452
سه شنبه، ۲۸ فروردین ۱۳۹۷
1
معاون خبرساز و دوتابعیتی سازمان محیط زیست به ایران بازنگشت

جاخالی «مدنی»

«پای اگر فرسودم و جان كاستم/ آنچنان رفتم كه خود می‌خواستم» انگار همه استعفاهای هفت ماهه و خبرساز این روزها باید با بیت‌های شاعرانه‌ای تمام شود. پس از استعفای شاعرانه شهرداران تهران و کرج، حالا نوبت آقای «کاوه مدنی» معاون خبرساز سازمان حفاظت محیط زیست بود که پس از حضورش در ماموریتی خارجی، غزل خداحافظی را این طور بخواند و از کیلومترها دورتر از مرزهای ایران، استعفای غیررسمی‌اش را با کنایه در صفحات شخصی شبکه‌های اجتماعی‌اش به اشتراک بگذارد. این اما، همه ماجراهای مدیر دوتابعیتی 37 ساله و مستعفی سازمان حفاظت محیط زیست نیست. چرا که نام او در هفته‌ها و ماه‌های اخیر بارها در جنجالی‌ترین پرونده‌های این سازمان شنیده شد.

آیت‌الله جوادی آملی:

برقراری درس حوزه ثوابش کمتر از تعطیلی نیست

رضا برجی در گفت‌وگو با «صبح نو»:

باورمان نمی‌شود که در جنگ هستیم

آقای رضا برجی، جزو چهره‌های شاخصی است که بیش از سه دهه در حوزه جنگ، مقاومت، پیامدهای آن و... با عکس‌ها، مستندها و گزارش‌هایش فعالیت مستمر داشته و این روزها با دغدغه‌ای که در تمام این مدت او را در این مسیر هدایت می‌کند، همچنان به ساخت مستند و عکاسی در این حوزه مشغول است.

نشست چگونگی روند پیروزی فلسطین بر رژیم صهیونیستی در رام الله برگزار شد

حماس مرزهای دروغین را می‌شکند

حماس که در یک سال اخیر توانسته به توانمندی قابل ملاحظه‌ای درعرصه سیاسی فلسطین دست یابد و روحیه مقاومت در برابر رژیم صهیونیستی را درخود تقویت سازد درهشداری اعلام کرد که تا پایان اردیبهشت ماه تنها چند روز پس از روز«نکبت» مرزهای ساختگی با رژیم صهیونیستی را برخواهد چید.

نخستین گام در اجرای پیمان پولی دو جانبه

سوآپ ارزی ایران-ترکیه اجرایی شد

نخستین اعتبار اسنادی (LC) با استفاده از قرارداد پیمان پولی - سوآپ ارزی ریال ایران و لیر ترکیه در روز گذشته برای تأمین مالی تجارت از کشور ترکیه گشایش یافت، این امر یکی از اولین گام‌های ایران در انعقاد پیمان‌های پولی دوجانبه با کشورهاست که علاوه بر بی‌اثر کردن تحریم‌ها، افزایش ارزش پول ملی را به همراه دارد.

دکتر افروغ در نشست بررسی کتاب «ارزیابی انتقادی نهاد علم در ایران»:

ساختار، حرف انقلاب اسلامی را نمی‌شنود

نشست نقد و بررسی کتاب «ارزیابی انتقادی نهاد علم در ایران» با حضور دکتر عماد افروغ، مؤلف کتاب، دکتر مهدی گلشنی، عضو هیأت علمی دانشگاه صنعتی شریف، آقای اسماعیل خلیلی، پژوهشگر و آقای جبار رحمانی، عضو هیأت علمی پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی روز یکشنبه در خبرگزاری ایکنا برگزار شد. در این گزارش چکیده‌ای از سخنان عماد افروغ و مهدی گلشنی ارائه می‌شود.

گاندی از تلگرام کوچ می‌کرد یا می‌ماند؟

از بمباران عراق تا موشکباران سوریه

سرمقاله

آمادگی همیشگی

پناهی در دوران ممنوع‌الکاری چهارمین فیلمش را ساخت و به «کن»فرستاد

مستقل وابسته

جعفر پناهی در یادداشتی که دیروز منتشر کرد نوشته است: «امسال برای نخستین‌بار در تاریخ سینمای ایران دو فیلم از دو فیلمساز ایرانی در بخش مسابقه اصلی کن حضور خواهد داشت. این حضور، خود به خود بیانگر آن است که سینمای ایران زنده و پویا است. مسلماً این امر به مذاق کسانی که می‌خواستند مرگ سینمای مستقلِ ایران را با هر حیله و تهدید جشن بگیرند و یا با سوق دادن سینما به سمتِ سینمای حکومتی، سینمای مستقل را ریشه کن کنند، خوش نخواهد آمد.»

صبح نو

سرمقاله

آمادگی همیشگی

تعرض‌های مستقیم و غیرمستقیم رژیم  صهیونیستی علیه جمهوری اسلامی افزایش یافته است. ‌تعبیری که دبیرکل شجاع حزب الله لبنان به کاربرد که حمله به T4  وضعیت منازعه میان ایران با دشمن دیرینه‌اش را وارد مرحله‌ای جدید کرد. ذائقه این مرحله جدید، جسارت و تعدی دشمن تفنگ به دست و کم عقل است که در پیوند با پول سعودی و شعار آمریکایی می‌خواهند جنگ نیابتی با ایران را توسعه دهد. در چنین شرایطی فرض عقلایی این است که به تعدی‌گری پاسخ متقارن یا نامتقارن داده شود (که این امر مسبوق به سابقه است) در چنین وضعیتی افکار عمومی کشور می‌بایست همراه و همگرا باشند. به نظر می‌رسد جریان«غیر انقلابی» که اکنون سکان اداره بخش‌هایی از حاکمیت را به همراه دارد و دچار تردیدهایی است که زمینه تقویت «ضد انقلاب» را فراهم آورده و محتوای نوعی شالوده شکنی ایدئولوژیک را ایجاد کرده است. در چنین شرایطی، آماده‌سازی افکار و انگیزه‌ها نیازمند بازخوانی تجربه اشغالگری صهیونیسم و ظلمی است که در تمامی جهان فراگیر ساخته و تمامی مردمان آزاداندیش را نسبت به خود متنفر کرده است. فیلم‌ها، مستندها، رمان‌ها، پژوهش‌ها و ... مرتبط با سلطه صهیونیسم جهانی، عقبه فکری، عقیدتی و رفتاری مقابله با اسرائیل را پشتیبانی می‌کند. در این بخش امید‌ها و نگرانی‌هایی وجود دارد؛ ادبیات با جدیت در حال تولید و تولد آثاری است که می‌تواند انگیزه‌های ملی را بر مبارزه تقویت کند. در سینما و فیلم محتواهای محدودتری وجود دارد اما خوشبختانه نهضت بین‌المللی مقابله با اسرائیل بسیار پرکار و فعال است  و خلل‌های داخلی را جبران می‌کند. موازی با صنایع فرهنگی فعالیت‌های مدنی ضد اسرائیلی اثر بخش‌اند چرا که آنها هستند که برای تبدیل ایدئولوژی به عمل میدانی را تحقق می‌بخشند. برآورد دقیقی از این حوزه وجود ندارد اما شاید دستگاه‌های متولی و مرتبط با سخن‌ها و گروه‌های
مردم نهاد می‌بایست هوشیاری مضاعفی به خرج دهند و از این رو موقعیت خاص بسترهای مناسب را فراهم آورند.

captcha
شماره‌های پیشین