451
دوشنبه، ۲۷ فروردین ۱۳۹۷
14

خبر

مروری کوتاه بر کتاب «دین در کادر تصویر»

دین رسانه‌ای و رسانه دینی

رابطه دوسویه و شیوه تعامل دین و رسانه، از موضوعات مناقشه‌برانگیزی است که در سالیان اخیر و به خصوص بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران و تأسیس نظام اسلامی مبتنی بر احکام فقهی، بیش از گذشته اهمیت یافته است. بر همین اساس پاسخ به این سؤال که رسانه‌های نوین و به خصوص تلویزیون و سینما، از نظر ماهیتی تا چه اندازه ظرفیت انتقال مفاهیم دینی و پیام‌های بومی ما را دارند و اینکه آیا می‌توان ظرفیت‌های جدیدی در آنها ایجاد کرد تا فرهنگ دینی و بومی به جوهره این رسانه‌ها تبدیل شود از دغدغه‌های اصلی محققان دو حوزه دین و رسانه بوده است. کتاب «دین در کادر تصویر» نوشته خانم مریم بصیری یکی از جدیدترین آثاری است که در پاسخ به همین دغدغه‌ها نگاشته شده است.

صبح نو

خبر

آغاز تحویل غرفه‌های خودساز
از سوم اردیبهشت‌ماه
مدیر اجرایی و رفاهی سی‌ویکمین نمایشگاه کتاب تهران گفت: با توجه به تأخیر به دلیل وجود فعالیت‌های عمرانی و هماهنگی‌های لازم، بنا داریم برای ناشرانی که غرفه خودساز دارند از سوی کمیته ناشران داخلی روز سوم اردیبهشت‌ماه را اعلام کنیم تا کار را برای برپایی غرفه آغاز کنند. به گزارش فارس، آقای حسین صفری گفت: با توجه به اینکه قرار بود بخش‌های مختلف در این دوره در فضای مسقف قرار گیرند و از طرفی شاهد مهیا شدن رواق‌های شرقی و غربی بودیم، تلاش کردیم استقرار ناشران در این بخش‌ها نیز انجام شود. صفری در پاسخ به این سوال که شنیده می‌شود همچنان مشکلات ناشران کودک برای استقرار حل نشده و امکان حضور آنها در صحن مهیا نشده، ادامه داد: در استقرار این دسته از ناشران موارد فنی و ایمنی مطرح است که در حال برطرف کردن و مذاکره هستیم، از چهار هزار متری که قرار بود در صحن به این دسته از ناشران تخصیص یابد دو هزار متر فضا تخصیص یافت و شاهد تقلیل مساحت بودیم.

برگزیدگان جشنواره خاتم معرفی می شوند
آئین پایانی سومین دوره از جشنواره خاتم امروز دوشنبه 27 فروردین‌ماه برگزار می‌شود.این مراسم از ساعت 16 در شهرکتاب برگزار خواهد شد. شهرکتاب در خیابان شهید بهشتی خیابان شهید احمد قصیر (بخارست) نبش کوچه سوم واقع است. در بخش بزرگسال 32 اثر و در بخش کودک 36 اثر در دور نهایی داوری شدند.

محمدعلی علومی
هزارویک شب را بازخوانی کرد
نشر آموت اثری تازه از آقای محمد علی علومی را با عنوان «قصه اساطیر» منتشر کرده است که به بررسی و توضیح داستان هزار و یک‌شب و قصه‌های ایرانی بر مبنای اسطوره‌ها می‌پردازد. به گزارش مهر، این اثر که در قالب دو کتاب در یک مجموعه گردآوری شده است؛ در بخش اول به تحلیل و بررسی کتاب قصه‌های هزار و یک‌شب پرداخته و در بخش دوم به بررسی رابطه میان قصه‌های ایرانی و مبانی اساطیری آن توجه نشان داده شده‌است.این اثر همچنین در پیوست خود چهار مقاله و نیز تصاویری درباره هزار و یک‌شب و برخی اسطوره‌های ایرانی و غیر ایرانی و فرهنگ عامه را در برمی‌گیرد.

مذاکره کانون پرورش فکری
با ۴۰ ناشر در نمایشگاه کتاب بولونیا
کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، برای فروش و خرید حق نشر   ۴۰ جلسه کارشناسی در نمایشگاه کتاب بولونیا برگزار کرد.به گزارش صبح نو، در پنجاه و پنجمین دوره این نمایشگاه، نماینده کانون با ۴۰ ناشر، آژانس ادبی، نویسنده و تصویرگر کتاب‌های کودک و نوجوان قرارهای کاری برای خرید و فروش حق نشر انجام داد.بر اساس این خبر، ترکیه، کره جنوبی، فرانسه، آلمان، روسیه، آمریکا، ایتالیا، انگلیس، بلژیک، سنگاپور، کانادا، چین و ژاپن از جمله کشورهایی بودند که به مذاکره با کانون پرداختند.کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان با ۱۰۰ عنوان از کتاب‌های جدید، ترجمه شده، کتاب‌های مجموعه‌ای و برگزیده در این رویداد فرهنگی شرکت کرده بود. در عین حال کاتالوگی به زبان انگلیسی با محتوای معرفی ۳۸۸ عنوان کتاب برگزیده کانون، ویژه این نمایشگاه به صورت کتاب و فلش ارائه شد. همچنین کاتالوگ رمان‌های کانون با معرفی ۷۱ رمان، در اختیار علاقه‌مندان و ناشران فعال در حوزه چاپ رمان نوجوان قرار گرفت.بر همین اساس، «نقره ماهی»، «تو لک‌لکی یا دارکوب»، «کلید کوچولو»، «از این طرف نگاه کن»، «یک دوست تازه»، «ده پرنده زرد و سبز و آبی»، «هستی» و «زیبا صدایم کن» از جمله کتاب‌های کانون بود که مورد توجه بازدیدکنندگان قرار گرفت و مذاکره‌هایی نیز برای فروش حق نشر آ‌نها انجام شد.همچنین حدود ۱۰۰ عنوان کتاب ناشران مختلف دیگر کشورها نیز برای بررسی از سوی انتشارات کانون پرورش فکری انتخاب شد.

چاپخانه‌ها عملاً تعطیل هستند
رییس اتحادیه صادرکنندگان صنعت چاپ گفت: از آغاز سال ۱۳۹۷ تا همین امروز باتوجه به اختلالات در بازار ارز و اینکه برای ما هنوز مشخص نشده آیا ارز با نرخ ثابت واگذار می‌شود یا در اختیار واردکننده و مصرف‌کننده قرار می‌گیرد تا مواد اولیه ماشین‌آلات و... تأمین شود یا خیر، در حال حاضر نه کاغذ و نه مقوا یا دیگر ملزومات حتی قیمت هم به چاپخانه‌ها نمی‌دهند تا آ‌نها بتوانند به مشتری‌ها قیمت بدهند و سفارش بگیرند. اگر هم قیمتی اعلام شود، می‌گویند کالای مذکور را نداریم که به بازار عرضه کنیم. این مسأله، تولید ما را با یک مشکل اساسی مواجه کرده و بر سر راه کسب و کارهای ما مانع شدیدی ایجاد شده است.به گزارش ایلنا، بابک عابدین گفت: با این دگرگونی قیمت دلار، کار ما مختل شد و عملاً تولید قطع شد. الان هم با دلار ۴۲۰۰ تومانی در مبانی ورودی، مواد اولیه ما حدود ۳۰ درصد در عوارض و مالیات ارزش افزوده افزایش قیمت خواهد داشت. حالا هزینه‌های دیگری که بالا می‌رود جداست. به نظر می‌رسد در این شرایط میانگین افزایش قیمت ۳۰ درصدی در کالاها را شاهد خواهیم بود. یعنی قیمت کالاهای وارداتی که قبلاً با ارز گمرکی و تعرفه و عوارض با ارز ۳۴۰۰ محاسبه می‌شد، افزایش پیدا می‌کند و اگر دلار بازهم افزایش قیمت داشته باشد مشکلات تولید و صادرات بیشتر هم می‌شود.

 

captcha
شماره‌های پیشین