450
یکشنبه، ۲۶ فروردین ۱۳۹۷
1
«سه رخ» فیلمسازمحکوم در «کن»

همه‌می‌دانیم، بدون‌مجوز است!

فیلم سینمایی «سه‌رخ» ساخته آقای جعفر پناهی، درحالی در جشنواره کن به نمایش در خواهد آمد که وی طبق حکم قضایی، مجوز کارگردانی ندارد.

دستیار رییس جمهور در امور حقوق شهروندی:

انحصار پیام‌رسان خارجی شکسته شود

این روزها بحث استفاده از پیام‌رسان‌های داخلی و شکسته شدن انحصار یک پیام‌رسان خاص بحث اول فضای مجازی است. مسوولین نیز در این مباحث اتفاق نظر دارند و هر کدام با ادبیات خاص خود در این باره اظهار نظر می‌کنند.

اصول‌گرایان واصلاح‌طلبان بر سر میز مذاکره می‌نشینند؟‌

آشتی حزبی

اختلاف دیدگاه فکری سلیقه‌ای همیشه و در هر سطحی از خانواده گرفته تا مسائل سیاسی همواره بین اعضا و جریان‌های سیاسی بوده و خواهد بود، در مسائل سیاسی داخلی کشور نیز همواره بین دو جریان غالب که به دو جناح چپ (اصلاح‌طلب) و راست (اصول‌گرا) معروف هستند این اختلاف جریان داشته، اختلاف‌هایی که گاهی رنگ‌و‌بوی رقابت و گاهی رفاقت نیز به خود می‌گیرد. موضوعی که در سال‌های اخیر بارها از سوی طیف چپ با عناوین مختلف مطرح شده و حالا جناح راست اصول‌گراها نیز موضوع گفت‌وگو با جناح اصلاح‌طلب را در دست بررسی قرارداده است.

گفت‌وگوی «صبح نو» با کاسب نمونه تهران که می‌گوید فقط کفش ایرانی می‌فروشد

عشق‌ تمام چرمی آقا فریدون

در روزهای بازار بی‌ثبات ارز در کشور، بسیاری از فروشنده‌ها از همین موضوع استفاده کرده‌اند، سود کلانی به جیب زدند؛ اما این قاعده همیشگی فروشنده‌ها نیست. در عصر ارتباطات و شاید بی‌اخلاقی اجتماعی، هنوز هم کسانی هستند که قبل از هر سود و منفعتی به فکر مردم‌اند و پهلوانانه از راه حلال، کسب روزی می‌کنند. آقای «فریدون دادار» یکی از همین فروشنده‌هاست، کسی که به خاطر خوش‌رفتاری و گرفتن سود کمتر از مشتری‌هایش از طرف اداره تعزیرات و اتحادیه تقدیر هم شده است.

گزارش میدانی خبرنگار «صبح نو» از بازار بیمار داروهای وارداتی پس از نوسان نرخ ارز

متهم ردیف اول؛ شرکت‌های پخش

نوسانات دلار و شرایط نامساعد ارز در کشور، بر روی قیمت بسیاری از کالاهای موردنیاز و غیر نیاز مردم تأثیرگذار بوده است. از مواد خوراکی و پوشاک گرفته تا قیمت مسکن و راکد شدن خرید و فروش که در کشور ایجاد شده است، مسائلی که قابل چشم‌پوشی هستند. نوسانات دلار اما بر روی قیمت دارو تأثیر زیادی داشته است. داروهای خارجی که نمونه ایرانی هم ندارند، از تأثیرپذیرترین آنها هستند. داروهایی که برای بسیاری از بیماران حکم نوشدارو را دارند و بسیاری بدون آنها نمی‌توانند حتی به زندگی ادامه دهند. نوسانات ارز اما برای بسیاری از آنها حکم تیری را داشته که داروی عمرشان را نشانه گرفته است.

«صبح نو» از جنجال تازه معاون حمل‌و‌نقل و ترافیک شهرداری تهران گزارش می‌دهد

تهران گران؛ رویای شهرداری پایتخت

طرح ترافیک جدید به گفته مسوولان شهری از ابتدای اردیبهشت قرار است اجرایی شود و بر همین اساس 103 هزار نفر می‌توانند با ثبت‌نام و پرداخت اولیه به نوعی این طرح را پیش‌خرید کنند. با تمام اتفاقاتی که این طرح در راه طراحی تا تأیید طی کرد و استرس‌هایی که به‌واسطه اظهارات مسوولان شهرداری تهران در حوزه حمل‌و‌نقل و ترافیک به مردم وارد شد، حالا اما طرحی دیگر مطرح شده که قانون‌گریزی معاونان شهردار مستعفی را نشان می‌دهد. زمانی که آقای محمدعلی نجفی به‌عنوان شهردار تهران انتخاب شد و معاونانش را معرفی کرد، حرف‌هایی درباره گران اداره شدن تهران به میان آمد، حرف‌هایی هم از اینکه شهروندان این شهر باید هزینه‌های زندگی در آن را بپردازند، شاید در آن ابتدا خیلی این موضوع مورد توجه نبود که شهردار و معاونان جدیدش از چه موضوع و با چه هدفی حرف می‌زنند، اما بعد از گذشت مدتی نشانه‌های این هدف آشکار شد.

سرمقاله

مدرنیته و دیکتاتورهایش

رهبر انقلاب اسلامی:

حمله به سوریه یک جنایت است

صبح نو

سرمقاله

مدرنیته و دیکتاتورهایش

سالهاست که مدرنیته خودش را به عنوان مطلوب‌ترین الگوی اداره جامعه معرفی می‌کند که هسته کانونی آن، حراست از آرای عمومی در قامت مردمسالاری است؛ فرضیه دولت مدرن، همانا برابری رأی‌دهندگان با منتخبان و تأمین نفی و منافع ملی به پشتوانه رأی و انتخاب مردم است. گرچه این افسانه سالهاست که رنگ باخته، اما آنچه در دو-سه روز گذشته توسط سه کشور مدعی دموکراسی لیبرال، یعنی آمریکا، فرانسه و انگلیس، در حمله به سوریه رخ داده، بار دیگر بطلان این نظریه در عرصه عمل را نشان داده است؛ این سه کشور بدون مجوز سازمان ملل چنین اقدامی را انجام دادند، در واقع به ابتدایی‌ترین اصول مردم جهان در همگرایی حقوقی وقعی ننهادند و این تعهد بین‌المللی را زیرپا گذاردند. در بعد داخلی هم هیچ‌کدام از نهاد قانونگذار داخلی (مجلس مرتبط با این بحث و مندرج در قوانین اساسی‌شان)، استمزاج نکرده و قواعد حکومت خود را رعایت نکرده‌اند و دست آخر هم این که یک دولت مستقل و نه یک گروه تروریستی را مورد تهاجم قرار داده‌اند، آنهم با ادعاهای دروغینی که حتی وزیر دفاع آمریکا نیز آن را تأیید نمی‌کند. دنیای دیوانه دیوانه که دولت‌های مدرن آفریده‌اند، بازگشت به عصر زندگی بدوی و انسان‌های اولیه است، آنهم در لوای تسلیحات نظامی گرانقیمت و ادا و اطوارهای دیپلماتیک حمایت از بشریت؛ این یاوه‌گویی‌ها را نه در مورد سوریه و نه در مورد هیچ کشوری دیگر از سمت دیکتاتورهای نظام سلطه، نباید باور کرد.

captcha
شماره‌های پیشین