451
دوشنبه، ۲۷ فروردین ۱۳۹۷
12

خبر

بررسی فقهی «پول مجازی» در گفت‌وگو با دکتر محمدمهدی چگینی

ارز مجازی مستقل، به سیطره دلار پایان می‌دهد

ماجرای پول‌های مجازی و به‌ویژه بیت‌کوین، یکی از بحث‌هایی است که می‌تواند به مثابه یکی از موضوعات مستحدثه در فقه اسلامی مورد بحث قرار گیرد تا تکلیف آن روشن شود. برای طرح این مسأله گفت‌وگویی با حجت‌الاسلام دکتر محمدمهدی چگینی، یکی از پژوهشگران پژوهشگاه فقه نظام در این حوزه انجام دادیم.

صبح نو

خبر

مفهوم‌شناسی شاخصه‌های عقلانیت وحیانی
نشست مفهوم شناسی شاخصه‌های عقلانیت وحیانی در شهر قم برگزار می‌شود. به گزارش مهر، نشست مفهوم شناسی شاخصه‌های عقلانیت وحیانی، سومین پیش نشست کنگره توسعه و تعالی علوم بر پایه عقلانیت وحیانی (با تکیه براندیشه‌های علامه جوادی آملی) برگزار می‌شود.در این نشست حجت الاسلام سید یدالله یزدان پناه و حجت الاسلام حمید پارسانیا سخنرانی می‌کنند و دبیر علمی نشست به عهده
حجت الاسلام قاسم ابراهیمی پور است. این نشست پنج شنبه ۳۰ فروردین‌ماه از ساعت ۹ تا ۱۲ در مجمع عالی حکمت اسلامی در شهر قم برگزار می‌شود.

شاخصه‌های اجتهاد تمدن‌ساز بررسی می‌شود
کرسی ترویجی شاخصه‌های اجتهاد تمدن ساز در قم برگزار می‌شود.
به گزارش طلیعه، ارائه دهنده این کرسی حجت الاسلام احمد رهدار و ناقدان کرسی حجت الاسلام محسن الویری و حجت الاسلام محمدحسین ملک زاده هستند. دبیری علمی جلسه به عهده حجت الاسلام سیدناصر موسوی است. این کرسی سه شنبه ۲۸ فروردین‌ماه از ساعت ۱۷ تا ۱۹ در دانشگاه باقرالعلوم؟ع؟ در شهر قم برگزار می‌شود.

برگزاری همایش «فلسفه، نیایش و پرستش»
 به مناسبت بزرگداشت ملاصدرا
همایش «فلسفه، نیایش و پرستش» به‌مناسبت روز بزرگداشت حکیم ملاصدرا و به همت بنیاد حکمت اسلامی صدرا ۲۶ اردیبهشت‌ماه از ساعت ۸ تا ۱۹ برگزار می‌شود. به گزارش طلیعه، علاقه‌مندان می‌توانند برای ثبت نام از ۲۶ فروردین‌ماه تا ۱۵ اردیبهشت‌ماه به سایت www.mullasadra.org مراجعه کنند.

انتشار اثر جدید آیت‌الله مصباح یزدی
کتاب «جرعه‌ای از دریای راز» به قلم علامه آیت‌الله مصباح یزدی و به همت انتشارات موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی؟ره؟منتشر شد.
این کتاب، بخشی از مباحث درس اخلاق استاد است که در رمضان سال ۱۴۳۲ه‍.ق بیان شده است.
موضوع بحث کتاب، شرح و بررسی دو روایت از امام باقر؟ع؟، و امیر مؤمنان علی؟ع؟ برای تشنگان معارف ناب اهل‌بیت‌؟ع؟ است.این نوشتار در دو بخش تنظیم شده است: بخش نخست با 19 گفتار، شرحی بر وصایای امام باقر؟ع؟ به جابر‌بن‌یزید جعفی است. در ابتدای این بخش روایت مذکور همراه با ترجمه ذکر شده است تا خواننده، تصوری کلی از فضای حاکم بر روایت به‌دست آورد و زمینه لازم را برای مطالعه شرح آن کسب کند.بخش دوم کتاب با هدف تکمیل مباحث پیشین و پاسخگویی به پرسش‌های مطرح‌شده در‌باره ایمان در هشت گفتار به شرح و بررسی حدیثی از مولای متقیان، امیر مؤمنان، علی؟ع؟ تنظیم شده است.چیستی، و ارکان ایمان؛ معنا و اقسام صبر، نقش یاد مرگ در صبر؛ مفهوم‌شناسی یقین و رابطه آن با ایمان؛ اهمیت و ضرورت عدل و شعبه‌های آن؛ واکاوی مفهوم جهاد و بیان شعبه‌های آن، با تأکید بر مسأله امربه‌معروف و نهی‌از‌منکر؛ بیان مقصود از دعائم‌الکفر با توضیح پایه‌های کفر و شعبه‌های شک، از مهم‌ترین مباحث بخش دوم این کتاب است.کتاب «جرعه‌ای از دریای راز» در ۳۰۳ صفحه و به قیمت ۱۲ هزار تومان روانه بازار فروش شد.

بوروکراتیزه شدن انقلاب
دستیابی به اهداف را سخت کرده است
آقای ناصر فکوهی، عضو هیات‌علمی دانشگاه تهران در گفت‌وگو با مهر گفت: متاسفانه بوروکراتیزه شدن فرایند انقلاب، انعطاف‌ناپذیر شدن و ایدئولوژیک شدن آن و از همه بدتر سلطه نولیبرالیسم بر آن همه مواردی بوده‌اند که دستیابی به اهداف مشترکی را که 40 سال پیش مردم ما را متحد کرده بود، هر روز سخت‌تر کرده است.او بیان کرد: گروهی تصور می‌کنند که تعلق ملی را می‌توان برای مثال از طریق اسطوره‌سازی تأمین کرد. مثلاً اگر افراد به گذشته‌های باستانی و تاریخی خود افتخار کنند، تعلق ملی‌شان افزایش می‌یابد.
گروهی نیز بر این باورند که برخی از افتخارات ‌مثل جوایز جهانی و در جشنوارها و  تشویق‌ها و تعریف‌ها، حس تعلق ملی را بالا می‌برد. البته این‌ها همه موثرند، اما ‌واقعیت آن است که عاملی تعیین‌کننده نیستند.فکوهی افزود: جهانی شدن امروز به معنای‌ بردن دولت‌های ملی‌ زیر سلطه قدرت‌های مافیایی، دیکتاتورهای میلیاردر و شرکت‌های چند ملیتی و ایجاد بالاترین حد از فشار و تهدید برای محیط‌زیست است.
او ادامه داد: نولیبرالیسم به قول چامسکی خطرناک‌ترین ابداع و بی‌رحمانه‌ترین ابداع بشریت بوده که همه جهان، طبیعت و انسانیت را به خطر انداخته است. خوشبختانه امروز آگاهی نسبت به این امر به سرعت در حال بالا گرفتن است و نشانه این امر سقوط احزاب سنتی‌ در اغلب دموکراسی‌های بزرگ هستند که هر چند در کوتاه‌مدت سود آن به احزاب و گرایش‌های پوپولیست می‌رسد اما این احتمالاً خود مقدمه‌ای ‌خواهد بود برای  جنبش‌های بزرگ مطالبه‌گرانه‌ای که خواستار مشارکت‌های هرچه بیشتر‌ مردم در سیستم‌های سیاسی و اقتصادی و گسترش آزادی‌های‌ رسانه‌ای‌اند.

captcha
شماره‌های پیشین