446
یکشنبه، ۱۹ فروردین ۱۳۹۷
4
مرکز تحقیقات کنگره آمریکا بررسی کرد

ابعاد حقوقی خروج ترامپ از برجام

با هدف بی اثر کردن تحریم‌های بانکی آمریکا صورت می‌گیرد

پیمان پولی دوجانبه در مبادلات نفتی

روسیه سرگرم بررسی گزینه پرداخت پول نفت با استفاده از ارزهای ملی میان این کشور با ترکیه و ایران است، با تحقق این امر که پیش از این مورد تأکید مقام رهبری قرار گرفته بود، نه تنها تحریم‌های بانکی بی‌اثر می‌شود بلکه راهی به سوی کاهش قدرت آمریکاست.

صبح نو

با هدف بی اثر کردن تحریم‌های بانکی آمریکا صورت می‌گیرد

پیمان پولی دوجانبه در مبادلات نفتی

روسیه سرگرم بررسی گزینه پرداخت پول نفت با استفاده از ارزهای ملی میان این کشور با ترکیه و ایران است، با تحقق این امر که پیش از این مورد تأکید مقام رهبری قرار گرفته بود، نه تنها تحریم‌های بانکی بی‌اثر می‌شود بلکه راهی به سوی کاهش قدرت آمریکاست.

دلارزدایی از سیستم مالی بین المللی
زمانی که سیاستمداران آمریکایی شروع به تحریم اقتصادی روسیه کردند، احتمالاً هرگز تصور این را نمی‌کردند که ممکن است اعمال این تحریم‌ها عواقب جدی برای آمریکا داشته باشد. در حال حاضر هر روزه رسانه‌های روسی گزارش می‌دهند که وزارت دارایی روسیه در حال اجرای اقداماتی برای دلارزدایی از سیستم مالی بین المللی است.
بعد از مناقشات بر سر اوکراین روسیه ضمن بازنگری در روابط مالی خود با آمریکا طرحی را برای افزایش نقش روبل در صادرات و کاهش نقش دلار در معاملات اجرا کرد و در سال ۲۰۱۷ حدود ۳۴ درصد از مبادلات خود را بدون استفاده از دلار و با ارز ملی انجام داد و برنامه دارد با تمدید پیمان پولی دوجانبه‌اش با چین، این میزان را افزایش دهد.

برنامه روسیه برای مبادلات نفتی غیردلاری با ایران
حال اما به گزارش خبرگزاری تاس، الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه در مسکو از بررسی گزینه پرداخت پول نفت با استفاده از ارزهای ملی میان این کشور با ترکیه و ایران خبر داد و گفت: این سه کشور به این موضوع علاقه‌مندند اما مسأله تبدیل ارزها و استفاده بیشتر از آنها وجود دارد.
نواک اظهار کرد: این تفاهم نظر وجود دارد که ما بایستی به سوی استفاده از ارزهای ملی در مبادلاتمان حرکت کنیم. یک نیاز و همچنین تمایل طرفین برای این اقدام وجود دارد. روسیه به‌دنبال گزینه‌ای برای پرداخت پول به ارزهای ملی با ایران و ترکیه است. این امر مستلزم عوامل خاصی در بخش اقتصادی و مالی و در بخش بانکی است.
وزیر انرژی روسیه خاطرنشان کرد: اگر فرصتی برای پرداخت به ارزهای ملی وجود داشته باشد و شرکت‌ها آماده انجام چنین کاری باشند، لازم است تبدیل مناسب ارزها و استفاده بیشتر از آنها مورد بررسی قرار گیرد.

آمریکا، یک قدم تا انزوا
پیش از این مقام معظم رهبری در دیدار با پوتین بر لزوم گسترش همکاری ایران و روسیه تأکید کرده و فرموده بودند که باید تحریم‌های آمریکایی‌ها را با روش‌هایی از جمله حذف دلار و جایگزین کردن پول ملی در معاملات اقتصادیِ دو یا چند جانبه، بی‌اثر و آمریکا را منزوی کنیم.
بر همین اساس، اگر روسیه اقدام به فروش نفت و گاز خود با ارزهایی به غیر از دلار کند، این اقدام ضربه بزرگی را به سیستم پترودلاری خواهد زد و به طور چشمگیری می‌تواند چشم انداز اقتصاد جهانی را تغییر دهد.
در صورتی که استفاده از دلار کنار گذاشته شود و سایر ارزها در مبادلات نفتی مورد استفاده قرار گیرند، کشور آمریکا جهت تأمین منابع دلاری خود از کشورهایی از قبیل عربستان دچار محدودیت خواهد شد و این مسأله مشکلات عظیمی را برای این کشور به‌وجود خواهد آورد.
تجارت با ارزهای ملی، کشورها را در برابر اثرات خارجی محافظت می‌کند و از ریسک‌های ناشی از نوسانات نرخ ارز در امان نگه می‌دارد. همچنین استفاده از ارزهای ملی به کاهش کسری بودجه کشورها کمک می‌کند. تجارت با ارزهای ملی برای روسیه روشی جهت بی‌اثر کردن تحریم‌هاست.
اگر روسیه به طور جدی برای دلارزدایی از معاملات نفتی خود اقدام کند و سایر کشورها نیز در این زمینه مشارکت و همکاری‌های لازم را انجام دهند، یک تحول عظیمی در سیستم مالی جهانی به نفع همه کشورها شکل خواهد گرفت.
همچنین در صورتی که ایران شروع به استفاده از ارزهای ملی در مبادلات تجاری خود با کشورهای طرف تجاری‌اش کند، آرام آرام وابستگی به دلار از بین می‌رود و نقش ارزهای ملی پررنگ‌تر می‌شود. استفاده از ارزهای ملی ریسک خاصی ندارد و فقط کافی است تا پیمان پولی دوجانبه با تمام کشورهای طرف تجاری به درستی اجرا شود و با به‌کار بردن ارزهای ملی در مبادلات این ارزها نیز کاربرد پیدا کرده و معتبر خواهند شد.

خطیبی: حذف دلار از مبادلات نفتی به نفع ایران است
آقای محمدعلی خطیبی، مدیر اسبق امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران در گفت‌وگو با روزنامه صبح نو  درباره حذف دلار از مبادلات نفتی گفت: شماری از کشورها توافق کرده‌اند که در مبادلات 2 جانبه، دلار را حذف کرده و به جای آن از ارزهای ملی یا ارز سوم استفاده کنند،
در صورت توافق ایران و روسیه این موضوع مثبتی برای ایران است. وی ادامه داد: ایران نیز نیازی به استفاده از دلار در مبادلات و مراودات نفتی خود ندارد و می‌تواند در مبادلات نفتی خود از ارز ملی یا ارز سوم استفاده کند، پیش از این ما در حدود ده سال پیش تجربه چنین کاری را داشتیم و با به حداقل رساندن مبادلات دلاری 65 درصد مبادلات نفتی با ارز سوم استفاده می‌شد.
نماینده سابق ایران در اوپک به مشکلات پیش روی استفاده از دلار در مبادلات تجاری بین‌المللی گفت: در صورتی که میزان دلار از حجم خاصی بالاتر رود، باید به تأیید بانک مرکزی آمریکا برسد که این موضوع بارها مورد سوءاستفاده دولت آمریکا قرار گرفته است، مخصوصاً که مبادلات دولتی بالا است اما استفاده از ارز ملی این سوءاستفاده را منتفی می‌کند و تحریم‌های بانکی علیه ایران بی‌اثر می‌شود.
به گفته خطیبی حذف دلار از مبادلات جهانی، به برتری اقتصادی آمریکا لطمه می‌زند، به همین دلیل واشنگتن از کنار گذاشتن دلار در مبادلات 2 و یا چند جانبه کشورها مخالف است.
این روزها بسیاری از کشورها درصدد حذف دلار از مبادلات نفتی خود هستند و حتی، پیشنهادهایی نیز مطرح شده تا پول‌های رمزنگاری شده دیجیتال به عنوان پول واحد جدید در مبادلات نفتی استفاده شود البته استفاده از پول‌های دیجیتال در مبادلات نفتی، پیشنهاد کارشناسان بوده و دولت‌ها هنوز این پول‌ها را به عنوان ارزهای معتبر مورد تأیید قرار نداده‌اند، اما به نظر می‌رسد که آخر راه برای دلار نزدیک است.

درنامه‌ای به وزارتخانه‌ها و دستگاهای اجرایی اعلام شد
دولت زیر تیغ نظارتی دیوان محاسبات برای استفاده از کالاهای ایرانی
 با عنایت به پیام مقام معظم رهبری ( مدظله العالی) و نام‌گذاری سال ۱۳۹۷ به « سال حمایت از کالای ایرانی» و تأکید معظم له بر تولید ملی به عنوان محور اساسی در حل مشکلات اقتصادی و همچنین به منظور تحقق مفاد بند(۸) سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی، بنا به دستور رییس کل دیوان محاسبات، معاونت‌های فنی و حسابرسی امور عمومی و اجتماعی و اقتصادی و زیر بنایی دیوان محاسبات کشور طی نامه‌های جداگانه‌ای به سازمان‌های تحت حسابرسی خود استفاده از کالای ایرانی را یکی از اولویت‌های حسابرسی دیوان محاسبات کشور در سال ۱۳۹۷ اعلام کردند. آقای کیومرث داودی، معاون فنی و حسابرسی امور عمومی و اجتماعی و
شهرام اشراق، معاون فنی و حسابرسی امور اقتصادی و زیر بنایی دیوان محاسبات کشور در نامه خود به وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های تحت حسابرسی آورده‌اند: «با عنایت به پیام نوروزی مقام معظم رهبری(مدظله العالی) و نامگذاری سال جاری به« سال حمایت از کالای ایرانی» و تأکید معظم له بر تولید ملی به عنوان محور اساسی در حل مشکلات اقتصادی و تأثیر شتاب در تولید ملی بر حل بسیاری از مشکلات معیشتی مردم، مسائل اشتغال، سرمایه‌گذاری و همچنین به منظور تحقق مفاد بند(۸) سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی، ضمن تأکید بر لزوم رعایت مفاد
تصویب نامه‌های شماره( ۲۶۷۲۵/ ت ۴۸۴۶۲ ه) مورخ۱۱/۳/۹۳ (۶۳۶۱۳/ ت ۵۱۹۶۶ ه) مورخ ۱۹۴/۵/۱۹
( ۴۲۸۳۹/ت۵۳۷۸۶ ه) مورخ15/۴/1396و تصمیم مورخ۵/۱/1397 هیأت وزیران مبنی بر ممنوعیت خرید کالاهای خارجی دارای تولید مشابه داخلی توسط تمامی دستگاه‌های دولتی( موضوع مواد۲، ۳، ۴ و ۵ قانون محاسبات عمومی کشور و ماده ۵ قانون مدیریت خدمات کشوری و موارد مستثنی در ماده ۱۱۷ قانون مدیریت خدمات کشوری) و سایر دستگاه‌ها، نهادها و عناوین مشابه که به نحوی از بودجه عمومی یا دولتی استفاده می‌کنند و همچنین تأکید بر نقش کنترلی ذی‌حسابان و مدیران مالی در این خصوص، خواهشمند است دستور فرمایید ترتیبی اتخاذ گردد تا در خریدهای انجام شده توسط آن وزارتخانه و سازمان‌ها و شرکت‌های تابعه کالاهای تولید داخلی مورد تأکید و توجه ویژه قرار گیرند. بدیهی است این موضوع به عنوان یکی از اولویت‌های حسابرسی این دیوان در برنامه کاری حسابرسان مستقر در آن وزارتخانه و سازمان‌ها و شرکت‌های تابعه لحاظ گردیده است.»

captcha
شماره‌های پیشین