460
یکشنبه، ۰۹ اردیبهشت ۱۳۹۷
14

خبر

در گزارش«صبح نو» بررسی شد

در غیاب CDN های تلگرام چه باید کرد

دولت اعلام کرده چون تلگرام به تعهدات خود عمل نکرده پس مجوز استقرار CDNهای تلگرام که وظیفه سرعت بخشیدن به تبادل اطلاعات برای ایران داشتند؛ لغو خواهد شد.

صبح نو

در گزارش«صبح نو» بررسی شد

در غیاب CDN های تلگرام چه باید کرد

دولت اعلام کرده چون تلگرام به تعهدات خود عمل نکرده پس مجوز استقرار CDNهای تلگرام که وظیفه سرعت بخشیدن به تبادل اطلاعات برای ایران داشتند؛ لغو خواهد شد.

CDN یا همان Content Delivery Network وظیفه رساندن و توزیع محتوا و اطلاعات شما به سرور بازدیدکننده سایت را بر عهده می‌گیرد، ولی در عمل وظیفه CDN چیست؟ با استفاده از این سیستم سرعت ارسال اطلاعات به بازدیدکنندگان سایت افزایش‌یافته و زمان بارگذاری صفحات تا حد زیادی کاهش می‌یابد.
شبکه توزیع محتوا یا همان CDN تمامی سرورهای شبکه جهانی اینترنت را پوشش می‌دهد. بنابراین زمانی‌که شما این سیستم را برای سایت خود فعال می‌کنید، اطلاعات شما روی تمامی این سرورها کپی و ذخیره می‌شود و زمانی‌که یک بازدیدکننده به سایت یا وبلاگ شما وارد می‌شود محتوای سایت شامل تصاویر و متون را از نزدیک‌ترین سرور نزدیک به خود دریافت می‌کند و مستقیماً به هاست یا سرور شما متصل نمی‌شود. این کار موجب بهبود چشمگیری در عملکرد سایت شما خواهد شد.
CDN تمام اطلاعات ثابت شما مانند تصاویر، کدهای CSS و javascript، mp3، pdf و فایل‌های ویدئویی شما را پشتیبانی می‌کند و تنها اطلاعاتی که قابل تغییر و به‌روزرسانی هستند مانند متون و کدهای HTML از سرور اصلی شما فراخوان می‌شوند. با این کار مصرف پهنای باندهاست شما کاهش یافته و هزینه‌ای که سالانه برای آن می‌پردازید کاهش چشمگیری خواهد داشت. (وب سیما)
حال امروز به این مسأله از زاویه دیگری نگاه خواهیم کرد. ماجرا به وقتی برمی‌گردد که تلگرام با دولت ایران به توافق رسید تا CDN در ایران مستقر شود و بنا بر قانون باید سرورهایش را به ایران منتقل می‌کرد، دفتر رسمی دایر می‌شد و البته محتوای مجرمانه و تروریستی را در اختیار دولت و قوه قضاییه قرار می‌داد اما این شروط اجرایی نشد و تلگرام زیر تعهداتش زد تا بالاخره دولت راضی شود این پیام‌رسان سرکش را کمی در منگنه بگذارد آن‌هم فعلاً با کند کردن سرعت تلگرام.
از سوی دیگر اینکه یک پیام‌رسان در ایران با این سرعت رشد کند و هیچ رقیبی را هم در کنار خود نبیند امری غیرعادی است و به نظر می‌رسد این مدل حمایت و پشتیبانی خاص قطعاً بدون حمایت‌های لازم بخش‌های دولتی نبوده است و شرایط و بستر طوری مهیا شده که تلگرام یکه‌تاز این عرضه شود.
به این گزاره دقت کنید: در کنار تلگرام، چند مدل پیام‌رسان با ظاهر و شباهتی ناچیز عرضه شد که البته همگی به سرور اصلی تلگرام متصل بودند و از خدمات آن استفاده می‌کردند. اکنون نیز خیلی از افرادی که با ظاهر یکنواخت تلگرام مشکل دارند از این پیام‌رسان‌ها استفاده می‌کنند که دسته‌بندی ظاهری خوبی دارند و ارتباطات کاربران را تسهیل می‌کنند. حال این سوال مطرح است که تلگرام چگونه رضایت نداده که سرورهای اصلی خود را به ایران منتقل کند ولی اجازه داده پیام‌رسان‌هایی به سرور اصلی‌اش وصل باشد و البته خدمات‌رسانی نیز ادامه داشته باشد.
در کنار این مسائل نکته اصلی که هم‌اکنون مورد بحث فعالان فضای مجازی است بحث سرعت پیام‌رسان‌های داخلی است که در‌حال‌حاضر توانایی جابه‌جایی فایل سنگین را ندارند که این مسأله با اتصال به CDN حل می‌شود ولی هم‌اکنون سرویسCDN  در ایران نیست که بتواند این نقضان را جبران کند چرا‌که این سرویس‌ها هم‌اکنون متعلق به تلگرام است و حال که این مجوز لغو شده باید فکری برای پیام‌رسان‌های داخلی کرد چرا‌که این CDNها مخصوص و رمزنگاری شده برای تلگرام است
CDNهای موجود در کشور فعلاً در مقیاس تجاری فعالیت نمی‌کنند چرا که تعریف آن برای مقیاس آزمایشگاهی است و در حقیقت ما شبکه CDN بزرگ و قابل استفاده برای پیام‌رسان‌های داخلی خود نداریم.
این مسأله البته می‌تواند نخست با کمک و سرمایه‌گذاری دولت مهیا شود و بعد از بخش خصوصی برای سرمایه‌گذاری در این مسأله و زمینه که نیاز اصلی کشور در حوزه فضای مجازی است دعوت به همکاری شود.
در شرایط کنونی به نظر می‌رسد پیام‌رسان‌های داخلی توانایی راه‌اندازی CDN مستقل را نداشته باشند چرا که فعلاً از لحاظ اقتصادی به سوددهی نرسیده و ممکن است نتوانند در این رقابت دوام بیاورند. البته برخی از شرکت‌ها و پیام‌رسان‌ها سعی بر حضور در این عرصه داشتند که چون حمایت درستی از آن‌ها نشد تقریباً فعالیت‌هایشان بدون اثر مانده است. در‌حال‌حاضر اصلی‌ترین نیاز کاربران پیام‌رسان‌های داخلی این است که بتوانند صوت، تصویر و فایل بفرستند که به‌دلیل فقدان CDNهای موجود این اتفاق رخ نمی‌دهد.
در شرایط کنونی که دولت تصمیم گرفته از پیام‌رسان‌های داخلی حمایت کند لازم است از شعار عبور کرده و زمینه را افرایش کیفیت خدمات‌رسانی این پیام‌رسان‌ها مهیا کند که بهبود و افزایش کیفیت در پیام‌رسان‌ها علاوه‌بر حمایت از تولید و تلاش جوانان ایرانی زمینه برای افزایش اعتماد کاربران داخلی
 فراهم می‌کند.

captcha
شماره‌های پیشین