458
چهارشنبه، ۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۷
6
حکم راننده اتوبوس جانی خیابان گلستان هفتم تأیید شد

قصاص ثلاث

انتقاد کارگزارانی‌ها از تاخیر اصلاح‌طلبان در انتخاب شهردار

کرباسچی: تهران را بین زمین و هوا نگه داشته‌اند

جدال و کشمکش طیف‌های اصلاح‌طلب برای اداره شهر تهران، حالا هرروز بیش از پیش‌ نمایان می‌شود و پشت‌پرده‌های کنار رفتن نجفی هرروز با گفت‌و‌گوهای جدید بیشتر افشا می‌شود. به‌ویژه این‌که دیروز و همزمان با انتخاب هفت گزینه نهایی شورای شهر برای شهردار بعدی تهران، سروصدای دبیر کل حزب کارگزاران سازندگی هم به‌عنوان یکی از اضلاع مثلث صاحب سهم در شورای پنجم تهران با تندترین توصیف‌ها در‌آمد. موضوعی که نشان می‌دهد طیف‌های اصلاح‌طلبان، بیش از همیشه دچار تشتت و درگیری شده‌اند.

صبح نو

انتقاد کارگزارانی‌ها از تاخیر اصلاح‌طلبان در انتخاب شهردار

کرباسچی: تهران را بین زمین و هوا نگه داشته‌اند

جدال و کشمکش طیف‌های اصلاح‌طلب برای اداره شهر تهران، حالا هرروز بیش از پیش‌ نمایان می‌شود و پشت‌پرده‌های کنار رفتن نجفی هرروز با گفت‌و‌گوهای جدید بیشتر افشا می‌شود. به‌ویژه این‌که دیروز و همزمان با انتخاب هفت گزینه نهایی شورای شهر برای شهردار بعدی تهران، سروصدای دبیر کل حزب کارگزاران سازندگی هم به‌عنوان یکی از اضلاع مثلث صاحب سهم در شورای پنجم تهران با تندترین توصیف‌ها در‌آمد. موضوعی که نشان می‌دهد طیف‌های اصلاح‌طلبان، بیش از همیشه دچار تشتت و درگیری شده‌اند.


دیروز شورای شهر، همان‌طور که وعده داده بود، تشکیل جلسه داد تا سرنوشت شهردار بعدی تهران بعد از آقای «محمد علی نجفی» را تعیین کند. شهرداری که قرار بود از دل لیست 20‌نفره‌ای بیرون بیاید که با پیشنهاد اعضای شورای پنجم، معرفی شده بود. مرحله نخست غربال کاندیداهای پیشنهادی شورای پنجم، در حالی برگزار شد که نام آقای «محسن هاشمی‌رفسنجانی» رییس شورای پنجم نیز در آن به چشم می‌خورد. اما آن‌چه در پایان رأی‌گیری اعلام شد، حذف هاشمی از این لیست بود و هفت گزینه نهایی شورا برای مدیریت شهری پایتخت معرفی شدند. «ایسنا» در این‌باره نوشت: «‌اعضای شورای شهر تهران پس از رأی‌گیری برای انتخاب هفت گزینه از ۲۰‌گزینه انتخابی برای شهرداری تهران‌، هفت نفر را به‌عنوان کاندیدای نهایی شهرداری تهران انتخاب کردند که بر این اساس ۱- سید محمد افشانی، ۲- محمد ابراهیم انصاری لاری،
 ۳- ‌محمود حجتی، ۴- سید محمودحسینی، ۵- ‌سمیع‌الله حسینی‌مکارم، ۶- ‌حجت‌الله میرزایی و ۷- ‌پیروز حناچی به‌عنوان هفت گزینه نهایی کاندیدای شهرداری تهران برای ارائه برنامه‌هایشان به شورای شهر تهران انتخاب شدند.»
دقایقی پس از این انتخاب اما، واکنش‌ها به آن آغاز شد. آقای «محمد علیخانی» عضور شورای شهر تهران در پایان این جلسه در جمع خبرنگاران با انتقاد از گزینه‌های مطرح‌شده برای حضور در شهرداری تهران اظهار کرد: لیستی که امروز مشخص شد، لیستی قوی نیست ولی باید به رأی اکثریت اعضای شورای شهر تهران احترام گذاشت؛ به‌هر‌حال این نظر اکثریت آرا بود. او در‌عین‌حال سرنخ اصلی ماجرای دیروز شورای شهر را در دو جمله، این‌طور خلاصه کرد: «‌رأی امروز جریانی نبود و بیشتر رأی حزبی بود.»
آقای «حسن رسولی» دیگر عضو شورا نیز در این‌باره گفت: «‌همان‌گونه که به دادستان کل کشور تذکر و اطمینان دادم، شورای پنجم منسجم و توانمند است و انتخاب شهردار مرحله به مرحله با وحدت و عقلانیت پیش می‌رود.»

دعوای داخلی بر سر قدرت
اشاره این دو عضو شورای شهر تهران به جلسه عصر دوشنبه هیات‌رییسه شورای‌عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان و شورای شهر تهران بود که در آن اعضا بر پایبندی به میثاق‌نامه و ضرورت تداوم حضور همه اعضای شورای شهر در این نهاد مدنی تاکید کردند. همچنین مقرر شد تعامل بین شورای‌عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان و شورای شهر به جهت حفظ انسجام و همبستگی اصلاح‌طلبان تقویت شود.
ماجرایی که البته انگار آن‌طور که مطابق میل و نظر همه طیف‌های اصلاح‌طلبی از جمله کارگزاران بوده، پیش نرفته بود. نشانه‌های این ادعا را می‌شد در توییت آقای «محمدرضا عارف» رییس شورای‌عالی اصلاح‌طلبان دید. او دیروز نوشت: «انتخاب شهردار جدید تهران نباید به محلی برای گسست همبستگی اصلاح‌طلبان تبدیل شود. شخصاً برای تقویت این انسجام تمام تلاشم را خواهم کرد.»
اما تندترین واکنش، مربوط به حزب کارگزاران سازندگی و ارگان مطبوعاتی‌اش بود. روزنامه «سازندگی» دیروز تیتر و عکس صفحه خود را به محسن هاشمی اختصاص داد و در مطلبی از «پشت‌پرده انصراف هاشمی» نوشت.  آقای «غلامحسین کرباسچی» هم در یادداشت خود در این روزنامه با لحنی تند خطاب به اعضای شورای پنجم توصیه کرد به‌جای معرفی 28‌نفر و این همه بحث‌وجدل و بگومگو کردن، کار مفیدی را انجام دهند. کرباسچی در بخشی از این یادداشت نوشت: «توجه کنیم در دوره‌های قبل که شورای ترکیبی تقریباً 50-50 تقسیم شده بین سلیقه‌های سیاسی بود در کمترین زمان ممکن شهردار را انتخاب کرد و کارهای اجرایی سامان یافت. این وضعیت برای شورای شهر، احزاب اصلاح‌طلب و حتی بزرگان این جبهه افتخارآمیز نیست. به‌جای معرفی 28‌نفر و این همه بحث‌وجدل و بگومگو کردن باید کار مفیدی را انجام دهند؛ حتی اگر ناچار شوند 24‌ساعت جلسه بگذارند باید این کار با فوریت و وقت‌گذاری بیشتر انجام شود و یک شخص توانمند را انتخاب کنند. یک سال از عمر شورا گذشت و در این مدت هم اتفاق خاصی رخ نداده و تنها افتخار این است که موفق شدیم حقوق پرسنل را پرداخت کنیم!»
او در بخشی دیگر هم نوشت: «‌در سوگندنامه اعضای شورا آمده: «در برابر کلام‌الله مجید به خداوند متعال سوگند یاد می‌کنم.... در خدمت به مردم کوشا باشم... در رعایت صرفه و صلاح و پیشرفت امور شهر و شهرداری اهتمام نمایم.» این اهتمام است که بعد از یک‌سال هنوز درباره چگونگی انتخاب شهردار وقت و بودجه را به‌هدر دهیم؟»

شهر را بین زمین و آسمان نگه داشته‌اید
چند ساعت بعد اما، کرباسچی عصبانی‌تر از همیشه، در گفت‌و‌گو با اعتماد، کدهایی را مطرح کرد که ماجرای لابی‌گری برای انتخاب شهردار تهران و اوج سهم‌خواهی اصلاح‌طلبان را روشن‌تر کرد. او در این گفت‌و‌گو با اشاره به روند انتخاب شهردار تهران گفت: «‌شورای شهر با این نوع عملکرد یک سال شهرداری تهران را بین زمین و آسمان نگه داشته و عملاً کار مثبتی در پایتخت اتفاق نیفتاده است. فقط هشدار می‌دهم که شورای شهر با این عملکرد غیر از آنکه خود را به لحاظ کاری زیر سؤال می‌برد، مجموعه اصلاح‌طلبان و افرادی که آنها را به مردم معرفی کرده‌اند نیز زیر سؤال می‌برد. مگر شورای شهر چند سال قرار است کار کند؟ چهار سال این شورا می‌تواند کار کند که یک سال از آن، در شک و تردید چه کسی را معرفی کنیم یا چه کسی را معرفی نکنیم سپری شده است. متاسفانه مهم‌ترین دغدغه امروز اعضای شورای شهر آن است که چه کسی میثاق‌نامه را امضا کرده است. از میان 28‌کاندیدای معرفی شده، 25‌نفرشان آمادگی و توانایی اداره شهر تهران را ندارند. این نوع رفتار غیر از آنکه آبروی شورای شهر تهران را می‌برد، آبروی اصلاح‌طلبان را هم خواهد برد.»
او گفت: «نمی‌دانم چه تحلیلی پشت سر بحث‌های سیاسی‌ای از این دست وجود دارد. برخی متصورند که چون تهران درگیر گرفتاری و مشکلات زیادی است و همچنین وضعیت بودجه و اقتصاد شهرداری به نحوی نیست که بتوانند تغییر و تحول اساسی در شهر ایجاد کنند، بهتر است با مطرح کردن چنین بحث‌های سیاسی، دعواها و مخالفت کردن با هر حرفی که در جایی گفته می‌شود، نظر افکار عمومی را جلب کنند. این افراد مسائلی مانند شفافیت، گذشته و آینده را مطرح می‌کنند تا از نظر افکار عمومی رای‌شان را از دست ندهند؛ فکر می‌کنند اگر با کسی که در جایی گفته فردی برای شهرداری خوب است، مخالفت کنند، باعث می‌شود که در افکار عمومی رأی بالایی بگیرند. در‌حالی‌که مساله افکار عمومی اتفاقاً این است که شهر تهران به درستی اداره شود. مساله‌شان این است که گرفتاری ترافیک و حمل‌و‌نقل حل شود. دغدغه‌های امروز شورای شهر تهران در شأن یک شورای برآمده از رأی مردم نیست.»
حالا به نظر می‌رسد جدال و درهم‌ریختگی داخلی طیف‌های شورای شهر تهران به اوج خود رسیده است. چه کارگزارانی که با تلاش برای حذف نجفی، درصدد نشاندن محسن هاشمی بر صندلی شهردار تهران بودند و چه دو طیف دیگر که با مقاومت دربرابر نام هاشمی، او را با تصمیمی حزبی از گزینه‌های مدیریت پایتخت حذف کردند. به نظر می‌رسد موضوع انتخاب شهردار جدید تهران، در 20‌روز آینده و تا انتخاب نهایی شورا، آبستن حوادث بسیار دیگری خواهد بود. حوادثی که کمترین نتیجه آن، پایتخت همچنان بلاتکلیف ایران
 خواهد بود.

captcha
شماره‌های پیشین