446
یکشنبه، ۱۹ فروردین ۱۳۹۷
1
جنگ و تحریم؛ شوکران عبادی برای ایرانیان

عجوزه جنگ

روایت جنگ‌سالاران غربی از زبان برنده جایزه صلح نوبل تناقض نمای سوگوارانه ولی تکراری جهان بدون روح ماست؛ خانم شیرین عبادی همانند دیگر برنده جایزه صلح نوبل، آنگ‌سان سوچی، خواهان حمایت از رفتارهای غیرانسانی کشورهای استکباری علیه هم‌وطنانش است. در هنگامه ترغیب شوکران شیرین عبادی، سکوت حامیان داخلی او تامل‌برانگیز است.

با هدف بی اثر کردن تحریم‌های بانکی آمریکا صورت می‌گیرد

پیمان پولی دوجانبه در مبادلات نفتی

روسیه سرگرم بررسی گزینه پرداخت پول نفت با استفاده از ارزهای ملی میان این کشور با ترکیه و ایران است، با تحقق این امر که پیش از این مورد تأکید مقام رهبری قرار گرفته بود، نه تنها تحریم‌های بانکی بی‌اثر می‌شود بلکه راهی به سوی کاهش قدرت آمریکاست.

بهرام زند، پیشکسوت دوبله درگذشت

خداحافظ «برند» دوبلاژ ایران

استاد بهرام زند، دوبلور پیشکسوت سینما و تلویزیون، روز گذشته پس از تحمل چند سال بیماری دار فانی را وداع گفت.

گفت‌وگو با حجت‌الاسلام سجاد ایزدهی نویسنده کتاب «مشارکت سیاسی در فقه سیاسی شیعه»

قرائت شیعی از مشارکت سیاسی

اخیراً کتابی با عنوان «مشارکت سیاسی در فقه سیاسی شیعه» با موضوع مشارکت سیاسی، جنبه‌های مذهبی ـ اسلامی و علوم سیاسی نوشته سیدسجاد ایزدهی توسط انتشارات پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی منتشر شده است. بنا بر اهمیت موضوع، به سراغ نویسنده اثر رفتیم و در گفت‌وگو با وی به بررسی ابعاد مختلف موضوع پرداختیم. گفتنی است از این کتاب تاکنون چند مقاله در باب مشارکت سیاسی در فقه شیعی استخراج شده است.

مروری بر زندگی، آراء و اندیشه‌های شهید آوینی در گفت‌وگو با شهریار زرشناس

مرتضی بارها گفته بود امام خمینی (ره) در من تصرف کرد

بیستم فرودین، سال‌روز شهادت شهید سید مرتضی آوینی است. روزی که با پیشنهاد شاعران، نویسندگان و هنرمندان حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی به رهبر معظم انقلاب، به‌عنوان «روز هنر انقلاب اسلامی» نام‌گذاری شد. برای اطلاع از افکار و ایده‌ها و سبک زندگی آوینی، سراغ دکتر شهریار زرشناس رفتیم. کسی که به گفته خودش این توفیق را داشته که در دفتر مجله سوره و در اتاق سردبیر، ساعت‌ها با آقامرتضی به گفت‌وگو بنشیند.

حمایت از تولید ملی و رسالت اجتماعی

شورای شهر بالاخره امروز استعفای نجفی را بررسی می‌کند

پایان سه هفته بلاتکلیفی در بهشت

گفت‌وگوی «صبح نو» با پسرعموهای المپیادی که راه هنر را برگزیده‌اند

فیزیکدان‌های ستاره‌شناس تابلوساز

نوستالژی بسیاری از دانش‌آموزان دهه 60 و 70، خط‌کش‌های رنگی بودند که با تغییر نور و موقعیت تغییر رنگ و شکل می‌دانند. خط‌کش‌هایی که اغلب چینی بودند، حال اما تابلوهای نقاشی، تبلیغاتی و قاب‌عکس‌هایی با این فرمت در بازار وجود دارند که همگی ایرانی و هنر دست جوانان نخبه هستند. آقایان «علی منتظری‌نبی» و «رضا منتظری‌نبی» پسرعموهایی هستند که با ترکیبی از هنر و علم، تابلوهایی متفاوت خلق کرده‌اند. علی فارغ‌التحصیل عمران است و رضا لیسانس مکانیک دارد، علاقه هر دو اما نجوم است. علی مدال برنز المپیاد نجوم ایران و رضا مدال طلای المپیاد نجوم ایران و مدال برنز جهانی را دارند.

آرزوی کودک سرطانی زلزله‌زده توسط نیکوکاران برآورده شد

سلفی امید روی آوارهای شهر

زلزله، کوچک و بزرگ نمی‌شناسد، جوان و پیر نمی‌فهمد، بیمار و سالم را هم درک نمی‌کند. زلزله که در شهری اتفاق بیفتد، لرزشش دامن همه را می‌گیرد. درست مثل زلزله چهارماه پیش شهرهای غربی کشور، که همه مردم شهر، دارا و ندار، پیر و جوان و بیمار و سالم را درگیر خودش کرد. یکی از کسانی که زلزله زندگی‌شان را تحت تأثیر شدید قرار داده است، خانواده امیرمحمد است. پسر سرطانی‌ای که زلزله حال و روزش را بدتر کرده است.

سرمقاله

کدام کالا ایرانی است؟

صبح نو

سرمقاله

کدام کالا ایرانی است؟

متاسفانه در کشور ما به سمت مصرف کالاهای خارجی گرایش وجود دارد و آثار و عوارض سوء آن در همه جنبه‌های اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی کشور قابل مشاهده است. برای اصلاح این فرهنگ باید برنامه‌ریزی‌های گسترده‌ای در زمینه‌های مختلف داشت که یکی از این راه‌ها ترغیب مردم به مصرف کالای ایرانی است. تاکید بر مصرف کالای ایرانی، فقط توصیه‌ای برای مصرف‌کنندگان نیست بلکه تولیدکننده هم باید با ارائه کیفیت برتر و قیمت پایین‌تر، اجازه ندهد مشتریان به کالای خارجی تمایل پیدا کنند. در این میان تولیدکننده‌ها باید مصرف‌کننده را محترم بشمارند و کالای مرغوب به‌دست او برسانند و از طرفی مصرف‌کننده هم باید تا وقتی جنس ایرانی وجود دارد، جنس خارجی تهیه نکند. از سویی دیگر برای حمایت از کالای ایرانی باید آگاهی‌های لازم به مصرف‌کننده ارائه شود. او باید بداند مصرف کالای خارجی صرفا سلیقه‌ای شخصی نیست  بلکه به معنای بیکار شدن جوان ایرانی و پدید آمدن مشکلات همراه آن است. اما کدام کالا ایرانی است؟ باید به این نكته اشاره كرد كه منظور از كالا همان محصول است که می‌تواند اعم از كالای ملموس یا خدمت باشد و دامنه خدمات -كه اتفاقاً حجم عظیمی از اقتصاد جهان را به خود اختصاص داده است- در این دایره قابل تحلیل و بررسی است. یعنی هر سطح از کالا که ایرانی باشد به اندازه خودش مهم است؛ حتی اگر قطعات و طراحی‌اش خارجی باشد یا حتی اگر برند آن ایرانی نباشد اما همین که در داخل کشور تولید می‌شود نسبت به کالایی که مستقیم و آماده از خارج وارد می‌شود مزیت دارد. هر چقدر ارزآوری مستمر (و نه موقتی و مقطعی!) بیشتری در طول تولید و فروش از یك كالا عاید ایران شود، آن كالا ایرانی‌تر است!

captcha
شماره‌های پیشین