446
یکشنبه، ۱۹ فروردین ۱۳۹۷
6
شورای شهر بالاخره امروز استعفای نجفی را بررسی می‌کند

پایان سه هفته بلاتکلیفی در بهشت

گزارش «صبح نو» از «فدافن»؛ روستایی متفاوت و کتابخانه‌ای با هزاران جلد کتاب

اینجا «کتاب دوست‌ترین» روستای ایران است

در زمانی که اکثر مردم شهرنشین کمتر کتاب می‌خوانند و وقت بیشتر آنان صرف فضای مجازی می‌شود و سرانه کتاب در کشور به چند دقیقه هم نمی‌رسد، شنیدن اخبار از کتابخوان‌ترین مردم در یک روستا عجیب است. لقب روستای کتابخوان به روستای فدافن از توابع استان خراسان رضوی تعلق گرفته است.

صبح نو

شورای شهر بالاخره امروز استعفای نجفی را بررسی می‌کند

پایان سه هفته بلاتکلیفی در بهشت

نمایندگان شورای پنجم شهر تهران، امروز بالاخره پس از گذشت حدود سه هفته، درباره قبول یا رد استعفای شهردار تهران تصمیم می‌گیرند. استعفایی که به عمر هفت‌ماهه تصدی آقای «محمدعلی نجفی» بر شهرداری تهران پایان داده است. استعفایی که البته برخی افراد شورا نیز به صراحت، مخالفت خود را با آن اعلام کرده‌اند. اما آنچه از شواهد و قرائن برمی‌آید، جدال‌ها و به توافق نرسیدن‌های طیف‌های سیاسی داخل شورای پنجم، علت اصلی تعویق این بررسی بوده است؛ نه پشیمان شدن نجفی از کناره‌گیری‌اش.
صبح بیست و سوم اسفندماه 96 بود که رسانه‌ها خبر از استعفای نجفی از شهرداری تهران دادند. خبری که البته مدت‌ها بود در محافل مختلف به گوش می‌رسید و سابقه تصدی‌های چند ماهه نجفی بر سازمان‌ها و نهادهای تحت مدیریتش نیز چنین استعفایی را چندان غیر عادی جلوه نمی‌داد.
بااین‌حال همان دقایق اولیه چند تن از اعضای شورای شهر این استعفا را تکذیب کردند. اما با تأیید رییس شورای شهر تهران، برخی اعضا از جمله آقای «حجت نظری» در صفحه شخصی‌شان در شبکه‌های اجتماعی، با ابراز بی‌اطلاعی از این استعفا تا تشکیل جلسه اعضای شورا، مجبور به عذرخواهی از مخاطبانشان شدند.
نجفی البته در همان روزی که استعفا داد، حکم تغییر مدیرعامل سازمان خدمات اجتماعی شهرداری تهران را هم امضا کرد تا زنجیره عجایب این استعفا آغاز شود. سپس رییس شورای شهر تهران دلیل استعفای نجفی را «بیماری صعب‌العلاج» وی دانست. دلیلی که برخی اعضای شورای شهر، بی‌توجه به آن، عزم نجفی برای مبارزه با فساد در دوره پیشین شهرداری تهران و فشارهای بیرونی را عامل این استعفا دانستند. موضوعی که البته اظهارنظرها و توییت‌های بخشی دیگر از اعضای شورای شهر، آن را نقض می‌کرد. از جمله این اظهارنظرها، توییت آقای «محمدجواد حق‌شناس» درباره بالاگرفتن فشارهای طیف کارگزاران سازندگی برای جایگزینی آقای محسن هاشمی رفسنجانی به‌جای محمدعلی نجفی بود. او با اشاره به گفت‌وگوی منتشر شده از آقای «محمد عطریانفر» درباره شهردار مطلوب حزب کارگزاران، به اختلاف آشکار و درون‌طیفی در شورای شهر هم اذعان کرد و آن را به صلاح هاشمی و نجفی ندانست.
نجفی، در طول مدت این سه هفته در چند برنامه درون‌شهری نیز شرکت کرد و دیروز هم در آخرین روز پیش از بررسی استعفایش در صحن شورا، به منطقه8رفت و ضمن افتتاح چند پروژه‌، در حاشیه آن درباره ماجرای استعفایش، ضمن تاکید بر کناره‌گیری از مدیریت شهری پایتخت گفت: «انگیزه اصلی استعفا، فرصت برای معالجه است و نمی‌خواهم به هر روشی این مقام را حفظ کنم. در صورت آغاز معالجات من شهرداری چند‌ماهی با رکود و رخوت مواجه می‌شود و این در حالی است که شهر به‌دلیل زیرساخت‌های انجام شده؛ آماده است که بسیاری از مسیرها را سریع‌تر طی کند و در برخی موارد حتی آماده پرش است و نمی‌خواهم این بیماری سبب کم‌کاری، رکود و سستی در کار شهرداری شود.»
او در پاسخ به پرسش دیگری در خصوص تغییرات شهرداری پس از رفتن وی گفت: «شورا تغییر نکرده، سلیقه و گرایش‌ها همان سلایق است و مطمئناً فرد جدید تغییراتی را که در شهریورماه رخ داد؛ انجام نمی‌دهد و در این مدت نیز زیرساخت‌های خوبی در شهرداری ایجاد شده است.»
با این حال، یادداشت یکی از اعضای شورای پنجم درباره این استعفا، نشان می‌دهد که ماجرای اختلاف در شورا، اعضای آن را هم نگران کرده است. خانم «بهاره آروین» دیروز در بخشی از یادداشتش با عنوان «حتماً راهی هست» نوشت: «به نظر می‌رسد حفظ اجماع و انسجام شورا بر سر نپذیرفتن استعفای نجفی امکان‌پذیرتر از شکل‌گیری مجدد اجماع بر سر جایگزین‌ اوست. به نظر می‌رسد در صورت پذیرش استعفای نجفی و احتمال بسیار کم برای جایگزینی که بتواند مجدداً اجماع 21 نفره را در انتخاب خود حاصل کند، انتخاب شهردار آتی نقطه آغاز فصلی از رودررویی‌های طیف‌های مختلف جریان اصلاح‌طلبی خواهد بود.»
او در بخش پایانی این یادداشت با اشاره به شورای جنجالی اول و نگرانی از تکرار آن در شورای پنجم نوشت: «عنوان این متن را از عنوان کتاب خاطرات خانم صدیقه وسمقی در مورد وقایع نخستین دوره شورای شهر تهران وام گرفته‌ام، واقعیت این است که خواندن آن کتاب که صفحه به صفحه‌اش مملو از تنش و دعوا و اختلاف‌نظر است اعصابی پولادین می‌خواهد، صرفاً تصور آن فضا برای ماه‌های بعد از نجفی در شورای پنجم، یکی از مهم‌ترین دلایلی است که مرا بر نپذیرفتن استعفای نجفی و تلاش حداکثری برای حفظ او مصمم می‌کند.» به‌هرحال باید منتظر ماند و دید شورایی که این روزها بیشترین شباهت را به روزهای آغازین جنجال در شورای شهر اول دارد؛ چه تصمیمی برای مدیریت شهری تهران خواهد گرفت.

captcha
شماره‌های پیشین