448
سه شنبه، ۲۱ فروردین ۱۳۹۷
6
بازی استعفای شهردار و شورای شهر همچنان ادامه دارد

بلاتکلیفی در پایتخت

نابسامانی ادامه‌دار فدراسیون کشتی به سود کیست؟

وزارت ورزش علیه خادم

فدراسیون کشتی از اواخر سال گذشته با استعفای غیرمنتظره رسول خادم با بلاتکلیفی و ابهام مدیریتی مواجه شد که ادامه این روند به هیچ عنوان به صلاح این رشته مدال‌آور و المپیکی نبوده و نیست.

صبح نو

نابسامانی ادامه‌دار فدراسیون کشتی به سود کیست؟

وزارت ورزش علیه خادم

فدراسیون کشتی از اواخر سال گذشته با استعفای غیرمنتظره رسول خادم با بلاتکلیفی و ابهام مدیریتی مواجه شد که ادامه این روند به هیچ عنوان به صلاح این رشته مدال‌آور و المپیکی نبوده و نیست.

در همین راستا رؤسای هیأت‌های کشتی استان‌های کشور و همچنین اعضای مجمع فدراسیون از اسفندماه سال گذشته وارد گود شدند و با برگزاری نخستین نشست فوق‌العاده مجمع، به رفع این معضل مدیریتی پرداختند.  هرچند نخستین نشست مجمع هم در بازگرداندن رسول خادم به نتیجه‌ای نرسید و با سرپرستی موقت حمید بنی تمیم در امور فدراسیون کشتی پایان یافت، اما فرصت یک‌ماهه‌ای تعیین و قرار شد این مسأله تا نشست بعدی که عصر روز دوشنبه (دیروز) 20 فروردین‌ماه برگزار شد، مورد بررسی بیشتر اعضای مجمع قرار گیرد. در این بین روزهای پرحاشیه و فعالیت حمید بنی‌تمیم به عنوان سرپرست فدراسیون، بحث تلاش وزارت ورزش برای حضور گزینه خود به عنوان سکان‌دار فدراسیون کشتی هم مطرح شد تا فضای این رشته پرطرفدار، بیش از پیش ملتهب شود.

پایان امیدواری!
ساعتی پیش از این مجمع و با توجه به نتایج نشست قبلی، اتفاقات رخ داده بین وزارت ورزش و فدراسیون کشتی و ناامیدی به بازگشت رییس مستعفی، خبری با عنوان «زمزمه بازگشت خادم» مطرح شد و برخی از نزدیکانش، از تصمیم غافلگیرکننده‌ای از سوی او خبر دادند تا خانواده کشتی تا حدودی امیدوار شوند. در سایه این خبر امیدبخش، نشست دوم اعضای مجمع فدراسیون کشتی با حضور آقایان محمدرضا داورزنی، معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه‌ای وزارت ورزش و جوانان، شاهرخ شهنازی، دبیرکل کمیته ملی المپیک و همچنین تمامی اعضای مجمع برگزار شد اما خبری از حضور خادم یا اطلاعیه‌ای از سوی او برای بازگشت دوباره به عرصه مدیریت کشتی نشد...به همین دلیل اعضا گمانه‌زنی‌های گوناگون و تلاش‌های پایانی خود را درخصوص بازگشت رسول خادم انجام دادند. در وهله اول، تمام تلاش اعضای مجمع بر آن بود تا رسول خادم استعفای خود را پس گرفته و دوباره سکان هدایت فدراسیون کشتی را در دست گیرد که در این رابطه حتی اعضا در نامه‌ای خطاب به وزیر ورزش، خواهان بازگشت رسول خادم شدند. البته داورزنی به عنوان معاون ورزش قهرمانی وزارت ورزش در پاسخ اعضای مجمع گفت: «علاقه‌مند بودیم که رسول خادم به عنوان رییس فدراسیون کشتی به کار خود ادامه دهد، چرا که بهمن‌ماه انتخابات فدراسیون برگزار شده بود ولی به هرحال اتفاقاتی رخ داد که وضعیت فدراسیون کشتی را بلاتکلیف کرد. مطمئناً ادامه آن به هیچ‌وجه به صلاح کشتی و ورزش ایران نیست.» این جملات یکی از مسوولان ارشد وزارت ورزش و جوانان، آب ‌سردی بر پیکر اعضای مجمع عمومی فدراسیون کشتی بود که تنها چند ساعت به بازگشت رسول خادم امیدوار شده بودند...

پایان بحران با انتخاب رییس جدید
«باید در مجمع فوق‌العاده تعیین تکلیف کنیم تا انتظارات مردم که همانا آرامش در این رشته است، محقق شود. همچنین از تمام کسانی که در این مدت برای آرامش کشتی تلاش کردند، تشکر می‌کنم.» این صحبت‌های محمدرضا داورزنی در مجمع به معنی عزم جزم وزارت ورزش و جوانان برای پایان دادن به داستان استعفای خادم و در نهایت انتخاب رییس جدید برای این فدراسیون است. معاون ورزش قهرمانی وزارت ورزش در ادامه تأکید کرد: «درست است که بخشی از اختیارات رسول خادم به بنی تمیم واگذار شده اما این مسأله نافی مسوولیت رسول خادم نبود و از لحاظ قانونی نیاز است که وضعیت فدراسیون مشخص و از بلاتکلیفی خارج شود.» وی در ادامه از پرداخت یک میلیارد تومان به این فدراسیون هم خبر داد و یادآور شد: «وزارت ورزش و فدراسیون‌ها یک خانواده هستند و فاصله‌ای بین ما و کشتی نیست. با یک میلیارد تومانی که ظرف دو روز گذشته به فدراسیون کشتی پرداخت کردیم، صد درصد اعتبارات این رشته از طرف وزارت ورزش پرداخت شده است. ضمن اینکه سهم کشتی از اعتبارات ورزش بعد از فوتبال، حداقل 2 برابر رشته‌های دیگر است.» داورزنی در خصوص تلاش اعضای مجمع برای بازگشت رسول خادم نیز گفت: «خادم واقعاً برای ما عزیز است. ولی ورزش کشور و رویدادهای بزرگ مهم پیش رو و حساسیت مردم بر روی نتایج ورزشی ایران موضوعی نیست که به ما اجازه دهد کشتی بلاتکلیف بماند.
ما تا دیروز منتظر بودیم خادم به محل مسوولیت خود در فدراسیون برگردد ولی عدم حضور وی، وزارت و مجمع را در شرایطی قرار می‌دهد که هرچه سریع‌تر ورزش اول کشور را با تعیین سرپرست از بلاتکلیفی خارج کنیم.»

مهلت دوباره به خادم...
در نهایت، دومین نشست مجمع فدراسیون کشتی نیز که با ریاست محمدرضا داورزنی در آکادمی ملی المپیک برای بازگرداندن رسول خادم برگزار شد، بی‌نتیجه ماند و تصمیم گرفته شد به رییس مستعفی کشتی برای بازگشت به فدراسیون، مهلتی دوباره داده شود. محمدرضا داورزنی در این خصوص تأکید کرد: «به احترام نظر مجمع تا روز یکشنبه ۲۶ فروردین‌ماه منتظر بازگشت رسول خواهیم بود و امیدواریم خادم بازگردد، ولی چنانچه این‌گونه نشد، مطابق نظر مجمع حمید بنی تمیم قانوناً به عنوان سرپرست فدراسیون از وزارت ورزش حکم خواهد گرفت تا کشتی از بلاتکلیفی خارج شود.» وی تأکید کرد به‌زودی با خادم تماس می‌گیرد و امیدوار است وی به احترام نظر مجمع بازگردد و کارش را شروع کند هرچند سرپرست جدید فدراسیون را موظف کرد تا ضمن اداره امور کشتی، بلافاصله مقدمات برگزاری انتخابات ریاست فدراسیون کشتی را مهیا کند. حمید بنی تمیم، نایب رییس فدراسیون کشتی نیز در پایان مجمع با توجه به این تصمیم ضمن اظهار امیدواری به بازگشت رسول خادم خاطرنشان کرد: «طبق تصمیم اعضای مجمع، خادم مکلف است به فدراسیون بازگردد و امیدوارم این اتفاق بیفتد. قرار شد تعدادی از اعضای مجمع نزد خادم بروند تا او را به فدراسیون بازگردانند. زمان خاصی برای این موضوع مشخص نشده چرا که اساسنامه فدراسیون‌ها به خوبی تکلیف را مشخص کرده است. در صورت نبودن رییس، تا سه ماه نایب رییس می‌تواند امور فدراسیون را در دست بگیرد. امیدوارم کار به آنجا نکشد و خادم در کمتر از یک هفته آینده به کار بازگردد.» بدین ترتیب رسول خادم اگر تا کمتر از یک هفته دیگر به فدراسیون کشتی بازنگردد، حکم سرپرستی حمید بنی تمیم، نایب رییس فدراسیون از سوی وزارت ورزش صادر و تا حداکثر سه ماه دیگر انتخابات مجمع برای معرفی رییس جدید فدراسیون برگزار می‌شود.

خطر تعلیق بالای سر کشتی
برخی اعضای مجمع هم معتقد بودند بلاتکلیفی کشتی منجر به تعلیق بین‌المللی این ورزش و حتی ورزش ایران خواهد شد. به عنوان مثال محمدرضا دهخدا رییس فدراسیون ورزش دانشجویی به عنوان یکی از اعضای مجمع یادآور شد: «تعلیق کشتی ایران زمینه‌ساز تعلیق ورزش ایران از سوی کمیته بین‌المللی المپیک می‌شود و سرنوشتی مانند کویت در انتظار ورزش ایران خواهد بود.» وی اضافه کرد: «اگر برای کشتی در داخل کشور تصمیم جدی نگیریم منجر به مشکلات جدی‌تر برای این رشته در آینده از سوی مراجع بین‌المللی خواهد شد و هزینه‌های
جبران ناپذیری بر ورزش کشور تحمیل خواهد کرد.» حال باید دید با شرایط حساس فعلی کشتی که از یک سو در خطر تعلیق قرار دارد و از سوی دیگر باید تیم‌های آزاد و فرنگی خود را برای حضور دربازی‌های آسیایی و المپیک بعدی آماده کند، خادم به داستان استعفایش پایان داده و دوباره روی صندلی ریاست این کشتی می‌نشیند یا اعضای مجمع باید در کمتر از 6 ماه، رییس جدیدی را برای این فدراسیون انتخاب کنند.

 

captcha
شماره‌های پیشین