sobhe-no.ir
450
یکشنبه، ۲۶ فروردین ۱۳۹۷
5
حقه‌ای که آمریکا برای حمله به سوریه به‌کار بست

جنگ برای یک مشت دلار

بامداد شنبه به وقت دمشق، ائتلاف آمریکا، فرانسه و انگلیس اقدام به حملات موشکی به سوریه کردند، حمله‌ای نمایشی که پدافند هوایی سوریه موشک‌های متجاوزان سه‌جانبه را منهدم یا از مسیر خود منحرف کرد و این موشک‌ها به اهداف مد نظر خود نرسیدند.

خبر

صبح نو

حقه‌ای که آمریکا برای حمله به سوریه به‌کار بست

جنگ برای یک مشت دلار

بامداد شنبه به وقت دمشق، ائتلاف آمریکا، فرانسه و انگلیس اقدام به حملات موشکی به سوریه کردند، حمله‌ای نمایشی که پدافند هوایی سوریه موشک‌های متجاوزان سه‌جانبه را منهدم یا از مسیر خود منحرف کرد و این موشک‌ها به اهداف مد نظر خود نرسیدند.

بهانه‌ای برای حمله
در هفتم آوریل 2018 (18 فروردین ماه) بود که شهر دومای روسیه مورد حمله شیمیایی قرار گرفت و بیش از صدها نفر از افراد غیرنظامی را به کام مرگ کشاند، حمله‌ای که توسط کلاه‌سفیدها (همان همکاران تروریست‌های مستقر در سوریه‌اند با این تفاوت که سلاح آنها به‌جای تفنگ‌های عاریه‌ای صهیونیستی، آمپول‌هایی است که جان کودکان جنگ‌زده سوری را نشانه گرفته است) صورت گرفت‌؛ در این میان اما آمریکا فرصت را برای حمله به بشار اسد مناسب دید و با انتشار سلسله توییت‌هایی این کشور را متهم به استفاده از سلاح‌های شیمیایی کرد!
بعد از آن بود که ترامپ بارها بر واکنش متقابل تاکید و در سلسله توییت‌هایش تهدید به حمله نظامی کرد و حتی خطاب به روسیه اعلام کرد که این کشور باید آماده باشد؛ چون موشک‌های «زیبا»، «جدید» و «هوشمند» آمریکا دارند می‌آیند.

نمایش کمدی ترامپ
رییس‌جمهوری آمریکا در روز دوشنبه تاکید کرده بود که ظرف 48 ساعت درباره سوریه تصمیم‌گیری می‌کند اما بعد از گذشت80 ساعت از آن، خبری از تصمیمش نشد، تنها با انتشار توییت‌هایی جدید تلاش کرد تا لحنش در برابر روسیه را تعدیل کرده و حتی سبب اصلی تیرگی روابط با روسیه را رییس‌جمهوری اوباما معرفی می‌کند.
 فیصل قاسم، تحلیلگر برجسته جهان عرب گفت بسیاری تهدید نظامی ترامپ را یک نمایش کمدی می‌دانند. هر‌کس بخواهد واقعاً حمله کند، اینقدر تهدید نمی‌کند تا بشاراسد جنگنده‌ها و نیروهایش را از مراکز حساس منتقل کند. این تهدید، فیلم هندی به زبان آمریکایی است!
البته ترامپ مثل همیشه در توییت‌هایش سعی بر رفع محکومیت از تعللش داشت و در این‌باره اعلام کرد که «هیچ‌وقت نگفتم حمله به سوریه کی خواهد بود. ممکن است خیلی زود باشد یا اصلاً خیلی زود نباشد.»

برای یک مشت دلار
هرچند ترامپ لحنش درباره روسیه و حتی ایران را تعدیل کرد اما همچنان بر حمله نظامی به سوریه پافشاری می‌کرد که روزنامه الدیار دلیل آن را  توافقات با بن سلمان دانسته و نوشت: «محمد بن سلمان در سفر به واشنگتن طی توافق راهبردی با ترامپ متعهد شد که 150 میلیارد دلار در قبال نابودی پایگاه‌های ایران و پایان دادن به حضور این کشور در سوریه بپردازد. طبق این توافق، ولیعهد عربستان می‌خواهد ایران و حزب‌الله از سوریه خارج شوند و بخش اعظم ارتش این کشور منهدم شود.»

اختلاف میان پنتاگون و کاخ سفید
تلاش‌های رییس‌جمهوری تاجرمسلک آمریکا اما اختلاف میان پنتاگون و کاخ سفید را گسترش داد، وزیر دفاع آمریکا به‌شدت با برنامه حمله به آمریکا مخالفت کرده و با اعلام اینکه واشنگتن مستنداتی درباره حمله شیمیایی در سوریه ندارد، خیال ترامپ بابت حمله نکردن به سوریه را به‌طور‌کلی راحت کرد.
البته ناگفته نماند که همراهی نکردن بسیاری از کشورهای اروپایی بر خلاف تصورات آمریکا، موضع قاطع روسیه برای مقابله با حمله نظامی آمریکا به سوریه و آرایش جنگی ناوهای این کشور، همچنین ورود ایران و به‌ویژه حزب‌الله به این مسأله، از عوامل تعلل ترامپ در حمله به سوریه بود.
بعد از گذشت بیش از 80 ساعت از ضرب‌الاجل، با وجود انتشار اخباری در رسانه‌های بین‌المللی مبنی بر حمله قریب‌الوقوع آمریکا به سوریه، خیابان‌های دمشق همچنان مملو از جمعیت بوده و زندگی عادی مردم در جریان بود.
همانطور که عبدالباری عطوان، تحلیلگر جهان عرب مطرح کرد، «توییت‌های ترامپ مبنی بر حمله نظامی به سوریه وی را به شخصیت کاریکاتوری تبدیل کرد و بعد از کلی تهدید و اعلام آمادگی موشک‌های هوشمند برای شلیک، حمله را به وقت دیگری موکول کرد.»

تکرار حماقت
سرانجام دونالد ترامپ بر خلاف اظهارات پیشین خود در سال 2013 که تاکید کرده بود «اگر رهبران احمق آمریکا به سوریه حمله کنند، اتفاقات بسیاری بدی روی می‌دهد و از این جنگ چیزی عاید آمریکا نخواهد شد.» اما خود دست به این حماقت زد، شامگاه جمعه به وقت واشنگتن، بامداد شنبه به وقت دمشق، در کاخ سفید جلوی دوربین رسانه‌ها آمد و اعلام کرد حمله‌های هوایی آمریکا، در همراهی با بریتانیا و فرانسه «به اهدافی بوده است که با قابلیت‌های تسلیحاتی شیمیایی حکومت سوریه» مرتبط هستند.

عقب‌نشینی ترامپ در برابر متحدان سوریه
رییس‌جمهوری آمریکا ضمن اعلام این حمله‌ها، از ایران و روسیه خواست که دست از حمایت از بشار اسد، بردارند اما اعلام کرد که متحدان سوریه از حملات موشک‌های آمریکا مستثنا هستند. بعد از نطق رییس‌جمهوری آمریکا، دولتمردان انگلیس و فرانسه هم اعلام کردند که به نیروهای نظامی‌شان در این‌باره دستور حمله داده‌اند.
لشکر ۱۰۵ گارد ریاست‌جمهوری، پایگاه هوایی المزه، فرودگاه نظامی الضمیر، مرکز تحقیقاتی جمرایا رحیبه در قلمون شرقی دمشق، پایگاه نظامی الکسوه در ریف دمشق  و فرودگاه نظامی خلخاله در استان سویده از جمله مواضعی است که هدف حمله ائتلاف آمریکا-انگلیس-فرانسه قرار گرفت.
بعد از مدتی بر اساس اعلام رییس ستاد مشترک ارتش آمریکا موج  نخست حملات به سوریه به پایان رسید، موضوعی که به نظر می‌رسید به‌دلیل مخالفت پنتاگون با این حملات صورت گرفت چراکه جیمز متیس، وزیر دفاع آمریکا در گفت‌وگویی تاکید کرد که آمریکا برای انجام حملات بیشتری برنامه‌ریزی نکرده است؛ این حملات فعلاً «تک‌مرحله‌ای» بوده‌اند.

ترقه‌بازی ترامپ در سوریه
حملاتی که بیشتر به یک نمایش احمقانه و ترقه‌بازی شباهت داشت، پایگاه‌هایی که مورد حمله قرار گرفت از چند روز پیش تخلیه شده بود. همچنین به لطف پدافند هوایی سوریه که یا موشک‌های متجاوزان سه‌جانبه را منهدم یا از مسیر خود منحرف کرد، این موشک‌ها به اهداف مد نظر خود نرسیدند. با موشک‌هایی که به اطراف حمص شلیک شده بود، مقابله شد و پس از منحرف کردن آن از هدف اصلی، سبب جراحت سه نفر شد.
بر اساس اعلام وزارت دفاع روسیه، از مجموع ۱۰۳ موشک شلیک شده از سوی متجاوزان، پدافند هوایی سوریه ۷۱ موشک را رهگیری کرد، البته این نکته هم حائز اهمیت است که ارتش سوریه از موشک‌های ساخت اتحاد جماهیر شوروی در ۳۰ سال پیش با موشک‌های متجاوزان مقابله کرده است. حدود ۲۰ موشک کروز به دمشق و ریف دمشق شلیک شد که حدود نیمی از آن منهدم شد.
بعد از این تجاوز موشکی ائتلاف آمریکایی، فرانسوی و انگلیسی به مواضعی در سوریه، مردم سوریه در میدان امویین دمشق ضمن به اهتزاز در آوردن پرچم جمهوری اسلامی ایران به جشن و پایکوبی پرداختند.

پایان مأموریت
البته ترامپ از پای ننشست و درباره حمله موشکی به سوریه نوشت: «شب گذشته حمله تمام‌عیاری صورت گرفت. از فرانسه و بریتانیا برای خرد‌ورزی و قدرت ارتش خوبشان متشکرم. بهتر از این نمی‌شد. مأموریت انجام شد!» این سخنان رییس‌جمهوری آمریکا باعث واکنش فعالان سیاسی و اجتماعی شد، یک خبرنگار آمریکایی در واکنش به توییت ترامپ نوشت: « مأموریت انجام شد؟ واقعاً؟»
خبرنگار فایننشال تایمز هم گفت: «جالب است که قابلیت‌های دفاعی سوریه قادر به خنثی کردن موشک‌های توماهوک آمریکاست و با این وجود سیستم دفاع هوایی پاتریوت عربستان اغلب در مواجهه با موشک‌های حوثی‌ها با شکست مواجه شده است.»
همچنین خبرنگار ارشد کانال چهار انگلیس نوشت: «بازی تمام شد و اسد پیروز این جنگ، غرب می‌تواند ادعا کند که پیامی را فرستاده؛ کرملین نیازی به واکنش ندارد؛ تحقیر غرب برای اثبات و اقدام سازمان منع اشاعه تسلیحات شیمیایی کاملاً افشا شد.» حتی شبکه خبری سی.ان.ان اعلام کرد که حمله به سوریه نمادین بود و دستاوردی نداشت. اصلاً این‌طور نیست که توانمندی‌های ارتش سوریه نابود شده و از بین رفته باشد. البته این حملات برای مقاومت دستاوردهایی را به‌دنبال داشت، یک خبرنگار صهیونیست در این‌باره نوشت که «امروز در اسرائیل احساس یأس و ناامیدی حکمفرماست. مقام‌ها و تحلیلگران معتقدند حملات به #سوریه بی‌رمق، نمادین و تاکتیکی بوده و نتوانسته بشاراسد، ایران و روسیه را به اندازه کافی بازدارد.»
همچنین روزنامه صهیونیستی یدیعوت آحارونوت در خبری اعلام کرد که «حمله در سوریه پایین‌تر از سطح انتظار اسرائیل بود و بر پایداری بشار اسد تأثیری نخواهد داشت.»

صبح ثابت‌قدمی
بعد از این حملات،  دفتر ریاست‌جمهوری سوریه در توییتی ویدئوی ورود بشاراسد به دفتر کار خود را منتشر کرده است. او ساعت 9 صبح به وقت محلی وارد محل کار خود شده است. در این ویدئو نوشته شده است: «صبح ثابت‌قدمی».
 با حضور بشاراسد در دفتر کارش و بازگشت زندگی سوری‌ها به روال عادی خود، هم حمله نظامی آمریکا به مسخره گرفته شد و هم اینکه مشخص شد آمریکا و هم‌پیمانان عربی و غربی، لقمه بزرگ‌تر از دهانشان برداشته بودند.

 

captcha
شماره‌های پیشین