444
چهارشنبه، ۱۵ فروردین ۱۳۹۷
1
بررسی‌ترانه‌تیم‌ملی‌درجام‌جهانی‌درگفت‌وگوی نادر مشایخی با «صبح‌نو»

باید امید را نمایش دهند

یکی از برنامه‌های جانبی در دوره‌های اخیر جام‌جهانی فوتبال، حضور خوانندگانی از کشورهای حاضر در مسابقات است. بحث حضور خواننده‌ای به نمایندگی از کشور ما، در زمان حضورمان در جام‌جهانی، همواره یکی از بحث‌های حاشیه‌ساز بوده است.

کی‌روش نقاط سیاهی در کارنامه چند ماه اخیرش برجای گذاشته است

«سیرالئون گیت» و باقی ماجراها

موفقیت و آبروداری در جام جهانی 2018؛ آن هم مقابل مراکش قهرمان آفریقا و دو تیم مطرح و مدعی اسپانیا و پرتغال، یکی از آرزوهای فوتبال‌دوستان و مردم ایران است که برای برآورده شدن آن باید تیم ملی فوتبال به بهترین شکل برای سفر به روسیه آماده شود. در این مسیر اما مشکلات بسیاری وجود داشته و دارد که برخی از آنها اعتبار فوتبال ایران در سطح بین‌المللی را نشانه گرفته، به ویژه بعد از آبروریزی در دیدار با سیرالئون که با واکنش چهره‌های مطرح فوتبالی، همچون مهدی مهدوی‌کیا همراه شد. او ابتدا آرزو کرد در سال جدید «ریشه فساد در فوتبال خشک شود» و سپس دعایی عجیب کرد: «بریده باد دو دست ابو دلال».

توسط رزمندگان انصارالله صورت گرفت

حمله موشکی به ناوچه جنگی سعودی

پلیس راهور مینودشت امسال با همیاران پلیس معروفش تخلفات رانندگی را کاهش داد

شهر در دست جناب سروان کوچولوها

یکی از زمان‌های پیک سفر در کشور، ایام نوروز است. طبق آمار منتشر شده از طرف پلیس راهور، از 23 اسفندماه تا 15 فروردین‌ماه حدود 21 میلیون خودرو و 5/11 میلیون موتورسیکلت در خیابان‌ها و جاده‌ها در نوروز امسال تردد کرده‌اند. طبق آمار، در نوروز سال‌های گذشته، 40درصد تلفات ناشی از بی‌توجهی به جلو، خستگی و خواب‌آلودگی است. 23 درصد کشته‌ها به‌علت سرعت غیرمجاز و 18‌درصد فوتی‌های جاده‌ای هم ناشی از سبقت غیرمجاز در جاده بوده است. توجه به نکات رانندگی می‌تواند به کاهش این آمار کمک کند. شاید به خاطر همین است که پلیس راهور شهر مینودشت برای کاهش جرایم رانندگی به فکر چاره افتاده است، به فکر استفاده از ظرفیت همیاران پلیس.

«صبح نو» از پیچ‌و‌خم‌های ورود به محدوده طرح ترافیک 97 گزارش می‌دهد

هزارتوی طرحی سرگردان

تردد، حمل‌و‌نقل، ترافیک و آلودگی هوا در شهرهای بزرگ به‌ویژه در کلان‌شهری مانند تهران موضوعی است که بر زندگی تمام اقشار جامعه اثرگذار است. این اتفاقات مستلزم زندگی است و نمی‌توان آن را از بطن جامعه جدا کرد، اما این موضوعات بدون مدیریت به مشکلاتی بدل می‌شوند که علاوه‌بر اتلاف وقت، باعث ایجاد مشکلات زیست‌محیطی قابل توجه و تحمیل بار اقتصادی سنگین بر بدنه جامعه و دولت می‌شود. در این میان تصمیمات مدیریتی هستند که می‌توانند نقش مؤثر یا مخرب را ایفا کنند، تهران شهری است که در محاصره خودروها قرار گرفته و ترافیک آن سرسام‌آور شده است. این ترافیک از مهم‌ترین دلایل بروز آلودگی هوا، آلودگی صوتی و مشکلات زیست‌محیطی است.

تجربه یک محاکمه

زاهدی مطلق، سرداور بخش بزرگسال جایزه شهید غنی‌پور:

گول شلوغ‌بازی‌های ادبی را نمی‌خوریم

میزگرد «نقد و بررسی 17 دوره انتخاب کتاب سال جایزه شهید حبیب غنی‌پور» با حضور آقای محمد ناصری دبیر جشنواره، آقای ناصر نادری سرداور بخش کودک، آقای حبیب یوسف‌زاده سرداور بخش نوجوان، آقای ابراهیم زاهدی‌مطلق سرداور بخش بزرگسال و آقای محمدعلی قربانی عضو شورای نویسندگان مسجد جوادالائمه به میزبانی خبرگزاری ایبنا برگزار شد. در این نوشتار گزارشی از سخنان زاهدی‌مطلق را می‌خوانیم.

سرمقاله

سد شکسته‌شده

دبیر شورای عالی فضای مجازی تشریح‌کرد:

«تلگرام» راهزن اقتصاد ملی

موضوع پیام‌رسان‌ها این روزها به یکی از مسائل خبرساز تبدیل شده است و به‌ویژه اخباری که درباره فیلتر شدن تلگرام رد و بدل می‌شود.

صبح نو

سرمقاله

سد شکسته‌شده

اجرایی‌سازی سیاست «حمایت از کالای ایرانی»،‌ اکنون بر بستر بسیار مناسبی قرار دارد که زمینه‌سازی‌های کافی درباره‌اش صورت گرفته است؛ به وضعیت بازار بنگرید: پنج‌سال قبل هنگام خرید شما در برابر این سؤال که «ایرانی‌اش چطوره؟» پاسخی جز یأس و ناامیدی و نفی نمی‌شنیدید. حتی اگر کالای مشابه ایرانی نیز وجود داشت با این گفت‌وگو مواجه می‌شدید که «اینم هست، اما خارجی‌ا‌ش خیلی بهتره» اما امروز شرایط به کلی دگرگون شده؛ دیگر کسی با سرشکستگی از وجود کالای ایرانی پرسش نمی‌کند و مهم‌تر از آن در کلیت کسب و کارها، معرفی و ترغیب و عرضه چنین کالاهایی در مقیاس وسیع صورت می‌گیرد. در واقع یک سد گفتاری فروریخته و گامی مهم در فراگیرسازی داد و ستد #تولید_داخلی میان مصرف‌کنندگان و عرضه‌کنندگان برداشته شده است. فتح چنین سنگر ذهنی‌ای، محقق‌شدن واقعی، میدانی و نهایی افزایش و تثبیت خرید کالای ایرانی را بسیار تسهیل کرده و اگر سازوکارهای کلان اقتصادی (که متولیان آن در نهادهای دولتی، تقنینی و شوراهای مشورتی عالی حضور دارند) در جهت برنامه‌ریزی مشارکت عمومی به نفع #ساخت_ایران تقویت شود، راه رسیدن به اهداف فرهنگی برای توفیق در چنین عرصه‌ای تا نیمه پیموده شده است. این پیوست فرهنگی اجرای سیاست حمایت از کالای فرهنگی، می‌بایست از لایه گفتار به رفتار و اقدام منتقل شود و احتمالاً بیش از ذهنیت، نیازمند محرک‌ها و مشوق‌های تکنیکی است، نظیر بهبود کیفیت، ارتقای صادرات به واردات، معرفی درجه‌بندی‌شده کالاهای ایرانی (از حیث میزان داخلی-خارجی بودن) و... که طبعاً در لایه فرهنگ‌سازی مؤثر بوده و توانی متفاوت از فعالیت‌های رسانه‌ای را می‌طلبد.

captcha
شماره‌های پیشین