441
یکشنبه، ۲۷ اسفند ۱۳۹۶
15
افزایش احتمال مسدودشدن تلگرام

تلگرام،ایران را به آمریکافروخت

موضوع فلیترینگ تلگرام مجدداً به یکی از سرخط‌های مهم خبری تبدیل شده است. گویا این‌بار تصمیم برای ایجاد محدودیت برای تلگرام جدی است. به خصوص که این شرکت میلیون‌ها کاربر ایرانی خود را نادیده گرفته و به جرگه تحریم‌کنندگان ایران پیوسته است.

خبر

صبح نو

افزایش احتمال مسدودشدن تلگرام

تلگرام،ایران را به آمریکافروخت

موضوع فلیترینگ تلگرام مجدداً به یکی از سرخط‌های مهم خبری تبدیل شده است. گویا این‌بار تصمیم برای ایجاد محدودیت برای تلگرام جدی است. به خصوص که این شرکت میلیون‌ها کاربر ایرانی خود را نادیده گرفته و به جرگه تحریم‌کنندگان ایران پیوسته است.


ستاره اقبال تلگرام در ایران رو به افول است. این‌شرکت در حالی کاربران ایرانی خود را از ورود به امکان جدیدش منع کرده است که تقریباً نیمی از کاربرانش را در کل دنیا را ایرانیان تشکیل می‌دهد. به عبارات دیگر،  اول بازار اول و اصلی خود را از ورود به ارز دیجیتال تحریم کرده است. اختلافات تلگرام و جمهوری اسلامی که تا 2، سه ماه قبل، کج‌دار و مریز با یکدیگر رفتار کرده بودند در اغتشاشات دی‌ماه گذشته به اوج خود رسیده بود تا جایی که این اختلافات منجر به ایجاد محدودیت برای دسترسی به تلگرام میان ایرانیان شد. تلگرام از محدودیت برای یکی از کانال‌هایی که اقدام به تشویق خشونت و نافرمانی مدنی می‌کرد جلوگیری می‌کرد و برای جلوگیری از تشدید خشونت‌‎ها در نهایت چند روز تلگرام را فیلتر کرد. اقدامی که گویا با درخواست شورای امنیت کشور صورت گرفته بود. فلیترینگی که البته چند روز بیشتر دوام نیاورد اما حالا گویا با تصمیمات جدیدی که طرفین در حال اتحاذ آن هستند، ماه عسل تلگرام دوباره در ایران رو به اتمام است.
تلگرام میلیون‌ها ایرانی که تقریباً نیمی از کاربرانش را تشکیل می‌دهد از خرید ارز دیجیتالی این پیام‌رسان منع می‌کند. در مقابل مقامات ایرانی هم حرف‌هایی بر زبان رانده‌اند که گویا خورشید تلگرام هم در ایران رو به افول است. تلگرام در جدیدترین اقدام خود با فعال کردن امکان ارز رمزنگاری خود، امکان استفاده ایرانیان از این امکان را محدود کرده است. به گزارش تسنیم به نقل از اسپوتنیک، تلگرام اعلام کرده است که افراد یا کشورهایی که در فهرست تحریم‌های آمریکا، بریتانیا، اتحادیه اروپا و سازمان‌ملل قرار دارند، اجازه مشارکت در خرید ارز رمزنگار «گرم» تلگرام را ندارند. بر مبنای این موضوع، تمام افرادی که در کشورهایی موجود در فهرست تحریم قرار دارند شامل این ممنوعیت می‌شوند. بر اساس اعلام تلگرام ایران، کوبا، کره شمالی، سوریه و شبه جزیره کریمه شامل این ممنوعیت می‌شوند. نکته جالب توجه آنکه تمامی افراد و کاربرانی که
به نوعی با افراد تحت‌تحریم ارتباط خویشاوندی دارند ولی ملیت دیگری دارند، نیز نمی‌توانند اقدام به خرید و فروش ارزهای دیجیتالی انحصاری تلگرام کنند. این تصمیم نتیجه توافق گروه سرمایه‌گذاران تلگرام است.
این ممنوعیت تلگرام در ابتدای راه‌اندازی امکان جدید خود در حالی انجام می‌گیرد که تقریباً 40 درصد از کل کاربران این پیام‌رسان در کل دنیا را ایرانیان تشکیل می‌دهند. با این حال بعضی کارشناسان هم معتقدند برنامه‌های بعدی تلگرام با رونمایی از نسخه جدید خود در اردیبهشت ماه سال آینده هم قادر خواهد بود بیش از 50 میلیارد دلار ارز از ایران جذب کند. به عبارت دیگر، این مقدار ارز از کشور خارج خواهد شد.
این مساله در نشست‌ علمی ارزیابی سیاست‌گذاری فضای مجازی در ایران با عنوان «قدرت سایبری و آینده جمهوری اسلامی» در مرکز مطالعات فضای مجازی مورد اشاره قرار گرفته بود.
در سمت دیگر ماجرا مقامات ایرانی هم گویا در حال اعمال محدودیت‌هایی برای این پیام‌رسان هستند. «اگر به این نتیجه برسیم، این کار را انجام می‌دهیم و احتمال آن وجود دارد.» این جمله‌ای بود که آقای ابوالحسن فیروزآبادی دبیر شورای عالی فضای مجازی هفته گذشته در گفت‌وگو با یکی از خبرگزاری‌های داخلی درباره فیلتر شدن یا نشدن تلگرام اعلام کرده بود. فیروزآبادی که چند ماه قبل هم از کسانی که عمده فعالیت‌های خود را روی تلگرام بنا کرده بودند درخواست کرده بود حتماً یک پیام‌رسان داخلی را هم به‌عنوان جایگزین مد نظر قرار داشته باشند تا با توقف فعالیت آن دچار مشکل نشوند، مجدداً این درخواست را در گفت‌وگویش با خبرگزاری دانشجویان ایران هم تکرار کرده است.
آقای عبدالصمد خرم‌آبادی معاون دادستان کل کشور که دبیری گروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه در اینترنت را هم به عهده دارد هم در یکی از جدیدترین مطالب خود در کانال اطلاع‌رسانی شخصی‌اش در پیام‌رسان سروش به موضوعی اشاره کرده است که تلویحاً، فیلترینگ تلگرام را بیش از هر زمان دیگری به ذهن مخاطب متبادر می‌کند. خرم‌آبادی در مطلب خود ضمن تکذیب رفع فیلتر از یوتیوب و توییتر نوشته است: «در آستانه ورود به سال 1397, اتفاق نظر بی‌نظیری بین مسوولان برای قطع تسلط و نفوذ دشمن برفضای مجازی کشور ایجاد شده است.»
خرم‌آبادی در تشریح بیشتر این عباراتی که در کانال شخصی‌اش قرار داده نوشته است: «با تمهیداتی که به‌عمل آمده و در حال انجام است ان‌شاءالله به‌زودی زود  شاهد تحولی عظیم در خصوص نجات فضای مجازی کشور از سلطه و نفوذ برخی از شبکه‌های اجتماعی بیگانه و مهاجرت مردم ازشبکه های خارجی به شبکه‌های داخلی خواهیم بود.
البته باید هشیار بود چرا که اندک اشخاصی که این اتفاق نظر مبارک منافع آنها را به خطر انداخته با مطرح کردن موضوع انحرافی رفع فیلتر توییتر می‌خواهند فضای مجازی کشور را از چاله نفوذ  برخی از شبکه‌ها خارجی به چاه ویل توییتر و سایر شبکه‌های صهیونیستی هدایت نمایند.»
دبیر شورای عالی فضای مجازی کشور از احتمال محدودیت برای این پیام‌رسان خارجی سخن می‌گوید و دبیر کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه از اتفاق نظر بی‌نظیری که میان بعضی مسوولان برای قطع سلطه و نفوذ دشمن بر فضای مجازی ایجاد شده است. اینکه این احتمالات به یقین خواهد رسید یا نه باید منتظر زمان ماند هرچند بعضی اعلام کرده‌اند که تصمیم شورای عالی فضای مجازی برای اعمال محدودیت برای تلگرام جدی است.

 

captcha
شماره‌های پیشین