440
شنبه، ۲۶ اسفند ۱۳۹۶
3
قرارداد بزرگ نفتی با روسیه بسته شد

همراه سیاسی؛ شریک اقتصادی

دومین قرارداد به شیوه مدل جدید (IPC) در 23 اسفندماه منعقد شد اما این‌بار اروپایی‌ها طرف قرارداد نبودند و دومین قرارداد بزرگ نفتی میان شرکت ملی نفت ایران، شرکت زاروبژنفت روسیه و دانا انرژی با هدف توسعه میدان‌های مشترک آبان و پایدار غرب امضا شد.

نقض مضاعف قانون توسط دو شغله‌ها

صبح نو

قرارداد بزرگ نفتی با روسیه بسته شد

همراه سیاسی؛ شریک اقتصادی

دومین قرارداد به شیوه مدل جدید (IPC) در 23 اسفندماه منعقد شد اما این‌بار اروپایی‌ها طرف قرارداد نبودند و دومین قرارداد بزرگ نفتی میان شرکت ملی نفت ایران، شرکت زاروبژنفت روسیه و دانا انرژی با هدف توسعه میدان‌های مشترک آبان و پایدار غرب امضا شد.


خطرات پیش‌روی صنعت نفت ایران
صنعت نفت کشور با توجه به میانگین ضریب برداشت 20 درصدی، نیازمند جذب فناوری و سرمایه گذاری خارجی است، میزان تولید نفت ایران در دو دهه اخیر 33 میلیارد بشکه بود که این میزان 38 درصد کمتر از میزان پیش‌بینی شده یعنی 53 میلیارد بشکه است، با توجه به تهدیداتی که صنعت نفت ایران با آن روبه‌روست، استمرار این روند حفظ میزان صادرات نفت ایران را تهدید کرده و افزایش میزان تولید را طولانی‌تر و دشوارتر می‌کند. استهلاک چاه‌ها و نیاز به تکنولوژی افزایش برداشت، گسترش صنعت شیل، تعهدات تغییرات اقلیمی و تحریم‌های آمریکا همگی در توسعه صنعت نفت کشور تاثیرگذارند، آمریکا با فن‌آوری بحث‌انگیز «فراکینگ» به بزرگ‌ترین تولیدکننده نفت جهان تبدیل خواهد شد و شرایط بازارهای جهانی نفت را تغییر خواهد داد به‌گونه ای که برای اوپک، سازمان کشورهای صادرکننده نفت، به معضل بزرگی تبدیل شده است.

راهکارهای مقابله
ایران برای مقابله با این خطرات نیازمند استفاده از تکنولوژی‌های نوین از یکسو و تسهیل بروکراسی از سوی دیگراست، به همین دلیل هم وزارت نفت قصد دارد تا از طریق ارائه حدود 50 پروژه نفتی و گازی به سرمایه‌گذاران خارجی و شرکت‌های نفتی بین‌المللی، در برنامه
پنج ساله ششم توسعه 200-150 میلیارد دلار سرمایه جذب کند. در سناریوی قیمت بالای نفت، ایران در چند سال آینده می‌تواند دوباره به سطح درآمد سال‌های قبل از تحریم نفت (2012) دست یابد، در حالی‌که در سناریوی قیمت پایین، ممکن است ایران هرگز نتواند حتی تا سال 2040 هم به چنین سطحی از درآمد برسد.

انعقاد دومین قرارداد نفتی
دولت با همین رویکرد در تیرماه قرارداد طرح توسعه فاز 11 با شرکت توتال فرانسه را امضا کرد و دومین قرارداد خود را روز چهارشنبه 23 اسفندماه منعقد کرد. «علی کاردر» مدیرعامل شرکت ملی نفت گفته است که هفته جاری هم یک قرارداد دیگر امضا خواهد شد و
با انعقاد آن، پرونده سال 96 در این بخش بسته می‌شود. به این ترتیب صنعت نفت کشور با امضای 3 قرارداد جذب سرمایه خارجی دست پر وارد سال 97 می‌شود.
 به گفته وزیر نفت این تازه شروع جدیدی برای سال 97 است به‌طوری که بیژن زنگنه گفته است: «برای 22 میدان نفتی مذاکرات فعال داریم و سال آینده بسیاری از این مذاکرات منجر به قرارداد خواهد شد.» قراردادهایی برای توسعه میادینی نظیر سپهر و جفیر، آذر، چنگوله، دهلران، مارون، کوپال، آزادگان، یادآوران، بلال، فروزان و فرزاد بی که چند سرمایه‌گذار اروپایی و مابقی آسیایی هستند.

روسیه، شریک جدید ایران
البته این روزها بعداز ضرب الاجل 120 روزه ترامپ برای خروج از برجام، شرکت‌های اروپایی از بیم بازگشت تحریم‌ها علیه ایران، برای حضور در عرصه‌های نفتی ایران دودل شده و برخی هم پا پس کشیده‌اند، همچنین احتمال کارشکنی مجدد توتال و ایجاد مشکل در قرارداد نفتی وجود دارد، با توجه به تأثیر آمریکا بر اروپا جمهوری اسلامی بنا بر توصیه مقام معظم رهبری در تلاش‌ است تا قراردادهای اقتصادی خود را با کشورهای آسیا و شرق دور منعقد کنند و انعقاد نخستین قرارداد نفتی با روسیه نخستین گام راسخ در این راستا بود. عوامل مؤثر در همکاری نفتی ایران و روسیه، تحریم‌های بین‌المللی علیه این دو کشور، عدم تمرکز سیاست‌های صادرات و کشف بازار، نوسان در روابط اقتصادی دوطرف، سیاست‌های اقتصادی روسیه در قبال ایران، رقابت ایران و کشورهای عربی منطقه به ویژه عربستان در همکاری انرژی با روسیه است. روسیه به‌عنوان یکی از بزرگترین تولیدکنندگان نفت خام دنیا، بیش از 10 میلیون بشکه نفت خام در روز تولید می‌کند؛ شرکت‌های توانمند از نظر فناوری و تکنولوژی دارد؛ شریک استراتژیک ایران است و از همه مهم‌تر شرکت‌های نفتی این کشور هیچ هراسی از تحریم‌های آمریکا ندارند.

مدیرعامل شرکت «زاروبژنفت» روسیه: از تحریم‌های آمریکا هراسی نداریم
سرگئی کودریاشف، مدیرعامل شرکت «زاروبژنفت» روسیه به روزنامه ایران گفته است: «ما از تحریم‌های آمریکا هراسی نداریم. امروز هیچ‌کس مزاحم همکاری ما با ایران نیست، حتی آمریکا؛ قراردادهای نفتی ریسک‌های بسیاری دارند لذا در این صنعت باید جدی بود و نترسید.»  در این قرارداد که میان شرکت ملی نفت و کنسرسیوم ایرانی- روسی متشکل از زاروبژنفت روسیه و دانا انرژی ایران امضا شد، سهم مشارکت شرکت روسی ۸۰ درصد و سهم شریک ایرانی ۲۰ درصد است، به این معنا که 80 درصد سرمایه‌گذاری را روس‌ها انجام خواهند داد و بازپرداخت آن هم به همین نسبت است. به گفته مدیرعامل شرکت زاروبژنفت روسیه بازپرداخت پول مانند قرارداد توتال انجام خواهد شد و ایران می‌تواند بعد از اتمام سرمایه‌گذاری پرداخت را با محصول که نفت خام است انجام دهد. این موضوع به نفع ایران است چراکه بدون سرمایه‌گذاری مالی می‌تواند از دو میدان مشترک که هر روز در حال تخلیه از سمت عراق است، حدود 67 میلیون بشکه تولید تجمعی اضافی ظرف ۱۰ سال ایجاد کرده و بخشی از این تولید را در عوض سرمایه‌گذاری انجام شده به روس‌ها بدهد. اما نکته مهم این است که این قرارداد در زمینه بهبود بازیافت و افزایش تولید اجرا می‌شود و روس‌ها با استفاده از تکنولوژی‌هایی که در دست دارند میزان برداشت نفت خام از این میدان‌ها را دو برابر خواهند کرد. یعنی افزایش 50 تا 60 درصدی ضریب بازیافت نفت خام از این دو میدان. حداکثر مدت قرارداد هم ۱۰ سال و با توافق طرفین قابل تمدید است تا در نهایت ایران به تولید حداکثر ۴۸ هزار بشکه در روز و تولید تجمعی اضافی حدود ۶۷ میلیون بشکه طی ۱۰سال آینده دست یابد. برآورد هزینه‌های سرمایه‌ای طرح توسعه میدان‌های آبان و پایدار غرب معادل ۶۷۴ میلیون دلار آمریکا (شامل هزینه‌های مستقیم سرمایه‌ای و هزینه تعمیر و جایگزینی پمپ‌های درون‌چاهی) است و هزینه‌های غیرمستقیم معادل ۶۸ میلیون دلار تخمین زده شده است. به جز روس‌ها، شرکت ملی نفت ایران و اوام‌وی اتریش هم چندی پیش با هدف مطالعه میدان پایدار غرب تفاهمنامه‌ای امضا کرده بودند اما روس‌ها در میان دیگر متقاضیان این میادین توانسته‌اند پیشنهاد قانع‌کننده تری را به شرکت ملی نفت بدهند.

درآمدزایی 4میلیارد دلاری نخستین قرارداد نفتی با روسیه
در مراسم انعقاد این قرارداد وزیر نفت گفت: «در حالت فعلی میزان تولید نفت از میادین مشترک آبان و پایدارغرب در 10 سال آینده 35 میلیون بشکه خواهد بود اما با اجرای قرارداد توسعه میدان‌های آبان و پایدار غرب با «زاروبژنفت» روسیه 67 میلیون بشکه به تولید کشور افزوده می‌شود و تولید این میدان به 105 میلیون بشکه می‌رسد؛ که با احتساب بهای کنونی نفت، معادل چهار میلیارد دلار ارزش دارد.»  زنگنه افزود: «در این قرارداد نخستین‌ها را داریم. این نخستین‌بار است که قرارداد توسعه یک میدان نفتی ایران با شرکتی روسی امضا می‌شود. پیش از این فقط از خرید خدمات شرکت‌های نفتی روسی استفاده می‌شد اما این قرارداد برای توسعه یک میدان نفتی است. آن هم در شرایطی که برای نخستین بار یک شرکت 100 درصد خصوصی به عنوان شرکت اکتشاف و تولید ایرانی در قرارداد توسعه میدان مشارکت می‌کند.» این نخستین گام ایران برای اعتماد به کشورهای آسیایی و شرق دور در قراردادهای خارجی است، حال که ایران برای نخستین بار قراردادی نفتی با روسیه است و حتی می‌توان بنا بر گفته مقام معظم رهبری در دیدار با پوتین، تحریم‌های آمریکایی‌ها را با روش‌هایی از جمله حذف دلار و جایگزین کردن پول ملی در معاملات اقتصادیِ دو یا چند جانبه، بی‌اثر و آمریکا را منزوی کنیم.

 

captcha
شماره‌های پیشین