451
دوشنبه، ۲۷ فروردین ۱۳۹۷
5
اسداللهی: عربستان به دنبال نفوذ و ایجاد شکاف در حزب الله و امل است

ورود ریاض به انتخابات لبنان با اهرم تهدید و تزویر

یک ماه مانده تا انتخابات پارلمانی لبنان شاهد «نقش‌آفرینی» و رفتارهای تاکتیکی عربستان در بیروت هستیم. دعوت از سعید حریری، نخست وزیر این کشور به ریاض و تغییر سفیر ریاض در بیروت را می‌توان رفتارهای جدید عربستان در قبال این کشور نام بردکه تلاش دارد در کنار اهرم‌های تهدید و تزویر اهداف خود را در لبنان دنبال کند.

سید حسن نصرالله: اسرائیل ترسوتر از آن است که تانک‌هایش را وارد لبنان کند

صبح نو

سید حسن نصرالله: اسرائیل ترسوتر از آن است که تانک‌هایش را وارد لبنان کند

«سید حسن نصرالله»، دبیرکل حزب‌الله لبنان شب گذشته در همایش انتخابات حزب‌الله در شهرک «مشغره» در منطقه «البقاع» از طریق ویدئوکنفرانس
به سخنرانی پرداخت.
به گزارش تسنیم به نقل از المنار، سید حسن نصرالله در آغاز سخنان خود ضمن تشریح دلایل برگزاری این تجمع انتخاباتی گفت: اهالی بقاع غربی لبنان و «راشیا» بخشی اساسی از مقاومت به‌شمار می‌روند و آنها شهدا و مجروحان زیادی در این راه تقدیم کردند.
وی اظهار داشت: حضور قوی در پارلمان، دولت و نهادهای دولتی، ضمانتی واقعی برای مقاومت و معادله طلایی، ارتش، ملت و مقاومت به‌شمار می‌رود. مقاومت همان‌گونه که به تقویت امکانات تسلیحاتی خود نیاز دارد، همیشه باید به مراقبت از خود در برابر توطئه‌ها و خنجرها و شمشیرهایی بپردازد که از پشت وارد می‌شود.
دبیرکل حزب‌الله گفت: بعد از دستاوردهای مقاومت، دشمن صهیونیستی ترسوتر از آن است که با تانک‌های خود وارد جنوب یا بقاع غربی شود.
وی افزود: برای حمایت لبنان در قبال تجاوز رژیم صهیونیستی هیچ گزینه‌ای به‌جز معادله طلایی ارتش، ملت و مقاومت وجود ندارد و این واکنش استراتژیک ملت‌ها و دولت‌های ما علیه دشمن است. اگر برخی معتقدند که اوضاع در سوریه ممکن است به نفع آمریکا یا اسرائیل یا کشورهای منطقه تغییر کند، متوهم‌اند.
سید حسن نصرالله تصریح کرد: اسرائیل، برخی از کشورهای عربی و گروه‌های مسلح قبل از آغاز تجاوز به سوریه، امیدها و آرزوهای زیادی داشتند.
دبیر کل حزب‌الله همچنین گفت: آمریکا قبل از کامل شدن روند ورود اعضای هیأت سازمان منع اشاعه تسلیحات شیمیایی به دوما، سریعاً تجاوز خود را به سوریه عملی کرد.
وی همچنین گفت فرانسه اعتراف کرد که اتهاماتش علیه دولت سوریه مبتنی بر گزارش‌‌ها و تصاویر انتشار یافته در شبکه‌های اجتماعی است.
دبیر کل حزب‌الله گفت: «چون واشنگتن و پاریس می‌دانند که استفاده از سلاح شیمیایی در دوما فقط یک نمایش است، به تجاوز خود به سوریه شتاب بخشیدند.»
سید حسن نصرالله با بیان اینکه آمریکا، فرانسه و انگلیس فقط سه یا چهار موضع را در سوریه هدف قرار دادند گفت: «یک هدف نیز اعلام شده که موشک‌ها به آن نرسیدند.»
وی همچنین با تصریح بر اینکه پدافند هوایی ارتش سوریه، عملکرد
منحصر به فردی در مقابله با تجاوز نشان داد، تأکید کرد: پدافندهای هوایی سوریه توانستند تعداد زیادی از موشک‌ها را قبل از رسیدن به هدف ساقط کنند.
دبیر کل حزب‌الله در بخش دیگری از این سخنرانی گفت: سربازان و افسران سوری در طول مدت تجاوز در پست‌های خود باقی ماندند و این سطح معنویت و اراده آنها را نشان می‌دهد.
وی در ادامه تأکید کرد: متجاوزان، مکان‌های خالی و همچنین مکان‌هایی را که قبلاً هدف قرار گرفته شده بود، هدف قرار دادند.
سید حسن نصرالله یکی از اهداف تجاوز سه کشور غربی را  «ایجاد رعب و وحشت» خواند اما تأکید کرد که این هدف محقق نشده است.
دبیر کل حزب‌الله گفت: آنچه بامداد شنبه اتفاق افتاد، راه‌حل سیاسی در سوریه، روند ژنو و روابط بین‌الملل را پیچیده خواهد کرد.
وی خاطرنشان کرد: آنها برای تقویت روحیه گروه‌های مسلح تلاش کردند اما موفق نشدند و امیدهای دشمن صهیونیستی و برخی از کشورهایی که به تجاوز دل بسته بودند، ناامید شد.
نصرالله با بیان اینکه متجاوزان تلاش کردند روحیه ملت سوریه را تضعیف کنند خاطرنشان کرد در نهایت روحیه ملت و ارتش سوریه تقویت شد.
او گفت: تجاوز به سوریه در تغییر معادله به نفع اسرائیل یا برخی از کشورهای منطقه‌ای ناکام ماند.
وی گفت: برخی از کشورهای منطقه‌ای به این دل بسته بودند که حملات آمریکا، فرانسه و انگلیس نیروی هوایی سوریه، پایگاه‌های سپاه پاسداران و هم‌پیمانان را نابود خواهد کرد.
سید حسن نصرالله تصریح کرد: با اینکه هیچ‌گونه سلاح شیمیایی در سوریه وجود ندارد، اما اتهامات علیه نظام سوریه همچنان باقی می‌ماند و ما نمایش‌های شیمیایی و تجاوزهای جدید بعد از هر پیروزی را بعید نمی‌دانیم.
دبیر کل حزب‌الله گفت: برخی کشورهای عربی خلیج فارس دولت آمریکا را تحریک کردند و پول‌های هنگفتی برای تجاوز گسترده به سوریه در اختیار آن گذاشتند.
وی دلیل محدود بودن تجاوز به سوریه با وجود تحریک‎های کشورهای عربی خلیج‌فارس و لابی‌ صهیونیستی را هراس از یک رویارویی گسترده دانست که به گفته او امکان نداشت به سادگی پایان یابد و آتش آن کل منطقه را فرا می‌گرفت.
سید حسن نصرالله گفت: محدود بودن تجاوز به سوریه، اعتراف نظامی آمریکا به قدرت محور مقاومت است. مقامات نظامی در آمریکا خوب می‌دانند که حمله گسترده به سوریه، کل منطقه را به آتش خواهد کشید.
وی در پایان خاطرنشان کرد: آنها برای تقویت روحیه گروه‌های مسلح تلاش کردند اما موفق نشدند و امیدهای دشمن صهیونیستی و برخی از کشورهایی که به تجاوز دل بسته بودند، ناامید شد.

captcha
شماره‌های پیشین