451
دوشنبه، ۲۷ فروردین ۱۳۹۷
6
اصغر نصیری هم هفت ماه پس از انتخاب کناره‌گیری کرد

قطار استعفای شهرداران هفت‌ماهه در ایستگاه کرج

چالش شورای پنجم برای جایگزینی نجفی همچنان ادامه دارد

تهران در انتظار شهردار

آقای محمدعلی نجفی، شهردار سابق تهران پس از هفت ماه تصدی شهرداری پایتخت، به دلیل بیماری از مدیریت پایتخت کنار کشید و حالا شهرداری تهران، حدود یک هفته‌ای می‌شود که تنها 9 ماه پس از کنار رفتن شهردار پیشین، برای مرتبه دوم با سرپرست اداره می‌شود و باید منتظر باشیم تا ببینیم شورای شهر تهران برای انتخاب شهردار جدید چه تصمیمی خواهد گرفت.

صبح نو

چالش شورای پنجم برای جایگزینی نجفی همچنان ادامه دارد

تهران در انتظار شهردار

آقای محمدعلی نجفی، شهردار سابق تهران پس از هفت ماه تصدی شهرداری پایتخت، به دلیل بیماری از مدیریت پایتخت کنار کشید و حالا شهرداری تهران، حدود یک هفته‌ای می‌شود که تنها 9 ماه پس از کنار رفتن شهردار پیشین، برای مرتبه دوم با سرپرست اداره می‌شود و باید منتظر باشیم تا ببینیم شورای شهر تهران برای انتخاب شهردار جدید چه تصمیمی خواهد گرفت.

نجفی اردیبهشت‌ماه سال گذشته و با اصرار حزب کارگزاران اصلاح‌طلب به عنوان کاندیدای شهرداری تهران معرفی شد و توانست با کسب همه آرای 21 نماینده شورای پنجم شهر تهران که خودشان هم لیستی از طرف همین جریان بودند، وارد شهرداری تهران شود. نجفی از همان ابتدا به قول خودش آمده بود که با افشای اطلاعات و اسناد مربوط به دوره مدیریت پیشین، پرده از فسادهای مدیریت 12 ساله شهردار سابق بردارد. نجفی در عین حال با نوشتن برنامه‌ای بلند مدت از ساختن دوباره شهر سخن گفت. همه فکر می‌کردند آقای شهردار قرار است مانند عزمی که برای پرده‌برداری داشت، برای بهبود وضعیت تهران هم گام بردارد، اما این‌گونه نشد. هرگز این اتفاق رخ نداد تا شهردار بیمار تهران، خیلی زود صندلی خود را ترک کند.
شهردار سرانجام تصمیم گرفت با نوشتن نامه استعفا از زیربار فشارهایی که بر دوشش بود شانه خالی کند و مانند مدیریت‌های چند سال گذشته خودش، که همه آنها را زیر یک سال رها کرده بود در اینجا هم این رکورد را حفظ کند. حالا شورای شهر باید برای انتخاب شهردار جدید دست به کار شود. گمانه‌زنی‌های زیادی برای تصدی‌گری این پست در شهرداری تهران شده است و اسامی‌ای نیز مطرح شده اما آنچه مهم است انتخاب شخصی با توانایی و مدیریت بالاست که بتواند با تصمیم‌گیری مناسب این شهر را به پیش ببرد.
نامزدی تعیین نشده
آقای حسن خلیل آبادی، عضو شورای شهر تهران درباره اینکه چه کسانی نامزد کرسی شهرداری تهران شده‌اند به روزنامه صبح نو می‌گوید: «هنوز جلسه یا هم‌اندیشی درباره تعیین شهردار جدید در شورای شهر برگزار نشده است، اما قرار شد تا در نخستین جلسه بعد از استعفای شهردار تهران این موضوع مورد بررسی قرار گیرد.» او با اشاره به ویژگی‌های مثبتی که شهردار مسعتفی تهران داشته است، اضافه کرد: «چون آقای محمدعلی نجفی رفته‌اند نمی‌خواهم درباره نکات منفی یا ضعیف مدیریت ایشان حرف بزنم چون به نظرم قابل توجه هم نیست، به نظرم نجفی مدیری توانمند و استراتژیست و یکی از مدیران قوی سالیان متمادی کشور بوده‌اند، نجفی مدیریت علمی داشت و با برنامه و فکر و اندیشه و پیش‌بینی‌های لازم برنامه‌هایشان را تهیه می‌کردند که متأسفانه نتوانستیم بیشتر از خدمات آن بهره ببریم.» او ادامه می‌دهد: «برای انتخاب شهردار عجله نخواهیم کرد، اما سعی می‌شود تا با برنامه ریزی و همچنین مطالعه و دقت بیشتر در فرصت قانونی، تعیین شهردار جدید صورت بگیرد.»
خلیل آبادی در پاسخ به این سؤال که برای انتخاب شهردار جدید چه موضوعاتی مورد توجه قرار می‌گیرد، اضافه کرد: «مهم‌ترین ویژگی‌های کسی که به عنوان شهردار آینده تهران انتخاب می‌شود داشتن قدرت مدیریت، دست پاکی، داشتن دیدگاه‌های اصلاح‌طلبانه، آشنا بودن با مسائل و موضوعات شهر، داشتن روحیه تعاملی با سایر افراد و دستگاه‌هاست.»

فرصت سه ماهه
این عضو شورای شهر تهران با اشاره به سرپرستی آقای مکارم در شهرداری تهران ادامه می‌دهد: «فعلاً که شهرداری با این سرپرستی که تعیین شده در حال ادامه کارش است، ضمن اینکه همه معاونان شهردار هم با قدرت در حال کار کردن هستند، به هر حال باید شهردار هرچه زودتر انتخاب شود.»
او در پاسخ به این سؤال که چه زمانی برای تعیین شهردار در قانون پیش‌بینی شده است، اینطور پاسخ می‌دهد: «بر اساس قانون حداکثر سه ماه زمان برای معرفی شهردار تعیین شده است، اما ما به عنوان نماینده‌های مردم تهران قصد داریم تا قبل از اتمام این مهلت و شاید خیلی زودتر شهردار آینده تهران را معرفی کنیم.»  خلیل آبادی تأکید می‌کند: «کما اینکه در مورد انتخاب آقای نجفی هم در اوایلی که شورا رسماً فعالیت خود را شروع کرد به عنوان کاندیدای شهردار شدن معرفی کردیم و در صحن رأی آورد. به نظرم شورای پنجم در این زمینه خیلی خوب عمل کرده است و توانسته در مواقع نیاز تصمیم بگیرد.»

منافع طلبی سیاسی و حزبی
این عضو شورای شهر تهران در پاسخ به این سؤال که جهت‌گیری‌های سیاسی موجود در بین اعضای شورای شهر چقدر ممکن است که بر انتخاب شهردار آینده تهران اثرگذار باشد، می‌گوید: «چون یک جریان لیستی اعضای شورای شهر را شکل داده است و منتسب به جریان اصلاحات است اگر گرایشات حزبی هم وجود داشته باشد، نباید در انتخاب تأثیری بگذارد. در درجه اول باید منافع مردم باید مورد توجه قرار بگیرد، در درجه دوم جریان فکری اصلاحات و در درجه سوم منافع حزبی در نظر گرفته شود.» شهر تهران قلب این کشور است و اتفاقات و رویدادهای این شهر می‌تواند در شاخه‌های دیگر مدیریتی تأثیرگذار باشد، انتخاب شخصی که بتواند با مدیریت پویا و البته به دور از هرگونه حاشیه‌سازی برای پیشبرد اهداف این شهر حائز اهمیت است، نجفی شهرداری بود که به گفته خودش زیربار فشارهای سیاسی مجبور به استعفا شد و به قول آقای جهانگیری، معاون اول رییس جمهوری همان بهتر که رفت.
البته امیدواریم شهردار جدید آن قدر توان داشته باشد که در مقابل حمله‌های احزاب سیاسی از زیر بار مدیریت این شهر شانه خالی نکند و برای فردای بهتر این شهر تلاش کند. اینکه باید اتفاقات گذشته و عملکردها مورد بررسی قرار بگیرد خوب است اما نباید تمام توان مدیر بعدی هم برای منفی‌بافی صرف و با غرض، خرج شود. این شهر جز جنگ‌های سیاسی بر سر منافع حزبی نیازهای دیگری هم دارد.

 

captcha
شماره‌های پیشین