sobhe-no.ir
445
شنبه، ۱۸ فروردین ۱۳۹۷
6
خبر عجیبی که البته خیلی زود تکذیب شد

بهمن شایعات در توچال

تغییر قانونی عجیب پس از 240 سال

تجاوز به زندانیان نیویورکی بالاخره ممنوع شد

وبگاه خبری «بازفید» آمریکا، گزارشی منتشر کرد که بر اساس آن، قانون‌گذاران ایالت نیویورک روز پنجشنبه بیست‌ونهم مارس (نهم فروردین) لایحه‌ای را تصویب کردند که برقراری هرگونه رابطه جنسی پلیس با بازداشت‌شدگان را ممنوع می‌کند. بدین‌ترتیب قانون مزبور نقاط ضعف قانون قبلی را که در آن ماموران پلیس می‌توانستند ادعا کنند که رابطه با رضایت افراد بازداشت‌شده است، برطرف می‌سازد. این قانون پس از آن تصویب شد که دو افسر پلیس شهر نیویورک حین خدمت، دختری 18 ساله را در خودروی ون خود در ماه سپتامبر مورد تجاوز قرار دادند.

صبح نو

خبر عجیبی که البته خیلی زود تکذیب شد

بهمن شایعات در توچال

دیروز، خبرنگاران سرویس حوادث رسانه‌ها، صبح جمعه را با خبری سهمگین آغاز کردند. خبری که نشانه‌هایی از وقوع فاجعه‌ای وحشتناک را در خود داشت.
مدیر روابط عمومی اورژانس تهران گفته بود: «مه و برف و گم کردن مسیر برگشت در توچال سبب محبوس شدن تعدادی از هم‌وطنانمان شد.»
آقای محمدکرم درآبادی در گفت‌وگو با مهر گفته بود: «محبوس شدگی به علت مه و برف و گم کردن مسیر برگشت در پیست اسکی توچال سبب مصدومیت تعداد قابل توجهی از هم وطنانمان شد.»
مدیر روابط عمومی اورژانس تهران از اعزام تیم‌های امدادی برای
پیدا کردن افراد مفقود شده و انتقال آنها به پایین هم خبر داده بود. اورژانس تهران، این احتمال را هم داده بود که ۵۰ نفر در برف و مه گرفتار شده باشند.
دقایقی بعد، مدیر جمعیت هلال احمر شهرستان شمیرانات هم از اعزام گروه‌های امداد و نجات هلال احمر به ارتفاعات توچال خبر داد. آقای «حسن فراهانی» هم به «مهر» گفته بود: «‌امدادرسانان پایگاه «کلکچال» هلال‌احمر به محض اطلاع از این حادثه به ارتفاعات توچال اعزام شدند. این افراد احتمالاً راه را گم کرده باشند. امدادرسانان هلال‌احمر در پی درخواست آتش‌نشانی به محل حادثه اعزام شدند و هنوز اطلاعی از تعداد افرادی که در این حادثه راه را گم کرده‌اند در دست نیست.»
بلافاصله موجی از نگرانی، رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی را در برگرفت و نگرانی از اتفاقی تلخ در اولین روزهای سال 97، لحظه به لحظه بیشتر می‌شد تا اینکه حوالی ظهر، مسیر اخبار به کلی عوض شد.
گفت‌وگوی خبرنگار «ایسنا» با معاون عملیات سازمان امداد و نجات سازمان هلال احمر، نشان داد این ماجرا، کمی رنگ و بوی شایعه دارد و چندان دقیق نیست. آقای «شاهین فتحی» با تکذیب شایعه مفقود شدن 50 نفر در ارتفاعات توچال گفت که تنها پنج نفر در این منطقه به‌دلیل مه گرفتگی دچار مشکل شده بودند که در حال حاضر توسط امدادگران هلال‌احمر شناسایی و در حال انتقال به پایین هستند.
فتحی ادامه داد: «‌صبح جمعه، شایعه‌ای مبنی بر گرفتار شدن 50 نفر در بهمن منتشر شد و با پیگیری‌هایی که از هلال‌احمر استان تهران انجام دادیم و اطلاعاتی که آنها از سازمان آتش‌نشانی تهران دریافت کرده بودند، مشخص شد که پنج نفر در ارتفاعات توچال به‌دلیل مه‌گرفتگی دچار مشکل شدند. از همین رو سازمان آتش‌نشانی از ما درخواست
تیم کمکی داشت و امدادگران برای نجات اعزام شدند که در‌حال‌حاضر این افراد پیدا شده و در حال انتقال به پایین هستند.»
پس از آن، سخنگوی سازمان آتش نشانی هم درباره ماجرای صبح جمعه در توچال توضیح داد. آقای «جلال ملکی» گفت: «ساعت 11:07 صبح جمعه در پی انتشار خبری مبنی بر وقوع بهمن و مفقود شدن ده‌ها نفر در ارتفاعات توچال، دو تیم امداد و نجات سازمان آتش‌نشانی که در درکه و ایستگاه 5 توچال مستقر هستند، به سمت ارتفاعات توچال حرکت کردند و همچنین تیم‌های ویژه کوهستان فدراسیون کوهنوردی،‌ عوامل حاضر در تله‌کابین توچال و یک تیم از هلال احمر نیز به سمت ارتفاعات حرکت کردند و مشخص شد که این خبر صحت ندارد.»
سخنگوی سازمان آتش‌نشانی تهران جزییات این حادثه را هم
این طور روایت کرد: «حادثه به این صورت بود که چند اسکی‌باز، به دلیل تغییرات جوی راه برگشت را گم کرده بودند و یکی از آنها که به پایین‌تر آمده بود این موضوع را اعلام کرده و گفته بود که مطمئن نیست همراهانش همچنان مفقود هستند یا اینکه مانند او به پایین آمده‌اند.» او افزود: «تمام تیم‌های حاضر با تجهیزات مخصوص مسیرها را بررسی کردند و خوشبختانه این افراد پیدا شدند و دقایقی قبل اعلام شد که دیگر فرد مفقودی وجود ندارد.»
پس از این بود که انجمن پزشکی کوهستان ایران هم طی اطلاعیه‌ای اعلام کرد اتفاق خاصی در توچال نیفتاده و اطلاعات اولیه درباره این حادثه «صحت کامل نداشته است.»
در بخشی از این اطلاعیه آمده بود: «حادثه از کانال اورژانس تهران مخابره شده و صحت کاملی ندارد و فقط به‌دلیل بارش برف و باد شدید تعداد ۳ تا ۴ نفر مفقود شده‌اند. در حال حاضر نیروهای آتش‌‌نشانی، هلال‌احمر و کوهنوردان اعزامی از بخش جست‌وجو و نجات فدراسیون به منطقه اعزام شده‌اند. در‌حال‌حاضر مه و باد شدید در منطقه توچال حکمفرماست و به نیروی بیشتری جهت امداد و نجات نیاز نیست.»
به این ترتیب، ماجرای عجیب بهمن در توچال، در کمتر از دو ساعت، تکذیب و مشخص شد قضیه ناشی از اطلاع‌رسانی ناقص و ناصحیح بوده است تا همه نفس راحتی بکشند و بلایی که رسیده بود، با یکی، دو تکذیب و با گذشت زمان ختم به خیر شود.

captcha
شماره‌های پیشین