442
دوشنبه، ۲۸ اسفند ۱۳۹۶
15
«به‌وقت‌شام»، «لاتاری» و «فیلشاه» اکران عیدرا رونق دادند

غیرت تماشایی

با آغاز فصل اکران نوروز سینمای ایران، سه فیلم «لاتاری»، «به وقت شام» و «فیلشاه» مورد استقبال مخاطبان قرار‌ گرفتند.

خبر

صبح نو

«به‌وقت‌شام»، «لاتاری» و «فیلشاه» اکران عیدرا رونق دادند

غیرت تماشایی

با آغاز فصل اکران نوروز سینمای ایران، سه فیلم «لاتاری»، «به وقت شام» و «فیلشاه» مورد استقبال مخاطبان قرار‌ گرفتند.

اکران نوروز در سینمای ایران به طور سنتی و به‌دلیل تعطیلات سراسری، مهم‌ترین فصل اکران کشور است. در این دوره از اکران نوروز، هفت فیلم به نمایش در آمده است که از بین آنها سه فیلم لاتاری، به وقت شام و فیلشاه، به دلایل مختلف مورد پسند مردم قرار گرفته‌اند. لاتاری، به وقت‌شام و فیلشاه از چه فرمولی استفاده کرده‌اند که توانسته‌اند مخاطبانشان را راضی کنند؟
 
رکورددارجشنواره فجر
آقای محمد حسین مهدویان، کارگردان جوان سینمای ایران، امسال برای سومین دوره متوالی در جشنواره حضور داشت. دو فیلم قبلی او یعنی «ایستاده درغبار» و «ماجرای نیمروز» به شدت مورد استقبال مردم و منتقدان قرار گرفت؛ اما او امسال با همان فرم و البته پختگی ملموس، سراغ مضمونی اجتماعی رفت که برای مردم ایران لااقل در سینما، بسیار بکر بود.
فرم چشم نواز، مضمون ملی و غیرت‌مندانه مصادف شد با فیلمی که در نوع خودش خط شکن بود؛ هرچند که گویا قرار نبود مورد پسند داوران جشنواره باشد ولی استقبال کم نظیر مردم از این فیلم، لاتاری را رکورددار اکران فوق العاده در جشنواره فجر کرد.
پیش بینی می‌شود که لاتاری با توجه به تم جذاب و ملی و همچنین فرم ساختارشکن مهدویان، به‌فروش خوبی در اکران دست پیدا کند.
آقای علی عمادی در همشهری نوشت: شخصیت‌های لاتاری باورپذیرند. نوع کنش و واکنش‌های آنها در پیشبرد داستان، واقعی‌اند و برای همین مخاطب نه با سوپرمن‌های غیرقابل باور مواجه می‌شود و نه آدم‌هایی که ما به ازایی خارج از پرده نقره‌ای ندارند. خانم سیده فاطمه ذوالقدر، عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی پس از تماشای لاتاری گفت: سوژه طرح شده در فیلم لاتاری گامی نو و جدید به شمار می‌آید که پیش از این در سینمای ایران به آن پرداخته نشده بود. پیش‌بینی می‌شود که این فیلم مخاطبان سینما را راضی کند و علت این رضایت هم بیان واقعیت‌ها و معضلات در جامعه امروز ایران است.

فریادآرمانی
آقای ابراهیم حاتمی‌کیا گویا عزمش را جزم کرده که در این سال‌ها هرقدر برخی از ابراز اعتقاداتشان هراس دارند، او اعتقاداتش را فریاد بزند. شاید بتوان چند سال اخیر عمر هنری حاتمی‌کیا را فصل جدیدی از حیاتش در سینما نام برد. «چ»، «بادیگارد» و امروز «به وقت شام»، همگی فریاد آرمان‌های یک فیلمساز است. سومین فیلم حاتمی‌کیا دراین دوره مربوط به حوادث منطقه و فعالیت‌های گروهک‌های تکفیری است. حوادثی که چند سال خون و آتش برای منطقه به ارمغان آورد و اگر نبود استقامت مردم منطقه و البته کمک‌های جمهوری اسلامی ایران، احتمالاً این فرزند جهل و دلارهای کثیف، امروز عراق و سوریه را به تصرف خود درآورده بود. حاتمی‌کیا در به وقت شام سراغ پروژه‌ای رفته که در مختصات سینمای ایران یک فیلم تجربی به حساب می‌آید؛ پروداکشن عظیمی که در خدمت مضمونی مهم و استراتژیک است.
به گزارش خبرآنلاین، آقای عبدالجواد موسوی، منتقد، گفت: به نظرم حاتمی‌کیا تمام آنچه را ما در سال‌های اخیر از داعش شنیدیم به‌صورت کامل در فیلمش آورده و شخصیت‌ها همگی واقعی هستند. حاتمی‌کیا بیشتر از اینکه به عنوان یک فیلمساز و هنرمند باشد به عنوان یک سیاست‌مدار این فیلم را ساخته است و در کنفرانس خبری هم می‌گوید که یک پیچیدگی‌هایی دارد که شما نمی‌دانید. مهندس ضرغامی رییس اسبق رسانه ملی دریادداشتی نوشت: «به وقت شام» پرکشش، باورپذیر و پاسخی در خور تحسین به دنیای جهل و خشونت است.
برتری‌های خیره کننده تکنیکی، فضیلت مضاعف آخرین ساخته استاد حاتمی کیاست که به هیچ‌وجه قابلیت‌های دراماتیک اثر را تحت‌الشعاع قرار نمی‌دهد.«به وقت شام» را با هیچ فیلم دیگری مقایسه نکنید. نمایشی بی‌بدیل و اقناع کننده از چهره پرفریب و درنده تروریسم جهانی که افکار عمومی جهانیان انتظار آن را می‌کشد و به دیدن آن نیازمند است.

عیدی کارتونی!
آقای هادی محمدیان از کارگردانان جوان و با‌استعداد انیمیشن است که امسال «فیلشاه» را ساخت. شاید بتوان فیلشاه را چه به لحاظ فنی و چه به لحاظ مضمون کودکانه، بهترین پروژه انیمیشن سینمای ایران تا به امروز دانست. این که با بودجه اندک و با تیمی محدود، بتوانی انیمیشنی تولید کنی که هم مخاطبان را سر ذوق آورد و هم استانداردهای هنری این بخش را در سینمای کشور ارتقا دهد کاری بسیار دشوار است که عوامل سازنده فیلشاه از پسش برآمده‌اند. فیلشاه از نظر مخاطب تعارضی با فیلم‌های دیگر نوروز ندارد. به نوعی مکمل آنهاست چون مخاطب اصلی‌اش کودک و نوجوانی هستند که کمتر در فیلم‌های دیگر مورد توجه قرار می‌گیرند. این اتفاقی امیدبخش برای اکران موفق در سینمای ایران است؛ اکرانی که برای همه اقشار و گروه‌های سنی فیلمی مناسب دارد و همه از آن عیدی می‌گیرند!
به گزارش تسنیم، آقای میثم مطیعی مداح اهل‌بیت؟عهم؟در صفحه مجازی خود تصویری از پوستر انیمیشن «فیلشاه» را قرار داد و به خانواده‌ها توصیه کرد تا به همراه فرزندانشان این انیمیشن را ببینند. وی نوشت: یا حضرت فیل! فیلشاه را با خانواده دیدم. یک انیمیشن شاد و پرمحتوا. فیلشاه را به بچه‌هاتون عیدی بدهید. ببینید و حس بچه‌ها را بعد از دیدن فیلم بپرسید، حرف‌های جالبی می‌شنوید. به نظرم جلوه‌ای از هنرهای قرآنی متجلی بر پرده سینماست. همچنین وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در اینستاگرامش نوشت: محتوای فاخر و باکیفیت، حلقه مهم در زنجیره زیست بوم فضای مجازی است که تولیدکنندگان این اثر به خوبی به این مهم پرداخته‌اند. امیدوارم بیش از پیش شاهد این‌گونه آثار باشیم؛ برای حمایت از این جوانان، تماشای این اثر را توصیه می‌کنم و اطمینان دارم از دیدن این اثر هنری لذت خواهید برد.

captcha
شماره‌های پیشین