451
دوشنبه، ۲۷ فروردین ۱۳۹۷
4
نامه پسر جمال عبدالناصر به بشار اسد: دمشق گورستان استعمارگران است

بن بست غرب در سوریه

اجلاس سران عرب بدون حضور قطر و عُمان برگزار شد

نشست سران عرب در عربستان از ایران‌هراسی تا ناتوانی در حل مشکلات

بیست ونهمین نشست سالانه سران عرب درحالی روز گذشته در«ظهران» عربستان برگزار شد که امیر قطر، سلطان عمان، حاکم امارات و رییس‌جمهوری الجزایر در آن حضور نیافتند و اختلافات راهبردی ریاض با کشورهای عربی همچنان ادامه‌دار شد.

صبح نو

اجلاس سران عرب بدون حضور قطر و عُمان برگزار شد

نشست سران عرب در عربستان از ایران‌هراسی تا ناتوانی در حل مشکلات

بیست ونهمین نشست سالانه سران عرب درحالی روز گذشته در«ظهران» عربستان برگزار شد که امیر قطر، سلطان عمان، حاکم امارات و رییس‌جمهوری الجزایر در آن حضور نیافتند و اختلافات راهبردی ریاض با کشورهای عربی همچنان ادامه‌دار شد.

بیست‌و‌نهمین نشست سران اتحادیه عرب در مرکز فرهنگی ملک عبدالعزیز در ظهران در شرق عربستان یک روز پس از حمله مثلث آمریکا-فرانسه-انگلیس برگزار شد‌. نشستی که تحت‌تأثیر همین اتفاق اخیر یعنی حمله غربی‌ها به سوریه قرار داشت تا جایی‌که این حمله اختلاف نظرها میان کشورهای عضو درباره این حمله را به خوبی آشکار کرد.
کشورهایی مانند عربستان، قطر، بحرین که از هم‌پیمانان قوی ایالات‌متحده و از خریداران سلاح‌های این کشور و نیز انگلیس و فرانسه‌اند از این حمله حمایت کردند.
اما عراق به مخالفت با این حمله برخاست و آن را اقدامی خطرناک دانست و درباره تبعات آن هشدار داد. مصر نگرانی خود را از تشدید بحران اعلام و مشابه عراق درباره تبعات آن بر ملت سوریه هشدار داد. مصر بر موضع خود مبنی بر حل‌و‌فصل مسالمت‌آمیز بحران سوریه تاکید کرد.
لبنان نیز این‌گونه حملات را در حل بحران سوریه مؤثر ندانست و آن را باعث پیچیده‌تر شدن بحران سوریه دانست. میشل عون رییس‌جمهوری لبنان بر مخالفت این کشور با هدف قرار گرفتن هر کشور عربی تاکید کرد.
کویت تاکید کرد که با نگرانی و به دقت اوضاع را دنبال می‌کند. کویت ابراز تأسف کرد. الجزایر از این حملات ابراز تأسف کرد. سلطان‌نشین عمان نیز بیان کرد که دلایل آمریکا و فرانسه از حمله را می‌فهمد.
اردن بر خلاف حمله قبلی آمریکا به فرودگاه الشعیرات، این‌بار موضع بی‌طرفانه اتخاذ کرد و از این حمله حمایت نکرد اما به‌کارگیری سلاح شیمیایی را نیز مورد مخالفت قرار داد.
 «عبدالله دوم» شاه اردن که ریاست اجلاس قبلی کنفرانس را بر عهده داشت، ریاست بیست‌و‌نهمین اجلاس سران عرب را تحویل ملک‌سلمان شاه سعودی داد و در سخنانی کوتاه بر حل سیاسی بحران سوریه تاکید کرد.
شاه اردن با اعلام اینکه از برپایی دولت فلسطین به پایتختی قدس شرقی در مرزهای ۱۹۶۷ حمایت می‌کند، تصریح کرد: ما بر پایبندی بر اصل حسن همجواری از طریق مقابله با تلاش‌ها برای مقابله با دخالت در امور کشورهای عربی تاکید داریم.

اردن: با هرگونه حملات نظامی علیه سوریه
مخالفیم
شاه اردن ضمن تبریک به ملت عراق به مناسبت پیروزی بر داعش اعلام کرد که «با هرگونه حملات نظامی علیه سوریه مخالفیم.»
ملک‌سلمان سعودی نیز پس از تحویل ریاست بیست‌و‌نهمین اجلاس با اشاره به اینکه مساله فلسطین برای ما در اولویت قرار دارد و تصمیم دولت آمریکا در انتقال سفارت به قدس را محکوم می‌کنیم، عنوان کرد: قدس شرقی باید پایتخت فلسطین باشد.

اتهام زنی ملک‌سلمان به ایران
ملک‌سلمان که با تپق‌های فراوان، سخنرانی می‌کرد؛ در بخش‌های مختلف سخنرانی‌اش که مربوط به نقاط مختلف منطقه بود، مکرر به ایران اتهام‌زنی کرد.
وی بدون اشاره به جنایات سعودی علیه یمن که وارد چهارمین سال خود شده است، تصریح کرد: رفتارهای ایران در منطقه خطرناک است؛ و اتخاذ مواضع قوی و محکم سازمان ملل علیه رفتارهای ایران در منطقه را خواستاریم!
اما سخنان «احمد ابوالغیط» دبیرکل اتحادیه عرب نیز با تکرار ادعاهای ملک‌سلمان درباره ایران، ادامه یافت و عنوان کرد: ایران از قانون‌شکنان در یمن برای تهدید امنیت عربستان حمایت کرده است و ما باید برای حفظ امنیت عربستان، با این کشور همکاری کنیم. اعراب باید اقدامات مخربانه ایران از طریق حوثی‌ها را محکوم کنند!
ابوالغیط همچنین بدون محکوم کردن حملات موشکی آمریکا، فرانسه و انگلیس علیه سوریه، دمشق را مسوول بحران کشورش برشمرد.
اما یوسف بن احمد العثیمین دبیرکل سازمان همکاری اسلامی هم در همراهی با سیاست‌های رژیم آل‌سعود نیز در این اجلاس، گفت: اقدام حوثی‌ها در هدف قرار دادن عربستان و اقدامات حامیان آنها را محکوم می‌کنیم.
وی گفت: سازمان همکاری اسلامی بیانیه‌های مختلف درباره محکومیت شلیک موشک‌های حوثی‌ها به سمت عربستان، صادر کرده است.

موگرینی و تکمیل مثلث غربی،عبری و عربی
فدریکا موگرینی، مسوول سیاست خارجه اتحادیه اروپا که با حضور خودش در این اجلاس مثلث غربی، عبری و عربی را تکمیل کرد با ایراد سخنانی که به دور از ذهن هم نبود، گفت: باید کسانی که از سلاح‌های شیمیایی در سوریه استفاده کردند، مجازات شوند.
وی همچنین به مساله فلسطین اشاره کرد و گفت: اتحادیه اروپا همواره بر راه‌حل دو دولتی و تشکیل دولت مستقل فلسطین به پایتختی قدس شرقی تاکید دارد. مذاکرات صلح(سازش) بین فلسطین و اسرائیل از سر گرفته شود.

فلسطین:
آمریکا قوانین بین‌المللی را زیرپا گذاشت
از سویی دیگر، محمود عباس، رییس تشکیلات خودگردان فلسطین در سخنانی متفاوت‌تر نسبت به این اجلاس، اعلام کرد؛ آمریکا قوانین بین‌المللی را زیرپا گذاشت و باعث «شکست بزرگ» شده است.رییس تشکیلات خودگردان فلسطین گفت: ما به طرح عربی برای پایان درگیری‌های فلسطینی و اسرائیلی پایبندیم.
وی افزود: اسرائیل تلاش می‌کند درخواست عضویت شورای امنیت را ارائه کند، این امری است که هیچ عاقلی آن را نمی‌پذیرد.
رییس تشکیلات خودگردان فلسطین تاکید کرد که سخن گفتن درباره طرح آمریکایی صلح بین فلسطین و رژیم صهیونیستی به مساله‌ای تبدیل شده است که مصداق خارجی ندارد.
سران 14 کشور عربی و اسلامی از جمله مصر، عمان، سودان، فلسطین، سومالی، تونس، یمن، عراق، لیبی، امارات، الجزایر، لبنان، موریتانی و جزایر کومور برای حضور در این نشست حضور یافتند.
 «صباح الاحمد الجابر الصباح» امیر کویت و «عبدالفتاح السیسی» رییس‌جمهوری مصر «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل، «موسی فکی» رییس کمیساریای اتحادیه آفریقا، «یوسف بن احمد العثیمین» دبیرکل سازمان همکاری اسلامی و «مشعل بن فهم السلمی» رییس پارلمان عربی از دیگر سخنرانان این اجلاس بودند که در راستای سیاست‌های آل‌سعود سخنانی را ایراد کردند.
جمال عبدالجواد استاد دانشگاه و تحلیلگر مصری در این‌باره به الغد گفت: «‌امیدی به
نشست بیست و نهم اتحادیه عرب نیست. اتحادیه عرب با شرایط و زمان تأسیس آن از زمین تا آسمان تفاوت دارد زیرا چالش‌های جهان عرب متفاوت
 است.»

captcha
شماره‌های پیشین