460
یکشنبه، ۰۹ اردیبهشت ۱۳۹۷
5
سرکوب مسلمانان نیجریه با پول آل‌سعود

شیخ زکزاکی: موضعم نسبت به مبارزه با استبداد ارتش تغییر نمی‌کند

در روزهای اخیر پلیس و نیروهای امنیتی نیجریه با گلوله وگاز اشک‌آور به هواداران و تجمع‌کنندگان برای آزادی «شیخ ابراهیم زکزاکی» حمله و چند تن را زخمی کردند.

خبر

پروژه مشترک اسرائیل و عربستان در ماجرای حمله به مسلمانان نیجریه

صبح نو

سرکوب مسلمانان نیجریه با پول آل‌سعود

شیخ زکزاکی: موضعم نسبت به مبارزه با استبداد ارتش تغییر نمی‌کند

در روزهای اخیر پلیس و نیروهای امنیتی نیجریه با گلوله وگاز اشک‌آور به هواداران و تجمع‌کنندگان برای آزادی «شیخ ابراهیم زکزاکی» حمله و چند تن را زخمی کردند.


ارتش نیجریه با فضاسازی‌هایی دروغین تلاش می‌کند تا حادثه‌ای را که هفته گذشته منجر به فوت یک فرد در این کشور شد؛ به هواداران شیخ ابراهیم زکزاکی نسبت دهد اما این اقدام از سوی گروه‌های هوادار زکزاکی رد و عنوان شد که برای تحقق به اجرای عدالت در آزادی رهبر شیعیان نیجریه دست به هیچ سلاحی نزدند.
پلیس تجمع صلح‌آمیز و آرام مردمی را که در حمایت از شیخ زکزاکی به تظاهرات می‌پردازند با خشونت پاسخ می‌دهد و با استفاده از گاز اشک‌آور برای متفرق کردن مردم استفاده می‌کند و این امر منجر به مجروح و بازداشت تعدادی از هواداران زکزاکی شده است.
این‌گونه برخوردها در حالی صورت می‌گیرد که با وجود حملات خشن و حمله نیروهای امنیتی به تظاهرات‌کنندگان، هواداران زکزاکی به هیچ عنوان به خشونت روی نیاورده و بازداشت‌های متعدد هواداران موجب انصراف آن‌ها از خواسته‌هایشان مبنی بر اجرای عدالت و آزادی شیخ زکزاکی
نشده است.

اتهام‌زنی ارتش نیجریه به مسلمانان
البته «عبدالله یولا» سخنگوی جنبش اسلامی نیجریه اتهام‌زنی‌های اخیر دولت نیجریه علیه شیخ ابراهیم زکزاکی و هوادارانش را بی‌اساس دانست و خواستار آزادی وی و همسرش از زندان شد.
سخنگوی جنبش اسلامی نیجریه اتهامات وارده به شیخ زکزاکی را بی‌اساس دانست و گفت که این اتهامات پس از اینکه شیخ زکزاکی به‌مدت دو‌سال‌و‌نیم به‌صورت غیرقانونی بازداشت شده علیه وی مطرح شده است.
زکزاکی: هزینه جنایات در نیجریه را عربستان تأمین می‌کند
از سویی دیگر، شیخ «ابراهیم زکزاکی» رهبر جنبش اسلامی در نیجریه که نزدیک به دو سال است در زندان به سر می‌برد؛ عربستان سعودی را تأمین‌کننده و عامل جنایات ارتش کشورش نسبت به مسلمانان می‌داند و در تماس با فرزندش ضمن رد شروط حکومت برای آزادی وی تاکید کرده است که نمی‌تواند با یک افسر امنیتی
گفت‌وگو کند.
زکزاکی با اعلام اینکه وضع جسمانی‌اش بدتر می‌شود و برای توقف بدتر شدن اوضاعش باید عمل جراحی کند به فرزندش عنوان کرد که موضعش را نسبت به مبارزه با استبداد تغییر نمی‌دهد.

اعمال خشونت نسبت به مسلمانان
به گفته سایت «دیلی پست»؛ « ابراهیم موسی» رییس مجمع رسانه‌ای جنبش اسلامی نیجریه با اشاره به اینکه، نیروهای امنیتی و پلیس پیوسته برای اعضای هواداران زکزاکی مشکلاتی ایجاد می‌کنند، گفت: برخی خیابان‌های «ابوجا» پایتخت نیجریه پر از قوطی‌های گاز اشک‌آور شده بود و برخی از تظاهرات‌کنندگان نیز به ضرب گلوله زخمی شده‌اند.
موسی تصریح کرد، شیخ زکزاکی هیچ‌گاه موافق اعمال خشونت‌آمیز نبوده و بر عکس خانه او همیشه پناهگاه مسلمانان، مسیحیان و اقلیت‌ها در زمان بحران‌ها بوده است. رییس مجمع رسانه‌ای جنبش اسلامی نیجریه گفت، امروز شیخ زکزاکی مورد ستم واقع شده و فردا ممکن است به افراد دیگر ستم شود، به همین دلیل همه باید از مقام‌های نیجریه به‌ویژه رییس‌جمهوری آن بخواهند شیخ زکزاکی، همسرش و دیگر بازداشت‌شدگان را آزاد کنند.
موج سرکوب شیعیان در نیجریه از آذر سال 94 با یورش نظامیان این کشور به حسینیه شهر زاریا در ایالت کادونا آغاز شد. شیخ زکزاکی و همسرش در جریان این حمله دستگیر شدند و نزدیک به دو سال است که بدون تفهیم اتهام و محاکمه در زندان به‌سر می‌برند؛ در حمله نظامیان نیجریه به شیعیان در روزهای (21 و 23 آذر 1394) در شهر زاریا حدود 350‌نفر، از جمله سه فرزند شیخ زکزاکی، به شهادت رسیدند.
زکزاکی در همه حکومت‌های نیجریه از اوباسناجو و شاجاری و بوهاری گرفته تا بابانگیدا و آباچا مدتی را زندانی بوده است اما در دوران حکومت «آباچا» یعنی ۱۳‌دسامبر‌۲۰۱۵ به منزل رهبر شیعیان نیجریه حمله شد و سه فرزند دیگرش در مقابل چشمان پدر و مادر به شهادت رسیدند. زکزاکی مجروح و به‌همراه همسرش زندانی شد که درحال‌حاضر با توجه به وخامت حال وی و ضعف جسمانی‌اش هنوز در زندان ارتش نیجریه به‌سر می‌برد.

تظاهرات در پاکستان و اندونزی
در حمایت از زکزاکی
«نیجریه» را می‌توان سومین کشور پرجمعیت شیعه جهان پس از ایران و عراق به‌شمار آورد، این مساله را می‌توان در راهپیمایی روز قدس، راهپیمایی روز اربعین و مراسم روز عاشورا در این کشور به خوبی دید. قطعاً نیجریه یک استثنا نیست و می‌توان این‌گونه برنامه‌های موفق را دیگر کشورهای جهان هم دید؛ اما تلاش‌های 30‌ساله شیخ زکزاکی واقعیت دیگری را در این نقطه از غرب آفریقا به تصویر می‌کشد. تلاش‌هایی که بدون پشتوانه مالی و سازمانی و با ایثار و همت مردم توانست گامی موفق در توسعه ارزش‌های اسلامی بردارد.
 ایثار و بندگی که می‌توان با شهادت 6‌فرزند رهبر شیعیان نیجریه در راه احیا و بیداری مردم در سال‌های اخیر به روشنی مشاهده کرد.
وخامت حال این روحانی 65‌ساله در زندان و نبود عدالت اجتماعی در نیجریه موجب شده است تا مسلمانان برخی کشورها همچون پاکستان و اندونزی در هفته جاری برای حمایت از شیخ زکزاکی تظاهرات مردمی برگزار کنند.

captcha
شماره‌های پیشین