457
سه شنبه، ۰۴ اردیبهشت ۱۳۹۷
1
سرمقاله

سیاست شکستن انحصار

بررسی سناریوهای اقتصادی در کشورهای مختلف برای مقابله با تحریم‌ها

بازگشت طلا به کشور

از سال 1946 بود که دولت آمریکا با حیله و مکر، واحد پولی خود را به معیار بین‌المللی پول تبدیل کرد و با این کار آمریکا توانست اقتصاد دنیا را تحت سلطه خود بگیرد، تنها یک برخورد استقلال‌طلبانه و ضد هژمونی آمریکا کافی بود تا آمریکا با تحریم‌های ارزی اقتصاد این کشورها را با چالش روبه‌رو کند، اما از سال 2012 موج بازگردانی ذخایر طلا از آمریکا آغاز شد و جایگاه دلار را در آستانه تزلزل قرار داد.

خبر

شکوری‌راد: بیماری بهانه بود با «کارگزاران» اختلاف سیاسی داشتیم

پشت‌پرده استعفای نجفی

اگرچه آقای محمدرضا عارف، رییس شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان هفتم خردادماه گذشته در نشست مشترک منتخبین شورای شهر تهران و هیأت رییسه شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان، اعلام کرد نباید بحث انتخاب شهردار تهران به موضوعی چالشی و اختلاف‌برانگیز تبدیل شود و کشاندن این موضوعات به رسانه‌ها به صلاح نیست، اما شرایطی که در حال حاضر بابت تعیین شهرداری جدید برای تهران به وجود آمده نشان می‌دهد که این مسأله به هیچ‌وجه مورد توجه اصلاح‌طلبان نیست.

انتشار گزینشی بودجه‌های فرهنگی حاشیه‌ساز شد

شعبده‌بازی با ارقام بودجه فرهنگی

چندی پیش روزنامه سازندگی (ارگان حزب کارگزاران) گزارشی منتشر کرد که در آن بودجه نهادهای به‌زعم خودش «متولی اسلامی‌سازی علم» مورد خطاب قرار گرفته و این‌طور القا شده بود که بودجه‌های کلانی صرف این امر می‌شود. حال آنکه بودجه نهادهای علمی که مروج علم غیردینی هستند چندبرابر آن است و در گزارش مفصل روزنامه «صبح نو» به آن پرداخته شد.

گفت وگوی بین‌جناحی چگونه باورپذیر می‌شود

پرسش‌هایی از خانه سینما

وقتی‌ کارگردان «تاکسی» مصالح‌ملی‌می‌شود

روز گذشته خانه سینما با انتشار نامه‌ای خطاب به رییس قوه قضاییه، صدور مجوز برای حضور آقای جعفر پناهی در جشنواره کن را خواستار شد.

روایت امید و تلاش کارآفرین جوان

انرژی مثبت کسب‌وکار من است

بسیاری از اقتصاددان‌ها معتقدند که کسب‌وکارهای خانگی می‌توانند تحولی در نظام تولید کشور ایجاد کنند و برای آن هم همیشه نمونه‌های موفق کشورهای دیگر را مثال می‌زنند. در کشور ما آدم‌های موفق که کسب‌وکارهای خانگی راه انداخته‌اند کم نیستند. کسانی که از صفر شروع کرده‌اند و با فکر و ایده خود برای دیگران هم کسب‌و‌کار راه انداختند. یکی از آن‌ها خانم «فاطمه سریرپور» است. کسی که سرمایه‌اش انرژی مثبتش است.

گزارش نیویورک‌تایمز از نقش‌«فیس‌بوک» در شورش سریلانکا

فیس‌بوک؛ جرقه‌ای بر بشکه باروت کشورها

مداماهانوارا، منطقه‌ای کوهستانی و دورافتاده واقع در سریلانکاست. در یکی از خانه‌های بتنی این منطقه یک خانواده 13نفره زندگی می‌کنند که اگرچه از کمبود آب شرب رنج می‌برند، همگی از گوشی‌های هوشمند و از فیس‌بوک استفاده می‌کنند.

صبح نو

سرمقاله

سیاست شکستن انحصار

در سه هفته اخیر وضعیت فعلی پیام‌رسان‌های خارجی و داخلی در کانون توجه افکار عمومی قرار گرفته است؛ چرایی این اهمیت ناشی از آن است که تقریباً تمامی ایرانیانی که گوشی تلفن همراه هوشمند دارند، استفاده‌کننده از یک پیام‌رسان خارجی مشهور در ایران و بی‌اهمیت در جهان هستند. این سطح از دسترسی و مصرف سایبری نسبت به یک پیام‌رسان (‌و هر رسانه یا شبکه اجتماعی) بی‌سابقه است و می‌توان از آن به شکل‌گیری یک جماعت یا اجتماع یاد کرد. سیاست رسانه‌ای آگاه‌سازی مردم نسبت به عواقب استفاده و فراگیر شدن یک پیام‌رسان با تدبیری هوشمندانه از ساحت امنیتی-‌سیاسی به اقتصادی-‌اجتماعی تغییر کرد و توانست انرژی پر قدرتی را برای ازجاکندگی اعضای این پیام‌رسان به‌وجود آورد.  عمق فاجعه اجرایی شدن «‌ارز مجازی گرام» آنجاست که به نابودی اقتصاد ملی منجر شده و آحاد شهروندان را درگیر مشکلی نظیر شبکه‌های هرمی یا مؤسسات مالی خواهد کرد، آن هم در جایی که تعداد افراد دچار مشکل از هزاران نفر به میلیون‌ها ارتقا یافته و ضمناً کاملاً خارج از حکمرانی است و به هیچ‌وجه امکان اعمال قانون یا اراده در قبال آن وجود ندارد. توفیق موقت ایجاد‌شده در انتقال سواد رسانه‌ای متناسب به مخاطبان از دوسو می‌تواند مورد تهدید قرار گیرد: تعلل و تردید پاره‌ای از بخش‌های حاکمیت در پروژه شکستن انحصار خارجی از جهتی و ناتوانی پیام‌رسان‌های جدید بومی برای جایگزین و بدیل‌سازی. معمولاً این تهدیدها، سیاسی و فنی عنوان می‌شود اما به نظر می‌رسد که گروه‌های ذی‌نفوذی در این میان اعمال فشار می‌کنند که منافع مالی خود را در معرض خطر می‌بینند؛ این فشارها دربرگیرنده ابعاد رسانه‌ای و سیاسی و حتی حملات سایبری و هک است. دست کم گرفتن اثرگذاری این گروه‌های فشار در فرایند تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری، آفت وضعیت کنونی است که با اتکا به نمایش تمسخر‌آمیز مقابله با سیاست‌های دولت روسیه در برابر این پیام‌رسان در اراده ملی برای شکستن انحصار اخلال ایجاد کند. تسریع در عملیاتی‌سازی هوشمندانه سیاست‌ها حتماً می‌تواند باطل‌کننده چنین اقدامات مخربی باشد.

captcha
شماره‌های پیشین