444
چهارشنبه، ۱۵ فروردین ۱۳۹۷
10

نفرین بازیکن خارجی

کی‌روش نقاط سیاهی در کارنامه چند ماه اخیرش برجای گذاشته است

«سیرالئون گیت» و باقی ماجراها

موفقیت و آبروداری در جام جهانی 2018؛ آن هم مقابل مراکش قهرمان آفریقا و دو تیم مطرح و مدعی اسپانیا و پرتغال، یکی از آرزوهای فوتبال‌دوستان و مردم ایران است که برای برآورده شدن آن باید تیم ملی فوتبال به بهترین شکل برای سفر به روسیه آماده شود. در این مسیر اما مشکلات بسیاری وجود داشته و دارد که برخی از آنها اعتبار فوتبال ایران در سطح بین‌المللی را نشانه گرفته، به ویژه بعد از آبروریزی در دیدار با سیرالئون که با واکنش چهره‌های مطرح فوتبالی، همچون مهدی مهدوی‌کیا همراه شد. او ابتدا آرزو کرد در سال جدید «ریشه فساد در فوتبال خشک شود» و سپس دعایی عجیب کرد: «بریده باد دو دست ابو دلال».

صبح نو

کی‌روش نقاط سیاهی در کارنامه چند ماه اخیرش برجای گذاشته است

«سیرالئون گیت» و باقی ماجراها

موفقیت و آبروداری در جام جهانی 2018؛ آن هم مقابل مراکش قهرمان آفریقا و دو تیم مطرح و مدعی اسپانیا و پرتغال، یکی از آرزوهای فوتبال‌دوستان و مردم ایران است که برای برآورده شدن آن باید تیم ملی فوتبال به بهترین شکل برای سفر به روسیه آماده شود. در این مسیر اما مشکلات بسیاری وجود داشته و دارد که برخی از آنها اعتبار فوتبال ایران در سطح بین‌المللی را نشانه گرفته، به ویژه بعد از آبروریزی در دیدار با سیرالئون که با واکنش چهره‌های مطرح فوتبالی، همچون مهدی مهدوی‌کیا همراه شد. او ابتدا آرزو کرد در سال جدید «ریشه فساد در فوتبال خشک شود» و سپس دعایی عجیب کرد: «بریده باد دو دست ابو دلال».

منظور مهدوی کیا از «ابو دلال» چه کسی است؛ آیا منظور همان عضو کادرفنی تیم ملی است که در روزهای پایانی سال 96، به نهادهای نظارتی احضار شد؟ آیا او، همان دلال ایرانی-کانادایی است که سال‌ها با عنوانی نامشخص در کادرفنی تیم ملی حضور داشته و زمینه‌ساز بسیاری از بازی‌های تدارکاتی تیم ملی با تیم‌های نه‌چندان مطرح آفریقایی و غیره بوده و سودهای سرشاری برده است؟ پرسش‌هایی که باعث می‌شود بیش از گذشته به حال فوتبال و مدیرانش تأسف خورد...

آتش در خرمن قرارداد کی‌روش
فاش شدن قرارداد سرمربی پرتغالی تیم ملی ایران به ویژه متمم‌های آن، قانونی بود یا غیر قانونی؟ این پرسش نباید باعث پاک شدن صورت‌مساله شود. مساله‌ای که حاوی نکاتی مهم بود و بسیاری از پشت‌پرده‌های این قرارداد را علنی کرد.
موضوع از این جهت اهمیت دارد که قرارداد کارلوس کی‌روش و فدراسیون فوتبال پیش از امضای نهایی به وزارت ورزش و جوانان رفت و وزیر وقت نیز اصلاحیه‌هایی روی آن داشت اما فدراسیون بعدها چند متمم به قرارداد اضافه کرد؛ مواردی که بیشتر به سود کی‌روش بوده و افشای آن باعث عصبانیت سرمربی تیم ملی شد زیرا به‌بسیاری از ابهام‌ها در  خصوص برگزاری دیدار تدارکاتی با تیم‌های نه چندان معتبر پاسخ داد.
دریافت سالانه رقمی حدود پنج میلیارد تومان که مالیات آن توسط فدراسیون پرداخت می‌شود (رقمی که قابل توجه است)، 10 درصد پاداش دریافتی از فیفا بابت صعود به جام جهانی، بیمه خود و تمام اعضای خانواده، منزل و ماشین اختصاصی، دریافت هزینه‌های سفرهای داخلی و خارجی و از همه مهمتر دریافت پاداشی دو برابر بیشتر از همه اعضای کادرفنی و بازیکنان به خاطر پیروزی در تمام بازی‌ها رسمی و تدارکاتی که حدود دو هزار دلار است، بخشی از بندهای قرارداد کی‌روش است که نشان می‌دهد او از ضعف مدیریت کاملاً آگاه بوده، امتیاز خواسته و مدیران هم بی‌چون و چرا همه درخواست‌ها را قبول کرده‌اند. شاید بسیاری از بندهای این قرارداد، منطقی باشد اما دریافت پاداش دو برابری در صورت پیروزی در دیدارهای رسمی و تدارکاتی؛ بهترین پاسخ برای این پرسش مهم است که چرا اعضای کادرفنی در انجام دیدار با تیم‌هایی مانند سیرالئون اصرار دارند؟

همیشه پای یک ایجنت در میان است!
مدت زمان زیادی است که فدراسیون فوتبال در هماهنگی دیدارهای دوستانه تیم ملی نقشی زیادی ندارد یعنی تمام هماهنگی‌ها از قبیل حریف، محل و زمان برگزاری آن، اسپانسرها، پولی که بابت انجام بازی‌ها پرداخت یا گرفته شود و... توسط یکی از اعضای کادرفنی تیم ملی انجام و سپس فدراسیون نامه‌ای رسمی به فدراسیون طرف مقابل، میزبان و فیفا می‌زند تا روال اداری کار نیز انجام شود.
لغو عجیب دیدارهای جذاب با ایتالیا و پرو، کنسل شدن دیدار با سنگاپور که ایجنتی دیگر کارهایش را انجام داد و در نهایت از سوی کی‌روش لقب نامناسب «زرنگ خیابانی» را گرفت، رد پیشنهاد ارزشمند فدراسیون سوئیس (تیم هشتم جهان) برای بازی با تیم ملی؛ آنهم با  پرداخت تمام هزینه‌ها، تبدیل مسابقه رایگان با الجزایر به دیداری با هزینه‌های بسیار و... معماهای دیدارهای تدارکاتی تیم ملی بود که پای «شرکت Evol Sport» را به میان می‌کشد...
طبق اسناد به‌دست آمده قرار بود که هزینه‌های دیدار تدارکاتی ایران با پاناما که 18 آبان‌ماه برگزار شد، از سوی فدراسیون این کشور آمریکایی پرداخت شود اما مسوولان «شرکت Evol Sport» به فدراسیون پاناما ایمیل می‌زنند که چرا می‌خواهید برای بازی با ایران هزینه کنید؟ شما از طریق ما اقدام کنید، کاری می‌کنیم، درآمد هم داشته باشید؛ و آنها در نهایت 100 هزار دلار پول ناقابل هم برای رویارویی با ایران می‌گیرند.
البته این شرکت برای لغو دیدارهای تدارکاتی تیم ملی ایران با ترکیه و یونان که از سوی ایجنت‌های اروپایی هماهنگ شده بود، سنگ‌اندازی کرد اما خوشبختانه این مساله نتیجه‌ای در بر نداشت تا تیم ملی، دو بازی مناسب پیش از حضور در روسیه را تجربه کند.
این‌ها نمونه‌های واضح از خیانت این شرکت به ایران، فدراسیون فوتبال و برنامه‌های آماده‌سازی تیم ملی بود زیرا متاسفانه به جای برگزاری دیدار رایگان و حتی دارای درآمد با چند تیم مطرح جهان، هزینه‌های تیم‌هایی مانند سیرالئون، پاناما و الجزایر را پرداخت کردیم و برای بازی با تونس، تمام هزینه‌های سفر و اقامت تیم خودمان را بر عهده گرفتیم...

صورت‌مساله را پاک نکنید آقای تاج!
در توانایی‌های فنی و مدیریتی کارلوس کی‌روش داخل تیم شکی وجود ندارد اما نمی‌توان این جمله را به کار بست که چون کارلوس کی‌روش نتیجه گرفته، نباید از او انتقاد کرد. این مربی پیشتر می‌گفت: «اگر می‌خواهید با آلمان بازی کنید، باید به جام جهانی بروید» اما حالا که جزو نخستین تیم‌های صعود کننده بودیم و زمان زیادی برای برنامه‌ریزی وجود داشت، نام بزرگی بین حریفان تدارکاتی تیم ملی دیده نشده و برای حریفی چون سیرالئون هم فدراسیون باید هزینه کند. این ابهام مدت‌هاست وجود دارد، اما پاسخی به این ابهام‌ها داده نمی‌شود. اینکه چرا بیشتر بازی‌های تیم ملی را یک ایجنت خاص که در «شرکت Evol Sport» فعال است، هماهنگ شود، شرکتی که کی‌روش بعد از دیدار با سیرالئون، با صراحت آن را شریک تجاری‌اش عنوان کرد: «باید از شریک‌مان شرکتEVOL  تشکر کنم و مسوول اجرایی تیم ملی، آقای بامداد میرزایی، به این دلیل که در طول مدت زمان بسیار کوتاهی در چند روز گذشته توانست بازی را مهیا کند و این بازی انجام شد.» بامداد میرزایی که ایجنت فوتبال است در تیم ملی حضوری فعال داشت و در رختکن تیم، هتل، اردوها و حتی رسمی‌ترین مراسم‌های تیم ملی از جمله قرعه‌کشی جام جهانی نفر اولی بود که کنار کی‌روش دیده می‌شد. بارها در خصوص حضور او در تیم ملی سؤال پرسیده شد اما به جای پاسخ تاج و ساکت، این فرد خود را مدیر اجرایی تیم ملی معرفی کرد؛ در‌حالی‌که اگر این‌گونه است باید حکم رسمی از سوی فدراسیون برای او صادر می‌شد؛ حکمی که هرگز دیده نشد.
البته مهدی تاج در آخرین ساعات روز سیزدهم فروردین‌ماه خبر اخراج این ایجنت را اعلام کرد اما رییس فدراسیون فوتبال نمی‌تواند با این اخراج، صورت‌مساله را پاک کند زیرا باید به بسیاری از پرسش‌ها در مورد هماهنگی بازی‌های تیم ملی، قرارداد کمپ‌ها و هتل‌ها، بلیت‌های هواپیمای اعضای تیم و قیمت بلیت‌ها، لباس‌های تیم ملی، محروم کردن بازیکنان از استفاده از اسپانسر لباس‌های تیم ملی در جام‌جهانی با عدم مدیریت، مشکلات اساسی فدراسیون در کمیته‌ها و دپارتمان‌های مختلف و... پاسخ دهد.

 

captcha
شماره‌های پیشین