441
یکشنبه، ۲۷ اسفند ۱۳۹۶
3
رسانه‌ها چگونه پمپئو را معرفی می‌کنند

پهلوان پنبه

«به سلیمانی نامه نوشتم اما وی آن را نخواند» جمله مشهوری که در رسانه‌ها بازتاب زیادی داشت؛ گوینده آن مایک پمپئو رییس سابق سیا که بیشتر به مشهورترین چهره ضدایرانی معروف است. حالا او قرار است وزیر خارجه این کشور شود وزیری که رسانه‌های آمریکایی اصرار و تلاش دارند او را فردی قلدر و ترسناک برای ایران معرفی کنند اما حقیقت چیزی دیگری است!

مبارزه با فساد را متوقف کنیم

صبح نو

رسانه‌ها چگونه پمپئو را معرفی می‌کنند

پهلوان پنبه

«به سلیمانی نامه نوشتم اما وی آن را نخواند» جمله مشهوری که در رسانه‌ها بازتاب زیادی داشت؛ گوینده آن مایک پمپئو رییس سابق سیا که بیشتر به مشهورترین چهره ضدایرانی معروف است. حالا او قرار است وزیر خارجه این کشور شود وزیری که رسانه‌های آمریکایی اصرار و تلاش دارند او را فردی قلدر و ترسناک برای ایران معرفی کنند اما حقیقت چیزی دیگری است!

پمپئو کیست؟
مایک پمپئو، مدیر کنونی سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) که به زودی عهده دار سمت وزیر خارجه این کشور خواهد شد در مسائل جهانی دیدگاهی نزدیک به دونالد ترامپ، رییس‌جمهور ایالات متحده دارد.
مدیر سازمان سیا یک جمهوری‌خواه تندرو محسوب می‌شود که مانند دونالد ترامپ پیش از ورود به عرصه سیاست مشغول به امور تجاری بود. او قبل از عضویت در کنگره آمریکا ریاست یک شرکت فعال در عرضه و توزیع تجهیزات میدان‌های نفتی را برعهده داشت.
او پس از انتخاب باراک اوباما در سال ۲۰۰۸ میلادی به جنبش محافظه کار «تی پارتی (Tea Party) پیوست. او همچنین عضو انجمن ملی سلاح (National Rifle Association) در ایالات متحده است. جالب اینکه پس از هر تیراندازی مرگبار در آمریکا انتقادات زیادی از این انجمن صورت می‌گیرد.
پمپئو پس از روی کار آمدن ترامپ به‌دلیل موضع تندش علیه برجام که آن را فاجعه‌بار خوانده بود مورد توجه کاخ سفید و رسانه‌های این کشور قرار گرفت.

سیاست خارجی پمپئو؛ از خط و نشان برای رهبران اسلامی تا درخواست اعدام برای «اسنودن»
وزیر خارجه آینده آمریکا پیش از این تاکید کرده بود رهبران کشورهای اسلامی در صورت عدم محکومیت خشونت‌هایی که به نام اسلام صورت می‌گیرد به‌طور بالقوه «همدست» عاملان حملات تروریستی محسوب می‌شوند.
او در سال ۲۰۱۳ در سخنانی در مجلس نمایندگان اظهار داشته بود: «آن‌ها [رهبران کشورهای اسلامی] باید با استناد به قرآن تاکید کنند که کشتار غیرنظامیان مجاز نیست.»
مایک پمپئو در مورد ادوارد اسنودن، کارمند سابق اطلاعات مرکزی ایالات متحده گفته بود وی باید به اعدام محکوم شود. ادوارد اسنودن در سال ۲۰۱۳ هزاران مدرک طبقه‌بندی شده آژانس امنیت ملی آمریکا را در اختیار روزنامه‌نگاران قرار داده بود. اطلاعات افشا شده توسط ادوارد اسنودن از جاسوسی گسترده آمریکا در سطح جهان پرده
بر می‌داشت.
وزیر خارجه آینده ایالات متحده از مخالفان تعطیلی زندان گوانتانامو است. او در سال ۲۰۱۳ پس از بازدید از این زندان در مورد گروهی از محبوسان که اعتصاب غذا کرده بودند، گفته بود: «به نظرم رسید که بسیاری از آنها وزنشان افزایش یافته است.»
مدیر کنونی سازمان سیا به عنوان یکی از چهره‌هایی که موضعی سرسختانه در قبال کره‌شمالی و
کیم جونگ اون، رهبر این کشور دارند شناخته می‌شود. او از مداخله آمریکا برای برکناری کیم جونگ اون از قدرت سخن گفته است. این در حالی است که
رکس تیلرسون، وزیر خارجه برکنار شده آمریکا به وضوح تاکید کرده بود سیاست واشنگتن تغییر حکومت کره‌شمالی نیست.
تا اینجای کار پمپئو چهره‌ای مصمم جدی و ضدایرانی ترسیم شده و به نظر می‌رسد رسانه‌ها نیز در این زمینه موفق بوده‌اند؛ اما واقعیت پمپئو در رویارویی با ایران چیست؟ آنچه بیش از هرچیزی نام پمپئو را مشهورتر می‌کند نامه او به سردار سلیمانی است؛ نامه‌ای که تا قبل از اعلام آن توسط حجت‌الاسلام گلپایگانی سخنی از سوی مقام‌هایی گفته نشده بود.

نامه پمپئو به سردار سلیمانی درباره چه بود؟
در حین عملیات آزادسازی «بوکمال» توسط محور مقاومت بود که مایک پمپئو رییس سازمان جاسوسی آمریکا در نامه‌ای به سردار قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس، از او خواسته بود نیروهای آمریکایی در عراق مورد حمله قرار نگیرند.
پمپئو در در این نامه مدعی شده بود که نیروهای تحت امر سردار سلیمانی را مسوول هر گونه حمله احتمالی به نیروهای آمریکایی در عراق خواهد دانست.
موضوعی که نشان می‌دهد پمپئو در موضعی ضعیف و حتی ذلیلانه بین افکار عمومی از سردار سلیمانی خواسته است که محافظت سربازان آمریکایی را بر عهده بگیرد؛ طوری که رسانه‌های معتبر جهان از جمله اسپوتنیک روسیه نیز به آن پرداخته بود از جمله اینکه این رسانه‌ها معتقد بودند توجیه پمپئو مقداری گنگ به نظر می‌آید و پذیرش نکات مطرح شده توسط وی، مقداری ساده لوحانه است.

نامه‌ای که باز نشد
اما نکته ذلیلانه تراین نامه باز نشدن آن بود که حتی پمپئو نیز به آن اشاره کرده بود. از سوی دیگر این نامه پیام مهم دیگری را به دنیا نشان می‌داد که آمریکا با وجود تهاجم روانی همه جانبه علیه سپاه پاسداران و با وجود اینکه نیروی قدس سپاه پاسداران و سردار سلیمانی را در لیست سیاه خود قرار داده‌اند و کل دنیا را از ارتباط با سردار سلیمانی و نیروی قدس منع می‌کنند اما خود با نامه‌نگاری با مقام‌های نظامی سپاه پاسداران موضع خود را نادیده و بی‌ارزش نشان می‌دهند که این خود نشان از حقانیت و قدرت نیروهای مسلح ایران و باطل بودن ادعای کاخ سفید است.

نامه پمپئو به ظریف
اما نامه‌نگاری پمپئو به مقام‌های ایرانی تنها یک‌بار و برای سردار سلیمانی رخ نداده، در فوریه 2016 مایک پمپئو که در آن زمان عضو کنگره آمریکا بود به همراه دو نماینده جمهوری‌خواه دیگر از طریق دفتر حفاظت منافع ایران در آمریکا برای سفر و بازدید از ایران و مشاهده انتخابات مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری از نزدیک،‌ درخواست روادید کردند که این درخواست آنها با پاسخ منفی ایران رو به رو شد.
موضوعی که با واکنش محمدجواد ظریف نیز روبه‌رو شد و وزیر امور خارجه در پاسخ به درخواست آمریکایی‌ها گفته بود: شما (نمایندگان کنگره) همه‌جا مدعی هستید سفر به ایران مستعد افراطی‌سازی افراد است، می‌ترسیم با سفر به ایران افراطی شوید. این خبر از سوی خبرگزاری دانشجویان ایران وابسته به دولت نیز تأیید شده بود.
به نظر می‌رسد پمپئو و دوستانش برخلاف آنچه در رسانه‌های آمریکایی ترسیم می‌شوند در برابر ایران موضع رسانه‌های آمریکایی را نداشته یا حداقل در برخورد با رسانه‌ها درباره ایران صداقت لازم را ندارند، چراکه از یک سو از طریق تریبون‌های رسانه‌های ایران را تهدید واز سوی دیگر به مقام‌های نظامی و دولتی ایران نامه می‌نویسند و درخواست سفر و حفاظت جان سربازانشان را می‌کنند.

captcha
شماره‌های پیشین