449
چهارشنبه، ۲۲ فروردین ۱۳۹۷
1
گروهی جوان جایی برای تفریح خانوادگی ساخته‌اند که همه وسایلش ساخت داخل است

لذت و هیجان در شهربازی تمام ایرانی

شادی و هیجان تمام ایرانی. این، شاید بهترین توصیف از این شهربازی ویژه باشد. محلی که یک گروه جوان قمی، با همت مردانه خود ساخته‌اند که صفر تا 100 پروژه و همه بازی‌هایی که در شهربازی وجود دارد، به مدد خودشان انجام شده است. شهربازی که به قول خودشان می‌تواند با نمونه‌های خارجی قابل رقابت باشد و با استقبال زیادی هم از طرف مردم روبه‌رو شده است.

راوی ایرانگرد در گفت‌و‌گو با «صبح‌نو»:

چندین‌بار تا دم مرگ رفته‌ام

فصل سوم مجموعه مستند «ایرانگرد» به تهیه‌کنندگی و روایت آقای جواد قارایی، در ایام نوروز روی آنتن شبکه یک سیما رفت و توانست با استقبال گسترده مخاطبان همراه شود.

شورای پنجم بالاخره راضی به رفتن شهردار بیمار پایتخت شد

خط پایان

گزارشی از سخنرانی حجت‌الاسلام دکتر مهدوی‌زادگان درباره پوشش و ناپوششی

حجاب یا بی‌حجابی؛ کدام مسأله اجتماعی است؟

نشست «مسأله اجتماعی؛ پوشش یا ناپوششی؟» صبح دیروز با سخنرانی حجت‌الاسلام دکتر داود مهدوی‌زادگان، عضو هیأت علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی در این پژوهشگاه برگزار شد.

مسوولیت قانونی کاهش پرشتاب ارزش پول ملی

گفت‌وگو با حسن روح‌الامین، سفیر هنر ایران، به بهانه هفته هنر انقلاب

رایزنان فرهنگی از جهادگران فرهنگی جاماندند

هنر ارزشی و متعهد، عنوانی است که در بین گرایش‌های گوناگون فرهنگی و هنری همیشه مطرح بوده و شیوه پرداخت به آن در مقاطع گوناگون مورد بحث قرار می‌گیرد. در این میان هنرمندانی حضور دارند که با هدف اشاعه این بخش از هنر فعالیت می‌کنند و در کنار آن،گاه رویدادهایی مثل هنر انقلاب سعی می‌کنند تا با پرداخت به این چهره‌ها به پیشبرد مسیری که در این حوزه وجود دارد، توجه و کمک کنند.

«صبح نو» افزایش آمار مهاجرت پرستاران ایرانی به کشورهای خارجی به‌ویژه قطر را بررسی می‌کند

پرستاران لژیونر

مهاجرت به کشورهایی که وضعیت اقتصادی مناسبی دارند از دیرباز در همه کشورها وجود داشته و ایران هم از این موضوع مستثنا نیست، اما موضوع مهمی که شاید باید نگران آن باشیم مهاجرت نیروهای متخصصی هستند که سال‌ها برایشان هزینه شده و حالا که زمان بهره‌برداری از آنهاست، کشورهای دیگر در صف این بهره‌برداری قرار می‌گیرند که توانایی پرداخت هزینه‌های آن را دارند. مهاجرت پرستاران به‌عنوان نیروهای متخصص در حوزه پزشکی سال‌هاست که وجود داشته و دارد ولی شدت آن بیشتر از قبل شده است. کانادا و آمریکا در ابتدا مهم‌ترین مقاصد پرستاران محسوب می‌شد اما حالا قطر و کشورهای حاشیه خلیج‌فارس هم به این مقاصد اضافه شده‌اند. دلیل اصلی‌ای که مهاجرت پرستاران را شدت می‌بخشد مطالبات مالی و البته شرایط کاری است.

صبای قم و راه آهن تهران هم راه پاس را رفتند

سقوط قهرمانان

صعود به جام جهانی و قهرمانی تیم فوتسال در آسیا، عملکرد خوب تیم‌های پایه در جام‌های جهانی و موفقیت سرخابی‌ها در لیگ و آسیا تنها مرهمی است بر زخم‌های بزرگ فوتبال ایران که به خاطر سوءمدیریت‌ها، در سطوح مختلف، گاه‌وبی‌گاه سر باز می‌کند.

سنت الهی و قیمت دلار!

سرمقاله

سهم مردم در «دلار»

صبح نو

سرمقاله

سهم مردم در «دلار»

همواره این نکته در اذهان مطرح می‌شود که چرا برخی دولت‌ها به لحاظ اقتصادی توانمند و باثبات هستند و ما نیستیم. جدا از تصمیمات دائمی 40 ساله علیه ایران اسلامی که در جهان کم‌نظیر است می‌توان سه ساحت دیگر را در این معادله مؤثر دانست: سیاست‌های مالی دولت(ها) تنش‌آفرینی‌های بازار ارز (صراف‌ها) و نهایتاً آنچه بدان عرصه عمدی گفته می‌شود. در بازه آن ساحت نخست بسیار سخن گفته شده اما جایگاه مردم در این بین کمتر مورد توجه قرار گرفته است. حدود 100 سال قبل ماکس وبر در تحلیل رشد و شکل‌گیری سرمایه‌داری به ریشه‌های مذهبی این جریان اشاره کرد که در آن مردم خود را قسمتی از اقتصاد می‌دانستند و هنگامی که بازار زیر حمله بود؛ تلاش می‌کردند با عرضه کالای مدنظر آرامش روانی را ایجاد کنند. این یکی از علل استقامت اقتصاد دولت-شهر در معرض آسیب بود و رفته‌رفته به انباشت سرمایه و شکل‌دهی به دولت‌های جدید منجر شد. با استفاده از این نظریه تاریخی می‌توان عملکرد بخش خاصی از مردم را در بازار آشفته‌ ارز و طلا زیر ذره‌بین قرار داد. با بالارفتن نرخ‌ها به‌جای فروختن یا لااقل نخریدن دلار و سکه بخش‌های مختلفی از آحاد مردم با خرید و ذخیره‌سازی ارزها و مسکوکات به التهاب و درهم‌ریختگی وضعیت کمک می‌کنند. صف‌های طولانی در برابر صرافی‌ها و شتاب و فشار برای خرید سکه در عرضه‌های بانک ملی (فارغ از اینکه ممکن است آنها مدعی باشند برای جلوگیری از افت سرمایه‌شان این کار را انجام می‌دهند) چه پیام و پیامدی دارد؟ آیا جز این است که فروپاشی اقتصادی را تصویر‌سازی و عطش کاذب ایجاد می‌کند؟ متولیان صنفی بازار معتقدند که بخشی از رشد قیمت ارز مرتبط با انکار عمدی و تمایلات نادرست آنهاست و در اینجا پیام‌رسان‌های خارجی و انحصار آنها بی‌تأثیر نیست. اینکه مردم دلار نخرند یک وظیفه ملی است چون همه بر کشتی‌ای سواریم که اگر هرکسی بخواهد آن را سوراخ کند حتماً همه غرق خواهیم شد. سهم و جایگاه مردم شاید از دیدگاهی برابر با تمام بازیگران دیگر باشد که همگرایی آنها در این لحظات حساس برای تقویت اقتصادی ملی ضروری است.

captcha
شماره‌های پیشین