460
یکشنبه، ۰۹ اردیبهشت ۱۳۹۷
10

غیبت مشکوک مقام مسوول

گزارش «صبح نو» از همه ضربه‌هایی که فوتبال ایران از ناآگاهی به قوانین بین‌المللی می‌خورد

گل‌به‌خودی در حوزه بین‌الملل

حذف پنج بازیکن اصلی از حضور در جام‌جهانی نوجوانان، محرومیت تیم امید و سپاهان به‌خاطر استفاده از بازیکن محروم، جریمه سنگین باشگاه‌های ایرانی شامل کسر امتیاز، محرومیت، سقوط به دسته پایین، محرومیت از پنجره نقل و انتقالات و... به‌خاطر شکایت بازیکنان خارجی، بخشی اتفاقات تلخ برای فوتبال ایران در سال‌های اخیر بوده که همگی دستپخت ضعف و ناتوانی مدیران پیشین و فعلی فوتبال و باشگاه‌های مطرح کشور است.

صبح نو

گزارش «صبح نو» از همه ضربه‌هایی که فوتبال ایران از ناآگاهی به قوانین بین‌المللی می‌خورد

گل‌به‌خودی در حوزه بین‌الملل

حذف پنج بازیکن اصلی از حضور در جام‌جهانی نوجوانان، محرومیت تیم امید و سپاهان به‌خاطر استفاده از بازیکن محروم، جریمه سنگین باشگاه‌های ایرانی شامل کسر امتیاز، محرومیت، سقوط به دسته پایین، محرومیت از پنجره نقل و انتقالات و... به‌خاطر شکایت بازیکنان خارجی، بخشی اتفاقات تلخ برای فوتبال ایران در سال‌های اخیر بوده که همگی دستپخت ضعف و ناتوانی مدیران پیشین و فعلی فوتبال و باشگاه‌های مطرح کشور است.

این مدیران که با تکیه‌بر لابی‌های پشت‌پرده و جریانات خاص، جایگاه مناسبی در رده‌های بالای مدیریت ورزش و خصوصاً فوتبال به‌دست آورده و برای شهرت و معروفیت کوتاه‌مدت‌شان، بودجه‌های دولتی را برباد داده و می‌دهند، بزرگ‌ترین مشکلات و اتفاقات تلخ را برای ورزش و فوتبال کشورمان از خود به یادگار گذاشتند.
اکثر این مدیران به‌خاطر کارنابلدی، اسیر دلالان شدند و پیشنهادهای آن‌ها را چشم‌و‌گوش بسته پذیرفته یا با اعطای اختیارات خود به افراد نان‌به‌نرخ‌روز‌خور، زمینه جذب مربیان و بازیکنان بدون رزومه و حتی رزومه‌دار خارجی آن‌هم با قراردادهای ترکمانچای‌گونه را فراهم کردند؛ یعنی نفراتی به ایران آمدند که حتی یک دقیقه در ترکیب تیم مطبوع به میدان نرفتند اما به‌دلیل بندهای قرارداد، رقم‌های میلیونی و حتی میلیاردی از فوتبال ایران کسب درآمد کردند.
ناآگاهی و سوء‌مدیریت این افراد باعث شده که فوتبال ایران به‌عنوان یکی از پرطرفدارترین ورزش‌های کشور، اسیر حواشی و مشکلات بسیاری شود تا در سال‌های اخیر علاوه‌بر تعلیق، درد جریمه‌های مالی یا محرومیت‌های متفاوت را به جان بخرد؛ اتفاقی که از یک‌سو آبروی فوتبال کشور در مجامع بین‌المللی را تحت‌تأثیر قرارداده و از سوی دیگر مانع موفقیت تیم‌های ملی و باشگاهی کشورمان در رقابت‌های آسیایی و حتی جهانی شده است.
جدیدترین مشکل که برای تیم‌های ایرانی به‌خاطر بدهی‌های بین‌المللی به‌وجود آمده، محرومیت از پنجره نقل‌وانتقالات از سوی فیفاست؛ اتفاقی که با سوء‌مدیریت رخ داد و لطمات مالی و معنوی زیادی به باشگاه‌های پرطرفدار کشور وارد کرد و حالا مدیران جدید این باشگاه‌ها، خصوصاً پرسپولیس برای لغو این رأی، هزینه‌های جدیدی را متحمل شده و می‌شوند...

پرسپولیس و تاوان سنگین
کسر 6‌امتیاز از پرسپولیس ابتدا در لیگ پنجم و به‌خاطر شکایت «کریستوفر ره» رخ داد که باعث سقوط این تیم به رده سیزدهم جدول شد. دو فصل بعد این اتفاق تکرار شد و با شکایت «رافائل ادریو» نزدیک بود جام قهرمانی را از سرخپوشان بگیرد اما در یک بازی دراماتیک و برتری لحظه آخری برابر سپاهان، این تیم حتی با کسر 6امتیاز، هم موفق به فتح لیگ هفتم شد؛ آن‌هم با 59‌امتیاز و یک امتیاز بیشتر از سپاهانی‌ها...
این دو اتفاق تلخ که بارها برای تیم‌های دیگر تهرانی و شهرستانی رخ داده و می‌دهد،
نه تنها مدیران این باشگاه‌های پرطرفدار و سایر باشگاه‌های کشور را از خواب غفلت بیدار نکرد، بلکه مدیران وقت و فعلی وزارت ورزش و فدراسیون فوتبال را به انجام اقدام‌های مناسب برای جلوگیری از تکرار چنین آبروریزی‌های بین‌الملل، وادار نساخت.
متاسفانه اکثر این اتفاق‌ها که به‌خاطر ضعف مدیران و جولان دلالان در باشگاه‌ها رخ داده و می‌دهد، باعث شده هرچند وقت یک‌بار پرونده تخلف یکی از تیم‌های ایرانی در محکمه فیفا باز شده و این نهاد بین‌المللی را به جریمه نقدی، محرومیت یا کسر امتیاز از یک باشگاه ایران وادار کند.
در این بین اما پرونده تخلف آقای مهدی طارمی، باعث صدور یکی از تلخ‌ترین رای‌های فیفا علیه فوتبال ایران و باشگاه پرسپولیس شد؛ آن هم در آستانه دیدار حساس با الهلال در مرحله نیمه‌نهایی لیگ قهرمانان آسیا تا علاوه‌بر متضرر شدن بازیکن، تیم و باشگاه، هواداران متعصب این تیم نیز تاوان سنگینی پس بدهند.
در آن رأی که در آخرین روزهای تابستان 96 صادر شد، علاوه‌بر محرومیت چهار ماهه طارمی و جریمه 800هزار یورویی باشگاه و بازیکن، پرسپولیس از فعالیت در دو پنجره نقل و انتقالات (زمستان‌96 و تابستان‌97) محروم شد تا همچنان این باشگاه و هوادارانش، تلخی سوء‌مدیریت‌ها و عدم اطلاع از قوانین بین‌المللی را بچشند.
به‌خاطر همان اشتباه بزرگ مدیران باشگاه پرسپولیس و یک بازیکن تازه به دوران رسیده، سرخپوشان امروز بعد از دو قهرمان متوالی در لیگ و صعود مجدد به مرحله حذفی لیگ قهرمانان آسیا، نگران حفظ یا جذب نفرات جدید هستند؛ موضوعی که شاید عاملی باشد تا فصل آینده، بلای فصل جاری سپاهان بر سر این تیم وارد شود...

محرومیت‌های جدید برای ایرانی‌ها
محرومیت از پنجره نقل و انتقالات، جدیدترین تصمیم فیفا برای برخورد با باشگاه‌های بدهکار ایرانی بود که در همان روزها علاوه‌بر پرسپولیس گریبان دو باشگاه پرطرفدار دیگر، یعنی استقلال و تراکتورسازی تبریز را هم گرفت و پس از آن راه‌آهن و دیگر تیم‌ها...
تراکتورسازی به‌خاطر فسخ یک‌طرفه قرارداد با ایان رمزی، دیتمار بیکای و حمزه یونس (سوء‌مدیریت شدید و نداشتن اطلاعات بین‌المللی) از دو پنجره و باشگاه استقلال به‌دلیل بدهی به بازیکنان خارجی از یک پنجره نقل و انتقالات محروم شدند اما باز هم گوش شنوایی نبود تا فوتبال ایران را از این باتلاق نجات دهد.
حالا پس از پایان لیگ، بحث کسر امتیاز از پدیده و احتمال صدور رأی سقوط این تیم به دسته نخست هم مطرح است که بعد از سقوط سیاه‌پوشان، می‌تواند ضربه بزرگی به فوتبال استان خراسان رضوی وارد کند.
باز هم تکرار می‌کنیم تمامی این اتفاق‌های تلخ، ماحصل سوء‌مدیریت و بی‌اطلاعی یا کم‌توجهی مدیران پیشین و فعلی فوتبال ایران به قوانین بین‌المللی و جولان دلالان سودجو در فضای فوتبال کشور است.
وقتی دوباره صحبت‌های آقای محسن بیاتی‌نیا سرمربی پیشین راه‌آهن را می‌خوانیم که با صراحت اعلام کرد: «دو سال پیش بازیکن خارجی به راه‌آهن می‌آید و با مبلغ 70 تا 100 هزار دلار با این باشگاه قرار می‌بندد. این بازیکن یک هفته با تیم تمرین می‌کند و بدون اینکه چیزی بگوید، می‌رود و با شکایت به فیفا، پنجره نقل‌وانتقالات راه‌آهن را می‌بندد. اما پرسش اصلی این است که این 70‌هزار‌تا چه شد؟» متوجه اوج فساد و جولان دلالان و نفوذ آن‌ها روی مدیران فوتبال می‌شویم. متاسفانه هر روز که می‌گذرد، به جای خالی مدیریت و ساختار مناسب در فوتبال،
 نه تنها از حجم این مشکلات کاسته نمی‌شود، بلکه قراردادهای جدید زمینه‌ساز محرومیت‌های بیشتر و جدیدتر برای فوتبال و باشگاه‌های ایران می‌شود.
در روزهایی که کشورهای حوزه خلیج‌فارس و شرق دور، درصدد جذب چهره‌های مطرح بین‌المللی برای رشد کمی و کیفی لیگ و تیم‌های خود هستند، فوتبال ایران با مدیران کارنابلد، اسیر شکایت بازیکنان درجه چندم اروپایی و آفریقایی است و حتی در روزهای اوج مقطعی نیز باید اسیر محرومیت‌ها و جریمه‌های پرونده‌های در جریان یا درحال بررسی باشد تا خیلی زود از صدر به ذیل کشیده شود...

captcha
شماره‌های پیشین