461
دوشنبه، ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۷
12

خبر

نشست‌خبری سی‌و یکمین دوره نمایشگاه کتاب

در کاهش جنبه فروشگاهی باید با احتیاط عمل کرد

در آستانه برگزاری سی ویکمین دوره نمایشگاه کتاب، نشست خبری این رویداد، یکشنبه ۹اردیبهشت ماه با حضور آقایان محسن جوادی، معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و رییس این دوره از نمایشگاه کتاب تهران، امیرمسعود شهرام‌نیا، قائم‌مقام این نمایشگاه، همایون امیرزاده، سخنگوی نمایشگاه و رییس هیأت رسیدگی به تخلفات نمایشگاه، یحیی دهقانی، معاون اجرایی نمایشگاه امسال و حسین صفری، مدیر کمیته اجرایی و رفاهی نمایشگاه برگزار شد.

صبح نو

نشست‌خبری سی‌و یکمین دوره نمایشگاه کتاب

در کاهش جنبه فروشگاهی باید با احتیاط عمل کرد

در آستانه برگزاری سی ویکمین دوره نمایشگاه کتاب، نشست خبری این رویداد، یکشنبه ۹اردیبهشت ماه با حضور آقایان محسن جوادی، معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و رییس این دوره از نمایشگاه کتاب تهران، امیرمسعود شهرام‌نیا، قائم‌مقام این نمایشگاه، همایون امیرزاده، سخنگوی نمایشگاه و رییس هیأت رسیدگی به تخلفات نمایشگاه، یحیی دهقانی، معاون اجرایی نمایشگاه امسال و حسین صفری، مدیر کمیته اجرایی و رفاهی نمایشگاه برگزار شد.

واگذاری فعالیت‌های نمایشگاه به صنف
رییس نمایشگاه کتاب در ابتدا ضمن تأکید بر اهمیت این رخداد، نمایشگاه کتاب را بزرگ‌ترین نمایشگاهی خواند که در سطح بین‌المللی در ایران برپا می‌شود و به لحاظ فرهنگی مجموعه‌ای از فعالیت‌ها را دربرمی‌گیرد. وی ادامه داد: در سنوات گذشته دیدیم در بخش‌هایی چون کمیته‌های علمی و اطلاع‌رسانی مستقیماً به همین دلیل کار فرهنگی صورت می‌گرفت که نشان می‌دهد بخش اعظمی از فعالیت‌ها در حوزه تحولات فرهنگی تعریف می‌شود. طی ماه‌های گذشته براساس ضوابط آیین‌نامه‌های بالادستی و سیاست‌هایی که آقای اصلحی در زمان معاونت خود و در‌حال‌حاضر در منصب وزارت ارشاد داشتند، دنبال آن‌ها باشیم و پیگیر شویم.  بر این اساس بخشی از فعالیت‌های نمایشگاه به صنف واگذار شد تا تشکل‌ها و اتحادیه‌ها ادامه‌دهنده مسیر باشند، این سیاست را در آینده نیز تقویت خواهیم کرد و واگذاری‌های بیشتری را شاهد خواهیم بود و ما نیز در کنار این واگذاری، نقش نظارتی و حمایتی را عهده‌دار می‌شویم.

ملاک مشخصی در دنیا وجود ندارد
جوادی در گفت‌وگو با «صبح نو» در حاشیه این نشست درباره جایگاه نمایشگاه کتاب در سطح بین‌الملل از نظر استانداردهایی که وجود دارد، بیان کرد: نه تنها در کشور ما بلکه در دنیا هم یک رویه واحد برای سنجش استانداردها وجود ندارد و به‌عنوان مثال خیلی از نمایشگاه‌ها فضای فروشگاهی دارند و بعضی رویدادها این‌گونه نیستند یا در برخی موارد تلفیقی از فضای نمایشگاهی و فروش وجود دارد. به همین دلیل الگو و معیار خاصی وجود ندارد که فاصله ما را از آن تعیین کند و بگوییم که باید به آن سمت پیش برویم.

فروش فعلاً حذف نمی‌شود
او درباره حذف فروش از بخش نمایشگاهی نیز اضافه کرد: با این حال ما برای خودمان الگویی داریم که طبق آن پیش می‌رویم، البته شیوه درست این مسیر این است که جایگزین‌های مناسبی برای فروش داشته باشیم که فشار حذف فروش از نمایشگاه به ناشران و کتاب‌فروش‌ها وارد نشود، در این حالت است که کم‌کم اولویت ما هم به سمت فضای نمایشگاهی می‌رود اما در‌حال‌حاضر با توجه به شرایط فعلی نمی‌توانیم بخش فروش را حذف کنیم، چرا که بستر آن هنوز فراهم نشده است.  در این میان باز هم اوضاع خوبی داریم، چرا که هم فروش مناسب داریم و هم فعالیت‌های فرهنگی زیادی اتفاق می‌افتد.

گرفتن اجاره، بحث اصلی ما نبود
رییس نمایشگاه کتاب همچنین در پاسخ به عدم اختصاص بخشی از رواق غربی نمایشگاه به ناشران درسی که اغلب زیر چادرها هستند و اجاره آن‌ها به ناشران متقاضی گفت: واقعیت این است که بحث اصلی ما این نبود که اجاره بگیریم یا خیر، بلکه شورای برنامه‌ریزی نظرش این بود که مدیریت بخش ناشران دانشگاهی با همان گروه باشد و مجموعه‌های دیگر هم در زیرشاخه آن قرار بگیرند، اما دوستان ناشران دانشگاهی استدلال‌ها و دلایلی داشتند که می‌گفتند می‌توانند به‌صورت جدا در نمایشگاه یا هر فعالیت دیگری شرکت کنند. در این راستا هم صحبت‌های زیادی صورت گرفت و در نهایت به این جمع‌بندی رسیدیم که دانشگاهی‌ها در برخی جهات متمایز باشند اما از نظر مدیریت همچنان زیر مجموعه نشر دانشگاهی باشند. در این روند مسأله‌ای که تعیین‌کننده بود، همین صحبت‌ها و بحث‌ها را شامل می‌شد و موضوع اجاره و مواردی از این دست چندان مد نظر ما نبود.

صربستان مهمان ویژه نمایشگاه
قائم‌مقام نمایشگاه کتاب تهران در بخش دیگری از این نشست با اشاره به شعار امسال نمایشگاه کتاب، «نه به کتاب نخواندن» از لزوم توجه به کتاب و تألیفات داخلی به‌عنوان کالای ایرانی در سال حمایت از این تولیدات گفت. وی در ادامه بیان کرد‌: یکی دیگر از اولویت‌های نمایشگاه امسال، موضوع تقویت دیپلماسی فرهنگی و ایجاد فضای گفت‌وگو با جهان از دریچه کتاب بوده است. در همین راستا کشور صربستان به‌عنوان مهمان ویژه این دوره و شهر تونس به‌عنوان شهر مهمان ویژه این دوره انتخاب شدند.
شهرام‌نیا با بیان اینکه تلاش کردیم از تقویت جنبه نمایشگاهی این رویداد غافل نشویم، درعین‌حال اظهار داشت: ۲۰‌درصد گردش مالی بازار کتاب در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران محقق می‌شود و لذا نمی‌توان این موضوع را از نظر دور داشت و حذف این میزان گردش مالی ممکن است لطمات جبران‌ناپذیری به صنعت نشر وارد کند لذا در کاهش جنبه‌های فروشگاهی نمایشگاه کتاب باید بسیار با احتیاط عمل کرد. به گفته او در نمایشگاه کتاب، دوره سی‌و‌یکم این رویداد در فضایی بالغ بر 130‌هزار مترمربع در مصلی برپا شده و امسال اولین‌باری است که ۷۵‌درصد فضاهای اصلی نمایشگاه کتاب به زیر سقف
 رفته است. او درباره بازار جهانی نیز گفت:‌ بازار جهانی نمایشگاه امسال فعال‌تر از سال‌های قبل با بخش جدیدی از حضور تصویرگران فعال خواهد شد و در بخش ناشران داخلی 2050‌ناشر حاضر خواهند شد ضمن اینکه ما سراهای اهل‌قلم خواهیم داشت که در بخش داخلی و بین‌الملل 60برنامه را در قالب سالن‌های کتاب، نما و هنرنما اجرا خواهند کرد، البته آثار 40‌هنرمند به مناسبت چهلمین سال انقلاب به نمایش گذاشته خواهد شد.

هشت‌سال عقب ماندیم
معاون اجرایی نمایشگاه کتاب در بخش دیگری از نشست با بیان این‌که در دولت نهم و دهم صنف نشر از جریان برگزاری نمایشگاه دور ماند گفت: بعد از آن دوره در‌حال‌حاضر چهار سالی است که به‌صورت مستقیم در اجرا دخالت می‌کنیم. این دوره هم نمایشگاه کتاب 15‌کمیته دارد که هفت کمیته از آن به صنف واگذار شده است. دهقانی با ارائه آماری از نمایشگاه امسال بیان کرد: امسال شاهد حضور 2050‌ناشر داخلی، شرکت‌کننده در نمایشگاه خواهیم بود.  ناشران داخلی در چهار گروه آموزشی، دانشگاهی، کودک و عمومی فعالیت می‌کنند.

همراهی پست، اتوبوس و تاکسیرانی
مدیر کمیته اجرایی و رفاهی نمایشگاه هم از همکاری شرکت اتوبوس و تاکسیرانی برای رساندن علاقه‌مندان به این رویداد در 11‌منطقه تهران خبر داد و در ادامه گفت: شرکت پست هم محموله‌های کتاب خریداری شده از طرف مردم را با تعرفه هر کیلو هزار تومان برای تهران و 1200‌تومان برای شهرستان‌ها به مقصدهای تعیین‌شده ارسال می‌کند. امیرزاده سخنگوی نمایشگاه کتاب و رییس هیات رسیدگی به تخلفات نیز در ادامه نشست از راه‌اندازی سامانه حمایتی و نظارتی خبر داد و اعتبار آراء صادر‌شده برای متخلفانی که با تعهد در این دوره حضور دارند را در تا سی‌و‌دومین دوره نمایشگاه
 اعلام کرد. او گفت: ما به‌دنبال اصلاح زیرساخت یارانه‌های نشر بوده و اقداماتی در این مورد صورت داده‌ایم. اما درمورد بن‌کارت‌های خرید کتاب، جمعیت هدف پنج‌میلیونی متصور هستیم و تنها هشت میلیارد تومان در اختیار داریم که به‌خوبی فاصله مطالبات از داشته‌ها را نشان می‌دهد یعنی با این شیوه ما تنها دو درصد از جمعیت هدف را می‌توانیم تحت پوشش قرار دهیم.  البته تمهیداتی اندیشیده شده تا بخش‌هایی از این حمایت‌ها در نمایشگاه‌های استانی و طرح‌های حمایتی فصلی ارائه شود تا عدالت برقرار شود. گفتنی است مراسم افتتاحیه این نمایشگاه روز سه‌شنبه ۱۱‌اردیبهشت با حضور دکتر حسن روحانی، رییس‌جمهوری در مصلای تهران برگزار می‌شود.

 

captcha
شماره‌های پیشین