459
شنبه، ۰۸ اردیبهشت ۱۳۹۷
2
رهبر انقلاب اسلامی:

کشورهای اسلامی دچار «بیماری ذلت» شده‌اند

ترامپ: دیدگاه ماکرون در قبال ایران تغییر کرد

«برجام بزرگ» بازی جدید غرب با ایران

در هفته‌های منتهی به ضرب‌الاجل 120روزه ترامپ برای اصلاح برجام، کاخ سفید روزهای شلوغی را سپری می‌کند.بعد از سفر ماکرون به آمریکا یکی دیگر از رهبران اروپایی راهی واشنگتن شد، روز گذشته آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان و دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا با یکدیگر دیدار و گفت‌وگو کردند و این دیدار در حالی صورت گرفت که روابط ویژه رهبران دو کشور فرانسه و آمریکا بر روابط آمریکا با اروپا سایه افکنده است.

صبح نو

رهبر انقلاب اسلامی:

کشورهای اسلامی دچار «بیماری ذلت» شده‌اند

شرکت‌کنندگان در مسابقات بین‌المللی قرآن کریم صبح پنجشنبه در حسینیه امام‌خمینی ؟ره؟ با حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب دیدار کردند. مهم‌ترین محور بیانات رهبر انقلاب اسلامی در این دیدار بدین شرح است:
یکبار دیگر این جلسه باشکوه و پُرمغز و مفید تشکیل شد. تشکر می‌کنیم از برادرانمان در اوقاف و سایر کسانی که با سازمان اوقاف همکاری کردند برای تشکیل این جلسه، و خوش‌آمد عرض می‌کنیم به مهمان‌هایی که
 شرکت کردند.
مسأله قرآن، مسأله بسیار مهم ما است؛ مسأله همیشه دنیای اسلام و امت اسلام است. ما باید به قرآن تمسک کنیم. امت اسلامی اگر از قرآن استفاده نکند و اعراض کند -کمااینکه متأسفانه در برهه‌های زیادی از تاریخ ما این اتفاق افتاده است- ضربه خواهد خورد، سیلی خواهد خورد؛
همچنان‌که خورد.
مریضیم، بیماری داریم. عقب‌ماندگی کشورهای اسلامی را ببینید؛ تسلط کفار بر بسیاری از کشورهای اسلامی را ملاحظه کنید؛ اینکه رییس‌جمهوری آمریکا با کمال وقاحت می‌ایستد آنجا و می‌گوید اگر ما نباشیم، بعضی از این کشورهای عربی یک هفته هم نمی‌توانند خودشان را حفظ کنند، این تذلیل مسلمان‌ها است؛ این به‌خاطر این است که این بیماری است، از این بیماری ذلت هیچ بیماری‌ای بالاتر و بدتر نیست.
 این ذلت است، این به‌خاطر عدم تمسّک به قرآن است، به‌خاطر این است که ما این شفا را از دست داده‌ایم، این درمان را از دست داده‌ایم. «عِصمَه لِمَن تَمَسَّکَ بِهِ وَ نَجاه لِمَن تَبِعَه» واقعیت است؛ قرآن این است. ما امروز
 (به قرآن) احتیاج داریم؛ هم در زندگی شخصی‌مان به قرآن احتیاج داریم، هم در زندگی اجتماعی، هم در سیاستمان، هم در سلوک حکومتی خودمان. قرآن به ما درس می‌دهد.
قرآن می‌گوید در مقابل کفار باید سخت ایستاد، مثل خاکریزهای نرمی که قابل نفوذ است نبودن، مثل سد مستحکمی در مقابل کفار ایستادن. مسلمان‌ها باید در مقابل استکبار بِایستند؛ مسلمان‌ها باید در مقابل زورگویی آمریکا و بقیه زورگوهای عالم بِایستند؛ اگر این را رعایت نکنند، اگر این مرزها را توجه نکنند، ذلیل خواهند شد، دچار فساد خواهند شد، دچار عقب‌ماندگی خواهند شد که الان این متأسفانه اتفاق افتاده.
مؤمن با مؤمن بایستی پیوند ولایتی داشته باشد، مال هرجای دنیای اسلام که هست باشد؛ این وحدتی که ما می‌گوییم این است. در مقابل، بایستی در جبهه مقابل، کفار را که ملاحظه می‌کند با آنها پیوند نداشته باشد، با آنها ولایت نداشته باشد. ولایت کفار، مسلمان‌ها را بدبخت می‌کند.
اگر چنانچه این ولایت بین مؤمنین و قطع ولایت بین مؤمنین و کفار رعایت نشود در زمین، فتنه و فساد کبیر به وجود می‌آید. امروز این اتفاق افتاده؛ امروز در منطقه اسلامی ما جنگ هست، جنگ داخلی هست، خونریزی هست، فشارهای فراوان هست؛ دولت‌های بی‌عقل و عقب‌مانده بعضی از کشورها علیه کشورهای دیگر وارد جنگ می‌شوند، وارد جنایت‌کاری می‌شوند.
امروز مردم یمن دچار چه مصیبتی‌اند! عروسی‌شان عزا می‌شود؛ بمباران(شان) می‌کنند، مردم کوچه و بازار و مسجد و مانند اینها را نابود می‌کنند؛ در افغانستان یک‌جور دیگر، در پاکستان یک‌جور دیگر، در سوریه به یک نحو دیگر؛ این به‌خاطر این است که ما مسلمان‌ها ولایت بین مؤمنین را فراموش کرده‌ایم! یعنی به قرآن عمل نمی‌کنیم؛ این عمل نکردنِ به قرآن است. اگر به قرآن عمل بکنیم، عزت پیدا می‌کنیم؛ این راهی است که مسلمان‌ها را خوشبخت می‌کند.
ما در جمهوری اسلامی قریب چهل سال است که توانسته‌ایم در مقابل زورگویی استکبار بایستیم و پیشرفت هم بکنیم. به کوری چشم آنهایی که می‌خواستند جمهوری اسلامی را از بین ببرند، ما ریشه‌دارتر شدیم، توانایی‌مان بیشتر شد، قدرتمان بیشتر شد، پیشرفت بیشتری کردیم؛
به کوری چشم دشمن!
شما جوان‌های عزیز -شما اغلب جوان هستید- با قرآن با این چشم، با این احساس روبه‌رو بشوید که بایستی معارف قرآن را برای زندگی خودتان -زندگی شخصی‌تان، زندگی اجتماعی‌تان و زندگی حکومتی‌تان- فرا بگیرید و آنها را به منصه‌عمل دربیاورید؛ (به این) مقید بشوید.
 اگر با این نگاه، با این احساس با قرآن روبه‌رو شدید، فردای دنیای اسلام به‌مراتب از امروز بهتر خواهد بود؛ دیگر آمریکا جرأت نمی‌کند علیه کشورهای اسلامی و علیه امت اسلامی این‌جور خط ونشان بکشد، تهدید بکند.
 اگر به قرآن تکیه کردیم، از قرآن فرا گرفتیم، به قرآن تمسک کردیم، این تمسک به حبل‌الله است و تمسک به حبل‌الله موجب می‌شود که انسان بتواند مستحکم بایستد.
شما از یک مسیری دارید عبور می‌کنید و یک دستاویزی هست که محکم به آن می‌چسبید، دیگر خطر سقوط وجود ندارد؛ حبل‌الله این است، اگر تمسک کردید، خطر سقوط از بین خواهد رفت؛ امیدواریم ان‌شاءالله که روزبه‌روز دنیای اسلام به این نزدیک‌تر بشود.

captcha
شماره‌های پیشین