sobhe-no.ir
445
شنبه، ۱۸ فروردین ۱۳۹۷
1
قیمت واقعی دلار چقدر است؟

مرد هزار‌چهره بازار ارز

بازار ارز این روزها دیگر تاب واژه آشفته‌بازار را هم ندارد. بازاری که دیگر از آشفتگی هم پا را فراتر گذاشته و زمینه‌ساز بی‌ثباتی اقتصاد ایران شده است. بانک مرکزی همچنان در خواب تعطیلات ژانویه به سر می‌برد و با وجود اینکه چندین و چند ماه از آغاز سال نو میلادی می‌گذرد، هنوز هم از خواب بیدار نشده است.

تهیه‌کننده فیلم «فِراری» در گفت‌وگو با «صبح نو»:

آقای سرتیپی «فِراری» را زمین زد

اکران نوروز 97 وارد چهارمین هفته خود می‌شود. اکرانی با فراز و نشیب‌های فراوان؛ اکران نوروز امسال در ابتدای راه خود استقبالی کم‌فروغ را در گیشه داشت طوری که در روزهای ابتدایی آغاز اکران برخی نوروز 97 را سرآغاز شکست در گیشه قلمداد می‌کردند.

تغییر قانونی عجیب پس از 240 سال

تجاوز به زندانیان نیویورکی بالاخره ممنوع شد

وبگاه خبری «بازفید» آمریکا، گزارشی منتشر کرد که بر اساس آن، قانون‌گذاران ایالت نیویورک روز پنجشنبه بیست‌ونهم مارس (نهم فروردین) لایحه‌ای را تصویب کردند که برقراری هرگونه رابطه جنسی پلیس با بازداشت‌شدگان را ممنوع می‌کند. بدین‌ترتیب قانون مزبور نقاط ضعف قانون قبلی را که در آن ماموران پلیس می‌توانستند ادعا کنند که رابطه با رضایت افراد بازداشت‌شده است، برطرف می‌سازد. این قانون پس از آن تصویب شد که دو افسر پلیس شهر نیویورک حین خدمت، دختری 18 ساله را در خودروی ون خود در ماه سپتامبر مورد تجاوز قرار دادند.

گروه جهادی «حنیفا» تعطیلات نوروزی امسال را در دورترین مناطق زلزله‌زده گذراندند

رنگ دخترانه بهار به «زرده» غم‌زده

نوروز امسال، بسیاری از گروه‌ها و خانواده‌ها برای اینکه درکنار زلزله‌زده‌های شهرهای غربی باشند، به غرب سفر کردند. تعداد گروه‌ها و خانواده زیاد بود. اغلب آنها اما در شهر مستقر بودند، کم‌تر گروهی به روستاها رفته بودند. یکی از گروه‌هایی که در نوروز به روستا سفر کرده بودند، گروه جهادی حنیفا بود، گروهی که اعضای آن همه دختر هستند. آنها یکی از دورافتاده‌ترین روستاهای کرمانشاه یعنی «زرده» را انتخاب کردند.

آیا آمریکا از برجام خارج می‌شود؟

ضرب‌الاجل ترامپ و ضرب شست ایران

تنها 35 روز تا ضرب الاجل 12 می باقی است، ضرب‌الاجلی که بر اساس آن ترامپ دیگر تعلیق تحریم‌های ایران را امضا نمی‌کند و از برنامه اقدام مشترک خارج خواهد شد، البته رییس‌جمهوری آمریکا مدتهاست پیش زمینه‌های تحقق این امر را فراهم کرده و با برکناری برخی از دولتمردانش مخالفان سر سخت برجام را بر سر کار آورده است.

چند نماینده مجلس در گفت‌وگو با «صبح نو» از راهکارهای حمایت از کالای ایرانی می‌گویند

نقد و نسیه‌های تولید ملی

رهبر معظم انقلاب در پیامی به‌مناسبت آغاز سال ۱۳۹۷، سال جدید را سال «حمایت از کالای ایرانی» نام‌گذاری کردند. در بخشی از پیام رهبر معظم انقلاب به مناسبت آغاز سال 1397 آمده است: «سالی که از این لحظه آغاز می‌شود آنچه مهم است، این است که همه باید سخت کار کنند. بنده در شعارهای سال‌ها معمولاً مخاطب را مسوولان قرار می‌دادم؛ امسال مخاطب، همه آحاد ملّت و از جمله مسوولان خواهند بود. مقدمتا عرض کنم، موضوع اقتصاد و فرهنگ و مسائل گوناگون همه مطرح است لکن موضوع اصلی ما امسال هم موضوع اقتصاد و معیشت مردمی است. همه باید تلاش کنند، همه باید کار کنند و محور هم عبارت است از تولید ملّی؛ یعنی اگر چنانچه تولید ملّی را ــ با شرحی که ان‌شاءاللّه در سخنرانی عرض خواهم کرد ــ همه تعقیب کنند و دنبال‌گیری کنند، بسیاری از مشکلات اقتصادی، مشکلات معیشتی مردم ــ هم موضوع اشتغال، هم موضوع سرمایه‌گذاری و بقیه چیزها ــ حل خواهد شد. آسیب‌های اجتماعی به میزان زیادی کاهش پیدا خواهد کرد؛ یعنی محور، تولید ملّی است؛ بنابراین اگر تولید ملّی شتاب بگیرد، بسیاری از مشکلات حل خواهد شد. من این را محور قرار دادم برای شعار امسال؛ شعار امسال «حمایت از کالای ایرانی» است؛ سال «حمایت از کالای ایرانی». این فقط مربوط به مسوولان نیست؛ آحاد ملّت همه می‌توانند در این زمینه کمک بکنند و به معنای واقعی کلمه وارد میدان بشوند.»

خبر عجیبی که البته خیلی زود تکذیب شد

بهمن شایعات در توچال

سرمقاله

دروازه‌بانی مصرف

کی‌روش چه زمانی دنبال امتیاز گرفتن از فدراسیون و فرار از پاسخگویی است

بهانه‌گیر

ناکامی تیم ملی فوتبال ایران در جام جهانی 2006 آلمان که پایان دوران سرمربیگری برانکو، استعفای عجیب محمد دادکان، رییس وقت فدراسیون و در نهایت تعلیق فوتبال از سوی فیفا به‌دلیل «دخالت دولت در امور فوتبال» را رقم زد، فوتبال کشورمان روزهای سختی را سپری کرد.

صبح نو

سرمقاله

دروازه‌بانی مصرف

در دانش ارتباطات، یک مفهوم پایه و رایج وجود دارد که به آن دروازه‌بانی خبر می‌گویند؛ این واژه ماحصل مطالعاتی است که در خلال جنگ جهانی دوم، روی گروه‌های مصرف‌کننده مواد غذایی صورت گرفته تا به جهت مضایق موجود بر سر تأمین گوشت نرم، چه بخش‌هایی از اندام گوسفندها را می‌توان در سبد خرید خانه جایگزین گوشت کرد. نتیجه حیرت‌انگیز است: اگر زنان خانه‌دار که عمدتاً مسوولیت خرید روزمره را بر عهده دارند، چنین تغییری را بپذیرند، هدف‌گذاری مورد نظر تأمین خواهد شد. این دروازه‌بانی بعدها وارد ادبیات رسانه‌ها شد، اما آنچه در وضع امروز ایران برای ما سرنوشت‌ساز است، همراهی، مجاب شدن و مشارکت زنان در اجرای سیاست حمایت از کالای ایرانی است؛ چه اینکه آنها هستند که حاوی سلایق، سبک‌ها و روش‌های خریدند و این می‌تواند کلیت خانوارها را از خویش متأثر سازد. دروازه‌بانی مصرف، در بیشتر خانه‌ها توسط «خانم‌ها» انجام می‌گیرد و صرفاً محدود به زنان خانه‌دار یا مادران نیز نیست (یعنی دختران یا خواهران همین نقش را درون خانواده ایفا می‌کنند). اگر بتوان در فرآیند خرید، این نقش‌آفرینی را هدایت، تمهید و ساماندهی کرد، می‌توان مطمئن بود که بخش اصلی حمایت از کالای ایرانی تدارک شده و بخشی که در اجرای این سیاست متوجه مردم است، به شکلی بهنگام، جهت‌دار و مثبت، در حال ایفای نقش خویش است؛ مشوق‌های واقعی (و نه مجازی) و فرهنگی می‌تواند این دروازه‌بانی را به مرور پرقدرت و تعیین‌کننده کند.

captcha
شماره‌های پیشین