439
چهارشنبه، ۲۳ اسفند ۱۳۹۶
6
برخورد با ساختمان‌های خطرساز در دستور کار

پاساژ امیرکبیر پلمب شد

گفت‌وگوی «صبح نو» با مردی که چرخ زندگی‌اش را با چرخ دستی رسانه‌ای می‌گذراند

من آخرین روزنامه فروش دوره‌گرد شهرم

در روزگاری که سرانه کتابخوانی در کشور هنوز تک رقمی است. در روزگاری که روزنامه‌خوانان قبل از این که از رختخواب کنده شوند، به صورت آنلاین روزنامه‌ها را روی گوشی‌های هوشمندشان می‌بینند؛ در روزگاری که کیوسک‌های روزنامه‌فروشی در کنار خرید و فروش برای اینکه درآمد قابل‌قبولی داشته باشند، خوراکی‌ها و وسایل جانبی می‌فروشند، هنوز پیرمرد دوره‌گردی در دل پایتخت، روزگار خود را با روزنامه‌فروشی می‌گرداند.

صبح نو

برخورد با ساختمان‌های خطرساز در دستور کار

پاساژ امیرکبیر پلمب شد

بنابر اعلام سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهر تهران دست‌کم 243 ساختمان بسیار پرخطر وجود دارد که وضعیت خطرپذیری آنها در حد ساختمان پلاسکوست. این‌طور که اخبار حکایت می‌کند، از این تعداد
 45 بنا اعم از سرا، پاساژ و دالان در بازار تهران قرار دارند. در این بین، به گفته شهردار منطقه 12 یک پاساژ بازار پلمب شد.
آقای پیمان محسنی شهردار منطقه 12 گفت: این پاساژ به دلیل عدم رعایت نکات ایمنی و پس از اخذ دستور مقام قضایی و با حضور عوامل انتظامی و کارشناسان شهرداری منطقه پلمب شد.
وی اضافه کرد: با توجه به بررسی کارشناسی مبنی بر علل نشت آب از دیوارهای زیرگذر امیر کبیر و مشخص شدن این مساله به دلیل بی توجهی متولیان پاساژ امیر کبیر در سیستم فاضلاب است، پس از ارائه تذکرات لازم، در نهایت بامداد دیروز با اخذ دستور قضایی تا رفع مشکل و ایمن‌سازی کامل، این مرکز تجاری پلمب شد.
شهردار منطقه 12 ادامه داد: نشت آب به حدی جدی است که کوچه جانبی پاساژ در حال فرونشست است و این موضوع موجب فرسایش خاک شده و احتمال وقوع خطر جانی برای شهروندان و کسبه وجود داشت. مسوولان پاساژ می‌بایست به قید فوریت نسبت به رفع این مشکل قدیمی و خطرناک اقدام کنند تا مراحل قانونی بازگشایی طی شود.
وی ضمن تشکر از صنوف و کسبه بازار تهران که در انجام عملیات مقاوم‌سازی با شهرداری منطقه 12 و سازمان آتش نشانی همکاری موثری داشته‌اند، گفت: برای حفظ جان شهروندان هیچ‌گونه کوتاهی نخواهیم داشت.
آمار 243بنا در حالی اعلام شده که روزبه‌روز اطلاعات دقیق‌تری از ساختمان‌های بسیار پرخطر در تهران به‌دست می‌آید. هفته گذشته هم نشست مشترکی میان شهرداری‌های مناطق مرکزی تهران و سازمان میراث فرهنگی برگزار شد تا راجع به بناهای قدیمی واجد ارزش ناایمن نیز تصمیم‌گیری شود. از سوی دیگر، معاون دادستانی تهران جلسات مرتبی با شهرداران مناطق 11و 12پایتخت دارد تا در این جلسات وضعیت ساختمان‌های ناایمن شناسایی‌شده، بررسی شده و راجع‌به پلمب فوری یا ارسال تذکرات جدی برای رفع خطر آنها تصمیم گرفته شود.
براساس اعلام سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران، اولویت کاری درباره 243 بنای ناایمنی است که عمدتاً کاربری تجاری دارند و در مرکز شهر واقع شده‌اند. به گفته مدیرعامل این سازمان براساس بازدیدهای کارشناسان سازمان آتش‌نشانی در سطوح مختلف از ساختمان‌هایی که امکان ورود به آنها امکان‌پذیر بود، ۲۴۳ ساختمان بسیار پرخطر و۳هزار ساختمان پرخطر در تهران شناسایی شده است. آقای داوری دولت‌آبادی
 با بیان اینکه تعداد ساختمان‌های فاقد تمهیدات ایمنی لازم در تهران بسیار زیاد است، گفته است: در مورد تعداد ساختمان‌های ناایمن شهر اعداد مختلفی وجود دارد اما اگر بخواهیم تمام فاکتورهای ایمنی را لحاظ کنیم، بیش از ۹۰درصد ساختمان‌های تهران ایمنی لازم را ندارند.
وی اضافه کرد: یکی از مولفه‌های مهمی که به‌تازگی در ساختمان‌های تازه‌تأسیس لحاظ نمی‌شود، این است که به‌دلیل وجود تیرها و کابل‌های برق، درخت یا سازه‌هایی که به تازگی برای زیبایی در سردر یا نمای ساختمان‌های مختلف به‌ویژه تجاری ساخته می‌شود، مانعی برای استقرار نردبان آتش‌نشانی است و هنگام آتش‌سوزی در آن‌ها عملاً با وجود پنجره‌ها، دسترسی بالابرهای نجات وجود ندارد و ریسک خطر تلفات انسانی را به‌طور چشمگیری افزایش می‌دهد. وی ادامه داد: این بناها نیز جزء ساختمان‌های پرخطر هستند که اگرچه بیش از ۵ یا ۷طبقه نیستند یا از بار اشتعال کمتری ممکن است برخوردار باشند اما درصورت آتش‌سوزی دسترسی به طبقات از طریق نردبان آتش‌نشانی
وجود ندارد.
خانم زهرا صدراعظم نوری، رییس کمیسیون سلامت و محیط‌زیست شورای شهر تهران اما از میان 243ساختمان بسیار پرخطر شهر، وضعیت 10پاساژ را وخیم توصیف می‌کند. نوری بدون نام بردن تک‌تک این پاساژها تنها اشاره می‌کند که این بناها عمدتاً در محدوده خیابان جمهوری واقع شده‌اند و به‌دلیل تردد بالایی که طی روز دارند باید هرچه سریع‌تر تعیین تکلیف شوند. وی افزود: «دستورالعمل آتش‌نشانی در این پاساژها
نصب شده است و آنها حداکثر 6ماه فرصت دارند که نسبت به اجرای موارد گفته شده اقدام کنند.» به گفته این عضو شورای شهر تهران، البته برخی پاساژها یک‌بار با دستور دادستانی پلمب شده‌اند و عملیات ایمن‌سازی را از مدتی پیش آغاز کرده‌اند؛ حال چنانچه این بار نسبت به رفع تمام پرخطر، تقویت‌سازه و نصب تجهیزات ایمنی بی‌توجه باشند، دیگر به‌صورت موقت پلمب نخواهند شد و فرصتی برای جبران ندارند. به گفته وی، ۱۰ پاساژ ناایمن هم در مناطق ۱۱ و ۱۲ قرار دارند. شهرداری منطقه 12به‌زودی گزارشی از اقدامات انجام شده در پاساژهایی را که فرصت ایمن‌سازی پیدا کرده‌اند، تهیه و منتشر خواهد کرد.

captcha
شماره‌های پیشین