459
شنبه، ۰۸ اردیبهشت ۱۳۹۷
1
رهبر انقلاب اسلامی:

کشورهای اسلامی دچار «بیماری ذلت» شده‌اند

توصیه قذافی به کره‌شمالی چه بود

سرنوشت لیبی در انتظار کیم جونگ اون

«کیم جونگ اون» رهبر کره‌شمالی اخیراً اعلام کرده است که نمی‌خواهد به سرنوشت صدام‌ یا قذافی دچار شود و از این رو روند گفت‌وگو برای خلع‌سلاح و نابودی مراکز نظامی خود را با آمریکایی‌ها آغاز کرده است.

سرانجام 14 سال پیگیری تخلفات مرتضوی در گفت‌وگوی«صبح‌نو» با دکتر زاکانی

کوتاه نیامدیم

روایت سعید مرتضوی، دادستان سابق تهران به رمانی قطور و پر‌مخاطب بدل گشته است و این روزها اگر نگوییم خود را تسلیم، در چنگال عدالت می‌بیند که باید روزهای بهاری خود را در زندان اوین سپری کند. پرونده مرتضوی قصه طولانی دارد و از هر زاویه که به آن نگاه می‌کنیم حاشیه و متن فراوانی به‌چشم می‌خورد؛ از ماجرای فروش سؤالات کنکور و بازداشت پالیزدار، تا زمانی که با وجود قصورش در کهریزک حکم پست‌های دولتی برایش زده می‌شد و چه حالا که هنگام اجرای حکمش غیبش زده بود و پیدایش نمی‌شد. علیرضا زاکانی که از پیشگامان مبارزه با فساد سیاسی-اقتصادی است؛ نماینده وقت تهران در بهارستان، پیرامون رخدادهای پس از فتنه‌88 نوک پیکان اقداماتش در قامت نماینده اصول‌گرا به سمت مقصر اصلی رخداد ناگوار کهریزک نشانه رفت و درخواست تشکیل هیات قضایی برای پیگیری ادعاهای مرتضوی درباره کهریزک کرد.سعید مرتضوی در برابر موج مطالبه‌گری علیرضا زاکانی، اقدامات وی را «خصومت شخصی» با فعال‌سازی موج رسانه در هفته‌نامه پنجره دانست اما سرانجام وی با حکم دادگاه محکوم شد. بعد از دستگیری مرتضوی به سراغ دکتر علیرضا زاکانی رفتیم؛ چراکه او بیش از 10سال در حال پیگیری تخلفات مسوول اصلی پرونده کهریزک بود، در ادامه گفت‌وگوی روزنامه «صبح نو» درباره رویارویی‌هایش با دادستان اسبق تهران را می‌خوانید.

ترامپ: دیدگاه ماکرون در قبال ایران تغییر کرد

«برجام بزرگ» بازی جدید غرب با ایران

در هفته‌های منتهی به ضرب‌الاجل 120روزه ترامپ برای اصلاح برجام، کاخ سفید روزهای شلوغی را سپری می‌کند.بعد از سفر ماکرون به آمریکا یکی دیگر از رهبران اروپایی راهی واشنگتن شد، روز گذشته آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان و دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا با یکدیگر دیدار و گفت‌وگو کردند و این دیدار در حالی صورت گرفت که روابط ویژه رهبران دو کشور فرانسه و آمریکا بر روابط آمریکا با اروپا سایه افکنده است.

گزارش «صبح نو» از پروژه‌های در حال اتمام شهرداری تهران که 11 ماه است تکمیل نشده‌اند

پایتخت فراموشی

تهران در طول تاریخ خود شاهد حضور مدیران مختلفی بوده که هرکدام تلاش کرده‌اند کاری برای شهر انجام دهند. شهردارانی چون آقایان کریم‌آقا بوذرجمهری یا غلامرضا نیک‌پی قبل از پیروزی انقلاب اسلامی و غلامحسین کرباسچی و محمدباقر قالیباف در دوران پس از انقلاب اسلامی بیشترین دوره مدیریت در بلدیه پایتخت را تجربه کرده‌اند. اما در صدر شهردارانی که طولانی‌ترین دوره مدیریت شهری را داشته‌اند نام محمدباقر قالیباف با 144‌ماه خدمت دیده می‌شود. قالیباف در دوره مدیریت 12‌ساله خود طرح‌ها و پروژه‌های بسیاری را برای تهران اجرا کرد و به پایان رساند. از این جمله می‌توان به بوستان‌های نهج‌البلاغه، جوانمردان، یاس فاطمی، ولایت یا پروژه‌های عمرانی تونل نیایش، پل طبقاتی صدر، دریاچه شهدای خلیج فارس، ساخت کامل خطوط 6 و 7 و تکمیل دیگر خطوط متروی تهران و حدود 300 کیلومتر بزرگراه اشاره کرد. البته وی از ابتدای آغاز به کار در میانه شهریورماه سال 1385 تمرکز خود را بر اتمام پروژه‌های نیمه‌تمامی گذاشت که سال‌ها از آغاز آن‌ها گذشته بود اما پیشرفت آن‌ها قابل بیان نبود.

گزارش «صبح نو» از بزرگ‌ترین کمپین جنوب کشور که خلیج فارس را خواستنی‌تر کرده است

روزی برای هرمز زیبا

ابتدای فیلم نارنجی‌پوش، کارگردان فیلم از حجم بالای زباله‌های ساحل دریای شمال می‌گوید و حتی دلیل ساخت فیلمش را حجم بالای زباله عنوان می‌کند. اتفاقی که چند سالی می‌شود واکنش‌های بسیاری را برانگیخته است و عزم عمومی برای پاکسازی این زباله‌ها هرچند به‌صورت مقطعی به راه می‌افتد. اما یک گروه کاملاً مردمی، دست‌به‌کار شده‌اند و سعی دارند که چهره ساحل جنوب را از زباله پاک کنند. اتفاقاً در این راه خیلی هم موفق بوده‌اند. کمپین «هرمز پاک» نام کمپینی است که آن‌ها به راه انداخته‌اند.

مدیران ارشد رسانه ملی، جوانگرایی را در پیش گرفته‌اند

تازه‌نفس‌ها در «جام‌جم»

سازمان صداوسیما در رویه‌ای که اخیراً در پیش گرفته، به انتخاب و انتصاب مدیرانی جوان در بخش‌های گوناگون رسانه ملی اقدام کرده است.

گزارش «صبح نو» از نامه استاندار خوزستان به رییس‌جمهوری و اعلام رسمی پایان عملیات مالچ‌پاشی

آسمان آبی به خوزستان بر می‌گردد

خوزستان سال‌هاست گرفتار گرد و غباری شده که به‌دلیل برخی از سیاست‌های شاید نادرست و همچنین بی‌توجهی به حفظ منابع طبیعی، برنامه‌های دولت برای کنترل این ریزگردها ثمری نداشته و با وجود اجرای برخی از روش‌های تثبیت خاک هنوز هم این منطقه شاهد گردوغباری است که زندگی مردم را به‌شدت تحت‌تأثیر قرار داده است.

مجوز استقرار سرورهای تلگرام در ایران لغو شد

ابهامات توافق دولت با تلگرام

تلگرام همچنان بحث اصلی این روزهای فضای مجازی است. در روزهایی که پیام‌رسان‌های داخلی کم‌کم جای خود را در میان مردم باز می‌کنند و هر کدام سعی می‌کنند خدمات را به سطح مورد انتظار مخاطبانشان برسانند و از سویی انتظار حمایت از دولتمردان را دارند -که فعلاً در لفظ شعار حمایت از محصولات پیام‌رسان‌های داخلی را می‌دهند- و البته برخی نیز عطای حضور در تلگرام را به لقایش بخشیده و از پیام‌رسان‌های داخلی استفاده می‌کنند.

سرمقاله

شرکای راهبردی

شماره‌های پیشین