439
چهارشنبه، ۲۳ اسفند ۱۳۹۶
4
ترامپ وزیر خارجه‌اش را هم برکنار کرد

جنون کاخ‌نشین

رییس‌جمهور آمریکا عصر دیروز با اعلام خبر برکناری تیلرسون، به شایعات 6 ماهه در این باره پایان داد و اعلام کرد از این پس «مایک پومپئو» وزیر خارجه خواهد بود.

چرخش معنادار واشنگتن در برابر پیونگ‌یانگ

ملاقات تحمیلی «خودشیفته» آمریکایی با «مرد موشکی»

در پی اعلام آمادگی «کیم جونگ اون» رییس کره‌شمالی برای مذاکره با «دونالد ترامپ» رییس‌جمهور ایالات‌متحده، ترامپ نیز از موافقت خود با این دعوت خبر داد. بدین ترتیب با اینکه دو رهبر تا پیش از این یکدیگر را «مرد موشکی»، «خرفت» و «کوتوله» خطاب می‌کردند، اینک قرار است احتمالاً در ماه مه (دو ماه دیگر) به‌صورت رودر رو بر سر میز مذاکره بنشینند.

صبح نو

چرخش معنادار واشنگتن در برابر پیونگ‌یانگ

ملاقات تحمیلی «خودشیفته» آمریکایی با «مرد موشکی»

در پی اعلام آمادگی «کیم جونگ اون» رییس کره‌شمالی برای مذاکره با «دونالد ترامپ» رییس‌جمهور ایالات‌متحده، ترامپ نیز از موافقت خود با این دعوت خبر داد. بدین ترتیب با اینکه دو رهبر تا پیش از این یکدیگر را «مرد موشکی»، «خرفت» و «کوتوله» خطاب می‌کردند، اینک قرار است احتمالاً در ماه مه (دو ماه دیگر) به‌صورت رودر رو بر سر میز مذاکره بنشینند.

به گزارش روزنامه گاردین، ترامپ روز شنبه (19 اسفند) در سخنرانی خود در ایالت پنسیلوانیا در جمع هوادارانش با اعلام موافقت خود برای دیدار با رهبر کره‌شمالی گفت: «ممکن است جلسه را سریع ترک کنم یا شاید بنشینیم و بزرگ‌ترین قرارداد جهان را امضا کنیم.»
اما درحالی‌که ترامپ همان روز در پستی توییتری نوشت: «توافق با کره‌شمالی در حال شکل‌گیری است و در صورت انجام، جهان از آن منتفع خواهد شد. زمان و مکان آن تعیین خواهد شد.» مواضع بعضاً متناقض مقامات آمریکایی حکایت از سردرگمی و غافلگیری آنها از موافقت «شتاب‌زده» ترامپ در پذیرش دعوت کیم جونگ اون داشت.  برای مثال «رکس تیلرسون» وزیرخارجه آمریکا که روز پنجشنبه در جمع خبرنگاران و هنگام دیدار از کشورهای قاره سیاه اعلام کرده بود: «درحال‌حاضر زمان مذاکره با کره شمالی نیست.» مجبور شد سخنان خود را این‌گونه اصلاح کند: «به نظر می‌رسد مردم همچنان در درک تفاوت میان گفت‌وگو و مذاکره مشکل دارند. حرف من این بود که در حال حاضر شرایط برای مذاکره مناسب نیست اما بارها اعلام کرده‌ایم که برای گفت‌وگو با کره‌شمالی آماده‌ایم. [!] دونالد ترامپ بارها اعلام کرده بود که برای گفت‌وگو آماده است و زمانی که شرایط درست باشد تمایل دارد تا با کیم جونگ اون دیدار کند و الان زمان مناسب فرا رسیده است. فکر می‌کنم از نظر رییس‌جمهور آمریکا این زمان مناسب در‌حال‌حاضر فرا رسیده است.»
به گفته تیلرسون، تصمیم برای برقراری نشست میان دونالد ترامپ و کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی تصمیم شخص رییس‌جمهور آمریکا بوده است: «من در این‌باره صبح روز جمعه با رییس‌جمهور صحبت کردم و مکالمه خوبی داشتیم. این چیزی است که ترامپ مدت‌ها در ذهن داشت و در نتیجه به هیچ عنوان مساله تعجب‌آوری محسوب نمی‌شود.»

درگیری لفظی تا بی‌نهایت
با این وجود، تا پیش از ذوب‌شدن یخ‌ها میان ترامپ و کیم،
دو طرف، جنگ لفظی شدیدی با یکدیگر داشتند تا جایی که برخی از کارشناسان مسائل سیاسی به وجود مشکل شخصی میان این دو باور پیدا کرده بودند.
ترامپ در نخستین سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل‌متحد در اواخر شهریورماه، کیم جونگ اون را به دلیل اشتیاقش به توسعه تسلیحات اتمی و موشکی، «مرد موشکی» نامید و گفت وی راه خودکشی را برای خود و رژیمش انتخاب کرده است.
رهبر کره‌شمالی نیز در واکنش به این اظهارات ترامپ گفت: «‌این سخنان به جای اینکه مرا هراسان کند یا مانع من شود، ثابت کرد که مسیری را که انتخاب کرده‌ام درست است و این همان مسیری است که تا به آخر خواهم پیمود.»
کیم در بیانیه خود افزود: «حال که ترامپ در برابر چشم جهانیان به من و کشورم توهین کرده و منکر حق موجودیت کشورم شده و برای نابودی جمهوری خلق کره به اعلام شدیدترین جنگ در تاریخ مبادرت ورزیده، ما نیز به‌طور جدی شدیدترین اقدام متقابل در تاریخ را در برابر او انتخاب خواهیم کرد... عمل بهترین گزینه در برخورد با پیری کودن و کم شنواست که هرچه را که می‌خواهد به زبان می‌راند. من قطعاً رییس‌جمهور کم‌عقل و خرِفت آمریکا را با آتش مهار خواهم کرد.»
همچنین ترامپ که در ماه نوامبر (اواخر آبان) برای دیدار با مقامات ویتنام در این کشور به‌سر می‌برد، در واکنش به سخنان رهبر کره‌شمالی که وی را پیر دیوانه خطاب کرده بود در حساب توییتری خود نوشت: «چرا کیم جونگ اون توهین ‌می‌کند و من را پیر می‌خواند، در‌حالی‌که من هرگز به او کوتوله خیکی نمی‌گویم.
من خیلی تلاش می‌کنم با او دوست شوم، شاید هم روزی این اتفاق بیفتد.» علاوه‌بر این، ساعاتی پس از انجام تست موشکی بی‌سابقه کره‌شمالی در آذرماه که طی آن پیونگ‌یانگ پیشرفته‌ترین موشک بالستیک خود را با برد 4500 کیلومتر آزمایش کرد، رییس‌جمهور آمریکا کیم را «سگ بیمار» خواند. در درگیری لفظی دیگری، رهبر کره‌شمالی در واکنش به تصمیم اخیر ترامپ برای به‌رسمیت شناختن بیت‌المقدس به‌عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی تصمیم ترامپ را «بی‌‌شرمانه» و اقدامی «رذیلانه» توصیف کرد و باردیگر وی را «خرفت» نامید.

بازگشت ناگزیر به مسیر دیپلماسی
مع‌الوصف، آنچه مشخص است اینکه ایستادگی کره‌شمالی در برابر لفاظی‌ها، تهدیدها و توهین‌های گاه و بیگاه مقامات آمریکایی و در رأس آنها ترامپ اکنون نتیجه داده و پس از شوک هسته‌ای اخیر روسیه باردیگر مقامات واشنگتن به این نتیجه رسیده‌اند که تنها راه برای حل و فصل بحران در شبه‌جزیره کره نه جنگ‌افروزی بلکه مذاکره و دیپلماسی است.
از سویی، به نوشته خبرگزاری اسپوتنیک روسیه، در‌حالی‌که ترامپ احتمالاً تصور می‌کند تهدیدهای نظامی، فشار بر چین برای اقدام شدیدتر علیه پیونگ یانگ، تشدید تحریم‌ها در شورای ‌امنیت سازمان‌ملل‌متحد و توهین‌های توییتری‌اش توانسته تا کره‌شمالی را به زانو درآورد، در واقع هدف کره‌شمالی از اعلام آمادگی برای مذاکره، نشان‌دادن بی‌اعتمادی به طرف آمریکایی است. چه اینکه، ماجرای زیرپا گذاشتن برجام توسط آمریکا باعث شده که کره‌ای‌ها تشویق شوند با آمریکا به مذاکره بپردازند تا اتحاد بین‌المللی علیه خود را شکسته و آمریکا را در انزوا قرار دهند. به عقیده تحلیل‌گران، اگرچه کره‌شمالی پذیرفته در خلال مذاکرات دست به آزمایش موشکی جدیدی نزند، چنانچه مذاکرات، کیم جونگ اون را به اهداف مورد نظرش نرساند، احتمال آن که این‌بار تسلیحات هسته‌ای و موشکی پیشرفته‌تری را توسعه و تولید کند، بسیار
 زیاد است. به هر روی، در صورت قطعی‌شدن دیدار دوطرف،
این نخستین‌بار خواهد بود که یکی از روسای جمهور آمریکا به دیدار همتای خود از کره‌شمالی می‌رود. لازم به ذکر است، آمریکا هیچ‌گونه روابط دیپلماتیکی با کره‌شمالی نداشته و سفارت سوئد در
پیونگ یانگ حافظ منافع ایالات‌متحده در این کشور است.
شورای امنیت سازمان ملل متحد در سال ۲۰۱۷ در واکنش به آزمایش‌های موشکی کره‌شمالی دور جدیدی از تحریم‌ها را علیه این کشور تصویب کرد. این تحریم‌ها ضمن کاهش شدید صدور نفت‌خام به کره‌شمالی، درآمد این کشور از محل صادرات نیروی کار را هدف قرار داده است.

captcha
شماره‌های پیشین