457
سه شنبه، ۰۴ اردیبهشت ۱۳۹۷
12

خبر

انتشار گزینشی بودجه‌های فرهنگی حاشیه‌ساز شد

شعبده‌بازی با ارقام بودجه فرهنگی

چندی پیش روزنامه سازندگی (ارگان حزب کارگزاران) گزارشی منتشر کرد که در آن بودجه نهادهای به‌زعم خودش «متولی اسلامی‌سازی علم» مورد خطاب قرار گرفته و این‌طور القا شده بود که بودجه‌های کلانی صرف این امر می‌شود. حال آنکه بودجه نهادهای علمی که مروج علم غیردینی هستند چندبرابر آن است و در گزارش مفصل روزنامه «صبح نو» به آن پرداخته شد.

صبح نو

انتشار گزینشی بودجه‌های فرهنگی حاشیه‌ساز شد

شعبده‌بازی با ارقام بودجه فرهنگی

چندی پیش روزنامه سازندگی (ارگان حزب کارگزاران) گزارشی منتشر کرد که در آن بودجه نهادهای به‌زعم خودش «متولی اسلامی‌سازی علم» مورد خطاب قرار گرفته و این‌طور القا شده بود که بودجه‌های کلانی صرف این امر می‌شود. حال آنکه بودجه نهادهای علمی که مروج علم غیردینی هستند چندبرابر آن است و در گزارش مفصل روزنامه «صبح نو» به آن پرداخته شد.

این‌بار اما کانال تلگرام «اصلاحات‌نیوز» با انتشار یک اینفوگرافی با موضوع «میزان بودجه دریافتی نهادهای فرهنگی کشور در فروردین‌ماه 97»
بر اساس جدولی که سازمان خزانه‌داری کشور منتشر کرده است، نام و بودجه بعضی نهادهای فرهنگی خاص را منتشر کرده و این اینفوگرافی در فضای مجازی با عناوینی مانند حیف و میل بیت‌المال در حال بازنشر است.
چند نکته عجیب در انتشار این اینفوگرافی وجود دارد که با توجه به آن‌ها می‌توان آن را یک «شعبده‌بازی مضحک رسانه‌ای» خواند. اول اینکه وقتی یک اینفوگرافی با عنوان میزان بودجه دریافتی «نهادهای فرهنگی» منتشر می‌شود طبیعتاً باید بودجه‌های کلان نهادهای اصلی دولتی یا وابسته به دولت، در آن قید شود.
 اما در این اینفوگرافی بودجه نهادهایی مانند وزارت ارشاد، سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، سازمان سینمایی، دانشگاه‌های دولتی علوم انسانی، وزارت علوم، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، پژوهشگاه‌های ریز و درشت دولتی، سازمان اوقاف، سازمان حج و زیارت، فرهنگستان‌ها و... آورده نشده است!
به‌طور مثال در حالی بودجه واریزی ماه فروردین نهادی با نام «پایگاه استناد علوم جهان اسلام» با مبلغ 152 میلیون تومان آورده شده که بودجه ماه فروردین سازمان اوقاف که یک رقم آن 6میلیارد و 800 میلیون تومان است، ذکر نشده است!
یا از کنار بودجه ماه فروردین وزارت ارشاد که بیش از 20 میلیارد تومان است، با بی‌توجهی
 رد شده است.
همچنین بودجه‌های نهادهای وابسته به وزارت ارشاد مانند سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با رقم بالای 6میلیارد تومان، بودجه سازمان سینمایی با حدود سه‌میلیارد تومان ... قید نشده است.
یا بودجه سازمان میراث فرهنگی و گردشگری همراه با پژوهشگاه این سازمان که حدود دومیلیارد تومان می‌شود، آورده نشده است.
 بودجه فروردین شرکت سهامی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان هم 10‌میلیارد تومان است که هیچ اشاره‌ای به آن نشده است.
نکته بعدی که در این اینفوگرافی به طرز مبتدیانه‌ای به چشم می‌خورد، این است که بودجه نهادهای علمی و پژوهشی (به‌ویژه در حوزه علوم انسانی) هم به‌عنوان نهادهای فرهنگی آورده شده است. مثلاً بودجه موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی؟ره؟ و پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، درج شده است. درحالی‌که اگر بخواهیم بودجه نهادهای پژوهشی را که از منابع عمومی دولتی استفاده می‌کنند، ذکر کنیم، ارقام بسیار خیره‌کننده‌ای وجود دارد که هیچ اشاره‌ای به آن‌ها
نشده است.
مثلاً وزارت علوم، دانشگاه علامه طباطبایی، پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی، پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات، پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات اجتماعی، موسسه عالی آموزش و پژوهش مدیریت و برنامه‌ریزی و همه دانشگاه‌های کشور که در حوزه علوم انسانی فعالیت می‌کنند، فقط بخشی از نهادهایی را شامل می‌شود که باید به بودجه‌های بسیار کلان‌تر آن‌ها نسبت به آنچه در اینفوگرافی آورده شده است، توجه کرد.
به‌طور مثال بودجه فروردین دانشگاه علامه طباطبایی که دانشگاه اختصاصی علوم انسانی و
زیر نظر وزارت علوم فعالیت می‌کند، بیش از پنج‌میلیارد تومان است. یا بودجه پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی حدود یک‌میلیارد و 600 میلیون تومان است.
آنچه به طرز زمختی در این اینفوگرافی به چشم می‌خورد، آن است که سعی شده بودجه‌های نهادهایی گردهم آورده شود که به‌زعم طراحان آن مخالفان فکری و سیاسی اصلاحاتی‌ها محسوب می‌شوند.
به‌طور مثال در حالی بودجه فرهنگستان زبان و ادب فارسی به ریاست آقای حدادعادل قید شده است که بودجه فرهنگستان علوم و فرهنگستان هنر آورده نشده است. یا اینکه به بودجه موسسه نشر آثار امام و پژوهشکده امام خمینی و انقلاب اسلامی که منتسب به نوه امام است، توجهی نشده است. بودجه‌ای که تنها در ماه فروردین، بیش از یک‌میلیارد تومان است. همچنین بودجه دایره‌المعارف بزرگ اسلامی که زیرنظر آقای موسوی بجنوردی اداره می‌شود آورده نشده است.
یکی دیگر از نکات خنده‌آور اینفوگرافی، آوردن بخشی از بودجه «مجلس شورای اسلامی» در کنار بودجه‌های فرهنگی است! مشکل قبلی این بود که اینفو، جامع همه نهادهای فرهنگی نیست، اما این مشکل نشان می‌دهد اینفو مانع حضور نهادهای غیرفرهنگی هم نیست!
یکی دیگر از ایرادات واضح اینفوگرافی این است که مبلغ پرداختی در ماه فروردین را ملاک مقایسه قرار داده است. در‌حالی‌که ممکن است به یک نهاد یا سازمان، 10‌درصد و به نهادی دیگر 20‌درصد بودجه‌اش در ماه فروردین تعلق بگیرد و لذا نمی‌توان مبلغ پرداختی ماه فروردین را ملاکی برای سنجش میزان بودجه نهادهای گوناگون قرار داد و باید بودجه کل آن‌ها را ملاحظه کرد.
گاف‌های عمدی و سهوی این اینفوگرافی نشان می‌دهد تولیدکنندگان آن با عجله و ولع به‌دنبال از میدان به در کردن دشمن فرضی خود به هر قیمتی هستند و در این راه از چنین شعبده‌بازی‌های مضحک و خنده‌داری خودداری نمی‌کنند.

captcha
شماره‌های پیشین