449
چهارشنبه، ۲۲ فروردین ۱۳۹۷
10

دختران انتظار

صبای قم و راه آهن تهران هم راه پاس را رفتند

سقوط قهرمانان

صعود به جام جهانی و قهرمانی تیم فوتسال در آسیا، عملکرد خوب تیم‌های پایه در جام‌های جهانی و موفقیت سرخابی‌ها در لیگ و آسیا تنها مرهمی است بر زخم‌های بزرگ فوتبال ایران که به خاطر سوءمدیریت‌ها، در سطوح مختلف، گاه‌وبی‌گاه سر باز می‌کند.

صبح نو

صبای قم و راه آهن تهران هم راه پاس را رفتند

سقوط قهرمانان

صعود به جام جهانی و قهرمانی تیم فوتسال در آسیا، عملکرد خوب تیم‌های پایه در جام‌های جهانی و موفقیت سرخابی‌ها در لیگ و آسیا تنها مرهمی است بر زخم‌های بزرگ فوتبال ایران که به خاطر سوءمدیریت‌ها، در سطوح مختلف، گاه‌وبی‌گاه سر باز می‌کند.

درگیری‌های کی‌روش - کریمی، آبروریزی گرفتن لباس از بازیکنان تیم‌های پایه ایران، اساسنامه تأیید شده یا نشده فوتبال، تلاش یک مدیر(بخوانید دبیر فدراسیون) برای سرپرستی تیم ملی در جام جهانی، افتضاح حضور یک دلال در تیم ملی و عقد قراردادهای عجیب برای بازی‌های تدارکاتی و ... بخشی از داستان‌های ناگوار فوتبال بوده که کام هواداران را بعد از موفقیت‌های تیم‌های ملی و باشگاهی کشورمان در عرصه‌های بین‌المللی تلخ می‌کند.
یکی از این اتفاقات تلخ در فصل جاری، ناکامی و سقوط تیم‌های مطرح و ریشه‌دار فوتبال ایران است که در سال‌های اخیر به خاطر سیاست‌های اشتباه به شهرهای مختلف هبه شدند و امروز تاوان آن تصمیم‌های غلط را در مستطیل سبز پس داده‌اند.
این خبرهای ناخوشایند از سقوط پاس که زمانی قهرمان آسیا و ایران بود، به دسته سوم آغاز شد و با سقوط تیم‌های صبا، راه‌آهن و ماشین‌سازی تبریز به دسته سوم ادامه یافت؛ مشکلاتی که همگی به خاطر سوءمدیریت‌ها در همه رده‌های ورزش و فوتبال رخ داده و می‌دهد.

از قهرمانی آسیا تا سقوط به دسته سوم
قهرمانی در سومین دوره لیگ برتر و رسیدن به جمع 16 تیم برتر آسیا، آخرین افتخارات سبزپوشان تهران بود؛ تیمی که در کنار استقلال و پرسپولیس، مثلث تیم‌های مدعی و قدرتمند فوتبال ایران را تشکیل داده بودند.
متأسفانه بعد از پایان لیگ سوم و به خاطر تغییرات در رأس نیروی انتظامی (رفتن قالیباف و آمدن احمدی‌مقدم) روند نزولی تیم پاس آغاز شد؛ آن‌ هم به خاطر عدم حمایت‌ها و تصمیم‌های غیرمنطقی‌و...
همین موضوع باعث شد تا پاس تهران به شهر همدان «هبه» شود، اتفاقی که در زمینه‌ساز شکل‌گیری روزهای تیروتار این باشگاه شد و این تیم کم کم از صدر فوتبال ایران به رده‌های پایین‌تر سقوط کرد.
این تیم معتبر و باسابقه پایتخت، در عمل فدای برخی از مدیران استانی شد که دنبال چهره‌شدن خود در این استان بودند نه موفقیت یک تیم ورزشی؛ مسائلی که قهرمان آسیا را در نهایت به لیگ یک فرستاد. ادامه بی‌توجهی‌ها و سوءمدیریت‌ها در نهایت باعث شد در آخرین روزهای سال 96، پاس حتی در لیگ یک هم دوام نیاورده و به لیگ دسته دوم سقوط کند و برگ سیاه دیگری را در پرونده و کارنامه ناکامی مدیران فعلی فوتبال قرار دهد.
البته در شرایط فعلی پیشکسوتان پاس در تدارک احیای دوباره این تیم هستند، اقدامی که شاید باعث شد پاس فصل آینده با هدایت صاحبان اصلی خود در مسابقات لیگ دسته دوم یا حتی با خرید امتیاز یک تیم، در لیگ دسته نخست دوباره شرکت کرده و گام‌های مثبتی برای بازگشت به روزهای اوج خود بردارد.

سقوط قهرمان جام حذفی
صباباتری یا صبای قم، نام تیمی است که از سومین دوره لیگ برتر و با حمایت وزارت دفاع وقت، وارد بالاترین سطح فوتبال کشور شد و توانست در 13 سال گذشته و در حضور تیم‌های مدعی کشور، افتخارات بزرگی را بدست آورد. قهرمان جام حذفی و فتح نخستین جام دوره سوپر جام فوتبال ایران در سال 84 و سه مرتبه حضور در لیگ قهرمانان آسیا به عنوان نماینده ایران جزئی از افتخارات تیمی است که ستارگان بزرگی همچون علی دایی، یحیی گل‌محمدی، سهراب بختیاری‌زاده، سعید بیگی، محمد نوازی، یدالله اکبری، مرتضی اسدی، سعید دقیقی و ... پیشینه پوشیدن پیراهن این تیم را داشته‌اند.این تیم بعد از چند فصل رؤیایی در فوتبال ایران، با تصمیم‌های غلط دوره ریاست آقای علی سعیدلو بر سازمان، ابتدا به صباشهر رفت؛ هرچند در این شهرستان نزدیک پایتخت هم شرایط خوبی داشت اما در نهایت مانند پاس، در سال 86 به استان قم هبه شد.
البته در سال‌های ابتدایی حضور در قم، صبایی‌ها همچنان روزهای خوبی را سپری می‌کردند اما عدم حمایت مالی و سوءمدیریت‌ها باعث شد این تیم در پایان لیگ پانزدهم به دسته اول سقوط کرد.
این ناکامی بزرگ هم مدیران ورزش و غیرورزش استان قم را برای حمایت از این تیم از خواب بیدار نکرد تا این تیم تنها بعد از دو فصل حضور در لیگ دسته اول، در پایان فصل جاری و با شکست‌های عجیب و سنگین به دسته دوم سقوط کند.
متأسفانه سقوط صبا، دومین اتفاق بزرگ و تلخ برای فوتبال پایتخت و ایران در فصل جاری فوتبال کشور بود که ماحصل تصمیم‌های اشتباه و سوءمدیریت حاکم در سال‌های اخیر فوتبال ایران است.

نام‌هایی در آستانه فراموشی
فوتبال ایران و خصوصاً در اوایل انقلاب شکوهمند اسلامی روزهای پرهوادار و پرشوری را سپری می‌کرد. در پایتخت این شور و هیجان به خاطر حضور تیم‌هایی مانند دارایی، اکباتان، هما، راه‌آهن، آرارات، بانک ملی و ... در کنار تیم‌هایی همچون پرسپولیس، استقلال و پاس بیش از شهرهای دیگر بود تا در بسیاری از بازی‌های ورزشگاه‌های شیرودی و آزادی پر از تماشاگر باشد.
بعد از سال‌ها، با برگزاری لیگ قدس که سپس به لیگ آزادگان تغییر نام داد، تیم‌هایی مانند کشاورز و بهمن با سرمایه بسیار و جذب ستاره‌های وقت، وارد فوتبال شدند تا جلوه و هیجان بیشتری بر فوتبال ایران حاکم شود. سپس تیم‌های استانی هم به فوتبال پایتخت اضافه شدند تا مسابقات لیگ آزادگان به‌صورت سراسری برگزار شده و هواداران شهرهای دیگر هم در این شادی‌ها سهیم باشند.
از یک سو این مسأله به ارتقای سطح فوتبال، جذب هواداران و گسترده‌شدن فضای فوتبال کمک کرد اما در این شرایط، کم کم همه چیز فدای نتیجه‌گیری مدیران و سرمربیان شد؛ خصوصاً تیم‌هایی ریشه‌دار.
به مروز زمان دارایی‌ها، اکباتان‌ها، آرارات‌ها، بانک ملی‌ها، حتی پلی‌اکریل‌ها و ... که تیم‌های ریشه‌دار و سازنده بودند، جای خود را به تیم‌های متمول دادند تا تاریخ فوتبال ایران در مسیر فراموشی گام بردارد.
متأسفانه امسال به‌غیر از پاس و صبا، دو تیم ریشه‌دار راه‌آهن و ماشین‌سازی تبریز هم به دسته سوم سقوط کردند تا یک تاریخ بزرگ را به همراه خود در آستانه نابودی قرار دهند.
البته مدیران وقت فوتبال متوجه این موضوع مهم نبوده و نیستند که سقوط این تیم‌ها که گذشته فوتبال ایران هستند، می‌تواند آینده این رشته پرطرفدار را زیر سؤال ببرد زیرا نابودی هرکدام از این تیم‌ها، یعنی از بین رفتن یک بخش از تاریخ و فراموشی پیشکسوتانی که یک زمان به عنوان بازیکن و مربی، خدمات بزرگی به فوتبال کشور ارائه می‌دادند.امروز وقت آن است که برای نابود نشدن و از بین نرفتن این تیم‌ها و زیر سؤال نرفتن آینده فوتبال کشور، چاره‌اندیشی کرد زیرا فردا دیر است اما به نظر نمی‌رسد این اتفاق‌ها تلنگری مناسب برای بیدار شدن مدیران ناکام فعلی فوتبال کشور باشد که خود را به خواب زده‌اند.

captcha
شماره‌های پیشین