451
دوشنبه، ۲۷ فروردین ۱۳۹۷
8
گفت‌وگوی «صبح نو» با دکتر حمیدرضا ضیایی درباره جنجالی‌ترین سوژه این روزهای حوزه سلامت

عاری از خطا و اشتباه نیستیم

چالش بین موافقان و مخالفان طبابتی پرطرفدار که حامیانش آن را با نام «طب اسلامی» می‌شناسند، این روزها بیشتر از همیشه است. موضوعی که حتی در سفر اخیر وزیر بهداشت به شهر قم و دیدار با دو مرجع معظم تقلید یعنی آیت‌الله مکارم شیرازی و آیت‌الله نوری همدانی هم یکی از مباحث اصلی بود. یکی از مهم‌ترین مباحث مطرح شده در این دیدارها، تاکید این دو مرجع تقلید برای داشتن تخصص موردنظر جهت استفاده از دستورات طبی احادیث و روایات بود. موضوعی که یکی از چالش‌های اصلی طب اسلامی هم هست و وجود افرادی سودجو که با سوء‌استفاده از این عناوین و بدون داشتن هیچ تجربه و تخصصی اقدام به دریافت پول‌های کلان از مراجعان می‌کنند، همواره با انتقاد و اعتراض همراه بوده است. بنابراین سراغ دکتر «حمیدرضا ضیایی»، دانش‌آموخته رشته پزشکی و یکی از پژوهشگران شناخته‌شده‌ای حوزه رفتیم تا به واکاوی چالش‌های پیش روی طب نوین و طب سنتی بپردازیم. گفت‌وگویی که دور از چالش هم نبود. این گفت‌وگو را بخوانید.

خبر

صبح نو

خبر

منزلت و معیشت فرهنگیان مورد غفلت
عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس، معتقد است برنامه‌های موفق آموزش‌و‌پرورش چندان با برنامه‌ریزی صورت نمی‌گیرد و آموزش‌و‌پرورش در تأمین منزلت و معیشت معلمان خوب عمل نکرده است.
آقای محمد بیرانوند گفته است: مثلاً بحث رتبه‌بندی را در نظر بگیرید. دو، سه سال ریالی به این طرح دادند اما خوب اجرا نشد و تنها یک مرهم بر درد بود و به نوعی مسکن عمل کرد. در‌حالی‌که در سند تحول بنیادین بحث منزلت و معیشت معلمان در کنار هم عنوان شده است. روی هم رفته نه می‌توان در نقد عملکرد آموزش‌و‌پرورش عدد صفر برای تلاش‌هایش گذاشت و نه اینکه می‌توانیم بگوییم خیلی با برنامه کارها را پیش برده‌اند.
بیرانوند گفت: کارهای اجرایی درباره پیش‌دبستانی‌ها که یکی از برنامه‌های ویژه سند تحول است در سال ۹۶ به صورت نیم‌بند اجرا شد و برنامه‌های معطل مانده زیادی در زمینه منزلت و معیشت معلمان خصوصاً در قالب طرح رتبه‌بندی مانده است.
 
افزایش نرخ کرایه‌های اتوبوس و تاکسی
به تصویب نزدیک شد
اعضای شورای اسلامی شهر تهران با بررسی یک فوریت لایحه نرخ کرایه تاکسی، اتوبوس و مینی‌بوس در سال ۹۷ موافقت کردند.
در جلسه علنی روز یکشنبه شورای شهر تهران یک فوریت نرخ کرایه تاکسی در سال ۹۷ و کرایه اتوبوس‌ها و مینی‌بوس‌ها در دستور کار قرار گرفت.
آقای محسن پورسیدآقایی، معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران با بیان اینکه نرخ پیشنهادی تاکسی به‌طور تخصصی پیش از سال در شهرداری تنظیم شد، اما تنظیم لایحه و مقررات آن تا قبل از تعطیلات به طول انجامید؛ بنابراین با یک فوریت پس از تعطیلات نوروز به صحن آمد.
آقای محمد علیخانی، رییس کمیسیون عمران و حمل‌و‌نقل شورا نیز با بیان اینکه موافق یک فوریت است، اما چرا اینقدر دیر این لایحه به شورا ارائه شده است؟ گفت: باید این لایحه زودتر در دستور کار قرار گیرد.
خانم الهام فخاری، نایب‌رییس کمیسیون فرهنگی شورای شهر تهران نیز در این جلسه با بیان اینکه به یک فوریت اعتراضی ندارم، اما چرا طرح‌ها و وظایف مأموریتی که باید زودتر به شورا ارائه شود، به‌صورت فوریت ارسال می‌شود؟ گفت: چندین‌بار است که طرح‌ها و لوایح با فوریت به شورا ارائه شده و این موضوع تکرار می‌شود.
 
هیچ اقدام ملی درباره تسهیل ازدواج
دختران انجام نشده است
رییس شورای فرهنگی-اجتماعی زنان با بیان اینکه درباره تسهیل ازدواج دختران دستگاه‌های متکفل امور زنان تابه‌حال اقدامی انجام نداده‌اند، گفت: ما در تلاشیم این دستگاه‌ها را متوجه کنیم که مطابق قانون در این زمینه وظایفی برعهده دارند.
خانم زهرا آیت‌اللهی درباره اقدام این شورا درباره قانون برنامه ششم توسعه اضافه کرد:‌ از زمانی که مسائل زنان در بطن برنامه ششم توسعه هنوز قانونی نشده بود، ما در شورای فرهنگی-اجتماعی زنان در این زمینه شروع به کار کارشناسی کردیم. بند بند مسائلی که مربوط به زنان و کودکان می‌شد، موردبررسی قرار گرفته و برخی از نظرات پیشنهادی ما به مجلس ارائه و در برنامه ششم توسعه گنجانده شد.
وی درباره پیگیری اجرای بندهایی از قانون ششم که مربوط به زنان و خانواده و کودکان می‌شد، اظهار داشت: در این زمینه ارتباط‌گیری با دستگاه‌های مرتبط آغاز شده،‌ به‌عنوان‌مثال متوجه شدیم درباره تسهیل ازدواج دختران دستگاه‌های متکفل امور زنان اقدامی
انجام نمی‌دهند.
 
دلیل حذف ۴۰ ماده از لایحه «تأمین امنیت زنان»
مدیرکل حقوقی معاونت امور زنان و خانواده رییس‌جمهوری با اشاره به حذف حدود۴۰ ماده از لایحه «تأمین امنیت زنان» تاکید کرد: این مواد به هیچ دلیلی حذف نشده‌اند مگر اینکه تکراری بوده‌اند.
آقای اشرف گرامی‌زادگان با بیان اینکه لایحه تأمین امنیت زنان در برابر خشونت از حدود سال ۹۰ در جریان بوده است، افزود: در این سال‌ها افراد زیادی روی این لایحه کار کرده و نظر داده‌اند ولی وقتی این لایحه به دولت یازدهم رسید نکاتی داشت که با همکاری چند تیمی که با آنها می‌کردیم منجر به اصلاحاتی در لایحه شد.
وی با اشاره به اینکه آخرین اصلاحات زمانی انجام شد که ما این لایحه را به دولت دادیم، اظهار کرد: این لایحه ابتدا ۹۱ ماده بود و علت آن هم این بود که در طی سال‌ها هیچ کاهشی در آن اتفاق نیفتاده بود. وقتی لایحه به دولت رفت و بعضی از موارد آن به‌دلیل اصلاح قانون مجازات اسلامی و آیین دادرسی مدنی در سال ۹۲ و ۹۴ که موارد مشابه زیادی با این لایحه داشت، اصلاح شد.

 

captcha
شماره‌های پیشین