451
دوشنبه، ۲۷ فروردین ۱۳۹۷
5
اسداللهی: عربستان به دنبال نفوذ و ایجاد شکاف در حزب الله و امل است

ورود ریاض به انتخابات لبنان با اهرم تهدید و تزویر

یک ماه مانده تا انتخابات پارلمانی لبنان شاهد «نقش‌آفرینی» و رفتارهای تاکتیکی عربستان در بیروت هستیم. دعوت از سعید حریری، نخست وزیر این کشور به ریاض و تغییر سفیر ریاض در بیروت را می‌توان رفتارهای جدید عربستان در قبال این کشور نام بردکه تلاش دارد در کنار اهرم‌های تهدید و تزویر اهداف خود را در لبنان دنبال کند.

سید حسن نصرالله: اسرائیل ترسوتر از آن است که تانک‌هایش را وارد لبنان کند

صبح نو

اسداللهی: عربستان به دنبال نفوذ و ایجاد شکاف در حزب الله و امل است

ورود ریاض به انتخابات لبنان با اهرم تهدید و تزویر

یک ماه مانده تا انتخابات پارلمانی لبنان شاهد «نقش‌آفرینی» و رفتارهای تاکتیکی عربستان در بیروت هستیم. دعوت از سعید حریری، نخست وزیر این کشور به ریاض و تغییر سفیر ریاض در بیروت را می‌توان رفتارهای جدید عربستان در قبال این کشور نام بردکه تلاش دارد در کنار اهرم‌های تهدید و تزویر اهداف خود را در لبنان دنبال کند.


لبنان در 16 اردیبهشت‌ماه جاری شاهد برگزاری انتخابات پارلمانی خود است. انتخاباتی که به گفته کارشناسان عربستان و امارات تلاش دارند تا با حمایت از برخی از گروه‌های سیاسی این کشور چون حزب المستقبل، نفوذ و قدرت قابل محسوسی در عرصه سیاسی این کشور به‌دست‌آورده و در امور داخلی لبنان نقش‌آفرینی نمایند.از این رو شاهد سفرهای چند جانبه رهبران برخی گروه‌های لبنانی به ریاض و بالعکس و همچنین معرفی سفیر جدید عربستان در بیروت هستیم.
از سویی دیگر، عربستان با فشار امارات و آمریکایی، پرونده انتخابات لبنان را برای فرستادن پیام «لبنان، رها شده نیست» به داخل و خارج انتخاب کرد؛ نخستین پیام سعودی‌ها با سفر هیأت این کشور به لبنان در ماه گذشته به ریاست «نزار العلولا» مشاور دفتر پادشاهی عربستان و دیدار با برخی شخصیت‌های سیاسی این کشور منتقل شد.

صفاتاج: ورود ائتلاف عربی و عبری به انتخابات لبنان با اهرم تهدید و تزویر
آقای «مجید صفاتاج» کارشناس امور غرب آسیا با اشاره به اینکه انتخابات پارلمانی لبنان به دلیل شرایط امنیتی و ژئوپولتیکی حائز اهمیت است به خبرنگار روزنامه صبح نو گفت: ساختار سیاسی، طایفه‌ای و مذهبی لبنان باعث شده است تا شاهد شرایطی متفاوت بر انتخابات پیش روی پارلمان این کشور باشیم.
این کارشناس امور لبنان، با بیان اینکه پیش از این انتخابات پارلمانی لبنان بر اساس طایفه‌گری بوده است، افزود: طوایف همیشه انتخابات پارلمان لبنان را رقم می‌زدند و هر طایفه‌ای که بیشترین آرا را کسب می‌کرد صاحب همه کرسی‌های پارلمان می‌شد که این طرح میراث فرانسوی‌ها در لبنان بود، اما در طرح جدید که از آن به عنوان «طرح نسبی» یاد می‌شود همه طرف‌های شرکت کننده در انتخابات این کشور می‌توانند در پارلمان صاحب کرسی شوند.
صفاتاج، با اشاره به اینکه عربستان و اسرائیل در تلاشند تا در انتخابات پارلمانی لبنان نقش‌آفرینی کنند، تصریح کرد: اسرائیل و عربستان که با ورود به جنگ سوریه تلاش می‌کردند، فشارهایی به حزب الله و محور مقاومت وارد سازند و شرایط را برای لبنان مشکل سازند اکنون در اقدامی متفاوت قصد دارند تا با هزینه‌های میلیاردی نظر برخی ائتلاف‌ها و یا نمایندگان را به سوی خود جلب نمایند.
وی با بیان اینکه ائتلاف عربی، عبری و غربی برای انتخابات لبنان با اهرم تهدید و تزویر وارد شده است، یادآور شد: برخوردی که ریاض با سعد حریری و استعفای دیکته شده وی انجام داد یکی از این دسیسه‌ها بود که در کنار تهدید حزب الله از سوی رژیم صهیونیستی صورت گرفت.

صفا تاج: سرنوشت انتخابات پارلمانی لبنان توسط مردم این کشور تعیین خواهد شد
صفاتاج، ادامه داد: عربستان بی‌محابا در لبنان هزینه می‌کند تا آراء را بخرد و در نقطه مقابل شاهد این هستیم که محور مقاومت واکنش نشان می‌دهد و عنوان می‌کند که بر اموال بیگانه تکیه‌ای ندارد و مردم سرنوشت خود را تعیین می‌کنند.
این کارشناس امور لبنان تأکید کرد: با توجه به فرایند و تلاش نیروهای حزب الله و جنبش امل این تحلیل وجود دارد که آنها بتوانند کرسی‌های پارلمانی بیشتری را در انتخابات به دست آورند و با این پیروزی شاهد شکست دیگری از جریان‌های مقابل همچون عربستان سعودی در این باره خواهیم بود.

اسداللهی: «قانون نسبی» کرسی‌های حزب المستقبل
در پارلمان را کم می‌کند
آقای «مسعود اسداللهی» کارشناس غرب آسیا، با اشاره به اینکه انتخابات پارلمانی لبنان با تغییرات قانون در این کشور همراه شده است به خبرنگار صبح نو گفت: قانون قبلی لبنان که در سال 60 میلادی تصویب شد بسیار ایراد داشت و گروه‌هایی که آرای کمتری به دست می‌آوردند اجازه معرفی نماینده به پارلمان را نداشتند.
اسداللهی با بیان اینکه «قانون نسبی» می‌تواند عدالت بیشتری را در جامعه لبنان ایجاد نماید، افزود: این احتمال وجود دارد که حزب المستقبل که پیش از این همه کرسی‌ها را به دست می‌گرفت دیگر شاهد چنین روندی نباشد و نمایندگان دیگر احزاب و گروه‌ها هم به مجلس لبنان راه یابند.
وی تصریح کرد: ترکیب جمعیتی لبنان متفاوت است و انتخابات پیش روی لبنان از حساسیت زیادی برخوردار است و عربستان این را یک فرصتی می‌داند تا در نقاط حزب الله یا امل نفوذ کند تا بتواند با ایجاد یک شکاف، برخی از نمایندگان را با خود همراه سازد.
این کارشناس امور غرب آسیا، با اشاره به اینکه سفیر عربستان اخیراً به بعلبک سفر کرده است، عنوان کرد: بعلبک محلی است که نیروهای حزب الله در آن مستقرند و مردم به مقاومت گرایش و
 علاقه دارند. سفیر عربستان در لبنان برای نخستین بار به این مناطق سفر کرد تا بتواند در بین آنها شکافی ایجاد نماید و یا برخی نمایندگان را با خودش همراه سازد.
اسداللهی ادامه داد: قطعاً عربستان هر چقدر در لبنان تلاش کند تا نظر شهروندان لبنانی را به سوی خودش جلب کند نمی‌تواند به اهدافش برسد چرا که نمایندگان حزب الله به دلیل موفقیت‌هایشان در نبرد با صهیونیست‌ها و تکفیری‌ها، محبوبیت خاصی در لبنان به دست آورده‌اند.

captcha
شماره‌های پیشین