461
دوشنبه، ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۷
2
حجت‌الاسلام اژه‌ای:

تمرد از دستور پلیس جرم است

روحانی خطاب به رییس‌جمهوری فرانسه:

هیچ محدودیت جدیدی نمی‌پذیریم

درحالی‌که « جان بولتون» مشاور امنیت ملی کاخ سفید روز گذشته اعلام کرد که دونالد ترامپ هنوز تصمیمی درباره خروج از توافق هسته‌ای با ایران اتخاذ نکرده است؛ دفتر نخست‌وزیر انگلیس اعلام کرد که مقام‌های ارشد انگلیس، فرانسه و آلمان ضمن حمایت از برجام توافق کرده‌اند که مسائلی نظیر فعالیت‌های منطقه‌ای ایران، بندهای زمانی مربوط به برجام و مساله موشکی ایران مورد بررسی قرار گیرد.

صبح نو

روحانی خطاب به رییس‌جمهوری فرانسه:

هیچ محدودیت جدیدی نمی‌پذیریم

درحالی‌که « جان بولتون» مشاور امنیت ملی کاخ سفید روز گذشته اعلام کرد که دونالد ترامپ هنوز تصمیمی درباره خروج از توافق هسته‌ای با ایران اتخاذ نکرده است؛ دفتر نخست‌وزیر انگلیس اعلام کرد که مقام‌های ارشد انگلیس، فرانسه و آلمان ضمن حمایت از برجام توافق کرده‌اند که مسائلی نظیر فعالیت‌های منطقه‌ای ایران، بندهای زمانی مربوط به برجام و مساله موشکی ایران مورد بررسی قرار گیرد.

به نوشته خبرگزاری «رویترز»، «ترزا می» نخست‌وزیر انگلیس روز یکشنبه با «امانوئل ماکرون» رییس‌جمهوری فرانسه و «آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان که به تازگی از سفر به آمریکا و دیدار با ترامپ بازگشته‌اند، تماس تلفنی برقرار کرد. بر اساس این گزارش، ترزا می‌، مرکل و ماکرون توافق کردند تا برجام مواردی چون موشک‌های بالستیک ایران، وقایع بعد از انقضای توافق و فعالیت‌های ایران در منطقه را نیز شامل شود. در بیانیه دفتر نخست‌وزیری انگلیس آمده است: «آن‌ها به همکاری نزدیک با آمریکا در مورد چگونگی مقابله با طیف وسیعی از چالش‌های ایران‌، از جمله مواردی که ممکن است در توافقی جدید پوشش داده شود‌، متعهد شدند.»

توافق جدید، جدید نیست
برخی تحلیلگران معتقدند این قرارداد جدیدی که ماکرون از آن صحبت می‌کند، چندان هم جدید نیست. خبرگزاری رویترز در یادداشتی با بررسی پیشنهادات ماکرون به ترامپ، نوشت: «توافق جدید ماکرون در نگاه اول، اقدامی برای حفظ توافق کنونی و تغییر چهره برخی مسائل که هم‌اکنون بین ایالات‌متحده و سه متحد اروپایی (بریتانیا، فرانسه و آلمان) در حال مذاکره است، به نظر برسد.» آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، دیگر مقام اروپایی بود که بعد از رییس‌جمهوری فرانسه به کاخ‌سفید رفت تا ترامپ را از بازگرداندن تحریم‌های ذیل برجام علیه ایران منصرف کند؛ امری که عملاً به معنای خروج آمریکا از توافق هسته‌ای است.  یک مقام فرانسوی که خواست نامش فاش نشود به رویترز گفت: «این (توافق جدید) در حقیقت با مسائلی که ما به مدت 6‌ماه درباره آن مذاکره کردیم، یکسان است. ماکرون اما امیدوار است با اعمال برخی اصلاحات و همچنین باز نگه‌داشتن باب مذاکرات آتی، ترامپ را به باقی ماندن در توافق کنونی مجاب کند.  یک دیپلمات دیگر نیز با بیان این‌که تلاش‌های ماکرون در راستای مذاکرات اخیر آمریکا و اروپایی‌ها بوده نه چیز جدیدتر، گفت: «تصور من این است که او به سادگی می‌خواهد برخی چشم‌اندازهای یک فرایند سیاسی را حفظ کند حتی اگر تصمیم منفی در تاریخ 12‌می (22اردیبهشت، موعد تمدید تعلیق‌های ایران) گرفته شود.» وی تاکید کرد ماکرون امیدوار است بتواند نارضایتی‌هایی را که ممکن است پس از خروج ترامپ از برجام رخ دهد؛ کاهش داده و به نوعی باب مذاکرات مجدد بر سر توافق هسته‌ای جدید را باز نگه دارد.
این در حالی است که کمتر از دو هفته به موعد (22‌اردیبهشت) تمدید تعلیق تحریم‌های ایران (ذیل برجام) توسط آمریکا باقی مانده اما دونالد ترامپ رییس‌جمهوری این کشور تهدید کرده که اگر «معایب توافق هسته‌ای ایران» برطرف نشود، تحریم‌ها را باز‌می‌گرداند.
رفع سقف زمانی محدودیت غنی‌سازی ایران، محدود شدن برنامه موشکی ایران و دسترسی نامحدود و بی‌قید‌و‌شرط به اماکن نظامی ایران و مقابله با فعالیت‌های منطقه‌ای ایران درخواست‌هایی است که ترامپ مطرح کرده و گفته در‌صورتی‌که این خواسته‌ها محقق نشود، در موعد بعدی تمدید تعلیق تحریم‌های هسته‌ای ایران یعنی 12‌می (22اردیبهشت) از این توافق کناره‌گیری می‌کند.

اعتراف پمپئو
جمهوری اسلامی ایران بارها اعلام کرده که
توافق هسته‌ای قابل مذاکره مجدد نیست و تغییر مفاد این توافق، از جمله در زمینه سقف زمانی محدودیت‌ها بر برنامه هسته‌ای را نمی‌پذیرد. ارزیابی‌های منظم آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از زمان اجرای برجام نشان می‌دهد که ایران پایبندی کاملی به تعهداتش داشته است.
در اکتبر 2016‌میلادی ایران کمی از محدودیت‌های معین‌شده درباره ذخایر آب سنگین فراتر رفت ولی طی چند هفته این مساله را با انتقال مازاد آب سنگین به عمان برطرف کرد.
در اظهاراتی شگفت‌انگیز مایک پمپئو، مدیر سابق سازمان سیا و وزیر خارجه جدید آمریکا در نشست استماع سنا تاکید کرده که ایران قبل از توافق هسته‌ای نیز به‌دنبال دستیابی به سلاح نبوده است و هیچ نشانه‌ای نیز وجود ندارد که پس از پایان توافق هسته‌ای به‌دنبال انجام آن باشد.
تماس روحانی با ماکرون
رییس‌جمهور روحانی روز گذشته در تماس تلفنی با ماکرون با اعلام موضع مجدد ایران نسبت به برجام و تصمیم جدید اروپا تاکید کرد: آینده برجام بعد از 2025 را مقررات بین‌المللی تعیین می‌کند و ایران هیچ محدودیتی را فرای تعهداتش نمی‌پذیرد، وی گفت: برجام و هر موضوع دیگری به بهانه آن‌، به هیچ‌وجه قابل مذاکره نیست.  رییس‌جمهوری فرانسه نیز در جواب روحانی گفت که‌: اتحادیه اروپا و به‌ویژه فرانسه کاملا از برجام دفاع کرده و ما 100درصد در برجام باقی می‌مانیم.
ماکرون این را هم تاکید کرد که موضع مشخص فرانسه و اروپایی‌ها  باقی‌ماندن در چارچوب برجام است و از شما هم می‌خواهیم که در این توافق بمانید  و اتحادیه اروپا و فرانسه برجام را همان‌طور که هست قبول دارند. در‌عین‌حال رییس‌جمهور کشورمان تاکید کرد: رفتار فعلی آمریکا، نقض برجام و ایجاد ترس و ابهام برای کشورهای مختلف و بنگاه‌های اقتصادی برای رابطه با ایران است، حتی اگر در 22اردیبهشت (‌12‌می) آمریکا اعلام کند در برجام می‌ماند و شرایط دو سال گذشته را بخواهد ادامه دهد، برای ما قابل قبول نیست.
 روحانی با بیان اینکه مواضع آمریکایی‌ها علیه برجام صریحا ناقض توافق میان هفت کشور است‌، گفت: ایران در روزهای اخیر تصمیمات بسیار مهمی در زمینه روابط بانکی‌، ارز و دیگر مسایل اقتصادی اتخاذ کرده است و برای هر تصمیمی که آمریکا در دوازدهم ماه می (22‌اردیبهشت) بگیرد‌، اقدامات متنوعی را طراحی کرده ایم.

تعهد ایران در برجام
در توافق هسته‌ای، ایران متعهد شده است تا اورانیوم را بیشتر از درجه غلظت 7/3درصد غنی‌سازی نکند، سطحی که برای سوخت هسته‌ای نیروگاه‌های اتمی نیاز است و همین‌طور وعده داده است تا ذخایر اورانیوم غنی‌شده را به 300‌کیلوگرم محدود کند. مقام‌های آمریکایی مدعی‌اند که توافقنامه فعلی زمان مورد نیاز برای اینکه ایران مواد هسته‌ای کافی برای تولید بمب را در اختیار داشته باشد، از چند ماه تا یک سال را گسترش داده است. مفاد توافق هسته‌ای فعلی 15‌سال اعتبار دارد یعنی تا 2030‌میلادی. در آن زمان اگر توافقنامه دیگری وجود نداشته باشد، ایران برای بازگشت به غنی‌سازی اورانیوم در درجه‌های خلوص بالاتر آزاد خواهد بود و می‌تواند ذخایر بزرگ‌تری ایجاد کند.

 

captcha
شماره‌های پیشین