442
دوشنبه، ۲۸ اسفند ۱۳۹۶
12

دکترین فضای سایبر انقلاب اسلامی

«صبح‌نو» از جلسه غیرعلنی روز گذشته مجلس درباره فضای مجازی گزارش می‌دهد

حفاظت از منافع ملی در جهان سایبر

دبیر شورای عالی فضای مجازی روزگذشته در یک جلسه غیرعلنی گزارشی از وضعیت فعلی فضای مجازی برای نمایندگان ارائه کرده است. گزارشی که نمایندگان را برای حفاظت از منافع ملی در فضای سایبر و اعمال حاکمیتی در این فضا قانع کرده است.

صبح نو

«صبح‌نو» از جلسه غیرعلنی روز گذشته مجلس درباره فضای مجازی گزارش می‌دهد

حفاظت از منافع ملی در جهان سایبر

دبیر شورای عالی فضای مجازی روزگذشته در یک جلسه غیرعلنی گزارشی از وضعیت فعلی فضای مجازی برای نمایندگان ارائه کرده است. گزارشی که نمایندگان را برای حفاظت از منافع ملی در فضای سایبر و اعمال حاکمیتی در این فضا قانع کرده است.

آقای سیدابوالحسن فیروزآبادی دبیر شورای عالی فضای مجازی روز گذشته و در آخرین روزهای سال در جمع نمایندگان حضور پیدا کرد تا گزارشی از وضعیت فعلی فضای مجازی در کشور به نمایندگان مردم ارائه دهد. رسانه‌ها در این جلسه حضور نداشتند چرا که قرار نبود جزییات آن منتشر شود.
 به همین دلیل هم جلسه مزبور به صورت غیرعلنی برگزار شد تا آقای دبیر به تفصیل و به صورت جزئی گزارش خود را به سمع بهارستان‌نشینان برساند.
ظاهراً بر خلاف آنچه در ابتدا به ذهن متبادر می‌شود، کلیت جلسه ارتباط چندانی با بحث اخیر درباره تلگرام نداشته و درباره کلیت فضای مجازی و نحوه مدیریت بر آن بوده است.

قانون نداریم
حجت‌الاسلام احد آزادی‌خواه عضو کمیسیون فرهنگی مجلس درباره جلسه روز گذشته گفته است رییس مرکز ملی فضای مجازی عنوان کرد که ما در حوزه فضای مجازی با خلأ قانونی مواجه هستیم و آقای لاریجانی رییس مجلس نیز گفت که باید کمیسیون فرهنگی و کمیسیون‌های مرتبط دیگر چون صنایع به موضوع فضای مجازی ورود پیدا کنند و وظایف خود را در این باره انجام دهند و خلأهای قانونی را ترمیم کنند.
 به گزارش فارس، آزادی‌خواه به بعضی جزئیات این جلسه هم اشاره کرده و افزوده است که به گفته دبیر شورای عالی فضای مجازی به دلیل خلأ قوانین در این حوزه، بعضی شرکت‌ها مانند گوگل روزانه یک میلیارد دلار فقط از راه تبلیغات از ایران درآمد کسب می‌کنند.
پیام‌رسان بومی با ظرفیت 60 میلیونی
ابوالفضل حسن‌بیگی دیگر نماینده مجلس که نمایندگی مردم دامغان در مجلس شورای اسلامی را به عهده دارد هم روایت جالبی از بعضی از آمارهای فیروزآبادی در این جلسه دارد. او با اشاره به موضوع پیام‌رسان‌های بومی به مهر گفته است که فیروزآبادی اعلام کرده در حال حاضر توانایی داریم ۲۰ تا ۲۵ میلیون نفر را در این مسأله تحت پوشش قرار دهیم اما از آنجایی که پیش بینی می‌کنیم حداقل ۵۰ تا ۶۰ میلیون نفر از جمعیت کشور و حتی ایرانیان خارج از کشور آمادگی دارند عضو این سیستم بومی شوند، باید طراحی جدید برای عضویت بیش از ۶۰ میلیون نفر در سیستم پیام رسان ملی داشته باشیم.حسن‌بیگی به ندای یاری دبیر شورای عالی فضای مجازی اشاره کرده و می‌گوید: دبیر شورای عالی فضای مجازی از دولت و مجلس خواست با توجه به ابزار فنی که برای طراحی پیام رسان ملی که بتواند بیش از ۶۰ میلیون نفر را تحت پوشش قرار دهد، لازم است، دولت و مجلس اعتبارات مورد نیاز را در اختیار شورای عالی فضای مجازی قرار دهند. وعده‌ای که حسن‌بیگی به نقل از فیروزآبادی اعلام کرده اما شاید جذاب‌ترین بخش گزارشی باشد که دبیر شورای عالی فضای مجازی در مجلس آن را ایراد کرده است: «مجلس اعلام آمادگی کرد برای رفع این خلأهای قانونی طرح تدوین کند. اگر دولت هم لایحه ارائه کند، در مجلس در اسرع وقت مورد بررسی قرار خواهد گرفت. دبیر شورای عالی فضای مجازی این امید را به مجلس داد که با توجه به توانایی که وجود دارد ظرف چند ماه آینده فضای مجازی و سیستم پیام رسان بومی به ملت ایران معرفی خواهد شد.»

همراهی اصلاح‌طلبان
 برای جلوگیری از وابستگی سایبری
به جز این افراد، روایت نمایندگان اصلاح‌طلب هم تفاوت چندانی با نمایندگان اصول گرای مجلس ندارد.
آقای حیدرعلی عابدی، نماینده اصلاح‌طلب در گفت‌وگویی که با خبرگزاری کار ایران داشته از موضع حفاظت از منافع ملی در فضای مجازی صحبت کرده و گفته است: «فضای مجازی خواه ناخواه در زندگی امروز توسعه پیدا کرده و ما باید رویکردی داشته باشیم که بتوانیم با بهره‌گیری این امکانات در جهت پیشرفت کشور استفاده کنیم. نکته حائز اهمیت اینکه اگر به سمت تأسیس فضاهای مجازی با بیس ملی حرکت نکنیم، درحقیقت به نوعی اطلاعات‌مان را به خارج از کشور منتقل می‌کنیم. نوعی مستعمره جدید در حال شکل‌گیری است، امروز بسیاری از کشورها که وابستگی فراوانی به گوگل، آمازون و برخی دیگر از این غول‌های فضای مجازی دارند با توجه به آنکه مدیریت اطلاعات در اختیار این ابرشرکت‌هاست، در آینده ممکن است با مشکلاتی روبه‌رو شویم.»

فضای بی‌ضابطه مجازی
غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی با اعلام اینکه موضوع جلسه روز گذشته، فیلترینگ نبوده با اشاره به موضوع خلأ قانونی در حوزه فضای مجازی به بیان برخی جزئیاتی پرداخت که از زبان دبیر شورای عالی فضای مجازی در مجلس گفته شده است. جعفرزاده در این زمینه به ایسنا می‌گوید: «در این جلسه می‌خواستند پارلمان را توجیه کنند که چقدر از قوانین عقب هستیم. ما پنج قانون داریم که یکی از آنها مرتبط با فضای مجازی و بسیار ناقص است. گفتند این قانون در سال 85 تدوین شده و آن را با قوانین دنیا مقایسه کردند که فکر می‌کنم این توجیه‌سازی مورد نیاز بود.»
نماینده مردم رشت با تأیید این موضوع که در بعضی از مسائل فضای مجازی، ضابطه خاصی وجود ندارد گفته است: «در این جلسه کشوری مثل استرالیا از حیث آزادی این فضاها مثال زده شد. در این کشور پیش‌بینی شده اگر افراد در سنین مختلف بخواهند وارد این فضا شوند باید جریمه پرداخت کنند در حالی که ما رها شده هستیم و قانونی نداریم. به نظر می‌رسد لازم است تمهیداتی پیش‌بینی شود که پول ملی کشور آسیب نبیند و پول الکترونیکی ضابطه‌مند شود. به هر حال ما در مسائل گمرکی و بانکداری ضابطه‌ای نداریم.»جعفرزاده در بخش دیگری از صحبت‌هایش هم گفته است که فضای مجازی نمی‌تواند بدون محدودیت باشد بلکه برای برخی گروه‌های سنی و مجموعه‌ها باید محدودیت‌هایی قائل شویم و ساماندهی بکنیم اما قطعاً دسترسی آزاد به اطلاعات محدود نمی‌شود. با این تفاسیر به نظر می‌رسد جلسه روز گذشته مجلس توانسته اجماع و اقناع خوبی میان نمایندگان مختلف جریان‌های سیاسی درباره لزوم ورود حاکمیتی و قانونی برای مدیریت فضای مجازی ایجاد کند. نمایندگان از جریان‌های مختلف قانع شده‌اند که وضعیت فعلی فضای سایبر، وضعیت مطلوب و ایده‌آلی نیست و حفاظت از منافع ملی ایجاب می‌کند ورود حاکمیتی جدی‌تری به این فضا صورت گیرد.

 

captcha
شماره‌های پیشین