460
یکشنبه، ۰۹ اردیبهشت ۱۳۹۷
15
«صبح نو» آخرین برنامه‌ریزی‌ها برای ساخت سرود تیم ملی را بررسی کرد

دعوت از محمد معتمدی بدون اطلاع رودکی

انصراف ادامه‌دار خوانندگان دعوت‌شده برای تدارک قطعات مربوط به جام‌جهانی‌2018 که کمتر از 60روز دیگر به آغاز آن باقی مانده است، باعث شد تا در کنار دیگر برنامه‌ریزی‌هایی که مسوولان امر در کشور برای حضور هر چه بهتر در این مراسم دارند، حرف و حدیث‌هایی مطرح شود و هماهنگی این حوزه را تحت‌الشعاع قرار دهد.

خبر

صبح نو

«صبح نو» آخرین برنامه‌ریزی‌ها برای ساخت سرود تیم ملی را بررسی کرد

دعوت از محمد معتمدی بدون اطلاع رودکی

انصراف ادامه‌دار خوانندگان دعوت‌شده برای تدارک قطعات مربوط به جام‌جهانی‌2018 که کمتر از 60روز دیگر به آغاز آن باقی مانده است، باعث شد تا در کنار دیگر برنامه‌ریزی‌هایی که مسوولان امر در کشور برای حضور هر چه بهتر در این مراسم دارند، حرف و حدیث‌هایی مطرح شود و هماهنگی این حوزه را تحت‌الشعاع قرار دهد.

همزمان با بحث این‌که چه کسی خواننده جام‌جهانی می‌شود، سایت‌ها و خبرگزاری‌های مختلف اقدام به انتشار اسامی کردند که البته حضور هیچ‌کدام از آن‌ها به‌جز آقای سالار عقیلی در ادامه ماجرا قطعی نشد و برخی‌ها مثل آقای علیرضا قربانی نیز به‌طور رسمی بعد از عنوان شدن نامشان انصراف خود را اعلام کردند.
در این میان علاوه‌بر مطرح بودن شیوه انتخاب‌ها و گزینش فعالان عرصه سنتی، چندی پیش آقای محمد معتمدی هم در گفت‌و‌گویی از انصرافش از این رخداد خبر داد.  این اتفاق باعث شد که ما در «صبح نو» جویای برنامه‌ریزی شویم که بنیاد رودکی طبق تفاهم و صحبت با فدراسیون فوتبال عهده‌دار آن شده است. در این مسیر روابط‌عمومی این بنیاد در گفت‌وگو با «صبح نو» بیان کرد: بعد از نشست آقای تاج(رییس فدراسیون فوتبال) با آقای صفی‌پور(مدیر بنیاد رودکی) اطلاع‌رسانی شفافی شد که طی آن خوانندگان مشخص شدند و بعد از انصراف علیرضا قربانی ما طی بیانیه‌ای اعلام کردیم که تا چند روز آینده بازهم اطلاع‌رسانی بابت این قطعه خواهیم کرد. در ادامه طبق صحبت‌های آقای صفی‌پور که اعلام کردند قرار است سه قطعه داشته باشیم که یکی از آن‌ها توسط سالار عقیلی ساخته شد و دیگری هم قرار بود علیرضا قربانی بخواند، با انصراف او ما در حال برنامه‌ریزی و پیدا کردن شخص مناسب دیگری برای این قطعات هستیم.

عدم اطلاع رودکی از دعوت محمد معتمدی
او همچنین درباره محمد معتمدی و ماجرای انصرافش نیز گفت: من نمی‌دانم که فضاهایی که از آقای معتمدی به‌عنوان یکی از خوانندگان جام‌جهانی اسم برده‌اند، چه منبعی داشتند و به نظرم بهتر است از همان مراکز این سؤال را بپرسید، چرا که بنیاد رودکی فعلا در حال برنامه‌ریزی است و هنوز با کسی مذاکره نکرده است. از همین رو خوب است از خود ایشان هم بپرسید که چه کسی وی را دعوت کرده است. اگر کار فدراسیون است که خود آن‌ها باید پاسخگو باشند و در غیر این صورت رسانه‌ها باید منبعشان را در این‌باره بگویند.

جز سنتی نداریم
این مسوول اضافه کرد: نکته دیگری که وجود دارد این است که برخی از همین رسانه‌ها اعلام کرده‌اند که هنوز تکلیف قطعات مشخص نیست اما این‌طور نیست و تنها یکی از آن‌ها باقی مانده است که ما به‌زودی خواننده‌اش را مشخص می‌کنیم. در‌حال‌حاضر یکی از قطعات را سالار عقیلی با آهنگسازی آقای زرین و شعر آقای افشاری اجرا کرده‌اند که این روزها مراحل پایانی آماده‌سازی را پشت‌سر می‌گذارد و در ادامه قطعه دیگر هم مربوط به آقای قربانی بود که ما به‌دنبال خواننده جایگزین آن هستیم و قطعه سوم را هم آقای شهبازیان مشغول آن هستند و خواننده آن هم تعیین می‌شود، به همین دلیل اسامی دیگری را که مطرح می‌شوند باید از فضاهایی که آن را درج کرده‌اند بپرسید و فعلاً مورد جدیدی برای اعلام کردن وجود ندارد.
او همچنین در پاسخ به احتمال باز شدن پای موسیقی پاپ به این فضا گفت: تا این لحظه صحبت خاصی در این‌باره نشده و همچنان برحسب سیاست و برنامه‌ریزی که بنیاد رودکی دارد، وارد بحث پاپ نمی‌شویم و بازهم اگر خبری شود آن را به‌طور رسمی از طریق همین بنیاد منتشر خواهیم کرد.

در فدراسیون متخصص موسیقی نداریم
در ادامه آقای غلامحسین زمان‌آبادی، مشاور فرهنگی فدراسیون فوتبال هم در گفت‌وگو با «صبح نو» پیرامون این دست اخبار و میزان دخالت فدراسیون در دعوت از خوانندگان بیان کرد: همان‌طور که اشاره کردید بعد از جلساتی که داشتیم این کار به بنیاد رودکی سپرده شد، چرا‌که در غیر این صورت مگر چه کسی در فدراسیون است که به‌صورت تخصصی توانایی پرداخت به موسیقی را داشته باشد. به همین دلیل طبق تفاهم‌نامه‌ای با بنیاد رودکی تصمیم گرفتیم تا برای نخستین‌بار با این شیوه برای تیم ملی آهنگی را بسازیم.
نمی‌دانیم در آینده چه می‌شود
زمان‌آبادی اضافه کرد: تلاش ما این بود که بهترین‌ها را انتخاب کنیم و این گزینش هم طبق همان تفاهم‌نامه به عهده بنیاد رودکی است، ما اگر خیلی زرنگ باشیم در حوزه فنی کار خودمان را در فدارسیون انجام دهیم و رودکی هم به‌عنوان یک تشکل بزرگ موسیقی با ادغام ارکستر ملی و ارکستر سمفونی، گروه صد نفره ای را تشکیل دهد که برای تیم ملی بخواند.
وی ادامه داد: در ادامه این قضیه ما اصلا خبر نداریم که قرار است چه کسی این مسوولیت را به عهده بگیرد و تنها اسمی که اعلام کردند همان سالار عقیلی و علیرضا قربانی بود که طی اطلاعیه محترمانه‌ای خبر داد که به این کار نمی‌رسد و این روزها به‌دنبال جایگزینی برای او هستند. در این جریان ما کوچک‌ترین دخالتی نمی‌کنیم چون در غیر این صورت کار خراب می‌شود.
 
موسیقی پاپ نخواهیم داشت!
طبق این صحبت‌ها مسوولیت کلیه دعوت‌ها و مذاکرات به عهده بنیاد رودکی است، اما در این میان بحث جنس موسیقی که این بنیاد به سراغ آن رفته جزو موارد تأمل‌برانگیزی است که شاید از فضا و میزان هیجانی که در این دست مسابقات وجود دارد کمی دور باشد، اما صفی‌پور، رییس بنیاد رودکی چندی پیش در این‌باره گفت: بنیاد رودکی به‌خاطر رسالتی که دارد قطعاً موسیقی پاپ نخواهد داشت و به تبع آن برای سرود جام‌جهانی از سوی این بنیاد سرود پاپ نخواهیم داشت. شاید کسانی یا فردی با هماهنگی خود فدراسیون آهنگ و سرود دیگری را آماده کند اما آنچه بنیاد رودکی با فدراسیون تفاهم کرده، سرود پاپ نیست. این نگاه در حالی است که حتی علیرضا قربانی هم در بخشی از متن انصراف خود با خواندن هویت و اصالت هنری به‌عنوان مهم‌ترین رکن موسیقی درباره علت این امر عنوان کرد: در این مسیر ممکن است اثر نهایی با نتیجه و خروجی که عزیزان دست‌اندرکار و سفارش‌دهنده اثر از آن توقع دارند و بحق هم بایستی حاصل شود، ناهمگون و ناهماهنگ باشد و از این رو نتوانم خواسته خیل عظیم مخاطبان و علاقه‌مندان گرانقدر این رویداد مهم ورزشی و بین‌المللی را مرتفع سازم. با این اوصاف باید دید که سرانجام موسیقی سنتی با رویکردی که در جریان جام‌جهانی پیش می‌گیرد، سرانجام چه اتفاقی را رقم می زند و تا چه حد می‌تواند رضایت مردم و مخاطبان خود را جلب کند؟

 

captcha
شماره‌های پیشین