442
دوشنبه، ۲۸ اسفند ۱۳۹۶
5
8 کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری در روسیه به رقابت پرداختند

پوتین «مرد یخی» که ذوب نمی‌شود

انتخابات ریاست جمهوری روسیه در حالی روز گذشته برگزار شد که اکثر نظرسنجی‌ها از پیشتازی «ولادیمیر پوتین» حکایت می‌کند و انتظار می‌رود «مرد یخی» مسکو برای چهارمین دوره به‌عنوان رییس‌جمهور این کشور به کاخ کرملین برود.

با محوریت ایران‌هراسی صورت می‌گیرد

سفر شاهزاده سعودی در محور غربی-عبری-عربی

صبح نو

8 کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری در روسیه به رقابت پرداختند

پوتین «مرد یخی» که ذوب نمی‌شود

انتخابات ریاست جمهوری روسیه در حالی روز گذشته برگزار شد که اکثر نظرسنجی‌ها از پیشتازی «ولادیمیر پوتین» حکایت می‌کند و انتظار می‌رود «مرد یخی» مسکو برای چهارمین دوره به‌عنوان رییس‌جمهور این کشور به کاخ کرملین برود.


در این دور ازانتخابات ریاست‌جمهوری روسیه 7 کاندیدا با «ولادیمیر پوتین»‌ رییس‌جمهور فعلی این کشور برای کسب کرسی ریاست‌جمهوری رقابت کردند.
«پاول گرودینین» سیاستمدار کهنه کار و بسیار
محافظه کار روسیه،‌ خانم «کسنیا سابچاک» سوسیالیست سابق و روزنامه‌نگار لیبرال کنونی، «بوریس تیتوف» 57 ساله از حزب رشد از جمله احزاب راست‌گرای روسیه «ولادیمیر ژیرینوفسکی» 71 سال سن مسن‌ترین کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری امسال روسیه و کاندیدای حزب لیبرال دموکرات «سرگئی بابورین» 54 ساله از احزاب ملی‌گرای این کشور، «ماکسیم سریکین» 39 ساله نماینده کمونیست‌های روسیه «گریگوری یولینسکی» 65 ساله کاندیدای حزب دموکراتیک واحد روسیه و «ولادیمیر پوتین»‌ رییس‌جمهور کنونی روسیه دراین دور از انتخابات به رقابت پرداختند.
به گفته «الا پمفیلوا» رییس کمیسیون مرکزی انتخابات روسیه، رییس‌جمهور در روسیه برای تصدی یک دوره ۶ ساله در این کشور انتخاب می‌شود. دوره ریاست‌جمهوری در این کشور تا سال ۲۰۰۸ میلادی ۴ ساله بود اما در این سال و در دوره ریاست‌جمهوری «دیمیتری مدودف» رییس‌جمهور پیشین روسیه مصوب شد که دوره ریاست‌جمهوری ۶ ساله شود.
رییس کمیسیون مرکزی انتخابات روسیه تصریح کرد؛ مجموع 401 صندوق در 145 کشور جهان دیروز آراء شهروندان مقیم خارج روسیه را اخذ کردند. همچنین از 96 هزار مرکز اخذ رأی در سراسر روسیه تعداد 48 هزار مرکز در شهرها و 48 هزار مرکز نیز در روستای سراسر روسیه برای رأی‌گیری دیروز تعبیه شده بود.
وی همچنین عنوان کرد؛ حدود 107 میلیون و 200 هزار نفر از شهروندان روسیه برای شرکت در این دور از انتخابات ریاست‌جمهوری در این کشور واجد شرایط بودند.
کمیسیون انتخابات روسیه همچنین اعلام کرده که حدود 1500 ناظر بین‌المللی از 115 کشور مختلف بر روند اخذ رأی در انتخابات ریاست‌جمهوری سال 2018 میلادی روسیه نظارت داشتند.
البته، پوتین در آکادمی علوم مسکو و در حضور ده‌ها خبرنگار داخلی و خارجی که به منظور پوشش این انتخابات در این محل جمع شده بودند، گفت که در نهایت تنها مشارکت مردم در این انتخابات است که اهمیت دارد.
پوتین تأکید کرد که هر درصدی از آراء را که در این انتخابات کسب کند، برای او نشانه موفقیت است.

بهمن: بدنه اجتماعی روسیه با پوتین همراه است
«شعیب بهمن» کارشناس امور روسیه در گفت وگو با خبرنگار روزنامه صبح نو در خصوص انتخابات ریاست جمهوری روسیه، گفت: شرکت احزاب در انتخابات ریاست جمهوری روسیه به شکل سنتی بود. در روسیه هر حزبی که برای انتخابات معرفی می‌شود در پارلمان هم دارای نمایندگانی هستند.
وی با اشاره به اینکه حزب روسیه واحد، پوتین را برای شرکت در دوره جدید انتخابات ریاست‌جمهوری این کشور معرفی کرده است، افزود: علاوه‌بر اینکه احزاب نمایندگان خود را برای شرکت در ریاست جمهوری معرفی کردند اما افراد مستقل هم طبق ضوابطی توانستند در این رقابت‌ها مشارکت کنند. از سویی دیگر «الکسی ناوالنی» که از رقبای جدی پوتین در این انتخابات نامیده می‌شد به‌دلیل پرونده فساد مالی که در روسیه داشت در این انتخابات ورود پیدا نکرد. این کارشناس امور روسیه، با بیان اینکه اقبال عمومی روسیه با پوتین همراه بود، یادآور شد: طبقه متوسط جامعه روسیه و بدنه اجتماعی این کشور با پوتین همراه هستند چرا که معتقدند پوتین توانسته است معیارهای لازم برای روسیه را در سطح داخلی و بین‌المللی فراهم سازد.

دموکراسی پدیده نوینی در روسیه است
وی با اشاره به اینکه روسیه دارای دو نظام قالب پادشاهی و کمونیستی بوده است، گفت: دموکراسی پدیده نوینی است که در این کشور کم‌رنگ بود و توسط پوتین توسعه یافته و به وجود آمده است. مردم روسیه فردی می‌خواهند که آزادی و امنیت لازم را برای آنها فراهم سازد و پوتین تا کنون در این راه موفق عمل کرده است.
بهمن با بیان اینکه جامعه روسیه سیاست‌زده است، عنوان کرد: اگر به نظرسنجی‌های داخل روسیه توجهی داشته باشیم می‌توان دید که 30 درصد از مردم این کشور به‌دنبال موضوعات سیاسی هستند و بیشتر دوست دارند که کشورشان چون دوران گذشته در سطح بین‌الملل حرفی برای گفتن داشته باشد. 70 درصد مردم روسیه هم معتقدند که پوتین توانسته است در عرصه سیاست خارجی در برابر آمریکا به خوبی ایستادگی کند.
این کارشناس امور بین‌الملل، با اشاره به اینکه مردم روسیه پس از فروپاشی شوروی احساس تحقیر می‌کنند، یادآور شد: در واقع مردم روسیه به کسی رأی می‌دهند که بتواند دوران شوروی سابق را برای آنها تداعی سازد و کشورشان نامی در جهان داشته باشد.

پوتین مرد قهرمان روسیه برای مقابله با آمریکا
وی با اشاره به اینکه مشکلات اوکراین و تحریم‌ها بر روند انتخابات آتی روسیه تأثیرگذار بوده است، گفت: کاهش بهای نفت، بحران اوکراین و تحریم‌ها موجب شد روسیه با بحران اقتصادی روبه‌رو شود و ارزش پول این کشور در برابر دلار کاهش یابد. به اعتقاد من پوتین به خوبی توانسته است این مشکلات را مدیریت کند و مردم روسیه هم بر این باورند که پوتین همان قهرمانی است که می‌تواند با بحران‌های جدیدتری به خوبی روبه‌رو شود و با آمریکا به خوبی مقابله کند. بهمن با بیان اینکه آینده سیاست خارجی روسیه با تنش‌هایی همراه خواهد شد، تاکید کرد: با توجه به شرایط ژئوپلتیک منطقه، در آینده شاهد رویدادها و تنش‌ها و رقابت‌های جدیدی میان روسیه و آمریکا خواهیم بود؛ پوتین نشان داده است که مرد عبور از این‌گونه بحران‌هاست.

معرفی حزب روسیه واحد «پوتین»
پرطرفداران ترین و حزب حاکم کنونی بر دولت روسیه، «حزب روسیه واحد» یا «روسیه متحد» است که رهبری آن را دیمیتری مدودف، نخست‌وزیر روسیه بر عهده دارد. این حزب طرفداران زیادی دارد و دارای بیشترین تعداد نمایندگان در دوماست. حزب روسیه واحد را به‌عنوان حامی سیاسی اصلی ریاست‌جمهوری روسیه می‌شناسند. در میان احزاب روسیه، این حزب را به‌عنوان حزب میانه‌رو شناخته می‌شود. اکنون نماینده مورد نظر این حزب، ولادیمیر پوتین رییس‌جمهور روسیه است. طبق آخرین نظر سنجی‌ها پوتین محبوبیت ۸۰ درصدی بین مردم روسیه دارد. به‌طور کلی مردم روسیه احترام زیادی برای این مأمور کهنه کار «کا.گ.ب» قائل هستند. پس از اتفاقاتی که در اوکراین افتاد و پس از بحران‌های کریمه، در آن منطقه رفراندومی مبنی بر بازگشت این منطقه به روسیه انجام شد، محبوبیت پوتین بسیار افزایش یافت و این امر خود می‌تواند عاملی برای ابقای وی در سمت ریاست‌جمهوری روسیه باشد.
با وجود تمام نظرسنجی‌ها که اکثریت آنها از برتری «ولادیمیر پوتین» حکایت دارد،‌ باید منتظر ماند و دید که فردا 28 اسفندماه، کدام یک از کاندیداهای این دور از رقابت‌های انتخابات ریاست‌جمهوری روسیه بر مسند ریاست کاخ کرملین در مسکو تکیه می‌زند؛ مرد یخی، دونالد ترامپ روسیه، تاجر میلیاردر روس یا دیگر کاندیداها که در نظرسنجی‌های انجام شده چندان عملکرد خوبی نداشته‌اند.

captcha
شماره‌های پیشین