451
دوشنبه، ۲۷ فروردین ۱۳۹۷
4
نامه پسر جمال عبدالناصر به بشار اسد: دمشق گورستان استعمارگران است

بن بست غرب در سوریه

اجلاس سران عرب بدون حضور قطر و عُمان برگزار شد

نشست سران عرب در عربستان از ایران‌هراسی تا ناتوانی در حل مشکلات

بیست ونهمین نشست سالانه سران عرب درحالی روز گذشته در«ظهران» عربستان برگزار شد که امیر قطر، سلطان عمان، حاکم امارات و رییس‌جمهوری الجزایر در آن حضور نیافتند و اختلافات راهبردی ریاض با کشورهای عربی همچنان ادامه‌دار شد.

صبح نو

نامه پسر جمال عبدالناصر به بشار اسد: دمشق گورستان استعمارگران است

بن بست غرب در سوریه

تسلیحات کشتار جمعی فصل مشترک ادعاهای سه کشور قرار گرفت و بامداد روز شنبه 25 فروردین ماه 1396 ایالات متحده، بریتانیا و فرانسه با شلیک بیش از 100 موشک و حملات هوایی خاک سوریه را مورد هدف قرار دادند.
این حملات در حالی صورت گرفت که دولت سوریه حمله شیمیایی به دوما را تکذیب کرد و روسیه نیز داستان حمله شیمیایی را صحنه‌سازی یک دولت غربی (بریتانیا) دانست. اما غربی‌ها پیش از انجام تحقیقات بی‌طرف بر طبل جنگ کوبیدند و همان کاری را که از مدت‌ها قبل برنامه‌ریزی کرده بودند، اجرایی ساختند.  این حمله در حالی صورت گرفت که سوریه به دنبال توافق سال 2014، تمامی تسلیحات شیمیایی خود را به نمایندگان سازمان‌ملل‌متحد و سازمان منع سلاح‌های شیمیایی تحویل داده و تاکنون هیچ مدرکی دال بر نقض تعهدات دمشق ارائه نشده است.
سه چهارم مردم انگلیس مخالف حمله نظامی به سوریه بودند
طبق یک نظرسنجی جدید که ایندیپندنت منتشر کرده است فقط یک چهارم انگلیسی‌ها از حمله به سوریه حمایت کردند. نظرسنجی که در آستانه حمله به سوریه انجام شد نشان می‌دهد نخست‌وزیر انگلیس نتوانسته بود کشورش را در خصوص اقدام علیه سوریه متقاعد کند.
50 میلیون دلار  تسلیحات در حمله به سوریه شلیک شد
روزنامه انگلیسی گاردین هم در یادداشتی پیرامون حملات انگلیس، آمریکا و فرانسه به سوریه نوشت «با وجود این همه سر و صدا مشخص نیست دستاورد حمله به سوریه چه بود.»
در ادامه یادداشت آمده است، تجهیزاتی که در این حملات مورد استفاده قرار گرفتند همه از جدیدترین فناوری‌ها هستند و بُرد موشک‌ها صدها کیلومتر است که برای شلیک از فاصله دور طراحی شده‌اند. در زمانی حدود ۴۵ دقیقه که حملات این سه کشور به سوریه در حال انجام بود، حدود ۵۰ میلیون دلار تسلیحات شلیک شدند اما اینکه چقدر این حملات هوایی برای هدفشان که مقابله با تسلیحات شیمیایی حکومت اسد است، تأثیرگذار بوده، یک سؤال بی‌جواب است بویژه اینکه روسیه گفته است ارتش سوریه، ۷۱ موشک از بیش از ۱۰۰ موشک شلیک‌شده را منهدم کرد.
اعتراف می
ترزا می نخست‌وزیر انگلیس هم به شکست اعتراف کرد و گفت این حملات محدود بودند و قصد برکناری اسد یا مداخله وسیع نداشت.
برای اخلاقیات به سوریه حمله کردیم!
اما جانسون وزیر خارجه این کشور طی یادداشتی برای روزنامه تلگراف در توجیه حملات این کشور به مواضع سوریه گفت، لندن و متحدانش برای اصول اخلاقی به پا خواسته‌اند و جامعه جهانی نمی‌تواند چمشانش را بر آنچه در سوریه اتفاق افتاده، بسته نگاه دارد.
هیچ شواهدی دال بر مسموم شدن افراد بر اثر گاز شیمیایی در دست نیست
استاد دانشگاه کمبریج انگلیس، حمله موشکی ائتلاف به سرکردگی آمریکا به سوریه را پیش از انجام بازرسی کارشناسان سازمان منع سلاح‌های شیمیایی «تکان دهنده» دانست و تاکید کرد این حمله با هدف از بین بردن مخالفان توسعه‌طلبی رژیم صهیونیستی انجام شد.
شکسپیر اضافه کرده، اکنون کارشناسان سازمان منع سلاح‌های شیمیایی توسط غرب تهدید خواهند شد تا نتیجه تحقیقات خود را پنهان کرده واقعیت‌ها را منتشر نکنند.
موسسه Peace Action هم حملات، به رهبری ترامپ را عجولانه و بدون تفکر، خطرناک و نقض آشکار قوانین داخلی و بین‌المللی توصیف کرد که در نهایت باعث به مخاطره افتادن جان نزدیک به دو هزار نیروی آمریکایی و تنش بیشتر با متحدان سوریه می‌شود.
از دیگر انتقاد آمریکایی‌ها به سیاست‌های ترامپ این است که وی به‌دنبال تأیید کنگره برای اقدام نظامی در سوریه نبود.  سی.ان.ان اعتقاد دارد: اینکه ابتدا «بمب بریز و سپس در مورد آن تفکر کن»  رویکردی ناموفق و غیرقانونی است زیرا رییس‌جمهوری نمی‌تواند بدون مجوز کنگره حمله موشکی یا هوایی انجام دهد یا از نیروی زمینی علیه دولت اسد استفاده کند. نشریه پلتیکو نیز نگاه مشابهی را به واکنش کاخ سفید به حملات شیمیایی مبهم هفته پیش در دومای سوریه دارد و نوشته، برخی اعضای کنگره این حملات را غیرقانونی اعلام کردند زیرا بدون کسب مجوز از این نهاد صورت گرفته است. سناتور «تیم کائن» تاکید کرده که رییس‌جمهوری نمی‌تواند هنگامی که تهدیدی علیه جان آمریکایی‌ها وجود ندارد یک جنگ را شروع کند. ترامپ اکنون سوریه را بمباران کرد حال وی مانعی را نمی‌بیند که این اقدامات مشابه را علیه برخی کشورهای دیگر انجام دهد.
نمایشی احمقانه برای توجیه تجاوز
همچنین «طلال ناجی» معاون دبیرکل جبهه مردمی آزادی‌بخش فلسطین شاخه فرماندهی کل به المیادین گفته است، حمله به سوریه قبل از آزادسازی غوطه شرقی طراحی شده بود.
وی خاطرنشان کرده، ارتش سوریه که پیروزی را محقق کرد و به ورودی‌های دوما در غوطه شرقی رسید، چگونه ممکن است از سلاحی استفاده کند که در درجه نخست به زیان سربازانش است؟
وی با تاکید بر اینکه سخن از استفاده از سلاح شیمیایی در دوما، نمایشی احمقانه برای توجیه تجاوز است، خاطرنشان کرده، تجاوز به سوریه نتوانست اهداف خود را محقق کند.
معاون دبیرکل جبهه مردمی آزادی بخش فلسطین شاخه فرماندهی کل تصریح کرده، دشمن صهیونیستی، گروه‌های تکفیری و کشورهای متجاوز همگی روی یک سکه هستند.
مردم آتن: آمریکایی‌ها قاتل مردم هستند
در شهر آتن نیز هزاران نفر علیه حمله هوایی به سوریه به رهبری آمریکا تظاهرات کردند. بنابر گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، شرکت‌کنندگان شعارهای ضد آمریکایی سر می‌دادند و بنرهایی با خود حمل می‌کردند که روی آنها شعارهایی در انتقاد از اقدام آمریکا نوشته شده بود. در برخی موارد این نوشته قرمز به چشم می‌خورد: «آمریکایی‌ها قاتل مردم هستند.»
نامه پسر جمال عبدالناصر به بشار اسد
«عبدالحکیم» پسر «جمال عبدالناصر» رییس‌جمهوری پیشین مصر با ارسال نامه‌ای برای «بشار اسد» رییس‌جمهوری سوریه، تجاوز نظامی به این کشور را محکوم و تاکید کرد سوریه قلب تپنده جهان عرب است و گورستان استعمارگران و متجاوزان می‌شود.
عبدالحکیم، تجاوز سه‌گانه آمریکا، انگلیس و فرانسه به سوریه را یادآور تجاوز سه‌گانه رژیم صهیونیستی، فرانسه و انگلیس به مصر در سال 1956 دانست و گفت: آن زمان مصر در مقابل متجاوزان ایستاد و سوریه اعلام کرد دمشق‌، در کنار قاهره می‌ایستد و البته مصر، گورستان استعمار با آن چهره زشتش شد و سوریه نیز گورستان استعمارگران و متجاوزان خواهد بود.

captcha
شماره‌های پیشین