449
چهارشنبه، ۲۲ فروردین ۱۳۹۷
4

سنت الهی و قیمت دلار!

زارعی: بیداری اسلامی ساختار جدیدی در بین دولت‌های عرب به‌وجود آورده است

شورای همکاری خلیج‌فارس یک گام تا فروپاشی

با وجود همه تلاش‌های آمریکا برای پایان دادن به بحران در روابط عربستان و متحدان آن با قطر هنوز هم این بحران ادامه دارد و می‌تواند شورای همکاری خلیج‌فارس را با چالش‌های زیادی مواجه کند و فروپاشی آن را به‌دنبال داشته باشد.

صبح نو

سنت الهی و قیمت دلار!

دلار به وضعیتی رسیده است که اگر کسی قیمت آن‌ را بپرسد باید پاسخ داد قیمت الان(دو ثانیه مکث) یا الان؟! در مواجهه با این وضعیت، برخی از مقام‌های دولتی از کاهش ارزش پول ملی دفاع کرده و آن‌ را در راستای اقتصاد مقاومتی و حمایت از کالای ایرانی تلقی نموده‌اند؛ برخی دیگر فرصت را غنیمت دانسته و مرتب وعده‌های انتخاباتی را یادآوری می‌کنند؛ بسیاری از حامیان (سابق) رییس جمهوری هم مشغول عذرخواهی از مردم هستند؛ البته برخی نیز فارغ از این هیاهوهای سیاسی صبورانه در صف خرید و فروش دلار روزشان را شب می‌کنند تا از این آب گل‌آلود ماهی بگیرند. در این یادداشت می‌خواهم از جنبه دیگری به ماجرا بپردازم و فکر می‌کنم برای افرادی که به عالم غیب و جهان فراماده باورمند هستند، چنین تحلیلی قابل پذیرش باشد.
سنت‌های الهی قواعدی هستند که بر دنیای مادی اثر می‌گذارند و سرنوشت جوامع را دگرگون می‌سازند. یکی از سنت‌های مهم الهی که در معارف اسلامی مورد تأکید قرار گرفته این است که هرکس به غیر خدا امید ببندد، ناامید خواهد شد. پنج سال پیش را به یاد بیاوریم که بسیاری از ما مردم، از مقاومت و ایستادگی در برابر کفر و استکبار خسته شده بودیم. می‌گفتیم چقدر جنگ، تحریم، سختی و....؟ آرامش حق این مردم نیست؟ هوای پاک و بنزین استاندارد نباید داشته باشیم؟ چرا نباید پاسپورت ایرانی عزت داشته باشد؟ ای کاش کسی بیاید و با آمریکا بسازد تا کشور ساخته شود. اینجا بود که مردی ظاهر شد و گفت کلید حل مشکلات، معامله و مذاکره با کدخداست. از آب خوردن تا قیمت دلار به تحریم‌ها گره خورده است و باید با جهان گفت‌وگو کرد تا مشکلات ما حل شود.
زمانی که مذاکرات به نتیجه رسید و برجام تصویب شد، هزاران نفر به خیابان‌ها آمدند و به جشن و پایکوبی پرداختند؟ چرا؟ چون این افراد به قدرت آمریکا در بهبود وضعیت کشور ایمان داشتند. بسیاری از ما خدا و اینکه قدرت خدا بالاتر از کدخداست را فراموش کردیم. انتظار این بود که مذاکره با آمریکا (چیزی که مردم 40 سال از آن محروم تلقی می‌شدند) عزت ایران در صحنه بین‌الملل را برگرداند. اما خدا در کتابش می‌گوید «کسی که عزت می‌خواهد ،پس [ باید آن را از خدا بخواهد، زیرا ] همه عزت در اختیار خداست .» .(سوره مبارکه فاطر،
آیه شریفه 10) کسانی که به غیرخدا پناه ببرند ناامید خواهند شد.
بر اساس این سنت، هر مشکلی که برای حل آن به استکبار و طاغوت پناه بردیم، اتفاقاً بدتر و گسترده‌تر شد. وضع منابع آب که به تحریم‌ها ربط داده شده بود پس از برجام به شرایط بحرانی رسیده است و ناآرامی‌ها و جنگ آب میان استان‌ها کم‌کم پدیدار شدند. برای فرار از سایه جنگ دولت را ترغیب کردیم که زیر سایه آمریکا برود و اکنون عربستان ما را تهدید به جنگ می‌کند (چیزی که تا پنج سال پیش کاملاً غیرقابل تصور بود). به صورت خاص تصاویر رقص مردم با دلار و هزارتومانی در شب شادخواریِ پس از برجام برجسته شده بود و اکنون دلار بیش از همیشه در تاریخ ایران گران شده است. گویی عمدی وجود دارد که دقیقاً از همان نقاطی که با رویگردانی از خدا امید گشایش داشتیم، ناامید شویم. به صورت آشکار همه نمادهای اتکای به دشمن خدا، باطل و نابود می‌گردد. وقتی سنت الهی، یوسف پیامبر را به دلیل لحظه‌ای غفلت از خدا و امید بستن به غیر، مورد تنبیه قرار می‌دهد تکلیف سایرین مشخص است. باید گفت اگر این امید بستن به استکبار و روی‌برگردان از خدا نتیجه می‌داد و به بهبود وضعیت می‌انجامید، خرق عادت و برخلاف سنت الهی بود و باید علت آن مورد واکاوی قرار می‌گرفت. سنت خدا این است که هرکه به امید گندم ری، به دامان طاغوت پناه ببرد، از آن محروم می‌شود.  قرار بود با اصلاح رابطه با استکبار، وضع اقتصادی و سیاسی خود را سامان دهیم باید بدانیم که خداوند متعال تکلیف «کسانی که کافران را به جای مومنان سرپرست و دوست خود می‌گیرند» مشخص کرده است: «آیا عزت و قدرت را نزد آنان می‌طلبند؟ یقیناً همه عزت و قدرت فقط برای خداست» (مبارکه نساء،آیه شریفه 139 ) مدافعان حرم که صرفاً با توکل به خدا و قطع امید از استکبار به میدان رفتند، امنیت را برای کشور به ارمغان آوردند- امنیتی که مذاکره با شیطان بزرگ نتوانست آن را فراهم کند.
در اینجا هم به شکل عبرت‌آموزی می‌بینیم که ایران در حالی که تمام کشورهای همسایه و حتی اروپا گرفتار مسأله تروریسم هستند دارای مصونیت غیرعادی‌ای از تروریسم است که حتماً نتیجه نیت خالص و توکل قوی مدافعان حرم است.
این وضعیت که ناشی از امید بستن به غیرخداست، صرفاً با بازگشت به سوی خدا و قطع امید از غیر او تغییر خواهد کرد. بدوبیراه گفتن به رییس جمهوری و اعلام پشیمانی از حمایت از او هیچ مشکلی را حل نخواهد کرد. راه نجات در طلب کردن عزت و ثروت از خداست و ناامید شدن از استکبار.
نکته‌ای که در پایان باید به آن اشاره کرد این است که این تحلیل در صدد نفی ضعف دولت در مدیریت بازار نیست. بلکه نقد یک اخلاق سیاسی اجتماعی است که در میان مردم عوام رواج یافته. هدف صرفاً تنبه دادن نسبت به سنت‌های الهی است و اینکه راه‌حل اصلاح وضعیت ناگوار فعلی، قوی‌تر کردن ایمان به خدا به خصوص در این ماه‌های گرامی است.  این روزها دعای روزانه ماه رجب را با ایمان بیشتری زمزمه کنیم: «خاب الوافدون علی غیرک... آنان که به غیر تو یار یافتند ناامید گشتند، و آنان که رو به فردی غیر از تو آوردند زیان کردند، و آنان که به درگاه غیر تو وارد شدند تباه شدند، و هر آن‌کس که به‌جز از فضل تو به دنبال سود و منفعت رفت دچار قحطی شد. درِ رحمتت به روی مشتاقان باز است...»

  یادداشت
  دکتر محسن ردادی
 عضو هیأت علی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی

 

captcha
شماره‌های پیشین