447
یکشنبه، ۱۹ فروردین ۱۳۹۷
10
ماجرایی که وزارت رفاه می‌گوید ناشی از اشتباه رسانه‌هاست

کودک‌آزاری آن سوی آب‌ها جنجال در ایران

گفت‌وگوی «صبح نو» با حجت‌الاسلام «کمیل نظافتی» که به‌دنبال دستگیری حیوان‌آزار آبادانی است

پای حمایت از مخلوقات مظلوم خدا تا آخر می‌مانم

چند وقت پیش در فضای مجازی ویدئویی از فردی منتشر شد که جلوی دوربین‌های روشن، سگی را مورد ضرب‌و‌شتم قرار می‌دهد. در زیر صدای تصویر، صدای خنده کسانی که حیوان را مورد آزار و اذیت قرار داده‌اند، شنیده می‌شود. انتشار این ویدئو واکنش‌های زیادی را از طرف سلبریتی‌ها و فعالان حقوق حیوانات در پی داشت. همین فشارها باعث شد تا یکی از بخش‌های خبری پیگیر ماجرا شود و درنهایت خبر دستگیری فرد آزاردهنده را به‌صورت سراسری اعلام کند. خبری که خیلی‌زود مشخص شد، دروغی بیش نبوده است.

صبح نو

گفت‌وگوی «صبح نو» با حجت‌الاسلام «کمیل نظافتی» که به‌دنبال دستگیری حیوان‌آزار آبادانی است

پای حمایت از مخلوقات مظلوم خدا تا آخر می‌مانم

چند وقت پیش در فضای مجازی ویدئویی از فردی منتشر شد که جلوی دوربین‌های روشن، سگی را مورد ضرب‌و‌شتم قرار می‌دهد. در زیر صدای تصویر، صدای خنده کسانی که حیوان را مورد آزار و اذیت قرار داده‌اند، شنیده می‌شود. انتشار این ویدئو واکنش‌های زیادی را از طرف سلبریتی‌ها و فعالان حقوق حیوانات در پی داشت. همین فشارها باعث شد تا یکی از بخش‌های خبری پیگیر ماجرا شود و درنهایت خبر دستگیری فرد آزاردهنده را به‌صورت سراسری اعلام کند. خبری که خیلی‌زود مشخص شد، دروغی بیش نبوده است.

یکی از کسانی که از همان ابتدای امر به دروغ بودن خبر پی برد، روحانی جوانی به‌نام کمیل نظافتی بود. نظافتی فعال فرهنگی-اجتماعی است و چندی است در فضای مجازی، به‌عنوان سفیر مهربانی در کشور مطرح شده است. بعد از این ماجرا او از شهر شمالی آمل -شهر محل زندگی‌اش- به خوزستان سفر کرد تا مشکل را حل کند. نظافتی در گفت‌وگو با «صبح نو» دلیل ورودش به این قضیه را این‌طور عنوان می‌کند: «تصمیم گرفتم با دادستان و مسوولان استان صحبت کنم تا این مشکل حل شود. با دادستان استان یک نشستی داشتیم. ایشان گفتند که اطلاعاتی در این‌باره نداشتند و خیلی هم خوشحال شدند که این قضیه را ما پیگیر شدیم.»

فیلمی وجود نداشت
 اما چه‌طور شد که نظافتی مانند بسیاری از مخاطبان خبر دستگیری، خبر را باور نکرد؟
او توضیح می‌دهد: «هیچ فیلمی از اینکه این شخص دستگیر شده است وجود نداشت. به‌علاوه اینکه یکی از دوستان به من اعلام کرد این خبر کذب است و از دادستانی پیگیری کردم.» اما خبر را چه کسی به بخش اصلی خبر صداوسیما اعلام کرده است؟ او توضیح می‌دهد: «خبر را محیط‌زیست استان به بخش خبری اعلام کرده است. انشاالله بعد از اعلام رسمی و دستگیر شدن فرد، اعلام رسمی خواهد شد.» نظافتی توضیح می‌دهد که قبل از او هم یک عده از حامیان محیط‌زیست پیگیر ماجرا بودند. درنهایت پرونده حیوان‌آزاری با پیگیری‌های نظافتی وارد فاز جدیدی می‌شود: «دادستان خوزستان به دادستان آبادان دستور پیگیری داد. این حیوان‌آزار البته یکی از حامیان محیط‌زیست را هم تهدید کرده است که ضمیمه پرونده شده است. انشاالله در اسرع وقت این حیوان‌آزار دستگیر می‌شود و به سزای خود می‌رسد. مراحل قانونی در حال انجام است و درباره اینکه کی این فرد دستگیر می‌شود هم بهتر است که اطلاعاتی منتشر نشود تا به روند پرونده صدمه‌ای نرسد.»
پا پیش گذاشتن برای این پرونده تنها فعالیت روحانی جوان در زمینه محیط‌زیست نیست. پیش‌تر هم او اقداماتی در این زمینه انجام داده است: «موارد دیگری هم از حیوان آزاری به من خبر داده بودند که در نزدیک شهر خودم آمل، 100 سگ را زنده‌به‌گور کرده‌اند. ما با شهرداری و مسوولان ذی‌ربط رفتیم و با آنها صحبت کردیم که اگر یک‌بار دیگر اتفاق‌هایی از این‌دست پیش بیاید، آبرویی برای مجموعه
نخواهیم گذاشت.
اگر واقعاً یک حرکت جهادی صورت بگیرد تا سگ‌ها در یک فضایی نگه‌داری شوند، شرایط بهبود پیدا می‌کند. برخی اما راحت‌ترین راه یعنی کشتن حیوانات و مسموم کردن آنها را  انتخاب می‌کنند. ما با این قضیه به‌شدت مخالفیم. نظر ما این است که روی فرهنگ‌سازی بیشتر کار شود تا به محیط‌زیست و حیات‌وحش توهینی نشود.»
سؤال اینجاست که لباس روحانیت و حمایت از محیط‌زیست و حیوانات با هم تناسب دارد؟ پاسخ او بله است. برای این فعالیت‌ها هم البته خیلی اذیت شده است و می‌گوید: «بسیاری از افرادی که تظاهر به تقدس دارند، اذیت می‌کنند. منتهی من وظیفه‌ام را انجام می‌دهم و این لباس باید جلوی ظلم را بگیرد. شرع و احکام دین دستور می‌دهد که اگر یک درخت بارور است و میوه می‌دهد اگر قطع شود، شما کار حرامی انجام داده‌اید. زمانی که اسلام این دستور را می‌دهد، دیگر لباس ما هم منافاتی با این قضیه ندارد. آنهایی که من را برای حمایت از انسان و حیوان مورد بازخواست قرار می‌دهند، باید به احکام دین مراجعه کنند. من هم تا آخر پای حمایت از مخلوقات مظلوم خدا می‌ایستم.»
نظافتی مثال می‌زند: «امام حسن مجتبی ؟ع؟ زمانی که داشتند غذا میل می‌کردند، دیدند که یک سگ بیماری افتاده است، یک لقمه خود میل می‌کردند و یک لقمه هم به سگ می‌دادند. شما روایات اهمیت به محیط‌زیست و حیوانات را ببینید، ائمه اطهار خود از حامیان محیط‌زیست و حیوانات بودند. متأسفانه ما همه‌چیز را با هم قاتی کرده‌ایم. ما ظواهر را با اصل دین درهم آمیخته‌ایم. در روایات است که سگ نجس است، اگر لباس شما به یک سگ خیس برخورد کرد، خیسی آن سگ در لباس ماند، شما لباس را عوض کن و بعد نماز بخوان. این یک قاعده است. ما در هیچ جای دین حکمی برای سگ‌کشی نداریم.»

ما اول از همه شکایت کردیم
 تحقیقات نشان می‌دهد که منبع خبر دستگیری حیوان‌آزاری در ابتدا توسط محیط‌زیست منتشر شده است. سرهنگ جمشید محبت‌خانی فرمانده رییس یگان حفاظت از محیط‌زیست، درباره اشتباه خبررسانی که پیش آمده است، در گفت‌وگو با «صبح نو» توضیح می‌دهد: «این خبر اشتباه منتشر شده است. پلیس فتا این فرد را شناسایی کرده است. خانه او را پیدا کرده و طرح شکایت هم تنظیم شده است. قاضی دستور پیگیری پرونده را هم داده است و دستگیری باید از طریق پلیس فتا انجام شود. ما همین خبر را انتشار دادیم و برداشت از خبر چیز دیگری بود و بنابراین این خبر این‌‌طور منتشر شد.»
او درباره روند پرونده نیز توضیح می‌دهد: «فکر می‌کنم تا یکی، 2 روز دیگر این فرد دستگیر شود متأسفانه این فرد متواری شده است. بحث که رسانه‌ای شد فرد متوجه شد و متأسفانه فرار کرد. تلاشمان این است که او هرچه زودتر دستگیر شود. منتظریم تا دوستان با یک‌سری اطلاعات پلیسی او را دستگیری کنند. البته ما نمی‌توانیم اطلاعات را منتشر کنیم.»
محبت‌خانی تأکید می‌کند که ورودش به این پرونده در حوزه اختیارات سازمان محیط‌زیست نبوده است، آنها ولی این کار را انجام داده‌اند: «شاید ورود ما به این پرونده به‌خاطر جریحه‌دار شدن افکار عمومی بود وگرنه سگ حیوانی اهلی است و نهادی که باید این موضوع را پیگیری کند ما نیستیم. شهرداری‌ها و دامپزشکی نهادهای ذی‌ربط هستند. شرح وظایف مشخص
است.
 این قضیه در فضای مجازی منتشر شد و کامنت‌ها را دیدیم و کار در این حوزه در دستور کار قرار گرفت و ورود کردیم. ما شکایت کردیم و دادستان خوزستان هم همکاری کرد و پرونده در حال پیگیری است.»
حالا باید منتظر ماند و دید نتیجه این پرونده به کجا خواهد انجامید و این حیوان‌آزار -که حالا حسابی هم بین کاربران شبکه‌های اجتماعی منفور شده است- بالاخره در چنگال قانون گرفتار خواهد شد یا نه؟

 

captcha
شماره‌های پیشین