sobhe-no.ir
445
شنبه، ۱۸ فروردین ۱۳۹۷
4
پایگاه نظامی دریایی انگلیس در بحرین افتتاح شد

توسعه اشغالگری در خلیج فارس

آیا آمریکا از برجام خارج می‌شود؟

ضرب‌الاجل ترامپ و ضرب شست ایران

تنها 35 روز تا ضرب الاجل 12 می باقی است، ضرب‌الاجلی که بر اساس آن ترامپ دیگر تعلیق تحریم‌های ایران را امضا نمی‌کند و از برنامه اقدام مشترک خارج خواهد شد، البته رییس‌جمهوری آمریکا مدتهاست پیش زمینه‌های تحقق این امر را فراهم کرده و با برکناری برخی از دولتمردانش مخالفان سر سخت برجام را بر سر کار آورده است.

صبح نو

پایگاه نظامی دریایی انگلیس در بحرین افتتاح شد

توسعه اشغالگری در خلیج فارس

بحرین که در‌حال‌حاضر پایگاه استقرار اصلی ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا است، از افتتاح یک پایگاه نظامی دائمی انگلیس در این کشور
خبر داد.
این پایگاه با داشتن 500 نیروی نظامی با حضور ولیعهد بحرین و یکی از شاهزادگان سلطنتی انگلیس افتتاح شد. گفته می‌شود این پایگاه به محلی برای مرکز عملیات دریایی انگلیس در منطقه خلیج‌فارس، دریای سرخ و اقیانوس هند تبدیل می‌شود.
انگلیس که حضور نظامی خود در منطقه حوزه خلیج فارس را با افتتاح نخستین پایگاه نظامی دائم خود در خاورمیانه از بیش از 40سال قبل تقویت کرده است این‌بار پایگاهی نظامی در بندر سلمان در منامه، پایتخت بحرین تأسیس کرد.
در مراسم آغاز به کار این پایگاه نظامی دریایی انگلیس که نام آن
HMS Juffair است، برخی از مقامات انگلیسی و بحرینی از جمله «کریس دیوریل» فرمانده فرماندهی نیروهای مشترک انگلیس و «استیو دایتون» فرمانده نیروهای دریایی انگلیس و «سلمان بن حمد آل‌خلیفه» ولیعهد بحرین و «خلیفه بن احمد الخلیفه» فرمانده کل نیروی دفاعی بحرین حضور داشتند.
وزارت دفاع انگلیس دربیانیه‌ای اعلام کرد که این پایگاه درمنامه پایگاه استراتژیک اصلی در شرق کانال سوئز برای انگلیس و همپیمانان و شرکای آن خواهد بود و مرکز عملیات دریایی انگلیس در منطقه خلیج فارس و دریای سرخ و اقیانوس هند می‌شود.
این پایگاه که قابلیت پذیرش حدود ۵۵۰ تن را دارد، میزبان بیش از ۳۰۰ تن از نیروهای دریایی انگلیس و کارمندان فنی خواهد بود.
انگلیس پایگاه دریایی HMS Juffair را برای نخستین‌بار در بحرین در سال ۱۹۳۵ افتتاح کرده بود، اما پس از اینکه بحرین استقلال خود را از امپراتوری انگلیس در سال ۱۹۷۱ اعلام کرد، ایالات متحده آمریکا این پایگاه را تحت کنترل خود درآورد. در سال ۲۰۱۴ لندن تصمیم گرفت تا این پایگاه را مجدداً بازگشایی کند.
موضوعی که در سفرسال گذشته «ترزا می» نخست وزیر بریتانیا به کشورهای حاشیه خلیج‌فارس مورد بررسی با دولت بحرین قرار گرفت، همچنین در این دیدارها بحرین برای سرکوب و رصد بهتر معترضان انقلابی منامه راهکاری مناسب از لندن را خواستار شد.
همزمان با اقدامات انگلیس درافزایش حضور نظامی خود درمنطقه، کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس نیز  اعلام کردند که در پی ایجاد یک «نیروی دریایی مشترک» و یک «نیروی نظامی مشترک» در برابر «تهدیدهای مشترک» هستند. به عبارتی، این «ادغام توانمندی» با «تقویت حضور بیگانگان» همزمان شده است.
حضور نظامی انگلیس در خلیج فارس و احداث پایگاه نظامی در بحرین در حالی صورت می‌گیرد که احداث پایگاه نظامی در بحرین در بر دارنده هزینه‌های بالا بوده و انگلیس در‌حال‌حاضر با مشکلات اقتصادی و خروج از اتحادیه اروپا رو‌به‌روست.
انگلیس در سال 2014 اعلام کرد شمار ارتش خود را از 102 هزار نفر به 82 هزار نفر کاهش خواهد داد واین روند کاهش در سال 2015 نیز ادامه خواهد یافت.
انگلیس در‌حال‌حاضر چهار ناو مین روب در منطقه دارد و اعلام کرده به محض تأسیس پایگاه در بحرین، اقدام به اعزام ناو شکن و ناو هواپیمابر به منطقه خواهد نمود.
علاوه‌بر این آمریکا هم با داشتن پایگاه هوایی «الشیخ عیسی» و پایگاه «الجفیر» در بحرین بر دخالت نظامی خود در منطقه تلاش می‌کند.
در حال حاضر، بریتانیا و آمریکا منطقه غرب آسیا را به حیاط خلوت خود تبدیل کرده‌اند و به‌صورت مستقیم و غیر مستقیم تلاش می‌کند در سایه بی‌کفایتی برخی حکام عربی و استفاده از بحران‌های خودساخته، منابع انسانی و طبیعی این مناطق را در خدمت هژمونی خود قرار دهند.
آمریکا در کویت، عربستان، بحرین، قطر، امارات متحده عربی و عمان پایگاه نظامی دارد یا از پایگاه‌های این کشورها استفاده می‌کند.
گفته می‌شود، عربستان سعودی مقر اصلی و مرکز فرماندهی نیروهای بریتانیایی و آمریکایی است که در واقع از طریق این پایگاه‌ها به صورت علنی و غیر علنی عملیات‌های خود را در کشورهایی مثل «مصر»، «سودان»، «اردن» و «عراق» مدیریت می‌کنند.
پایگاه هوایی «امیر سلطان»، پایگاه «تبوک»‌، پایگاه «خمیس مشیط»‌، پایگاه «غربی» در جده و پایگاه «ظهران» در منطقه شرقی عربستان از مهم‌ترین پایگاه‌های هوایی و دریایی آمریکا در عربستان نام برده شده است‌.
علاوه‌بر این قدرت‌های غربی در کویت دارای پایگاه دریایی و فرودگاهی هستند و همچنین پایگاه هوایی العدید و پایگاه «السیلیه» در قطر را در اختیار خود دارند.
ایجاد پنج پایگاه درعمان و پایگاه هوایی و دریایی در امارات از دیگر تلاش‌های هژمونی غرب در منطقه است که برای مداخلات سیاسی و نظامی خود از آن بهره می‌برند و کشورهایی همچون عربستان، بحرین و امارات بر تقویت حضور بیگانگان در منطقه خلیج فارس اصرار می‌ورزند.

captcha
شماره‌های پیشین