450
یکشنبه، ۲۶ فروردین ۱۳۹۷
15
دستیار رییس جمهور در امور حقوق شهروندی:

انحصار پیام‌رسان خارجی شکسته شود

این روزها بحث استفاده از پیام‌رسان‌های داخلی و شکسته شدن انحصار یک پیام‌رسان خاص بحث اول فضای مجازی است. مسوولین نیز در این مباحث اتفاق نظر دارند و هر کدام با ادبیات خاص خود در این باره اظهار نظر می‌کنند.

خبر

صبح نو

دستیار رییس جمهور در امور حقوق شهروندی:

انحصار پیام‌رسان خارجی شکسته شود

این روزها بحث استفاده از پیام‌رسان‌های داخلی و شکسته شدن انحصار یک پیام‌رسان خاص بحث اول فضای مجازی است. مسوولین نیز در این مباحث اتفاق نظر دارند و هر کدام با ادبیات خاص خود در این باره اظهار نظر می‌کنند.

مهم‌ترین اظهار نظر در این میان مربوط به رهبر انقلاب بود که چند روز گذشته ضمن ابرازخرسندی از تبدیل شدن مطالبه ایجاد پیام‌رسان‌ها و شبکه‌های اجتماعی داخلی به مطالبه‌ای عمومی، گفتند: مسوولان باید امنیت و حریم داخلی مردم و کشور را حفظ کنند. تعرض به امنیت و حریم داخلی مردم «حرام شرعی» است و نباید انجام شود.نکته مهم سخنان رهبری تبدیل شدن استفاده از پیام‌رسان داخلی به یک مطالبه عمومی بود که دستور بعدی ایشان راه نیز بسیار هموار کرده و دغدغه‌های بسیاری را درباره عدم اعتماد به پیام‌رسان‌های داخلی کاهش داده است. در راستای همین مطالبه عمومی بود که دستگاه‌های دولتی نیز از استفاده پیام‌رسان تلگرام برای امور دولتی منع شدند که خود این امر راهی است برای انتقال فعالیت‌ها به سوی پیام‌رسان‌های داخلی.
نکته مهم در این میان برخورد مسوولین کشور
در این باره است که به عمومی شدن مطالبه استفاده از پیام‌رسان‌های داخلی کمک می‌کند.

مولاوردی: دولت قائل به شکستن انحصار پیام‌رسان‌های خارجی است
در این میان خانم شهیندخت مولاوردی، دستیار رییس‌جمهوری در امور حقوق شهروندی درباره شکسته شدن انحصار پیام‌رسان‌های خارجی به ایسنا گفت: دولت قائل به این هستیم که انحصار استفاده از پیام‌رسان خارجی شکسته شود، اما این حق را نیز برای شهروندان باید قائل باشیم که بتوانند از میان گزینه‌های گوناگون داخلی و خارجی انتخاب داشته باشند.
مولاوردی درباره این‌که آیا دولت حق انتخاب شهروندان برای استفاده از پیام‌رسان‌های داخلی و خارجی را مورد توجه قرار می‌دهد؟ نیز گفت: در مجموعه دولت قائل به این هستیم که انحصار استفاده از پیام‌رسان خارجی شکسته شود، اما این حق را نیز برای شهروندان و مردم باید قائل باشیم که بتوانند از میان گزینه‌های متعدد داخلی و خارجی انتخاب داشته باشند.
حجت السلام و المسلمین حسن روحانی،
رییس جمهوری نیز در سخنان نوروزی خود بر توانمندسازی پیام‌رسان‌های بومی تأکید کرده بود: داشتن پیام‌رسان‌های ایرانی، توانمند، امن و ارزان که بتوانند مشکل و نیازهای مردم را حل کنند، بی‌تردید باعث افتخار همگان خواهد بود و هدف از ایجاد و تقویت نرم‌افزارها و پیام‌رسان‌های داخلی نباید فیلتر یا مسدود کردن دسترسی‌ها باشد بلکه باید با هدف رفع انحصار در پیام‌رسان‌ها انجام شود.
وی آموزش استفاده بهینه از فضای مجازی و تدوین محتوای مناسب و خوب برای انتشار در این فضا را نیز ضروری خواند و گفت: فضای مجازی خوب با تولید محتوای خوب، جذاب و مفید و نه صرفاً با انحصار و محدود کردن آن تأمین خواهد شد.
به نظر می‌رسد نکته مهم درباره پیام‌رسان‌های داخلی توجه دادن مردم به ظرفیت‌های این پیام‌رسان‌هاست.
امری که این روزها با اصلاح اطلاع‌رسانی در این باره شاهد هستیم کم کم درحال رخ دادن است.

واعظی: دولت دوست ندارد اطلاعات کاربران ایرانی از بین برود
آقای محمود واعظی، رییس دفتر رییس جمهوری نیز در گفت‌وگو با روزنامه «ایران» درباره نظر درمورد تلگرام و جایگزینی پیام‌رسان بومی اشاره کرد و گفت: رییس‌جمهوری کاملاً شفاف نظرشان را در این باره گفتند. دولت حتماً معتقد به حمایت از پیام‌رسان‌های بومی است.
نه الان، که از دولت یازدهم و زمانی که بنده در وزارت ارتباطات مسوولیت داشتم، قویاً این رویکرد را دنبال کردیم، الان هم در همین مسیر همزمان با تأکید بر تکمیل شبکه ملی اطلاعات حرکت می‌کنیم.
البته همان طوری که آقای رییس‌جمهور گفتند هدف این است که انحصار نرم‌افزارهای خارجی از بین برود.
به طور طبیعی دولت دوست ندارد اطلاعات میلیون‌ها کاربر ایرانی، صرفاً در بستر یک پیام‌رسان خارجی رد و بدل شود، از همین رو به جد تلاش می‌کند تا با تقویت نرم‌افزارهای بومی و ارائه سرویس‌های باکیفیت از سوی این پیام‌رسان‌ها، بیشترین حجم تراکم حضور مردم به‌تدریج به پیام‌رسان‌های ایرانی منتقل شود.
 با افزایش کیفیت خدمات پیام‌رسان‌های ایرانی حتماً مردم به‌تدریج سراغ این نرم‌افزارها خواهند رفت. همان طوری که در یکی دو سال گذشته هم منحنی استفاده از این نرم‌افزارها صعودی بوده است.
من مطمئنم مردم اگر با سرویس‌های باکیفیت نرم‌افزارهای بومی مواجه شوند و به حفظ اطلاعات و حریم خصوصی خود مطمئن باشند، حتماً آنها را به رقبای خارجی ترجیح می‌دهند.
 این را هم مطمئنم که جوانان ایرانی این توان را دارند که نرم‌افزارهایی قدرتمندتر و با کیفیت‌تر از رقبای خارجی ایجاد کنند.
دولت تلاش می‌کند از توسعه آنها حمایت کند و تسهیلات خوبی هم در اختیار آنها قرار داده است.
وی با بیان اینکه نبود ظرفیت کافی در پیام‌رسان‌های داخلی باعث می‌شود مردم نتوانند مشترک این پیام‌رسان‌ها باشند، افزود: باید این موارد در پیام‌رسان‌های داخلی اصلاح شود تا مردم به مرور به این پیام‌رسان‌ها روی بیاورند.
به نظر می‌رسد با حمایت مسوولان از پیام‌رسان‌های داخلی و همچنین بهبود فضای اطلاع‌رسانی در این باره از سویی و نیز توجه و تلاش بیشتر پیام‌رسان‌های داخلی برای ارتقاء کیفیت خود می‌تواند باعث جلب توجه مردم و استفاده حداکثری از کالای بومی شده که علاوه بر مزیت‌های بی‌شمار نسبت به پیام‌رسان‌های خارجی امنیت اطلاعات را نیز حفظ خواهد کرد ضمن این که این امر خود حمایت از ایده و تلاش جوان ایرانی در سال حمایت از تولید ملی خواهد بود.

captcha
شماره‌های پیشین