۷
3
با وجود تلاش مذموم و بی‌سرانجام جبهه ضدمقاومت

ایران در سوریه می‌ماند

چرا ایران در سوریه است؟ چرا در سوریه نقش مستشاری دارد؟ یا چرا ایران در سوریه می‌جنگد؟ این‌ها سؤال‌هایی است که همواره مورد سؤال ضدانقلاب و البته اپوزیسیون داخل بوده است. آن‌ها در لفافه نیز همیشه فریاد می‌زدند حضور ایران در سوریه هزینه‌زا بوده و باید از این کشور خارج شود! دقیقا همان چیزی که سال‌هاست آمریکا، انگلیس، عربستان و متحدانشان می‌‌گویند.

حامیان واقعی خلیج‌فارس

صبح نو

با وجود تلاش مذموم و بی‌سرانجام جبهه ضدمقاومت

ایران در سوریه می‌ماند

چرا ایران در سوریه است؟ چرا در سوریه نقش مستشاری دارد؟ یا چرا ایران در سوریه می‌جنگد؟ این‌ها سؤال‌هایی است که همواره مورد سؤال ضدانقلاب و البته اپوزیسیون داخل بوده است. آن‌ها در لفافه نیز همیشه فریاد می‌زدند حضور ایران در سوریه هزینه‌زا بوده و باید از این کشور خارج شود! دقیقا همان چیزی که سال‌هاست آمریکا، انگلیس، عربستان و متحدانشان می‌‌گویند.

چرا می‌جنگیم؟
پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، بسیاری از کشورهای عرب به‌شدت نگران صدور ارزش‌ها و اصول انقلاب به سایر کشورها شدند؛ نام آن را این روزها به دروغ هلال شیعی می‌نامند و بر همین ادعای دروغ بیشترین توطئه‌ها را علیه انقلاب ایران به‌کار گرفته و می‌گیرند، در این میان عربستان بیشترین نقش تخریبی را داشته است، از کمک به صدام حسین در جنگ هشت‌ساله تا توطئه در کاهش قیمت نفت.
در واقع می‌توان گفت ما چندین سال است که درگیر جنگ با حکام سعودی هستیم اما جنگی در لایه‌های پنهان. نکته قابل تأمل دیگر در رابطه با ریاض این است که تا پیش از این عربستان در برابر ایران به‌دنبال حفاظت از منافع خود بود ولی امروز چالش اصلی سعودی‌ها مساله بقاست. از این‌رو به‌طور کلی می‌توان این‌گونه گفت که از زمان پیروزی انقلاب اسلامی در ایران، عربستان رویارویی با ما را از فضای رقابت به خصومت، از جنگ نرم به جنگ سخت و از هدف دفاع از منافع به تلاش برای بقا کشانده است و می‌خواهد هر‌طور شده در سوریه بازنده نباشد؛ دلارهای خود را در این زمین خرج و به آمریکا هبه می‌کند.
به عبارت دیگر داعش و تروریسم تکفیری ساخته و پرداخته مثلث شوم زور و زر و تزویر است که زور آن استکبار جهانی به سرکردگی آمریکا و زر آن دلارهای نفتی آل‌سعود و دیگر شیوخ منطقه و تزویر آن مهندسی فرهنگی انگلیس مبتنی بر گسل‌های قومی و مذهبی ملت‌های منطقه است.
بر همین اساس از یک‌سو با توجه به توطئه‌هایی که عربستان و آمریکا به‌دنبال آن در سوریه دارد، و از سوی دیگر قطعاً تجربه دفاع‌مقدس به مدافعان جمهوری اسلامی این درس را داده است که هرگونه تعلل و مماشات در درک به‌موقع صحنه جنگ و اقدامات مناسب دفاعی، موجب آن خواهد شد که دشمن را در دروازه‌های شهرهای خود ملاقات کنیم. همچنین افکار عمومی را به این نتیجه می‌رساند که تصمیم به حضور مستشاری در سوریه تصمیم هوشمندانه و در راستای تأمین منافع ملی بوده است اما نکته دیگر این حضور را باید در اعتقادات جست، همان‌طور که بارها از زبان مسوولان ارشد کشورمان نیز عنوان شده حضور ایران در جهت کمک به کشور مسلمان د‌ر برابر کفار و حمایت از مستضعفان است. به عبارتی جدا از نگاه تأمین امنیت ملی باید این را نیز پذیرفت که جنس حضور ایران در سوریه اعتقادی و برادرانه بوده و ناگفته هم نماند که حافظ‌اسد پدر بشار‌اسد نیز در برهه‌ای که بیگانگان تمام‌قد پشت‌سر صدام ایستاده بودند و حتی سیم‌خاردار هم به ایران نمی‌فروختند؛ در جهت کمک به جمهوری اسلامی ایران برآمد.
در همین راستا سردار قاسم سلیمانی، فرمانده
سپاه قدس درخصوص کمک ایران به فلسطین گفته بود: «ما به‌خاطر یک جریان به فلسطین کمک نمی‌کنیم، بلکه حمایت ما از مردم فلسطین به سبب انجام وظیفه دینی و انقلابی و مقابله با رژیم صهیونیستی است.»
بنابراین با نگرش عمیق و راهبردی به صحنه جنگ و چگونگی صف‌بندی‌ها و اهداف آن، به روشنی و قطعیت می‌توان دریافت که حضور مدافعان حرم در میادین نبرد عراق و سوریه چقدر هوشمندانه و حیاتی و ارزشمند بوده و شهدای این میادین نبرد چه نقش تاریخ‌ساز و گرانقدری دارند که هیچ‌گاه نباید
فراموش شود.

سفر ولایتی به سوریه در ناامن‌ترین روزها
سفر دکتر علی‌اکبر ولایتی، مشاور مقام معظم رهبری به سوریه آن هم دقیقاً در روزهایی که آمریکا سوریه را تهدید به حمله نظامی کرده بود تعجب بسیاری از تحلیل‌گران را برانگیخته بود، ‌سفری مهم که پیامی مهم را به دشمنان ایران صادر می‌کرد.
عدنان محمود، سفیر سوریه در تهران با تاکید بر راهبردی بودن سفر دکتر علی‌اکبر ولایتی به سوریه گفته بود: «زمانبندی سفر ولایتی به سوریه بسیار راهبردی و مهم بود، به‌ویژه اینکه با پیروزی‌های بزرگ ارتش سوریه و هم‌پیمانانش علیه تروریسم تکفیری و همچنین آزادی غوطه شرقی و دیگر مناطق حومه دمشق همزمان شده بود، بر این اساس من معتقدم رایزنی‌های ولایتی با مقام‌های ارشد سوری ازجمله رییس‌جمهوری، نخست‌وزیر و رییس پارلمان و وزیر امور خارجه سوریه و همچنین بازدیدهای میدانی وی از مناطق آزاد شده -که در آن عملیات‌های موفقیت‌آمیز ارتش سوریه و هم‌پیمانانش به اجرا گذاشته شده بود- همه و همه بار دیگر این پیام مهم را به جهانیان رساند که روابط ایران و سوریه راهبردی و بسیار عمیق است. ایران شریک پیروزی‌های بزرگ ملت سوریه است و هرگز نمی‌توان از نقش این کشور در رخدادهای سوریه چشم‌پوشی کرد»
سفر ولایتی به سوریه پیغام مهمی دیگری را هم به عربستان و آمریکا صادر می‌کرد که ایران با تشر آمریکا و توطئه‌های عربستان میدان سوریه راترک نخواهد کرد.

آیا ایران صحنه سوریه را ترک خواهد کرد؟
دشمنان و کسانی که همیشه مخالف حضور مستشاری ایران در سوریه بودند و در این زمینه کاری از پیش نبردند، پس از شکست داعش از ارتش سوریه و جبهه مقاومت این‌بار مدعی شدند که ایران باید سوریه را ترک کند! و دلیلی برای حضور ایران در سوریه نیست!
مقام‌های رسمی کشورمان و همچنین بشار اسد، رییس‌جمهوری سوریه بارها اعلام کرده‌اند که حضور ایران در سوریه به درخواست دولت قانونی این کشور صورت گرفته است و این حضور را باید مقایسه کرد با حضور آمریکا و ترکیه در سوریه که می‌توان نام آن را حضور بدون دعوت گذاشت که چطور آن‌ها برای تأمین امنیت خود کیلومترها دورتر می‌آیند و می‌روند و حتی نیروهای خود را در این کشورها از جمله عراق نگه می‌دارند اما ایران که به درخواست دولت این کشور حضور یافته و سوریه را در خط مقاومت و مقابله با تکفیری‌ها می‌داند، صحنه را ترک کند!
اگر از سوی دمشق درخواستی برای خروج نیروهای مقاومت باشد قطعاً ایران خارج خواهد شد، اما زمانی که آمریکاییان در خاک سوریه نیز حضور غیر قانونی دارند آن‌هم بیش از دو‌هزار نیروی نظامی آمریکایی فقط در شهر رقه سوریه مستقر شدند. قطعاً آن‌ها باید کشور سوریه را ترک کنند چون نیروهای آمریکایی بدون اجازه دولت سوریه در آنجا مستقر شدند.
بر همین اساس حجت‌الاسلام حسن روحانی، رییس‌جمهوری پس از حمله سه جانبه آمریکا، انگلیس و فرانسه به سوریه در تماس تلفنی با بشار اسد بر حضور ایران در کنار مردم سوریه تاکید کرده است.
رییس‌جمهوری گفته بود: حضور هر نیروی خارجی بدون اجازه دولت سوریه در این کشور، بر خلاف قوانین بین‌المللی و نوعی تجاوز به خاک سوریه است. هیچ دولت خارجی نمی‌تواند درباره آینده سوریه تصمیم بگیرد و تنها تصمیم‌گیر اصلی مردم سوریه هستند و جمهوری اسلامی ایران در کنار دولت و مردم سوریه ‌خواهد ماند. ایران در همه مجامع بین‌المللی فعالیت خود را به‌ویژه با همراهی روسیه و ترکیه برای تحقق صلح و ثبات در منطقه و سوریه، ادامه خواهد داد.»

captcha
شماره‌های پیشین