440
شنبه، ۲۶ اسفند ۱۳۹۶
15
چهارمین جشنواره فیلم عمار غزه آغازشد

«عمار» در خط مقدم مقاومت

چهارمین دوره اکران‌های جشنواره مردمی فیلم عمار غزه با عنوان «روزهای سینمای مقاومت» با حضور چهره‌ها، رهبران فلسطینی، گروهی از کارگردانان، هنرمندان و فعالان عرصه سینما و تلویزیون و با پیام ویدیویی پدر شهید مصطفی احمدی روشن در غزه آغاز به کار کرد.

خبر

صبح نو

چهارمین جشنواره فیلم عمار غزه آغازشد

«عمار» در خط مقدم مقاومت

چهارمین دوره اکران‌های جشنواره مردمی فیلم عمار غزه با عنوان «روزهای سینمای مقاومت» با حضور چهره‌ها، رهبران فلسطینی، گروهی از کارگردانان، هنرمندان و فعالان عرصه سینما و تلویزیون و با پیام ویدیویی پدر شهید مصطفی احمدی روشن در غزه آغاز به کار کرد.

در این مراسم ابراهیم ابوشعر هماهنگ کننده و نماینده اجرایی جشنواره عمار در غزه با اعلام خوشامدگویی به حضار، گفت: این جشنواره گامی است که گام‌های بعدی آن همکاری حقیقی برای اجرایی کردن برخی از طرح‌های سینمایی در حمایت از مقاومت و ملت مظلوم فلسطین خواهد بود.
وی افزود: جشنواره عمار اعلام کرده که آماده است از هر برنامه یا تولید سینمایی و فعالیت‌های گوناگون در عرصه فرهنگی حمایت کند تا بتوانیم در برابر تهاجم فرهنگی دشمن بایستیم چراکه راهی در برابر ما برای مقابله با پمپاژ ضداخلاقی غرب وجود ندارد،  
مگر این‌که پاسخی برنامه ریزی شده و سینمایی به آن بدهیم تا راه نجاتی برای نسل‌ها از شر هجمه غرب بر سرمایه فرهنگی آنان باشد.

ضرورت تقویت عمار
یکی دیگر از سخنرانان این افتتاحیه محمد المدهون وزیر سابق فرهنگ فلسطین بود که گفت: این جشنواره برای رساندن پیام‌های مختلفی است که اولین پیام آن این است که آمریکا با تمام تلاش خود برای پراکندن شر و جنایت در جهان و منطقه که هر روز نیز این تلاش پنهانی آمریکا آشکارتر می‌شود موفق نخواهد شد.
وی افزود: به ترامپ که می‌خواهد قدس بر روی میز نباشد می‌گوییم قدس روی میز نیست بلکه سیاهی و مردمک چشمان امت اسلامی است و هیچ کس نمی‌تواند قدس را از ملت و امت ما بگیرد و همچنین بدانند توطئه‌های حل مسأله آوارگان به هیچ وجه پذیرفته نیست و ملت فلسطین هرگز از حق خود و حق بازگشت کوتاه نخواهد آمد. المدهون با بیان اینکه آمریکا با رهبری محور شر به دنبال تسلط بر اذهان مردم است، تأکید کرد: آن زمان گذشت و امروز نمی‌توانند بر اراده ملت‌های عربی و اسلامی پیروز شوند. وی افزود: برای همین این جشنواره می‌تواند بدیل مهم برای هالیوود باشد و ضروری است برای تقویت آن و دمیدن خون جدید در رگ‌های آن تلاش کنیم و حمایت جمهوری اسلامی از سینمای مقاومت پیام مهمی می‌دهد که مداومت امر مطلوبی است.

ضرورت‌تقویت‌ارتباط باایران
بنابراین گزارش اما مهم‌ترین سخنران این مراسم رمان نویس، نویسنده و عضو دفتر سیاسی حماس دکتر محمود الزهار بود که گفت: سینما از دین ما دور نیست و هر قدر خلاقیت به کلمات الهی نزدیک‌تر باشد برکت آن بیشتر است. وی افزود: بسیاری از کشورها تاریخ خود را با خلاقیت‌های هنری و سینما بازسازی می‌کنند تا اندیشه ملتشان به سمت اصلاح و هدفی که دارند متمایل شوند چه اینکه آمریکا می‌خواهد ثابت کند که سوپرمن است و ما می‌خواهیم که ثابت کنیم که مسلمانان توانایی خلاقیت دارند. این رهبر حماس ضمن ابراز تشکر ویژه از ایران برای حمایت از سینمای مقاومت گفت: من دو سناریوی آماده دارم که آن را به مسوولان عرضه می‌کنم تا از آن حمایت کنند یکی درباره حبس شدن رزمندگان مقاومت فلسطینی به مدت ۲۱ روز در تونل‌ها در جریان جنگ که خاطرات آنها را شنیده‌ام و همچنین داستان شهادت المبحوح آماده است اما متأسفانه کسی حاضر به سرمایه گذاری نیست و این چیزی نیست که به آن افتخار کنیم و برای همین باید در این عرصه ارتباطمان با ایران را تقویت کنیم.

پیام پدرشهیداحمدی‌روشن
دراین مراسم پیام ویدئویی پدرشهید احمدی‌روشن برای حضار به نمایش درآمد. دراین پیام آمده بود: «...امروز هم که با شما صحبت می‌کنم همانگونه که از ابتدای انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی؟ره؟ بوده و هست، خود را در مسیر فلسطین و قضیه محوری امت اسلامی می‌دانیم چرا که امروز بیشترین تحریم‌ها علیه ما و به ویژه شما مردم فلسطین و غزه روا داشته شده و این روزها خبردار و ناراحت هستم که مردم در غزه تحت محاصره و مشکلات شدید معیشتی و بهداشتی و از این دست مشکلات هستند و از آن رنج می‌برند و بدانید که خانواده شهدا در ایران و مردم ایران پشت سر شما بوده و خواهند بود. امروز خوشحالم که از طریق جشنواره مردمی فیلم عمار با شما سخن می‌گویم؛ جشنواره عمار آن‌چنان که من می‌دانم در مسیر عزت اسلام و مسلمین تلاش می‌کند و از اینکه با خبر شدم که چهارمین دوره جشنواره عمار در غزه در حال برگزاری است خوشحال شدم. فیلم‌هایی که از ایران در این چند روز در فلسطین اکران می‌شود بخش کوچکی است از حمایت فرهنگی و هنری و دغدغه هنرمندان ایرانی و انقلابی برای نشان دادن مسأله فلسطین و مبارزه با استکبار و صهیونیسم جهانی چه آنکه هیچ مبارزه‌ای بدون مبارزه فکری و فرهنگی و تقویت ذهن و اندیشه موفق نخواهد شد.

پخش زنده از الجزیره
بنابراین گزارش، این جشنواره در حالی کار خود را آغاز کرد که شبکه «الجزیره مباشر» از مجموعه شبکه‌های الجزیره قطر بخش‌هایی از این مراسم را به صورت زنده پخش کرد.
همچنین در حاشیه این مراسم با کمک استاد مسعود شجاعی طباطبایی مجموعه کاریکاتورهای مربوط به «مسابقه بین المللی کارتون و کاریکاتور غزه» که در سال ۱۳۹۳ (۲۰۱۵) توسط خانه کاریکاتور ایران و با حمایت سازمان‌های فرهنگی دیگر در تهران برگزار شده بود به نمایش درآمد. نمایشگاه تصاویر طراح فلسطینی با تصاویری از عماد مغنیه، و دیگر شهدای مقاومت دیگر نمایشگاهی بود که در حاشیه این جشنواره برپا شد.

تقدیرازورزشکاران
یکی از نکات جالب این مراسم تقدیراز ورزشکاران بود. به خواسته مجریان جشنواره در غزه این مراسم به ۵ چهره ورزشی که در حمایت از مردم فلسطین با جنبش بایکوت ورزشی اسرائیل همراه بودند هدایایی اهدا شد. این پنج ورزشکار مایکل بنت بازیکن فوتبال آمریکایی، علیرضا کریمی کشتی گیر ایرانی، مجید حسن نیا ورزشکار ایرانی رشته کاراته، محمد حمیده بازیکن شطرنج از تونس و رحو عبدالملک بوکسور الجزائری بودند.
از دیگر اتفاقات مهم این جشنواره تقدیر ویژه جشنواره عمار از دکتر محمود الزهار از رهبران حماس و سناریست و رمان نویس فلسطینی و تقدیر از ده‌ها فعال فلسطینی در حوزه سینما و تلویزیون از جمله تقدیر از مرحوم «ماجد جندیه» کارگردان فلسطینی بود. در انتهای این مراسم نیز «یتیم خانه ایران» به عنوان نخستین فیلم از مجموعه فیلم‌های جشنواره عمار در غزه اکران شد.

captcha
شماره‌های پیشین