sobhe-no.ir
445
شنبه، ۱۸ فروردین ۱۳۹۷
8

خبر

چند نماینده مجلس در گفت‌وگو با «صبح نو» از راهکارهای حمایت از کالای ایرانی می‌گویند

نقد و نسیه‌های تولید ملی

رهبر معظم انقلاب در پیامی به‌مناسبت آغاز سال ۱۳۹۷، سال جدید را سال «حمایت از کالای ایرانی» نام‌گذاری کردند. در بخشی از پیام رهبر معظم انقلاب به مناسبت آغاز سال 1397 آمده است: «سالی که از این لحظه آغاز می‌شود آنچه مهم است، این است که همه باید سخت کار کنند. بنده در شعارهای سال‌ها معمولاً مخاطب را مسوولان قرار می‌دادم؛ امسال مخاطب، همه آحاد ملّت و از جمله مسوولان خواهند بود. مقدمتا عرض کنم، موضوع اقتصاد و فرهنگ و مسائل گوناگون همه مطرح است لکن موضوع اصلی ما امسال هم موضوع اقتصاد و معیشت مردمی است. همه باید تلاش کنند، همه باید کار کنند و محور هم عبارت است از تولید ملّی؛ یعنی اگر چنانچه تولید ملّی را ــ با شرحی که ان‌شاءاللّه در سخنرانی عرض خواهم کرد ــ همه تعقیب کنند و دنبال‌گیری کنند، بسیاری از مشکلات اقتصادی، مشکلات معیشتی مردم ــ هم موضوع اشتغال، هم موضوع سرمایه‌گذاری و بقیه چیزها ــ حل خواهد شد. آسیب‌های اجتماعی به میزان زیادی کاهش پیدا خواهد کرد؛ یعنی محور، تولید ملّی است؛ بنابراین اگر تولید ملّی شتاب بگیرد، بسیاری از مشکلات حل خواهد شد. من این را محور قرار دادم برای شعار امسال؛ شعار امسال «حمایت از کالای ایرانی» است؛ سال «حمایت از کالای ایرانی». این فقط مربوط به مسوولان نیست؛ آحاد ملّت همه می‌توانند در این زمینه کمک بکنند و به معنای واقعی کلمه وارد میدان بشوند.»

صبح نو

خبر

آزمون‌های استاندارد در دوره دبیرستان فاقد
دقت لازم است
عضو کمیسیون آموزش مجلس با اشاره به این‌که در حال حاضر آزمون‌های استاندارد شده دارای دقت لازم نیست، گفت: گردش کاری در این خصوص در اختیار مرکز پژوهش‌های مجلس قرار گرفته تا کم و کیف برگزاری آزمون‌های استاندارد را بررسی کند. آقای سید جواد ساداتی‌نژاد، عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با فارس در خصوص «موضوع حذف کنکور سراسری»، اظهار داشت: در حال حاضر اصلی‌ترین بحث مربوط به آزمون‌های استاندارد شده است که باید در سه سال آخر دبیرستان برگزار شود. وی ادامه داد: در‌حال‌حاضر آزمون‌های استاندارد شده دارای دقت لازم نیست؛ ضمن اینکه در سه سال نیز برگزار نمی‌شود. گردش کاری در این خصوص در اختیار مرکز پژوهش‌های مجلس قرار گرفته تا کم و کیف برگزاری آزمون‌های استاندارد را بررسی کند و بر اساس گزارشی که به کمیسیون آموزش ارائه می‌دهند، موضوع مورد بازنگری قرار می‌گیرد تا اگر نیاز به اصلاح و یا قانون جدیدی باشد، کمیسیون این کار را انجام خواهد داد. سال آینده بعید است تغییری در برگزاری آزمون کنکور صورت گیرد و به نظر می‌رسد همین روال برگزاری ادامه داشته باشد.
 
کمبود شدید معلم با سه ساله شدن هنرستان‌ها  از مهر ۹۷
سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با اشاره به اینکه با سه ساله شدن هنرستان‌ها در این بخش به شدت به نیروی متخصص نیاز است، گفت:‌ آموزش‌وپرورش باید با اتخاذ برخی روش‌ها مشکل کمبود معلم را مدیریت کند. حمایت میرزاده درباره کمبود معلم در سال‌های پیش‌رو در وزارت آموزش‌وپرورش اظهار کرد: مهر امسال با سه سال شدن هنرستان‌های کشور در این بخش به شدت به نیروی متخصص نیاز احساس می‌شود علاوه‌بر این سایر دوره‌های تحصیلی به‌ویژه دوره ابتدایی نیز با کمبود معلم مواجه هستند و نیاز به نیروی مرد بیشتر از نیروهای زن است.وی با اشاره به اینکه کمبود معلم مهم‌ترین مشکل آموزش‌و‌پرورش است که این مسأله در برخی استان‌ها می‌تواند با آسیب‌هایی به جریان تعلیم و تربیت همراه شود، گفت: آموزش‌وپرورش باید بتواند با یک سازماندهی و طراحی مناسب این مشکل را مدیریت کند.هم‌اکنون تنها راه ورود معلم به آموزش‌وپرورش از طریق دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی است که این وزارتخانه باید بر اساس نیاز به رشته و جنسیت در استان‌های مختلف اقدام به پذیرش دانشجو معلمان کند.
 
درآمد بی‌سابقه کشور از واردات موبایل  
پس از اجرای رجیستری
دبیر کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان تهران از صفر شدن آمار قاچاق موبایل برای برندهای تحت پوشش طرح رجیستری و درآمد بی‌سابقه در این بخش پس از اجرای طرح مذکور در سال ۹۶ خبر داد. آقای علی اکبر پوراحمدنژاد با اشاره به تأثیر اجرای طرح رجیستری در وضعیت قاچاق موبایل طی چند ماهی که از اجرای این طرح گذشته اظهار کرد: به‌دنبال اجرای طرح رجیستری درآمد کشور از محل واردات موبایل در سال 96 به‌اندازه‌ای بود که چنین درآمدی در تاریخ کشور در این بخش بی‌سابقه بوده و جهش قابل توجهی داشت. وی اضافه کرد: با اجرای این طرح زمینه مصرف تلفن همراه قاچاق از بازار گرفته شد و صرفه اقتصادی قاچاق این کالا در بخش موبایل از بین رفت و آمارهای موجود نشان می‌دهد در برندهایی که مشمول این طرح شدند، آمار قاچاق تقریباً به صفر رسید و ان‌شاءالله با تکمیل اجرای طرح رجیستری، دیگر شاهد قاچاق موبایل نخواهیم بود. دبیر کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان تهران افزود: پس از اجرای این طرح، بخش اعظمی از تلفن‌های همراهی که به‌صورت غیرقانونی وارد کشور شده بودند مجالی برای ورود به بازار نیافتند و اغلب این گوشی‌ها یا برای طی کردن روند قانونی، اظهار شدند یا شرایط بازگرداندن آنها مهیا شد.
 
خروج «مزاحمت» از ۱۰ عنوان اتهامی نخست کشور
مدیرکل پیشگیری‌های وضعی معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه‌قضاییه می‌گوید عنوان اتهامی «مزاحمت» که در سال ۹۵ در بین ۱۰ عنوان اتهامی نخست کشور قرار داشت، از لیست ۱۰ عنوان اتهامی نخست در سال ۹۶ خارج شده است.
علیرضا ساوری در پاسخ به این سؤال که آیا 10 عنوان اتهامی نخست کشور در سال 96 نسبت به سال 95 تغییری کرده است یا خیر اظهار کرد: تنها تغییر فهرست 10 عنوان اتهامی نخست کشور در سال 96 این بوده که رانندگی بدون پروانه، وارد این فهرست شده و جای عنوان اتهامی «مزاحمت» را گرفته است.
این مقام مسئول در معاونت اجتماعی قوه قضاییه افزود: عنوان اتهامی «رانندگی بدون پروانه» در بیشتر ماه‌ها در رتبه نهم عناوین اتهامی قرار داشته و برخی ماه‌ها نیز دهم بوده است.  ساوری علت قرار گرفتن «رانندگی بدون پروانه» در فهرست 10 عنوان اتهامی نخست را جرم تلقی شدن این کار در قانون جدید عنوان کرد و گفت: در قانون جدید، رانندگی بدون پروانه جرم دانسته شده و مراجع قضایی مکلف به تشکیل پرونده برای این دست افراد هستند.

captcha
شماره‌های پیشین