457
سه شنبه، ۰۴ اردیبهشت ۱۳۹۷
13
پرسش‌هایی از خانه سینما

وقتی‌ کارگردان «تاکسی» مصالح‌ملی‌می‌شود

روز گذشته خانه سینما با انتشار نامه‌ای خطاب به رییس قوه قضاییه، صدور مجوز برای حضور آقای جعفر پناهی در جشنواره کن را خواستار شد.

خبر

صبح نو

پرسش‌هایی از خانه سینما

وقتی‌ کارگردان «تاکسی» مصالح‌ملی‌می‌شود

روز گذشته خانه سینما با انتشار نامه‌ای خطاب به رییس قوه قضاییه، صدور مجوز برای حضور آقای جعفر پناهی در جشنواره کن را خواستار شد.

آقای جعفر پناهی در حوادث سال 88 و 89 به‌دلیل برخی از حواشی و فعالیت‌هایش، چند‌بار احضار و نهایتاً بر اساس حکم دادگاه، به اتهام «اجتماع و تبانی و تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی» به ۶‌سال حبس تعزیری و ۲۰‌سال محرومیت از فیلمسازی، ۲۰‌سال محرومیت از فیلمنامه‌نویسی، ۲۰‌سال محرومیت از سفر به خارج از ایران و ۲۰‌سال ممنوعیت از هر نوع مصاحبه با رسانه‌ها و مطبوعات داخلی و خارجی محکوم شد.

فیلمسازی بدون مجوز
فیلم سه‌رخ جعفر پناهی، برای حضور در بخش مسابقه جشنواره فیلم کن برگزیده شده است. آن‌طور که در خبرها آمده «سه‌رخ» روایتگر زندگی سه هنرپیشه زن ایرانی است که هر یک شرایطی ویژه را در حرفه کاری خویش تجربه می‌کنند؛ یکی از این هنرپیشگان متعلق به دوران سابق و روزگار غلبه فیلم فارسی‌هاست؛ این هنرپیشه اکنون ممنوع‌الفعالیت است و با خاطرات گذشته روزگار می‌گذراند.
هنرپیشه دوم محصول روزگار معاصر و از چهره‌های کنونی است که تلقی خاص خود را از حیطه کاری خویش دارد. هنرپیشه سوم هم جوانی‌است در ابتدای راه که به‌دنبال ارتقای جایگاه خویش است. اخیراً یکی از عوامل این فیلم ضمن تأیید خبر حضورش در تولید فیلم جدید جعفرپناهی، درباره موضوع مجوز این فیلم گفت: «معلوم است که جعفر پناهی و این فیلم مجوز ندارند! همه این را می‌دانند و نیازی به گفتن ندارد.»

 فصل نامه‌نگاری!
در ماه‌های اخیر تاکنون چند نامه توسط سینماگران خطاب به مسوولان روسای قوا منتشر شده است. از اکران فیلم «عصبانی نیستم» و حالا درخواست صدور مجوز، برای سفر فیلمساز محکوم، به جشنواره کن.
نامه اخیر توسط خانه سینما و البته با امضای آقای «همایون اسعدیان» رییس هیات‌مدیره این مجموعه، به قوه قضاییه ارسال شده است. در متن این نامه آمده: احتراماً همان‌گونه که مستحضر هستید سینمای کشورمان به‌عنوان پرچمدار فرهنگ جمهوری اسلامی قاره‌ها را درنوردیده و جایگاهی جهانی و مؤثر در عرصه هنر بین‌المللی یافته است و روزی نیست که از جشنواره‌ها و مجامع معتبر بین‌المللی جایزه‌ای به موزه جوایز هنر هفتم میهن‌مان اضافه نشود.
 اخیراً فیلم «سه‌رخ» ساخته آقای جعفر پناهی در بخش اصلی جشنواره فیلم کن پذیرفته شده و رسم مألوف جشنواره‌ها بر این است که کارگردانان آثار، به هنگام نمایش فیلم‌هایشان در هر رویداد سینمایی حضور داشته باشند و نبودشان به دلایل سیاسی و ممنوعیت‌های قضایی، تصویری نامطلوب از کشور متبوع‌شان ایجاد خواهد کرد، با عنایت به عرایض فوق استدعا دارد به لحاظ مصالح ملی و ارائه تصویری واقعی از فضای فرهنگ میهن اسلامی، مقرر فرمایید نسبت به صدور مجوز حضور ایشان در جشنواره مذکور مساعدت مقتضی مبذول شود.

مصالح ملی یک‌طرفه؟!
سه‌رخ نخستین فیلم پناهی در دوران محکومیت قضایی‌اش نیست. او دراین چند سال «این یک فیلم نیست»، «پرده» و «تاکسی» را نیز ساخته است. پناهی فیلمنامه می‌نویسد، مصاحبه می‌کند، فیلم می‌سازد و تقریباً تمام مواردی که طبق حکم قضایی از آن‌ها تعلیق شده را زیر پا می‌گذارد. جدای از حق بودن یا نبودن حکمش، طبق قانون رسمی کشور به این حدود محکوم شده و طبیعتاً هر شهروندی هم باید به قانون تن بدهد؛ در تمام حکومت‌ها و البته در بین تمام انسان‌های متمدن، احترام به قانون جزو اولویت‌های زندگی اجتماعی است. حال اینکه قوه قضاییه بنا به مصالح گوناگون، به دهن‌کجی جعفر پناهی و رفتار فرا‌قانونی‌اش، عکس‌العمل نشان نمی‌دهد، طبعاً حکمت خودش را دارد و به‌خاطر نرمش در برابر جامعه هنری است.
پناهی فیلم بدون مجوز ساخته و حالا می‌خواهد به کن هم برود!
فیلم قبلی‌اش، «تاکسی» حواشی زیادی داشت و بسیاری آن را دهن‌کجی به کشور و منافع ملی دانستند و حالا نبود این فیلمساز -که حتی در دوران محکومیتش هم در دشمنی با نظام کم نگذاشته- از مصالح ملی شده است!

چند سؤال از خانه سینما
در اینجا لازم است از خانه محترم سینما و شخص آقای همایون اسعدیان که از فیلمسازان کاربلد سینمای ایران است چند سؤال پرسیده شود. (برای تماس با آقایان شاهسواری و اسعدیان تلاش زیادی انجام دادیم ولی هیچ‌کدام پاسخگو نبودند).
علت ارسال نامه به شخص رییس قوه قضاییه و عبور از وزارت ارشاد چیست؟
موضع خانه سینما نسبت به دهن کجی پناهی به حکم قانون و اقدامات خلاف وی چیست؟
 آیا به صرف داشتن شخصیتی هنری، حکم قانون ساقط می‌شود یا اگر مثلاً یک مهندس هم ممنوع‌الخروج شود، اصناف مربوطه باید به رییس قوه برای رفع محدودیتش نامه بزنند؟
آیا تضمینی وجود دارد که پناهی با حضور در کن، قدردان این رأفت نظام باشد و نمکدان نشکند؟ طبیعت و رویه کار صنفی تلاش برای رفع مشکلات اعضاست و قاعدتاً خانه سینما هم حق دارد برای حل مسائل یک عضوش تمام تلاشش را انجام دهد و این در جای خودش قابل تقدیر است اما آیا این مجموعه به طرف دیگر ماجرا هم برای حل مشکل مراجعه کرده است؟
 آیا با پناهی برای ترغیبش به رعایت قانون و دوری از حواشی بیجا و لطمه به مصالح ملی صحبتی کرده یا صرفاً مصالح ملی یک طرفه است؟
تعلیق هیچ فیلمسازی از فعالیت سینمایی خوشحال‌کننده نیست و تمام سینماگران ایرانی باید فیلم بسازند اما، لازم است که برای ایجاد یک فضای تعاملی، احترام متقابل وجود داشته باشد.

captcha
شماره‌های پیشین