447
یکشنبه، ۱۹ فروردین ۱۳۹۷
15
درباره حمله سایبری سراسری جمعه شب

چقدر مقاومیم؟!

17 فروردین‌ماه بیش از 168 هزار سیستم در سراسر جهان به دلیل وجود حفره امنیتی نرم‌افزاری در تجیهزات سیسکو دچار اختلال شدند.

قلمرو شبکه ملی اطلاعات مرز جداسازی شبکه‌های داخلی و خارجی

خبر

صبح نو

قلمرو شبکه ملی اطلاعات مرز جداسازی شبکه‌های داخلی و خارجی

این حمله در واقع یک پیکربندی مربوط به تجهیزات خاص است شرکت سیسکو دارای یک باگ امنیتی است و که یکی دو ماه پیش هم با یک سری هشدارهای در این زمینه مواجهه شده بودند.
در واقع این هکرها از باگ امنیتی استفاده کردند و توانستند تعدادی از این در واقع اطلاعات مربوط به این دستگاه‌ها را دچار خدشه کنند. در واقع خود دیتا سنترها باید حواسشان جمع می‌بود و این را هشدارهای امنیتی را فعالانه انجام می‌دادند و همان‌طور که مطلعید اطلاعات کمی را مورد آسیب
قرار داده است.
حقیقتاً نمی‌توان پیش‌بینی کرد این اتفاق تکرار می‌شود یا خیر، آن مرزی که شبکه داخلی را از خارجی جدا می‌کند ما
 به عبارتی قلمرو شبکه ملی اطلاعات است این مرز است که افزایش کارآمدی دارد. دوستانی که مدعی هستند ما شبکه ملی را داریم باید ببینیم تا چه حدی این امر انجام می‌شود و همچنین نقش نهادهایی که می‌توانند نظارت داشته باشند و سطح امنیت این شبکه را افزایش دهند و بالا ببرند.
من در سوژه کارکرد دولت و حاکمیت در توسعه امنیت شبکه‌های داخلی و بحث اطلاع رسانی را بررسی کردم و به این نتیجه رسیدم اساساً دولت باید یک برنام کاملاً منسجم داشته باشد و اجرا کند و همه کاربران را آگاه کند چطور خود را نسبت به آن مصون کنند.
یک وقت دولت خود را مصوٌن از همه مشکلات می‌داند اما یک وقت است که بخشی را به عهده کاربران بخش خصوصی می‌گذارد این تغییر نگرش و آموزش‌های امنیتی که باید داده شود خیلی مهم است.

  یادداشت   دکتر مهدی اسلامی  
عضو هیأت عملی دانشگاه آزاد

captcha
شماره‌های پیشین